Jump to content


Photo

Ko će biti premijer


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
2019 replies to this topic

#31 Johnzy

Johnzy
  • Members
  • 158 posts

Posted 28 February 2007 - 19:31

Ja se nadam da DS zna da, ukoliko bi formirao vladu na cijem bi celu bio Toona&minions, da bi mogao da izgubi vecinu od onih 900 000 glasaca. Ako bi DS kao najjaca stranka demokratskog bloka (DS, LDP, GSS) pristala da ponovo popusti ljigavom, onda bi to stvarno bio tezak udarac onoj manjini ovog naroda koji razmislja. Ja se nadam da se to nece dogoditi. Mislim da bi novi izbori, bez obzira na rezultat, bili bolje resenje nego dopustiti tunjavku da bude premijer.

#32 Bambi

Bambi
  • Banned
  • 636 posts

Posted 28 February 2007 - 19:37

Opet se ponavljam, po ko zna koji put.

Koštunica.
Zahvaljujući Tadiću.

Ovo će proći kao priča o Referendumu. Jedva, ali će proći. Pod istim izgovorom. Državotvornost. biggrin.gif

Uostalom, ovo se znalo još od donošenja Ustava, pa ne znam čemu čuđenje i snebivanje simpatizera, glasača, a pogotovo članova DS!? Sve, aman baš sve je ukazivalo na ovakav ishod, čijoj farsi od navodnih pregovora oko buduće vlade možete da prisustvujete upravo u ovom periodu. Uživajte, onako kako ste dali svoj glas. Na skupštini stranke izglasavši novi statut, glas koji ste dali na referendumu, i glas na poslednjim izborima su ista pojava u drugim oblicima. Kako ste glasali, tako će vam biti kada sami niste mogli da primetite da razlike između ovog danas i onih dešavanja u proteklom periodu gotovo i da nema.

Kada vam je bilo grubo da slušate priču o Tadiću kao grobaru DS-a od pre tri godine, sada ćete gledali horor koji ste izazvali, umesto istorijske romanse koju ste priželjkivali.

Samo, ima li nade i spoznaje da se zanešenjaštvo ne isplati? Na Festu, mozda, ali u životu...? Teško da, da.

Sve se izgleda svodi na priču o kupovini polovnih kola sa garancijom. dry.gif Pa kod većine i upali. Zašto da ne, zvuči primamljivo. Zar ne!?

#33 Anduril

Anduril
  • Members
  • 5,593 posts

Posted 28 February 2007 - 21:23

Pravo pitanje je, koliku moc bi zapravo imao premijer Kustunica u vladi DS ministara?

Jedan od prioriteta DS-a je hapsenje Mladica. Ako DS bude imao premijera, nece dobiti mesto ministra policije, koje je DSS-u posle premijerske fotelje najdraze. Dakle, imace premijera, ali jalovog, posto ce se ova farsa sa Mladicem nastaviti, a ona je trenutno nas najveci akutni ploblem.

Sa druge strane, ako se prepusti mesto Kostunici, signalizira se se DSS-u i biracima u Srbiji da DS zapravo nije u stanju da ponudi nikog da vodi Vladu Srbije, iako je osvojila vecinu mandata. Biraci bi se sa pravom pitali, zasto uopste da glasaju za DS u buducnosti, ako znaju da bi DS eventualno opet prepustila mandat nekom trecem. Bio bi to i jedan izuzetno opasan presedan za sve buduce post-izborne pregovore o srpskim vladama u buducnosti.

Sve u svemu, situacija je prilicno dijabolicna po DS, ali i po nas.

Moje misljenje je da DS mora da preuzme poziciju premijera, iako bi recimo policiju vodio DSS, a ako to ne ucine, ne vidim uopste razlog zasto bi glasao za njih u buducnosti.

#34 degenije

degenije
  • Members
  • 2,992 posts

Posted 28 February 2007 - 21:45

Da pridodam i jedno „bitno” mišljenje od stare ...
Unapred se izvinjavam zbog sadržaja koji citiram, ali dobro odslikava razmišljanje Legijinih saboraca, pa ga vredi pročitati.
QUOTE
Под лупом
Хоће влада, неће влада
Kолико год Тадићу било тешко да се одрекне Ђелића, још ће теже бити коалицији ДСС-НС да „Божу дерикожу“ прихвати као мандатара

Још пре него што су и проглашени званични изборни резултати, са свих страна могла се чути кукњава што Србија још нема владу.
И ево, већ скоро месец и по дана забринуте странке, разни амбасадори добре воље, одговорни медији и свесни грађани свакодневно питају шта се чека, где је та влада и ко је крив што је још увек нема.
А заправо се никоме претерано не жури.
Овај интеррегнум, чини се, као да свима одговара и као да сви зазиру од онога што следи кад ствари око владе коначно буду морале да се преломе.


Без обзира на то што је влада у „техничком“ статусу, ДСС се, очигледно, сасвим добро сналази у овом в. д. стању и као да су тек сада, на крају мандата, овладали свим полугама власти и открили све чари самосталне владавине. Само на први поглед неочекивано, не жури се превише ни демократама. Иако су се после три године нашли на самом прагу владе, Тадићеве демократе су саме себи закомпликовале живот истуривши пред крај кампање Божидара Ђелића као свог кандидата за премијера и тако озбиљно довеле у питање већ „виђену“ комбинацију Тадић-Коштуница, за коју пледира најшири круг заинтересованих, у распону од Хавијера Солане до српске пословне и медијске елите. Премда тешко да би са својим премијерским амбицијама прошао на тајном гласању у председништву сопствене странке, Ђелић је ипак довољно јак кандидат да га се у ДС-у никако не могу безболно и преко ноћи одрећи, чак и када би имали такву намеру и чак и да на врату немају Јовановића и ЛДП који би такав потез дочекали као дар са неба и крунски доказ Тадићеве капитулације пред мрским Коштуницом.

Зато одуговлачење приче о влади на неки начин одговара и Коштуници и Тадићу. (Колико, пак, одговара радикалима, нема потребе ни истицати. Сваки нови дан, свака компликација у преговорима и сваки евентуални сукоб на релацији ДС-ДСС, њима ће служити као нови адут за тврдњу о неспособности и непринципијелности тзв. демократских снага које повезује само властољубље и мржња према српским радикалима.) Но, колико год Тадићу било тешко да се одрекне Ђелића, још ће теже бити коалицији ДСС-НС да „Божу дерикожу“ прихвати као мандатара. Не само да би у том случају морали да прогутају много тога лошег што су последњих месеци изрекли на његов рачун („Карићев банкар“, „мали рачуновођа“, „није свако дрво за свиралу“), већ би тиме и дефинитивно остали без аутохтоне политичке супстанце („трећи пут“) и свели се на пуког и невољног сапутника „демократског блока“ – и то са ограниченим роком трајања – док „аутентичне“ демократске и „еврореформске“ снаге (ДС, Г17, ЛДП) довољно не ојачају тако да могу и без овог непоузданог народњачког елемента.

Далеко од тога да је Тадић пред лаким избором. Но, код Коштунице и ДСС-а ради се напросто о питању политичког живота и смрти, при чему им чак ни, евентуални, нови премијерски мандат за Коштуницу уопште не пружа гаранције да ће изаћи на зелену грану. Пропустивши у ове три године прилику да се јасније позиционирају и у јавности боље афирмишу свој „трећи пут“, народњаци су се нашли у неудобној ситуацији својеврсног политичког кентаура, такорећи језичка на ваги између радикалске и демократске Србије. Зато још мало пролонгирања, као што рекосмо, у суштини, свима одговара. Демократе прижељкују да ће или у међувремену ослабљени ДСС попустити, или да ће Ђелић више или мање „добровољно“ демисионирати са свог мандатарског трона, а народњаци се надају да ће народ у међувремену заборавити на тврдоћу и радикалност њихове предизборне реторике.

Подсетио бих заборавне да су готово сви озбиљнији аналитичари још и пре, а нарочито након избора и саопштавања првих резултата, упозоравали да ће формирање владе ићи врло тешко, а да ће са брзим саопштавањем Ахтисаријевих – очекивано неповољних – предлога за Косово и Метохију то постати још и теже. Дежурни апаратчици, навијачи и хајкачи такве најаве су одмах дочекали на нож. Како тешко? Откуд тешко? И зашто – када су ствари тако логичне и јасне? Аналитичари наравно нису безгрешни, али су, нажалост, и овога пута били у праву. Зато, уколико вам је заиста до тога да Србија ускоро добије владу, било какву, боље не гурајте и не журите превише. Дајмо још мало времена да се страсти стишају и политичка сцена још мало „ферментира“. Кад рокови почну озбиљније да цуре, кад се финансијери унервозе и кад се над страначким функционерима надвије реална опасност да ће ускоро морати поново у кампању, да прелазе хиљаде километара, галаме по локалним домовима културе и газе србијанско блато – можда ће се и договорити. Ако би се ствар преламала у овом часу, бојим се да би нам се врло лако могли заломити нови избори. И одмах да кажем – то свакако није пријатно, али уопште није ни најгоре што би нас наредних месеци још могло снаћи.

Главни уредник часописа „Нова српска политичка мисао“

Ђорђе Вукадиновић
[објављено: 28.02.2007.]

Glasao sam za Koštunicu, jer očekujem da to tako bude, a i dogovoreno je. Ako ne pre, ono uoči referenduma. Sad se Jočić i Petrović igraju pregovora.
QUOTE(thermal bug @ 28 Feb 2007, 15:50)
naravno, i ja se obuzdavam izmedju zelje da ne vidim v koshtunicu nikad  vishe u ovom zivotu i zelje da bash on bude taj za vreme chije vladavine je izgubljeno kosovo  rolleyes.gif

E to bi bilo super. Ali odlazak će se dogoditi, dok je on „tehnički” premijer. I kao što radikali nisu odgovorni za poraz 1999, tako ni ovaj nije premijer 2007. A ta priča prolazi, ovce bleje...

#35 Valkyrie

Valkyrie
  • Members
  • 1,115 posts

Posted 28 February 2007 - 23:29

Glasala za Đelića, iako mislim da će biti novi izbori (90% sam sigurna u to).
Pogledati ''tim za pregovore'', Dušan Petrović i Jočić (fali Albijanić i cirkus je kompletan). Iz nekog razloga mislim da će Velja Ilić da šutne Koštunicu. Prvo, Novu Srbiju u principu zabole za Kosovom a njihovi koalicioni partneri izgiboše oko njega. Dalje, ma koliko bio blesavi kreten, čak i Velja zna da se neke stvari ne rade, pre svega demonstriranje ispred američke ambasade sa SRS i SPS. Na kraju, mislim da je NS svesna da je ona ta koja ''vuče'' DSS preko 5% a da dobija mnogo manje nego što su donetim glasovima zaslužili (na lokalne sigurno izlaze sami, i do sad su svuda bolje prolazili od DSS (bar u ovih poslednjih par godina)).

#36 kalista

kalista
  • Members
  • 608 posts

Posted 28 February 2007 - 23:36

Da li ovih 40 koji veruju da ce Đelić ipak formirati vladu znaju nešto što mi ostali ne znamo, ili su samo optimisti?
Pitanje za članove DS: zašto stranka ne promoviše svog kandidata u javnosti? Izgleda da je prepušten sam sebi!

#37 Downforce

Downforce
  • Members
  • 4,995 posts

Posted 28 February 2007 - 23:45

@kalista
Ne bude li Djelic bio premijer, DS za mene vise ne postoji...

#38 fancy

fancy
  • Members
  • 7,551 posts

Posted 01 March 2007 - 00:15

Sekta će da se tvrdoglavo drži tunjavog i Jočića, novi izbori mi deluju najizvesnije.

Jednom se mora ostaviti DSS sa one strane... što pre to bolje.

#39 Gooda

Gooda
  • Members
  • 59 posts

Posted 01 March 2007 - 00:20

Novi izbori.
Tadic nudi G17 i LDP na budu na listi DS.
Dinkic prihvata oberucke, Ceda verovatno odbija.
U novoj Skupstini najjaci radikali, DS malo jaci nego sad, DSS malo slabiji, SPS isto ko sad, LDP mozda udje, ali ne verujem. U sustini, bez bitnijih promena.
Kosovo ode, ne bas najzvanicnije, nasi ne priznaju, ali bez ekstremnih mera – dostojanstveni prezir.
Vlada DS-DSS, Kostunica premijer, Tadic kaze da je to drzavnicki potez, eto sve smo probali, opet smo imali izbore, ne moze drugacije.
Kostunica zali za Kosovom, i dize moral posrnuloj naciji – ceracemo se jos!
DS ima kljucne poluge vlasti, i ubira slatke plodove naredne cetiri godine (npr. privatizacija javnih preduzeca).

#40 Ivo Petovic

Ivo Petovic
  • Members
  • 2,019 posts

Posted 01 March 2007 - 00:26

Ne verujem da će biti novih izbora. U ovoj ludačkoj zemlji je sve moguće i ni jedno rešenje se ne može unapred odbaciti, ali novi izbori bi bili vrhunac sumanutosti. Dogovoriće se - nisu oni baš toliko iracionalni.

Realno su moguće obe opcije za premijera. Do pre nekoliko dana je sve govorilo da je Koštunica viđen za kancelara uz obilatu DS naplatu u vidu ministarskih i potpredsedničkih mesta, ali posle par vrlo decidnih izjava pojedinaca iz DSa (Šutanovac, Petrović) - više nisam tako siguran. Svesni su i oni da bi popuštanje Koštunici moglo ostaviti trajne posledice po status DSa (bar u narednih 5-10 godina). Ne bih odbacivao mogućnost da Koštunica odstupi i gurne drugu DSS garnituru u vladu, te da tako u svom mozgu pokuša da umanji sopstvenu (komandnu) odgovornost za gubitak Kosova.

Biće interesantno čuti objašnjenje one strane koja na kraju popusti.

Edited by Ivo Petovic, 01 March 2007 - 00:27.


#41 incognito

incognito
  • Members
  • 7,771 posts

Posted 01 March 2007 - 00:48

QUOTE(degenije @ 28 Feb 2007, 21:45)
... Glasao sam za Koštunicu ...


/troll on

Je l' moze to malko drugacije da se kaze... Strecnem se svaki put kad procitam pa se ondaK setim na koje glasanje se misli...

/troll off

#42 lazarus

lazarus
  • Members
  • 62 posts

Posted 01 March 2007 - 03:02

QUOTE(incognito @ 28 Feb 2007, 16:48)
Je l' moze to malko drugacije da se kaze... Strecnem se svaki put kad procitam pa se ondaK setim na koje glasanje se misli...

Da stvarno.

Inace glasao za Djelica. Vise iz nade nego sto je to realno.

Nego, sta bi sa onom idejom da lepi Bora podnese ostavku i on sastavi vladu. Doduse onda sledi super izbor za preCednika, kostunjavi ili grobar...

#43 Maltese

Maltese
  • Banned
  • 2,634 posts

Posted 01 March 2007 - 06:45

Djelic, posle sve ove predigre, koja nije dala ocekivane rezultate.

Inace sve je dosta zanimljivo. DS predlaze coveka koji je poslednjih par godina bio gotovo van politike, na brzinu ga promovise, pitanje je koliko ima uporiste u stranci, deluje nejako, dosta lako su ga napali, u novinama ga u ovim pregovorima ne respektuju, nego ga tretiraju kao skoro sporednog igraca....

Jeste Boza 'the man' po meni, mada mi nije jasno zasto neko sa relativno slabom pozicijom. Ne verujem da je deo taktike, volim da verujem da je izabran po sposobnostima.

#44 Savetnik

Savetnik
  • Members
  • 86 posts

Posted 01 March 2007 - 08:43

Sutra pregovori. Sastav DS-a:


http://img137.images...ge=imageky5.jpg

http://img341.images...edaltonsgk2.gif

#45 Dubravka

Dubravka
  • Members
  • 4,879 posts

Posted 01 March 2007 - 08:47

QUOTE(Henry Chinaski @ 28 Feb 2007, 12:30)
Zasto je drzavnicki potez popustati ucenjivacima koji imaju 5% glasaca i uz to su  nevidjene stetocine po drustvo? Od kad je to drzavnistvo i u kojoj to zemlji?

Ni ja to ne razumem. Nije valjda promišljanje da je cilj formirati vladu po svaku cenu, makar kakvu - nekakav državnički potez!?
A ne razumem ni ovo - zašto bi, ako dobije mesto premijera, DS morala da se odrekne ministarstva policije, pravosuđa... etc?

Već sam se izjasnila, ali evo opet - ako DS ovoga puta popusti (a po meni ne postoji nijedan valjan razlog za to) - završila sam sa njima, a i oni sa mnom. dry.gif

Edit: Što se tiče pool-a, glasala za nove izbore... ne verujem da će Koštunica smoći snage da se odrekne vlasti, a nadam se da će Tadić (konačno!) imati mooda.

Edited by Dubravka, 01 March 2007 - 08:53.