Jump to content


Photo

Ziveti "preko". Bolje?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
71 replies to this topic

#16 WYSIWYG

WYSIWYG
  • Members
  • 352 posts

Posted 15 February 2007 - 16:35

QUOTE(BigLebowsky @ 15 Feb 2007, 17:27)
...od sada, tebi odgovaram jednom recenicom, pa kad pocnes da kapiras iz prve idemo dalje...


How cute. A onda pocinjes da smaras kilometarskim postovima? Ovo mora da je pretnja, iskljucujem se s ovog topica, momentalno.

#17 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 15 February 2007 - 16:51

QUOTE(Hefestus @ 15 Feb 2007, 16:27)
Right, ali bilo bi intresantno da cujemo bas od tih koji zive u Srbiji, zasto je bolje/gore ziveti preko.


A ti Hef kao ne zalazis u Srbiju i ne osecas na svojoj kozi ali
i shlajpiku sta srpsko biracko telo misli o zivotu u Benelux zemljama?

Lep pozdrav
Teja

#18 Hefestus

Hefestus
  • Members
  • 6,822 posts

Posted 15 February 2007 - 16:58

QUOTE(Teja @ 15 Feb 2007, 16:51)
A ti Hef kao ne zalazis u Srbiju i ne osecas na svojoj kozi ali
i shlajpiku sta srpsko biracko telo misli o zivotu u Benelux zemljama?

Lep pozdrav
Teja


Pa ne zalazim vec skoro dve godine nisam bio a ko zna kada cu ponovo ...
Sto da ne cujemo kako ljudi zamisljaju zivot preko. Sve sto sam do sada cuo je medj javom i medj snom, znas ono zlatna jabuka & to .....
Naravno da ja mislim da je bolje ziveti preko cim sam preko, ali nije lose da cujemo razloge zasto drugi tako misle.

#19 Sale_MuC

Sale_MuC
  • Members
  • 11 posts

Posted 15 February 2007 - 18:32

Kritikuje me neko (sada da mu netrazim Nikname) kako "nepismeno" pokrecem topik, i da neznam da se "prezentujem" itd. Zar je to sustina mog topika? Cinjenica je, da nisam isao u srpsku skolu niti jedan cas, vec sam rodjen u austriji i tamo sam se skolovao i studirao. No, nije tema...

Postavio am ovo pitanje, jer me zanimaju kako ljudi iz srbije zamisljaju zivot u inostranstvu. U mojim posetama srbiji cesto mi ljudi kazu "lako tebi, ti zivis preko", ili "eh da ja zivim preko bio bi car, al ovde je sve trulo", moze i "ma nemacka/austrija/francuska/etc. je zivot, ovde je sve u k****", recimo bude i izjava poput "vi tamo imate sve, ogromne plate, veliki standard, mozete da prijustite sebi auto koji hocete itd."...

Upravo zbog takvih izjava sam postavio ovo pitanje. Koji su vasi argumenti, zasto je bolje ziveti u na primer nemackoj, nego u srbiji?

A ja cu se potruditi da iznesem moje argumente, zasto bih ja licno vise voleo da zivim u srbiji nego u nemackoj.

s´postovanjem

Sasa

P.S Pitanje je relevantno i zbog cinjenice da je samo oko 10% gradjana srbije videlo "ono preko"...

Edited by Sale_MuC, 15 February 2007 - 18:41.


#20 BigLebowsky

BigLebowsky
  • Members
  • 1,822 posts

Posted 15 February 2007 - 18:57

QUOTE(Sale_MuC @ 15 Feb 2007, 18:32)
Upravo zbog takvih izjava sam postavio ovo pitanje. Koji su vasi argumenti, zasto je bolje ziveti u na primer nemackoj, nego u srbiji?

evo, prvo sto mi pada na pamet...

...ako hoces da napravis dete u srbiji, ono mora da se rodi sa svescu da je kosovo uvek bilo i bice deo srbije....pise u ustavu...

...i nemas izbor kome ces da platis za hleb i mleko...tj. ako nisi u fazonu da za hranu placas miskovicu, moraces da se odreknes jogurta, hleba i uglavnom svega ostalog...tj. ako neces njemu da placas za hranu, ili je pravi sam ili crkni od gladi...

#21 nickie

nickie
  • Members
  • 6,347 posts

Posted 15 February 2007 - 19:01

QUOTE(Sale_MuC @ 15 Feb 2007, 18:32)
P.S Pitanje je relevantno i zbog cinjenice da je samo oko 10% gradjana srbije videlo "ono preko"...


o ovom topiku a i o ovoj cinjenici se diskutovalo malo i na topiku 'predrasude kod nas i u svetu' (takodje na 'drustvu')

Edited by nickie, 15 February 2007 - 19:01.


#22 ruskabajka

ruskabajka
  • Members
  • 473 posts

Posted 16 February 2007 - 09:28

QUOTE(Sale_MuC @ 15 Feb 2007, 18:32)
....................
Koji su vasi argumenti, zasto je bolje ziveti u na primer nemackoj, nego u srbiji?
....................

verovatno je opste mesto da je zivotni standard bolji, sredjenije drustvo/drzava i tome slicno....
ja licno ne mislim da je vredno iseljavati se samo zbog toga, tesko mi je da zamislim srecnog iseljenika koji je bio nesrecan pre iseljenja [ docim mi je obrnut slucaj zamisliviji ]........ lepotu iseljenja najvise vidim u mogucnosti da mi dupe vidi sveta, sto bih radije svrstao u direktorijum pleasure a ne survival....

nego, daj da cujemo tvoje argumente zasto nije bolje u nemackoj nego u srbiji...

#23 loptica

loptica
  • Members
  • 154 posts

Posted 16 February 2007 - 10:39

Zivela sam i preko i ovde... Od mene zavisi gde je bolje. smile.gif

#24 Sale_MuC

Sale_MuC
  • Members
  • 11 posts

Posted 16 February 2007 - 12:08

Pa hvala bogu da se naslo nekoliko forumasa koji su ovo pitanje shvatili, i pokazali zelju da odgovore. smile.gif

Dakle, ostao sam duzan odgovora zasto je meni bolje u Srbiji nego u nemackoj. Prvo moram reci, da je to naravno moje licno misljenje, i ne zelim time nikome nametnuti moja vidjanja.

Kao prvo da konstatujem jednu stvar: Srbi su svetski prvaci u kukanju. Tacka. Time mislim da nisam vidio narod koji toliko kuka, blati, omalozava svoju zemlju i svoj narod kao sto je to u srbiji slucaj. Verujte mi, bio sam u jos siromasnijim drzavama, al to jos nisam cuo/vidio.

Prvi razlog kod mnogih srba za iseljavanje je novac. Zelja da steknu nesto za sebe, da bi imali, gradili itd. Ovo je prvi i najcesciji razlog. Naravno da ima drugih razloga, al o tome cemo kasnije.

Znaci novac. Ok. Evo moje racunice za prosecnog coveka, koji je dosao iz Srbij za nemacku. Imace recimo 1300 Eura (prosecna plata) platu. Platice stan 500 evra, struju 30 evra, trebace mu auto a posto nema gotovinu kupice ga za kredit, platice 150 evra ratu, dalje 80 evra osiguranje, 50 evra telefon (mada treba jos skuplje, jer ce zvati svoje u srbiji redovno), pretplatu za 'Drzavnu TV 20 evra, i u proseku mesecno 70 evra za odlazak u srbiju (2 puta po 350 evra put za Srbiju).

Dakle imamo 1300 evra platu, skinemo 880 evra dadzbine, ostaje 420 evra. Uzimajuci u obzir da jedan covek u nemackoj treba oko 200 evra za hranu mesecno ostaju mu 220. Od toga treba da ustedi, da se oblaci i nedaj boze ako se razboli da plati lekare. (participacije). Pa ce u najboljem slucaju imati 100 evra mesecno za stedjnu (mada malo verovatno). To su dakle 1200 evra godisnje. Da nepricam da su uglavnom u velikim dugovima. A to je druga prica...

Ovo je primer za jedinca, sa prosecnom platom. Bez dece i zene. Dakle ima da ustedi 1200 evra, al uz veliku cenu: On je stranac, i uvek ce biti. Nije ravnopravan sa nemcima, daleko je od svog zavicaja.

Neki ce reci, "ah sta me briga za zavicaj". Pa dokazano da vecina nasih "Gastosa" imaju itekako nostalgiju za srbijom. Ovde traze svoje kafane, jure svaku priliku da odu za srbiju. Zivim 27 godina u Nemackoj, zaista znam kako disu nasi ovde. Srce im u Srbiji, a telo u nemackoj.

Znam da bi ogromna vecina Gastarbajtera se vratilo u srbiju ako bi imali od cega da zive tamo. Eh tu je poanta. Zasto nismo sposobni da stvorimo uslove za zivot u srbiji? A nije toliko tesko, samo treba volja i hrabrost. A oni koji su radili u nemackoj znaju sta je rad.

A to kod nasih, nekako i razumljivo zbog ratnih godina ponestalo DEFINITVNO. Samo kukaju, kao da ce im kad tad doci neka dedamraz i dodeliti novac. Opsta letargija, nevolja i jadanje na svakom cosku - umesto da mrdnu dupe i da stvore nesto za sebe.

Jedan primer cu vam dati iz moje familije. Imam cetiri tetke. Dve su neke 80te godine otisle za nemacku, a dve su ostale u srbiji, jer kako su tada rekle "ma sta ce meni zapad"...

Cinjenica je danas, da su obe Tetke u srbiji sretnije i mnogo bogatije (novcano) od one dve koje su jurile za nemacku.

A nisu imali nikakva sredstva. Nego su htele da stvore nesto, i uspele su.

Ja sam isto uspeo, poceo sam neki posao u Srbiji i odlazim u Junu za Srbiju da zivim, jer mi je taj posao unosniji. Cisto preventivno: Nisam dosao sa nekom velikom ustedjevinom. Nesto sam imao, al to bi dobio kod Banke u srbiji bez problema.

Mozda je moj post dosta emotivan - sorry - ali zaista tako mislim.

Pozdrav

P.s Ukoliko neko misli da nisam uspeo u nemackoj pa se zato selim za srbiju. Bio sam, a i jos uvek sam. Zaradjujem nadprosecno, ali sta ce mi sve to kada sam u tudjoj drzavi...

#25 djordje geprat

djordje geprat
  • Members
  • 1,455 posts

Posted 16 February 2007 - 12:25

Dovoljan razlog je što te tamo niko neće potezati da ratuješ za svetu srpsku zemlju, crkve i grobove. Što se ovde dešavalo. Ne ponovilo se.

Za ostalo, k'o što kaže Loptica
QUOTE
Od mene zavisi gde je bolje.


#26 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 16 February 2007 - 12:30

sale,

kao sto iz sopstvenog primera vidis stvar je individualna i ti si sasvim u pravu sto se vracas nakon 27 godina "stranstvovanja". to je verovatno tesko breme za nositi toliko dugo vremena. ima i drugih prica koje se ne baziraju na prostoj kalkulaciji zivotnih troskova vec na kvalitetu zivota.

Edited by cyberwor/L/d, 16 February 2007 - 12:32.


#27 ruskabajka

ruskabajka
  • Members
  • 473 posts

Posted 16 February 2007 - 12:33

QUOTE(djordje geprat @ 16 Feb 2007, 12:25)
Dovoljan razlog je što te tamo niko neće potezati da ratuješ za svetu srpsku zemlju, crkve i grobove. Što se ovde dešavalo. Ne ponovilo se.


tjah, nikad ne znas kad ce domovina da pozove, a kad zafali svete zemlje i grobova, nadje se i njegovo velicanstvo demokratija ili nas omiljeni svetac ljudsko pravo

#28 yossarian

yossarian
  • Members
  • 3,774 posts

Posted 16 February 2007 - 12:37

QUOTE(Sale_MuC @ 16 Feb 2007, 12:08)
A to kod nasih, nekako i razumljivo zbog ratnih godina ponestalo DEFINITVNO. Samo kukaju, kao da ce im kad tad doci neka dedamraz i dodeliti novac. Opsta letargija, nevolja i jadanje na svakom cosku - umesto da mrdnu dupe i da stvore nesto za sebe.

Ja sam isto uspeo, poceo sam neki posao u Srbiji i odlazim u Junu za Srbiju da zivim, jer mi je taj posao unosniji. Cisto preventivno: Nisam dosao sa nekom velikom ustedjevinom. Nesto sam imao, al to bi dobio kod Banke u srbiji bez problema.


Jednu stvar si prevideo.
Ne možeš da od cele radne populacije zahtevaš da budu biznismeni, preduzetnici, samostalni privrednici. Zakoni statistike su protiv tebe. I na zapadu najveći procenat stanovništva radi u nekoj firmi, maloj ili velikoj, pa čak i većina univerzitetski obrazovanih.
Navodiš primere ljudi koji su u Srbiji otvorili firma, počeli neki biznis. OK, time lepo može da se zaradi. A šta je sa onima koji nemaju takve talente? Sa ljudima koji vredno i dobro rade, koji su čak i vrlo stručni, ali nemaju talenta da nalaze klijente, sređuju pravne papire, traže i nalaze snabdevače, radnike? Ovo može samo jedna manjina stanovništva. Šta da rade oni koji to ne mogu? Da pocrkaju? Tako surova borba za opstanak ne postoji ni u Americi, i tamo možeš da lepo provedeš radni vek i dočekaš penziju radeći u tuđoj firmi i radeći da bi živeo a ne živeći da bi radio.

Iskreno poštujem preduzimljiv deo stanovništva ili one sa organizacijskim sposobnostima, ali država treba da funkciniše tako da svi mogu od rada da žive. Ovde u Holandiji čak i neškolovani i nezainteresovani, pa čak i jako glupi i apsolutno nesnalažljivi ljudi mogu od svog rada lepo da žive, samo ako rade (a posla ima i za njih).
A oni snalažljivi i sposobni, su, naravno, motor privrede, pokreću stvari, stvaraju nova radna mesta pa i zarađuju mnogo više.

Edited by yossarian, 16 February 2007 - 12:40.


#29 morgana

morgana
  • Members
  • 1,815 posts

Posted 16 February 2007 - 12:43

opet self-made man nadmenost dry.gif jednako neutemeljena u stvarnosti kao i kukanje zbog sudbe klete

uostalom, yossarian je sve rekao: makar da je preduzetnost ultimativni i jedini bitan kvalitet (sto nije) ne mogu svi da budu kvalitetni, isto kao sto ne mogu svi da budu izvrsni u poslu pa je i koncept izvrsnosti kao imperativa malo passe. pored toga, svaki normalan i odgovoran politicar/ekonomista/socijalni inzinjer ce racunati s tim da vecina nije preduzetna, kreirace dobre uslove pooslovanja tako da manjina investira i snosi rizik poslovanja, a vecina radi za manjinu

#30 sta dalje

sta dalje
  • Members
  • 1,987 posts

Posted 16 February 2007 - 13:14

pricalo se o ovome mnogo i svuda ( i na drustvu i na aptridima), tako da tema nece da zazivi.
a i pitanje ( posebno sto trazis argumente) bas i nije na mestu...jer kao sto neko vec gore rece, od tebe zavisi gde ti je bolje i ziveces tamo gde ti je bolje ( pod pretpostavkom da nisi mazohista).

takodje, vrlo je interesantno sto trazis odgovore argumentovane od ljudi koji zive u srbiji. o tome mogu da ti pricaju samo oni koji su ziveli i u srbiji i van nje. a takvi su se, kao sto rekoh u uvodnoj recenici, vec izjasnili vise puta i na razne nacine.

eto tako.