Jump to content


Photo

Investicioni fondovi


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
101 replies to this topic

#16 skomi ricma

skomi ricma
  • Members
  • 2,843 posts

Posted 26 February 2007 - 23:23

QUOTE(ruskabajka @ 26 Feb 2007, 18:30)
u bogte, pa koji su tu ocekivani profiti, kad je provizija za ulaganje do 5% ?


Na godisnjem nivou ne bi smelo da je ispod 10%. Pominju mogucnost i ekstremnih zarada tipa 30 posto godisnje.

#17 tarana

tarana
  • Members
  • 387 posts

Posted 27 February 2007 - 08:21

2% troškovi menadžmenta.
"fizičko lice", otvori link, piše sve tamo.

#18 Mishonja

Mishonja
  • Members
  • 13 posts

Posted 27 February 2007 - 09:26

Malo po malo pa se nakupi dovoljno podataka, hvala svima. Samo molim Slobodana da se jos malo 'raspise " ako ga ne mrzi. Korisno je kada mi neko skrene paznju na neke stvari pa dodatno obratim paznju na njih. huh.gif

#19 ruskabajka

ruskabajka
  • Members
  • 473 posts

Posted 27 February 2007 - 10:38

QUOTE(skomi ricma @ 26 Feb 2007, 23:23)
Na godisnjem nivou ne bi smelo da je ispod 10%. Pominju mogucnost i ekstremnih zarada tipa 30 posto godisnje.

hm... par obzervacija, ispravite me ako gresim u necemu...
ovo je dinarsko ulaganje... dakle postoji rizik od gubitka vrednosti u slucaju devalvacije dinara [ iz prospekta: trzisni rizici - ....,.......,..... i valutni rizik ], slicno dinarskoj stednji
"ne bi smelo ispod 10%" i "ekstremnih 30%" mi ne izgledaju kao da im je prosek 20, nego pre nesto nize...
po cemu je ovo npr bolje od zapisa NBS ? sa zapisima se zaradi garantovanih 16% godisnje, rizik od devalvacije je jednak, a troskovi neuporedivo manji...
ocigledni troskovi su do 5% za ulaz, 1% za izlaz, 2% godisnje, jos su navedeni bez brojki troskovi banke, provizije za trgovinu HoV, i troskovi revizije, a ko zna kakvih jos hidden fees ima....
mozda ima rezona uci u ovo sa vecim iznosom, recimo 10kEili 30kE, da se obori provizija za ulaz na 2-2.5%, pa sta bog da u narednih nekoliko godina...

nemojte me razumeti pogresno, ne zelim da sirim defetizam, stavise i sam sam jako zainteresovan za ovo...

#20 jbb

jbb
  • Members
  • 191 posts

Posted 27 February 2007 - 12:41

Miskovic trazi samo velike igrace, 20k eur pa gore !

#21 ruskabajka

ruskabajka
  • Members
  • 473 posts

Posted 27 February 2007 - 13:08

QUOTE(jbb @ 27 Feb 2007, 12:41)
Miskovic trazi samo velike igrace, 20k eur pa gore !

pa dobro, mada sa 20k si i dalje u klubu 10-30k, nego koji je tvoj komentar na ovo ostalo... moguca devalvacija+troskovi / ocekivana zarada od ?10-30%? u odnosu na [ postajem dosadan ] zapise NBS gde je sve cisto i jasno ?

#22 Slobodan

Slobodan
  • Members
  • 862 posts

Posted 27 February 2007 - 21:12

QUOTE(Mishonja @ 27 Feb 2007, 03:26)
Malo po malo pa se nakupi dovoljno podataka, hvala  svima. Samo molim Slobodana da se jos malo 'raspise " ako ga ne mrzi. Korisno  je kada  mi neko skrene paznju na neke stvari pa dodatno obratim paznju na njih. huh.gif


Ne, ne mrzi me samo mislim da ti ne bih pomogao mnogo jer stvari koje nalazim sa lakocom ovde jednostavno ne vidim u nasem prvom inv. fondu u Srbiji.
U svakom slucaju savetujem dase ne ulece u prvi fond jer je za pocetak preskup, ne postoje istorijski podaci, ne znaju se detalji i kao sto rekoh - prvi je.
Ja bih pustio da se to razvije koliko toliko i onda se pozabavio analitikom. Ovako nema sta da se analizira. Proscpectus je kod zelenih fondova vise spisak zelja nego hard core podaci.

#23 jbb

jbb
  • Members
  • 191 posts

Posted 27 February 2007 - 22:01

QUOTE(ruskabajka @ 27 Feb 2007, 13:08)
pa dobro, mada sa 20k si i dalje u klubu 10-30k, nego koji je tvoj komentar na ovo ostalo... moguca devalvacija+troskovi / ocekivana zarada od ?10-30%? u odnosu na [ postajem dosadan ] zapise NBS gde je sve cisto i jasno ?


Kurs moze da zezne ulagace, ali ne verujem da ce doci do znacajnijih promena, jer to ne bi odgovaralo velikim investitorima.

Sto se tice troskova, da su veliki, jesu, ali ovaj deltin fond je prvi domaci inv.fond, tako da im je siroko polje u odredjivanju cene troskova (za moj ukus je skupo).

E sad, sto se tice zarade postoje dve stvari. Prva je ta da je to Miskovicev inv.fond, a koliko znaju i ptice na grani Miskovicu je polje siroko sto se tice domaceg trzista (razlozi: politika, veliki kapital, ucesca u kapitalu raznih firmi - vidi crhov), tako da mene ne bi cudila zarada i od 50%.
Druga stvar je ta da nameno prikazu manju zaradu kako bi investitori dobili manje.
U ovu drugu varijantu sumljam jer ipak je to prvi inv.fond i ne verujem da je Miske toliko glup da sam sebe sjebe, on ima velike apetite i covek jednostavno igra na duge staze, pa zato mislim da ga treba pratiti.

#24 asprilla

asprilla
  • Members
  • 15 posts

Posted 01 March 2007 - 08:43

QUOTE(Mishonja @ 14 Feb 2007, 11:54)
O investicionim fondovima znam ono sto se moze procitati na internetu, to znaci dosta ili dovoljno. Ono sto me interesuje je neka " top lista" investicionih fondova. Imamo zakon "cak" cetiri meseca, trebalo bi da se nadmecu, reklamiraju, napadaju isl a njih i Googlovanjem jedva nalazim. Ja bih da ulozim pare u neki I. fond, za penzijicu, znate. Javite se ljudi, molim. cool.gif

Napokon da se o ovom nacinu zarade suska i u Srbiji. Imao sam nedavno priliku da slusam o IF od prijatelja koji je u Hrvatskoj poceo pre godinu dana i dao mi je prilicno dobar materijal koji sam skenirao i polako ga proucavam. Radi se o stranom IF i ulaganja su u EUR tako da nema bojazni od inflacije (bar dinarske). Ukoliko je neko zaintersovan neka mi pise na e-mail pa cu mu poslati. draganp6@neobee.net

#25 ruskabajka

ruskabajka
  • Members
  • 473 posts

Posted 01 March 2007 - 12:36

QUOTE(jbb @ 27 Feb 2007, 22:01)
.....................
Druga stvar je ta da nameno prikazu manju zaradu kako bi investitori dobili manje.
.....................

e ovo i mene brine, pa me zanima sledece: buduci da imam insajdera u CRHOV-u, interesuje me da li preko njega mogu da ustanovim prevaru, ili oni mogu i njima da prikazu lazne podatke ?

#26 Slobodan

Slobodan
  • Members
  • 862 posts

Posted 01 March 2007 - 17:14

Naravno da mogu. Stvar je u tome sto apsolutno sve moze da bude po zakonu. Zato i postoji accounting targeting u zavisnosti od ciljeva koji se zele postici.

#27 arrgh

arrgh
  • Members
  • 496 posts

Posted 01 March 2007 - 18:18

Text o investicionim fondovima...

#28 Slobodan

Slobodan
  • Members
  • 862 posts

Posted 01 March 2007 - 18:45

Taj text je novinski clanak. Preporucujem ovaj tekst kao apsolutni minimum minimuma.

http://www.MegaShare.com/120622


Za one koji eventualno ne poznaju ovo: klik na FREE ---> ukucajte sifru: mf ---> kliknite na download

#29 Mishonja

Mishonja
  • Members
  • 13 posts

Posted 08 March 2007 - 08:28

QUOTE(Slobodan @ 1 Mar 2007, 18:45)
Taj text je novinski clanak. Preporucujem ovaj tekst kao apsolutni minimum minimuma.

http://www.MegaShare.com/120622
Za one koji eventualno ne poznaju ovo: klik na FREE ---> ukucajte sifru: mf ---> kliknite na download

Skinuo sam tekst, hvala jos jednom. Mislim da ce mi pomoci.

#30 Slobodan

Slobodan
  • Members
  • 862 posts

Posted 09 March 2007 - 05:15

Nema na cemu i drugi put.