Jump to content


Photo

Zavet


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
48 replies to this topic

#1 Maltese

Maltese
  • Banned
  • 2,634 posts

Posted 10 January 2007 - 01:58

Release date je Kanski festival, domaci teren za Emira.
Film je uradjen porodicno. Koliko vidim zena se vodi producent, dok je Stribor radio muziku. (Ko)Scenaristu nije menjao od "Zivot je cudo", ponovo Ranko Bozić. Naturscici su pokupili cetiri glavne uloge, a tu i jedan od likova iz Emirove reklame za kecap.
Kusturika uzgaja i novog Stimca. Mali se zove Uroš Milovanovic, ima 14 i ne krije da sve ovo trpi da bi se na kraju dokopao Mirke Vasiljevic. Majku njegove devojke igra "radnik MUP Srbije, zaposlena u stanici milicije opštine Stari grad. Da bi mogla da glumi u Kusturicinom filmu, prema propisima službe, odobrenje joj je licno potpisao ministar Dragan Jocic, i zbog ove uloge nalazi se na neplacenom odsustvu."



[Spojlercina]Film „Zavet“, žanrovski opredeljen kao komedija, priča je o sudbini dede i unuka koji žive u opustelom srpskom selu. Deda je nameran da obnovi crkvu i u nju vrati popa, i tako oživi selo, a unuk je jedini đak u lokalnoj školi. Ali kada u selo dođe prosvetna inspekcija i zatvori školu, dečak ostaje bez budućnosti, a njegova učiteljica bez posla. Videvši da na selu nema ‘leba, starac, koji je „osetio“ da mu se bliži smrt, šalje unuka u grad. Daje mu kravu i zavetuje ga da je u varoši proda, od tih para kupi ikonu i nađe devojku.

Dečaku su u gradu ukrali kravu, ali on je poslušao dedu i našao devojku, čija majka preko dana radi kao vaspitačica u vrtiću, a noću kao prostitutka. Kada je osetio da majčin makro merači i njegovu ljubljenu, mladić predlaže devojci da odu na selo. Stižu u dečakov zavičaj i tamo zatiču vitalnog dedu koji se zbližio sa učiteljicom...[/Spojlercina]



I nadalje sve sami spojleri:


Kako nema smisla davati sudove i lupetati unapred, ja ocekujem ovo:

Mislim da ovo sa ikonom i devojkom (oboze&umnoze) govori sta se ovde moze ocekivati, a verovatno ce se i nastaviti ta prica koju je Emir otkrio(razvio?) ziveci na "zapadnim planinama" i koju je ugradio u Cudo. Emir ce Srbima zeljnim Evrope (sto je posebno popularno ovih, predizbornih, dana), globalizma, tehnologije i para pricati svoju antiglobalnu pricu. Ostaje nam da vidimo kako ce nam prikazati bedu grada, a "vitalni deda" koji ce docekati unuka u selu skacuci po uciteljici mi ne deluje kao sjajna ideja.

Osim toga se nadam da se glumci nece klizati i padati na svakom 7om kadru (gde ce neko objasnjavati kako Kusturica tako slika likove[nestablni su] i da se kao po Shakespeareu "vreme iscasilo")
Voleo bih i da nije bilo mnogo posla za dresere zivotinja na snimanju
Takodje se nadam da se u kljucnim scenama nece pricati o silovanju pingvina i da se nece preterivati u svakoj prilici (neko je za tu infuzija scenu u Cudu imao teoriju o kontrapunktovima humora i smrti, dok je meni to preterivanje totalno ubilo film)

Oce li jos neko da prognozira?


Edited by Maltese, 10 January 2007 - 02:40.


#2 Rostokovsky

Rostokovsky
  • Members
  • 3,260 posts

Posted 10 January 2007 - 02:16

meni je jedino vazno da srpski turboCOOListi crknu od zavisti kada upravo oni koji definisu COOL pisu Kusturici hvalospeve u svetskim filmskim casopisima
nije vazno koje je boje macak ako shevi druge macke i shiba druge macore

QUOTE
So they again summoned the man who had been blind and said to him, "Give God the praise! We know that this man is a sinner." He answered them, "I do not know that He is a sinner. One thing I do know, that I was once blind but now I see."

Edited by 3opge, 10 January 2007 - 02:16.


#3 Zmitjkoe

Zmitjkoe
  • Members
  • 4,978 posts

Posted 10 January 2007 - 02:17

QUOTE(Maltese @ 10 Jan 2007, 02:58)
Deda je nameran da obnovi crkvu i u nju vrati popa, i tako oživi selo, a unuk je jedini đak u lokalnoj školi.

blink.gif Kako pop da ozivi selo? Treba mu valjda i popadija? A sta ako pop voli djaka?

#4 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 10 January 2007 - 02:19

QUOTE(3opge @ 10 Jan 2007, 12:16)
meni je jedino vazno da srpski turboCOOListi crknu od zavisti kada upravo oni koji definisu COOL pisu Kusturici hvalospeve u svetskim filmskim casopisima
nije vazno koje je boje macak ako shevi druge macke i shiba druge macore

Pa, tamo mu je i mesto (u filmskim časopisima). Pogrešan je rezon po kome je neko ko je super-uspešan u jednoj oblasti, automatski tata-mata za sve živo (politika included).

#5 Maltese

Maltese
  • Banned
  • 2,634 posts

Posted 10 January 2007 - 02:29

QUOTE(Emir o filmu)
- Da, dogada se da naše selo nestaje, odumire i da u njemu nestaje života, ali ja želim da filmom vratim taj život. Inace, kada sam snimao prethodni film “Život je cudo”, u selu Dobroselice video sam doslovno ono cime pocinje ovaj film - uciteljica ujutru dode u školu, skuva kafu i ceka jedinog daka koga ima. To je bila škola “Vuk Karadžic” koju su srušili Amerikanci u NATO bombardovanju, gadajuci Tornik. Ali, i da je nisu srušili, isti bi problem ostao, jer zapadna Srbija, koja je naslonjena na planinske vence, u trouglu sa Bosnom i Crnom Gorom, postaje prostor koji ostaje bez ljudi. Hteo sam da zavirim u tajne takvog sela i da pokažem ko su i kakvi su to ljudi i njihovi životi. Naravno, mene je život koji ovde živim preporucio da napravim ovaj film, jer on proistice duboko iz mog iskustva.


Krenuo sam nesto da pisem kako sam dobio drugaciji pogled na Emira iz razgovora sa vrsnjacima koje sam sretao na putu, ali vreme je da se spava. Valja sutra uciti, pa cu u pauzama napisati to sto sam hteo.


QUOTE(Indy @ 10 Jan 2007, 02:19)
Pa, tamo mu je i mesto (u filmskim časopisima). Pogrešan je rezon po kome je neko ko je super-uspešan u jednoj oblasti, automatski tata-mata za sve živo (politika included).

Ovaj prica takvu pricu da tu ni ne treba ostajati samo kod filma. Problem je kako ce se to odraziti na topik.

Dotle, dobar sajt o Kundurici

Edited by Maltese, 10 January 2007 - 02:39.


#6 Ajant23

Ajant23
  • Members
  • 634 posts

Posted 10 January 2007 - 06:02

Abdulah, Abdulah Sidran!

Abdulah, Abdulah Sidran!

Abdullah, Abdullah!

#7 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 10 January 2007 - 06:32

QUOTE(Maltese @ 10 Jan 2007, 12:29)
Problem je kako ce se to odraziti na topik.

Misliš, da li će završiti na Viduše-guvnu? rolleyes.gif

Valjda neće.

#8 Ajant23

Ajant23
  • Members
  • 634 posts

Posted 10 January 2007 - 07:02

QUOTE(Indy @ 10 Jan 2007, 06:32)
Misliš, da li će završiti na Viduše-guvnu? rolleyes.gif

Valjda neće.


Ne bi trebalo...

Sjecas li se, Dolly Bell (1981) i Otac na sluzbenom putu (1985) bili su odista gromade umetnički posustajalih osamdesetih...

Smešno je da se bavimo ko je "krao bicikle" od Antonionija ili Felinija (Zlatne palme 1984 i 1985)...

Ova dva Kusturičina filma meni su retki vrhovi evropske kinematografije osamdesetih. To što je Sokrat bio prva žrtva demokratije, a rasni Sidran prohujao sa vihorom - najzad mora biti šteta po sve.

Obožavam navedena dva Kusturičina filma. I, samo Aleksandra Petrovića doživljavam kosmopolitski toliko snažno od domaćeg filma.

Ne intresuju me novi Kusturičini filmovi: ni po snobovski zanatskom (Mihić), ni po ingeniozno alegorijskom (Kovačević) scenariju.

Sanjam Kusturicu, Sidrana i Andrića zajedno - u pravom Kusturici!

#9 BGhost

BGhost
  • Banned
  • 1,978 posts

Posted 10 January 2007 - 14:06

Tipujem da ce deda na kraju da roksuje unuka, a pohotna uciteljica, romska izbeglica sa Kosova, da uvede unukovu devojku u svet homoseksualizma, cime ce redatelj da demistifikuje prljave globalizacijske procese i poveze bratske narode Srbije, Indije i Egipta na patafizickom nivou.

Za leteci motiv ce Nemanja da uveze naturscike iz Bostona na rinfuz, al ne bih vise o tome da ne kvarim saspens.

Edited by BGhost, 10 January 2007 - 14:06.


#10 Leonina

Leonina
  • Members
  • 4,471 posts

Posted 10 January 2007 - 16:59

Samo se vi zezajte, ali ako tako nastavite - bica svima nama Vidushe guvno! tongue.gif
laugh.gif laugh.gif laugh.gif

#11 dobar_znak

dobar_znak
  • Members
  • 1,145 posts

Posted 16 January 2007 - 16:13

QUOTE(Ajant23 @ 10 Jan 2007, 07:02)
Sjecas li se, Dolly Bell (1981) i Otac na sluzbenom putu (1985) bili su odista gromade umetnički posustajalih osamdesetih...

....

Sanjam Kusturicu, Sidrana i Andrića zajedno - u pravom Kusturici!


Da, druga polovina osamdesetih je bila prava propast duha u svakom pogledu, od koje se nikada nismo oporavili i pitanje je kada će doći renesansa.

Što se tiče Sidrana, i on je potonuo kao i svi ostali. Evo nešto njegovo:
http://bs.wikipedia....o_tone_Venecija

Edited by dobar_znak, 16 January 2007 - 16:14.


#12 filmokrata

filmokrata
  • Members
  • 23 posts

Posted 16 January 2007 - 23:57

QUOTE(dobar_znak @ 16 Jan 2007, 16:13)
Da, druga polovina osamdesetih je bila prava propast duha u svakom pogledu, od koje se nikada nismo oporavili i pitanje je kada će doći renesansa.

Što se tiče Sidrana, i on je potonuo kao i svi ostali. Evo nešto njegovo:
http://bs.wikipedia....o_tone_Venecija


a sta ti cinis u smislu oporavka? kenjas poforumima?

#13 dobar_znak

dobar_znak
  • Members
  • 1,145 posts

Posted 17 January 2007 - 08:00

QUOTE(filmokrata @ 16 Jan 2007, 23:57)
a sta ti cinis u smislu oporavka? kenjas poforumima?


Ako imaš bolju ideju...

#14 Taii

Taii
  • Members
  • 137 posts

Posted 17 January 2007 - 09:56

QUOTE(BGhost @ 10 Jan 2007, 14:06)
Tipujem da ce deda na kraju da roksuje unuka, a pohotna uciteljica, romska izbeglica sa Kosova, da uvede unukovu devojku u svet homoseksualizma, cime ce redatelj da demistifikuje prljave globalizacijske procese i poveze bratske narode Srbije, Indije i Egipta na patafizickom nivou.

Za leteci motiv ce Nemanja da uveze  naturscike iz Bostona na rinfuz, al ne bih vise o tome da ne kvarim saspens.


svidja mi se to sa roksovanjem samo se nadam da je deda pop jer nema dobrog roksa bez popa i dece

#15 Maltese

Maltese
  • Banned
  • 2,634 posts

Posted 08 February 2007 - 16:07

QUOTE(Politika)
KUSTURICA PRIMIO FRANCUSKI ORDEN ZA ZASLUGE U UMETNOSTI

PARIZ – Srpski reditelj Emir Kusturica primio je danas u Parizu, na svečanosti u Ministarstvu kulture francuske vlade, Orden viteza reda umetnosti i književnosti, najviše priznanje francuske države u tom domenu.

Uručujući visoki orden srpskom sineasti, francuski ministar kulture Reno Donedije de Vabr rekao je da je Francuska želela da tim najvećim priznanjem u oblasti kulture „izrazi divljenje prema Emiru Kusturici”.

„Kusturica je velikan, umetnik koji u sebi nosi sve ono što Evropa zastupa - pozitivne vrednosti, dramu, tragediju... On je umetnik osobite snage i genijalnosti”, izjavio je Tanjugu u Parizu ministar Donedije de Vabr.

Pre Kusturice, Orden viteza reda umetnosti i književnosti poneli su i srpski slikar Vladimir Veličković i pisac Danilo Kiš.