Jump to content


Photo

PeÄŤeno prase


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
27 replies to this topic

#16 martinj

martinj
  • Members
  • 1,540 posts

Posted 03 January 2007 - 19:33

QUOTE(Stoprocentni @ 3 Jan 2007, 18:08)
Niko ne rece koliko prase treba da bude tesko pre pecenja nezavisno od broja gostiju?

Inace, zanima me zasto se forsira citavo prase? Da li je zaista rec o mnogo boljem ukusu nego recimo kad se ispece u komadima?


Za tezinu, racunaj kilo po gostu (zivo) a ako ga peces celo, vidi da bude 18-25 kila.

A celo vs komadi?? hm... Pa kako ces prasecem butu da gurnes jabuku u usta biggrin.gif

#17 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 03 January 2007 - 20:31

2 Stoprocentni
......................

>> ... Inace, zanima me zasto se forsira citavo prase? Da li je zaista rec o mnogo boljem ukusu nego recimo kad se ispece u komadima? ...<<


Nekako se tradicionalno smatralo da je izneti pola / cetvrt praseta na trpezu "ispod casti".

Cak se i najveci siromasak trudio da, makar pozajmio pare, - bude "gazda".

"Priredjeno zhemsko prase" (mushkadija se i onda "feministichki" nije cenila!), je optimalno oko 12-15 kg. Kad odbijes gobitak tokom pecenja - taman bude za desetak pristojnih gostiju. Doduse - iseci kvalitetno pecenje, da svako parce sadrzi malo ukusne i hrskave kozice, malo mesa, malo masnoca i malo kostiju - to je poveca umetnost. Ne moze bez panja i dobre satare.

(ovde vidim da neko spominje "mitove" i prase od 18-25kg!
Za mitove cemo lako, a za prase od 25kg dajem popust - to mora da je iz Banata!)

Koza je prirodan omotac kojii cuva sokove mesa. Sto je manji komad - veci su gubici tezine pa i ukusa. Pecene liske prashke shunke su obican bezukusni mesni chips.

Ukus komadnog mesa se moze sacuvati i drugacijim metodima: naglo zapeci na visokoj temperaturi - da se skori kozica / povrsina mesa, ili komad mesa koji nema kozicu premazati nekom kombinacijom meda / ulja / piva i aroma. To obicno zapusi pore na povrsini - sacuva sok i socnost.

Ima tu i drugih tehnickih problema: da ti se guda / dve (nikad nije sigurno!) oprase na vreme, pa da stignes da pred Bozic da imas fino ugojeno, mesnato prase, a ne da ga ubrzano gojis (mnogo, bre, masno). Ranije je trebalo biti znalac / domacin, racunati "termine", - sada to na farmama rade hormoni & vestacko osemenjavanje.

Doduse i u tehnici pecenja / przenja ima inovacija.
Kozu moze da zameni Alu-folija, ili specijalna transparentna termo-folija u koju zamotas meso. I tek kad je pri kraju - raseces foliju - zarumenis pecenje.

Nego, nesto vidim ovde mostly mushki svet, a mnogo manje zhemski?
Pa se setih jednog satiricara koji je rekao: "volim zhene koje troshe mushkarce kao mushke shovinistiche polutke".


Vec sam jednom kratko pisao, no ko ce juriti vise strana tredova!

----------------------------------

Btw, - najbolje prasece pecenje koje sam jeo je neka italijanska "porchetta".
http://www.italianma...s/recipe332.cfm

Negde '74, u jednom izletnickom mestu kraj Rima - Frascati (malo podalje, iznad brda je letnja rezidencija rimskih Papa).
http://www.italianma...es/doc10146.cfm

Ta porchetta se pravi od neke cudnih italijanskih svinja, - ne mnogo velike, kracih nogu, sitnijih kostiju (neko rekao: iz Kine ih zapatio Marko Polo). Pa se to povece prase - do 20 kg lepo polozi na ledja, tvrdim koncem / posebnom zicom se povade sve kosti (ali bas sve, ostavi se samo glava zbog estetike), dobro se posole krupnom morskom solju, i u unutrasjnost se stave sveze raznorazne aromaticne trave: puno persuna i celera, zalfija, tek 1-2 grancice ruzmarina, timjan, 1-2 lista lovora, malo origana i malo listova bosiljka, mleven biber. Zatim se to sve dobro uveze kuvarskim koncem, natakne na razanj i redovno mazano maslinovim uljem lagano okrece i pece na zharu vinove loze. Kada je gotovo, ohladi se i onda ostrim nozem sece na kolutove po zelji kupca. Uobicajeno je da je kolut oko 150-200 gr. Uz njega ide i taj zelenis - koji je apsolutni delikates! (mnogo ga ne vole - pa mozed dobijes kao "repete"). Taj Frascati je pun privatnih taverni / podruma, kupis meso na ulici, dodjes u hladnjikav podrum, bace ti na starinske ogromne stolove cisti beli pak-papir, porucis vina koje hoces - domace iz bureta ili ako si zahtevniji flasirano - i uzivas! Ako je vlasnik podruma skuvao neku minestru / minestrone / pastu - moz dobijes tanjir. Sa tavanice vise neke domace sunke / salsice, na policama koturovi sireva, u teglama maslinke, raznorazne pechurke (mmm ... sitni "porcini"/ Boletus edulis - po naski "vrganj"!) i artichoke u ulju, - jednom recju milina!
Dodje ti da budes okupatorski vojnik i ne napustis podrum do kraja nekog rata!
Vino smo, mostly, uzimali belo, "Frascati". Nije neka svetska marka, ali je veoma pitko, osvezavajuce ("stigne" te malo kasnije). Osim "paste" - sve se trosilo prstima. U polasku - balon vina od 5l u plasticnoj korpi - "za poneti". Ne vredi uzimati vise, nije nesto kvalitetno flasirano, mora se potrosi za 1-2 dana.

Nisam bas ljubitelj ukusa "chistog mesa" - bez zacina, dodataka.
Bice da mi se onda prasecina dopala zbog mirisljavih trava / vina?

...

#18 wegga

wegga
  • Members
  • 1,845 posts

Posted 03 January 2007 - 23:02

QUOTE(angelfish @ 3 Jan 2007, 19:17)
Inace, uvek biram curku umesto prasetine, al sto kaze stoprocentni - udovoljiti gostima !


I jos neko je slično napisao gore, da to rade zbog gostiju.
E, a možda ni gosti ne vole prasetinu ali ih je blam da zanovetaju. biggrin.gif

Ja prasetinu ne volim i drago mi je da je ne voli niko iz moje porodice.
Ne moram da se susrecem sa nutkanjima u stilu ajde uzmi, samo komadic, ajde, vidiš kako je lepo.
Uvek se setim svadbe moje drugarice na kojoj sam ostala gladna. Gospodja Vuka, njena mama, sve vreme se brinula što ja ništa ne jedem.
Sela pored mene i kaže: "Pa šta ti misliš da ja ne bih volela sad da ponudim goste raznim djakonijama, predjelima, slanim rolatima? Nego ovde na selu je to najlakše! Staviš prase na ražanj, nasečeš kupus i mirna Bačka. Tako mi i treba kad sam se udala u selo."
Sedele smo tako na drvenoj klupi a noge nam do gležnjeva u blatu. Šator prokišnjava, Vuka plače a meni krče creva.

Edited by wegga, 03 January 2007 - 23:10.


#19 lucidan

lucidan
  • Members
  • 72 posts

Posted 04 January 2007 - 23:38

QUOTE(gazza @ 2 Jan 2007, 20:17)
kod mog pekara, 80 din po kilogramu.

doneses i ne razmisljas. nema sanse da ga tako napravis kod kuce + nema smrada nedeljama u kuhinji i stanu.

Jel mozes da nam das adresu pekare, pa da probamo?

#20 gazza

gazza
  • Members
  • 1,084 posts

Posted 05 January 2007 - 00:20

QUOTE(lucidan @ 4 Jan 2007, 22:38)
Jel mozes da nam das adresu pekare, pa da probamo?


kein problem, ne znam tacan broj ali pekara u kursulinoj, blizu raskrsnice sa njegosevoj, zelene boje, pored kafica roma, prekoputa zadnjeg ulaza u dvoriste opstine vracar. objasnis im kako hoces, res, manje res, slanije, manje slano, ispunjavaju zelje. nisam pekao prase ali jesam 4 curke i sve su bile bolje nego kod kuce, plus gore pomenute prednosti pecenja van sopstvenog objekta.

#21 lucidan

lucidan
  • Members
  • 72 posts

Posted 05 January 2007 - 04:32

QUOTE(gazza @ 5 Jan 2007, 00:20)
kein problem, ne znam tacan broj ali pekara u kursulinoj, blizu raskrsnice sa njegosevoj, zelene boje, pored kafica roma, prekoputa zadnjeg ulaza u dvoriste opstine vracar. objasnis im kako hoces, res, manje res, slanije, manje slano, ispunjavaju zelje. nisam pekao prase ali jesam 4 curke i sve su bile bolje nego kod kuce, plus gore pomenute prednosti pecenja van sopstvenog objekta.

thumbup.gif , pa pozdravljam te komsija, ja bas u Kursulinoj zivim..Koincidencija je cudo..To je pekara "Stari Vracar", nisam znao da peku i prasice..Ja kod njih kupujem samo hleb, onaj vruc posle ponoci sto ispeku..Uvek ona ista bakuta, muchenica sa tuznim glasom, radi nocnu..Life sucks..

#22 Mister No

Mister No
  • Members
  • 423 posts

Posted 09 January 2007 - 20:05

QUOTE(gazza @ 2 Jan 2007, 20:17)
kod mog pekara, 80 din po kilogramu.

doneses i ne razmisljas. nema sanse da ga tako napravis kod kuce + nema smrada nedeljama u kuhinji i stanu.


Koliko je to. Nešto više od jednog Eura. ph34r.gif
Je li moguće da je tako jeftino?

#23 GoranBG

GoranBG
  • Members
  • 1,485 posts

Posted 09 January 2007 - 20:54

QUOTE(Mister No @ 9 Jan 2007, 20:05)
Koliko je to. Nešto više od jednog Eura.  ph34r.gif
Je li moguće da je tako jeftino?

Toliko kosta usluga pecenja, a ne pecenje smile.gif

#24 Mister No

Mister No
  • Members
  • 423 posts

Posted 10 January 2007 - 10:30

Tako već može.
A koliko se kreće kg pečenog praseta po počenjarama?

#25 gazza

gazza
  • Members
  • 1,084 posts

Posted 11 January 2007 - 01:29

mislim da je oko 600 kinti, ali provericemo kod milana za koji dana.

kog milana? pa kako kog.

kod milana, zna se, najbolje je - res peceno prase.

#26 S_Kid

S_Kid
  • Members
  • 108 posts

Posted 12 January 2007 - 05:43

Inače, u mom selu kilogram žive vage je 80 dinara, za velike krmače ide i do 60. Tuga.

#27 BigLebowsky

BigLebowsky
  • Members
  • 1,822 posts

Posted 12 January 2007 - 09:26

...nasao, nisam pratio pazljivo...

Edited by BigLebowsky, 12 January 2007 - 09:28.


#28 Celt

Celt
  • Members
  • 1,147 posts

Posted 12 January 2007 - 16:38

QUOTE(S_Kid @ 12 Jan 2007, 06:43)
Inače, u mom selu kilogram žive vage je 80 dinara, za velike krmače ide i do 60. Tuga.


e, to mi nikada nije bilo jasno. Kada je bilo skuplje, svi kukaju, aha kilo tol'ko i tol'ko, pa to je strasno. Sad kad je pala cena, opet strasno zato sto je jeftino blink.gif

Ista stvar vazi i za voce. Kad rodi, aa, jeftino, greota. Dzabe ga prodaju. Kad ne rodi, steta sto nije rodilo.

ph34r.gif