Jump to content


Photo

Recepti za otpisane


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
7 replies to this topic

#1 djenka

djenka
  • Members
  • 1,227 posts

Posted 02 January 2007 - 03:06

Ovako ljudi.
Pošto imam jako povišene trigliceride i povišen holesterol (o dijetama za holesterol, a i za trigliceride postoji topic) i već dve nedelje pravim neku dijetalnu klopu (bez ulja, sa što manje ugljenih hidrata, po mogućnosti na pari, pečeno, ne prženo, bez mleka i mlečnih proizvoda...), sa vrlo ograničenim spiskom namernica(što se da videti) i ponestaje mi ideja. Kamo dalje ? Ovako teško.

Šta kuvati ?

Dajte neku ideju.

Onima koji budu slali neke "masne" recepte bacam kletvu.

#2 olivapopajevic

olivapopajevic
  • Members
  • 134 posts

Posted 02 January 2007 - 09:21

Dakle, znaš već da kuvaš? Ne moram da budem precizna u gramažno-litražnom smislu?

Kao prvo, deder stavi ti na radnu ploču:
pirinač
maslinovo ulje (koje ubija negativni LDL holesterol, pa koliko ja znam, smeš da ga konzumiraš)
crnilukbeliluk (po ukusu)
morsku so+biber
šampinjone, za tebe jednog, paaaa....250 gr (razmažena ja ne koristim kaksezove ono..."stabljike")
sušene vrganje, koje si prethodno potopio u mlakoj vodi
pileću supu, da ne kažem pileći bujoon
malo sušene majčine dušice
alevu papriku
svež peršun

Sve ide vrlo jednostavno. Preskočiću onaj deo sa seckanjem, to se podrazumeva...
Na malo maslinovog ulja propržiš crni, pa beli luk, dodaš pirinač i jedno minut, dva muljaš da se to sve fino segmentiše. Onda dodaš kutlaču supe, promešaš i sačekaš da tečnost ispari. To je princip kojim ćeš se voditi sve vreme. Dodaješ kutlaču, čekaš da ispari, dodaješ kutlaču, čekaš da ispari...Iz nekog razloga, to je bitno. Posle jedno pet miuta, dodaješ pečurke, u receptu piše pola, pa malo posle opet pola, ali ja to sve odjednom. U neko doba dodaš majčinu dušicu, so i biber (naravno, sveže samleven), pa nastaviš sa sipam-čekam. Na kraju dodaš naseckani peršun, alevu papriku i malo limuna i....GOTOVO! I...PRIJATNO!
E sad, ja na kraju ja sve dobro prelijem maslinovim uljem (mislim da će se mnogi složiti da je Monini najbolje) i pospem Grana Padanom, ali ti znaš da li to smeš zbog tvoje krvne slike.

Ako ovaj recept već imaš, molim ne podeliti to sa mnom. Biće mi glupo smile.gif ionako je je ovo moj prvi post i i i ne znam da li će hteti da se igraju sa mnom blush.gif

#3 loga

loga
  • Members
  • 30 posts

Posted 02 January 2007 - 11:03

Dijeta za sniženje masnoća u krvi

Ova dijeta u suštini predstavlja režim ishrane koji se bazira na tri kategorije hrane u okviru svake grupe namirnica a to su:
Hrana koja se preporučuje jer ima malo masnoće i puno vlakana i trebalo bi da se redovno nalazi u ishrani.
Hrana koja može da se jede u umerenim količinama jer sadrži nezasićene masti ili manje količine zasićenih masti. S obzirom na to da se radi o dijeti s malo masti, ova hrana je dopuštena u malim količinama.
Hrana koju treba izbegavati jer sadrži dosta zasićenih masti i / ili holesterola.

ceo tekst:
http://www.gastronom...a=otvor&broj=41

#4 djenka

djenka
  • Members
  • 1,227 posts

Posted 02 January 2007 - 17:48

QUOTE
Dakle, znaš već da kuvaš?


Nisam baš neki ninja, ali treniram.

QUOTE
Ako ovaj recept već imaš, molim ne podeliti to sa mnom. Biće mi glupo smile.gif  ionako je je ovo moj prvi post i i i ne znam da li će hteti da se igraju sa mnom blush.gif


To nikad nećeš saznati. Reći ću ti samo da me prvi tvoj post obradovao.

Mnogo hvala.


QUOTE
Ova dijeta u suštini predstavlja režim ishrane koji se bazira na tri kategorije hrane u okviru svake grupe namirnica...


Dosta toga sam već nabavio što se režima ishrane tiče, samo ne znam baš šta sve da prvim od svih tih raspoloživih namernica.

Ovaj konkretno nisam. Hvala.

#5 kastigulja

kastigulja
  • Members
  • 107 posts

Posted 02 January 2007 - 21:33

Kuvaj na leso krompir sa zelenim povrcem :
blitva , kelj , boranija preli sa kasikom maslinovog
ulja i obilato pospi belim lukom u prahu .

Riba se moze peci u foliji u rerni ,
namazes komad folije se malo malsinovog ulja
ribu posolis biberis i spakujes u foliju kao pravougaonik,
peces 15 minuta na 220C . Bude super ukusna jer se ispece
u sopstvenom soku.

Rizu mozes zapeci sa raznim vrstama povrca - tikvice ,
mrkva , kuruz secerac , grasak (kao rizi bizi) .
A mozes raditi i razne musake samo umesto mleka i jaja
zapeces sa sokom od paradajza.

#6 olivapopajevic

olivapopajevic
  • Members
  • 134 posts

Posted 02 January 2007 - 21:34

Nema na čemu, Djenka, hvala tebi.

Znaš šta još možeš da uradiš...Probaj sa receptima na www.mayoclinic.com, naći ćeš ih pod Healthy living.

I zaobiđi skvičeće... smile.gif

#7 zoee

zoee
  • Members
  • 39 posts

Posted 02 January 2007 - 21:49

QUOTE(kastigulja @ 2 Jan 2007, 21:33)
Riba se moze peci u foliji u rerni  ,
namazes komad folije se malo malsinovog  ulja
ribu posolis biberis i spakujes u foliju kao pravougaonik,
peces 15  minuta na 220C . Bude  super ukusna jer se ispece
u sopstvenom soku.


Preko ribe mozeš staviti razno povrće - kolutove paradajza i crnog luka, šargarepu itd. Takođe, bude super.

#8 djenka

djenka
  • Members
  • 1,227 posts

Posted 03 January 2007 - 00:30

Nikad nisam bio neki ljubitelj ribe. Izgleda da ću postati.

Hvala na savetima.

Znači od skvičećih živuljki dolazi u obzir prase davljeno u plićaku.
Morskom naravno.