Jump to content


Photo

Nova Godina i docek


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
68 replies to this topic

#61 Adam

Adam
  • Members
  • 1,472 posts

Posted 15 January 2007 - 01:08

QUOTE(vilhelmina @ 14 Jan 2007, 23:48)
Ako je "archipelago" ono malo zemlje i mora oko centra Stockholma, onda ti zavidim. Mada i Srbija nisu savski splavovi, nego i Paracin, Surdulica, Aleksinac i Blace. U svakom slucaju, mora da ti je bilo jako lepo. A i 36 Svedjana koji su te ugostili su bili visokoobrazovani, dragi, simpaticni i letvosani, eller hur? A ti ni pod razno nisi bio invandrare sa cetiri poslednje cifre u licnom broju i prijavljen kod Arbetsförmädlingen?
Ako ipak jesi, sapni mi kako i ja da se tamo nadjem, pa onda nikad vise necu svojim frustracijama da uznemiravam prezadovoljne ucesnike dragog nam foruma, majke mi....


To sto pises je tvoje iskustvo i najverovatnije iskustvo ljudi s kojima si bliska ali ne mozes svoje iskusto pripisivati drugima.

Jeste, bas taj stokholmski archipelago i bilo mi je jako lepo. Posetio sam svoje svedske prijatelje u nekoliko navrata i uvek sam jako toplo prihvacen. Znam i familije, staramajke, decurliju... Nemam iskustvo zivota u svedskoj kao stranac ali sa svedjanima imam sjajno iskustvo. Na pomenutom skupu od nas cetvoro stranaca ja sam bio jedini dodjos. ostali tamo zive i koliko sam mogao zakljuciti pristojno zive i nisu frustrirani. Na kraju, sto ce talijanke tamo ako im nije dobro. One bar nisu bezale ni od rata ni od bede.

Zivim u britaniji i sasvim sam zadovoljan. Nemam se na sta pozaliti osim na vreme. Medju prijateljima imam emigranata koji imaju iskustvo slicno mom a ima i onih sa iskustvom slicnim tvom. Kad citam sta pises kao njih da slusam. I nije mi nelogicno da su nam iskustva razlicita. Jos manje mi pada na pamet da na osnovu svog iskustva zakljucim da lazu.

Jebote, pa odu ljudi u bioskop, vide isti film pa ga potpuno razlicito dozive a ne zemlju i narod.

#62 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 15 January 2007 - 03:30

Ovo je vec totalni trol, ali kako vidim, niko se ne buni pa mozemo da nastavimo, ako je i tebi zanimljivo. Meni jeste.

Talijankama sigurno nista ne fali jer dolaze iz EU pa su im diplome a´priori priznate, sta god da su zavrsile i rade u svojoj struci, ili bar na tom nivou obrazovanja. Ili uopste ne rade, ako im se tako svidja, njihova stvar i izbor. Mi sa brdovitog Balkana o tome mozemo samo da sanjamo, pa naravno da smo frustrirani.
Svedska je prelepa i strasno dobro organizovana zemlja. Steta sto daje tako malo sanse imigrantima. Ja sam je stvarno zavolela, sa sve uzasnom klimom i cudnim ljudima, ali da sam frustrirana - jesam.
Ali nije to samo moja frustracija i iskustvo. Retko da prodje dan, a da se bas o tome ne prica na nekom od kanala nacionalne televizije. Mislim na teskoce u vezi s integracijom, posebno onih sa srednjim i visokim obrazovanjem. Hteo - ne hteo, onaj ko se ovde doselio u poslednjih 15 godina moze da pripada samo nizoj, nikako srednjoj klasi. A kad 95% Svedjana pripada bas toj srednjoj klasi, onda je jasno da je kontakt gotovo nemoguc.
I kad o tome bruji i nacionalna TV, sto da ja budem veci katolik od pape?

#63 Adam

Adam
  • Members
  • 1,472 posts

Posted 15 January 2007 - 14:30

QUOTE(vilhelmina @ 15 Jan 2007, 04:30)
Ovo je vec totalni trol, ali kako vidim, niko se ne buni pa mozemo da nastavimo, ako je i tebi zanimljivo. Meni jeste.

Talijankama sigurno nista ne fali jer dolaze iz EU pa su im diplome a´priori priznate, sta god da su zavrsile i rade u svojoj struci, ili bar na tom nivou obrazovanja. Ili uopste ne rade, ako im se tako svidja, njihova stvar i izbor. Mi sa brdovitog Balkana o tome mozemo samo da sanjamo, pa naravno da smo frustrirani.
Svedska je prelepa i strasno dobro organizovana zemlja. Steta sto daje tako malo sanse imigrantima. Ja sam je stvarno zavolela, sa sve uzasnom klimom i cudnim ljudima, ali da sam frustrirana - jesam.
Ali nije to samo moja frustracija i iskustvo. Retko da prodje dan, a da se bas o tome ne prica na nekom od kanala nacionalne televizije. Mislim na teskoce u vezi s integracijom, posebno onih sa srednjim i visokim obrazovanjem. Hteo - ne hteo, onaj ko se ovde doselio u poslednjih 15 godina moze da pripada samo nizoj, nikako srednjoj klasi. A kad 95% Svedjana pripada bas toj srednjoj klasi, onda je jasno da je kontakt gotovo nemoguc.
I kad o tome bruji i nacionalna TV, sto da ja budem veci katolik od pape?


To ti je problem koji postoji sirom evrope samo je pitanje koliko se o tome javno govori. Svedska je svakako daleko demokraticnija zemlja od mnogih u evropi pa je logicno da se o tome javno govori, recimo, vise nego u nemackoj a nisam ti bas siguran da je taj problem manje izrazen u nemackoj, francuskoj ili belgiji. Mi smo na neki nacin na udaru jer smo s balkana a zamisli tek kako je drugim rasama.

U britaniji je, bar se meni cini, situacija nesto bolja. Ja to pripisujem visevekovnoj interakciji sa strancima. Mada, ni ovde te ne docekuju rasirenih ruku. S mojoj diplomom si mogao da se ubrises pa sam morao nazad na fax. Opet, znam ljude daleko mudrije i kvalitetnije od mene koji se nisu usudili na taj korak jer nisu imali dovoljno pouzdanja ni da probaju bojeci se da ce ih neko tamo ispreskakati zbog porekla, jezika, boje kose, koze... nije tako lako ni preci ulicu ako nemas dovoljno pouzdanja a tek je tesko imati/odrzati to pouzdanje kad dodjes u nepoznato.

Ja prvi nisam bio od drcnijih. Kad sam se raspitivao o fakultetima nije mi na kraj pameti bilo da se odmah upisem vec sam jako bojazljivo po principu 'sam' da pitam' krenuo od vrata do vrata. Ispostavilo se da su ljudi bili srdacni, da su mi nasiroko izobjasnjavali sve i svasta kao da samo mene cekaju pa sam prestao da sumnjam u sebe. K'o velim ako oni misle da sam dovoljno dobar za te njihove skole sto bih se bunio. A da me iza prvih vrata docekala neka rasisticka budala i sve te iste informacije mi prezentirala po sistemu moz' da probas ali dzaba se nadas, tad bih se verovatno povijena repa vratio nazad u kafanu u kojoj bih i danas rmbao sanjajuci lutriju i lececi prosirene vene.

Generalno verujem da su ljudi daleko slicniji nego sto se nama nekad cini kad krenemo da analiziramo detalje. Stoga verujem da nema prevelikih razlika u odnosu prema emigrantima bar kad je zapadna evropa u pitanju. Svee su to nijanse. Cini mi se da na to kako cemo se snaci najvise uticaja ima kombinacija srece/slucajnosti/chance i naseg odnosa prema novoj sredini. Da, ima zemalja u kojima je teze ali ako si pozitivan i posreci ti se mozes se snaci. A ako u novu sredinu krenes sa stavom da nemas sanse manje se i trudis pa se na kraju ispostavi da si bio/la u pravu. Ne ti - figurativno, sto bi rek'o djura...

Ja kad sam rekao nekim starijim emigrantima da bih da studiram ljudi mi se smejali. Stara emigracija je generalno verovala da im je studiranje nedostupno, to su radila samo diplomatska deca i oni sa najdubljim dzepom, te se malo ko setio da pita da li to uopste moze. A onda smo devedesetih dosli mi koji smo odrasli jednaki te smo bili drcniji i usudili se da pitamo i sta se desilo? Videli da moze pa mnogi pohrlili.

Jos jedan primer... u uk je vecina lekara i zubara azijskog (uglavnom indijskog) porekla. Zasto? Evo zasto - dok su tradicionalni i hijerarhiji skloni indijci koji smatraju lekarski poziv prestiznim cinili sve da svoju decu gurnu u tu bransu ne pitajuci se da li im je tu mesto, klasno definisani britanci nisu ni pokusavali jer su smatrali da je to profesija rezervisana za vise i visoke slojeve - ne cak ni za srednje. I dan danas vecina nizih slojeva smatra da njihova deca imaju vise sanse da emigriraju na mars nego da se docepaju lekarske diplome. Dobro, menja se to ali sporo...

Emigracija svakako nije laka ali mnogo zavisi od stava emigranata a i od srece. Ti si u pravu kad kazes da postoji tradicionalni otpor, osobito ako nisi iz eu ali ima i toga da otpor ne dolazi samo spolja vec je i u nama vrlo jak. Treba pobediti oba a to nije tako lako, cak je cesto onaj unutarnji taj koji nas mnogo vise koci.

#64 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 15 January 2007 - 14:42

QUOTE(Adam @ 15 Jan 2007, 01:08)
Medju prijateljima imam emigranata koji imaju iskustvo slicno mom a ima i onih sa iskustvom slicnim tvom. Kad citam sta pises kao njih da slusam. I nije mi nelogicno da su nam iskustva razlicita.

Eh da. Sličnu priču imam ja sa Fincima. Moja lična iskustva - skroz pozitivna. I bila po kućama, i uvek druželjubivi i predusretljivi, i sve. A jedan moj drug - ni da ih vidi. Priča vrlo slično ko vilhelmina za Švede. A najbolje je bilo kad sam igrom slučaja jednog leta došla kod njega u posetu sa 5 (slovima - pet) Finaca! biggrin.gif A super je ispalo.

#65 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 15 January 2007 - 20:40

[quote=amelija,15 Jan 2007, 15:42]
A jedan moj drug - ni da ih vidi. Priča vrlo slično ko vilhelmina za Švede.



Amelija draga, preporucujem citanje mojih postova pre nego sto natrcis na loptu. Pa ne mora se bas u svakoj corbi biti zacin. Svidja mi se ono sto inace pises, ali ovaj put si polupala loncice. Sorry....

edit: slovna greskica

Edited by vilhelmina, 15 January 2007 - 20:42.


#66 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 15 January 2007 - 21:41

[quote=Adam,15 Jan 2007, 15:30]
To ti je problem koji postoji sirom evrope



Hvala ti na trudu da mi objasnis gde sam pogresila. Izgleda da razlika izmedju tebe i mene nije u stavovima i otvorenosti za nove nacije i kulture.... nego samo u godinama. Ja sam 40+ pa mi je jedino ponudjeno obrazovanje bilo za negovateljicu u starackom domu ili tako nesto. Zahvalila sam se jer takav posao mogu da dobijem i ovako neobrazovana. Sto naravno i radim...
Nego, da ne znas neki dobar lek za prosirene vene ? tongue.gif

#67 Adam

Adam
  • Members
  • 1,472 posts

Posted 15 January 2007 - 21:59

[quote=vilhelmina,15 Jan 2007, 22:41]
[quote=Adam,15 Jan 2007, 15:30]
To ti je problem koji postoji sirom evrope
Hvala ti na trudu da mi objasnis gde sam pogresila. Izgleda da razlika izmedju tebe i mene nije u stavovima i otvorenosti za nove nacije i kulture.... nego samo u godinama. Ja sam 40+ pa mi je jedino ponudjeno obrazovanje bilo za negovateljicu u starackom domu ili tako nesto. Zahvalila sam se jer takav posao mogu da dobijem i ovako neobrazovana. Sto naravno i radim...
Nego, da ne znas neki dobar lek za prosirene vene ? tongue.gif
[/quote]

krema od divljeg kestena i noge u zrak.... jos ako u toj pozi nadjes neku zabavu.... ihajjjjjjjj....

nisam ni u trenutku mislio da popujem niti da kritikujem nego ja to onako odokativno, iskustveno, posmatracki - a ima i meni godinica... a sto se tice iskustava ja i dalje smatram da sam imao vise srece neg' pameti...

#68 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 16 January 2007 - 20:00

[quote=Adam,15 Jan 2007, 22:59]
krema od divljeg kestena i noge u zrak.... jos ako u toj pozi nadjes neku zabavu.... ihajjjjjjjj....

roflmao.gif roflmao.gif roflmao.gif
Tek sad imam za sta da ti se zahvaljujem.Dobar savet zlata vredi! Narocito mi se svidja ovaj drugi deo jer tu jos nesto i mogu da uticem. Sto se tice prvog dela, mrka kapa jer je divljem kestenu (Aesculus hippocastanum, L.) severna granica areala negde oko Zagreba, a ne verujem da bor i smrca mogu da ga zamene. Mada verovatno moze i bez kreme... Probacu, pa cu da obavestim siru forumasku javnost.
A sto se tice popovanja, nisam ja to tako ni shvatila, samo sam se figurativno izrazila (u trenutku mi dobro zvucalo tongue.gif ).
Po pitanju srece, ne verujem mnogo u nju. Mislim da si ipak bio pametniji i svakako hrabriji od vecine. Mozda i verovatno da je bila i izvesna doza srece, sto mi trenutno zvuci utesno. Jerbo nekoj dodatnoj pameti u ovim godinama ne mogu da se nadam (imam je toliko koliko mi bog dao, hvala mu i na tome, neki nemaju ni toliko), a sa srecom se nikad ne zna. Mozda me zaskoci iza nekog coska, trudicu se da mi ne promakne. I kad se ja tako usrecim i pomerim iz ove nesrecne donje u srednju klasu, mozda se i sretnemo negde na archipelago. Nema mnogo lepsih mesta na svetu.
Odoh da lecim prosirene vene alternativnim metodama, kad mi je vec divlji kesten nedostupan. innocent.gif .

Edit: opet zeznula slovo

Edited by vilhelmina, 17 January 2007 - 01:37.


#69 Adam

Adam
  • Members
  • 1,472 posts

Posted 17 January 2007 - 23:28

QUOTE
Mozda me zaskoci iza nekog coska, trudicu se da mi ne promakne.


e bas to ti zelim... pa da uzivas negde juznije od archipelaga, kazu za vene je i sunce dobro.

A archipelago ti moze doci onako usput, neobavezno... moze da uleti u neki procep medj' plazama kad ti pretekne vremena. Jeste prelep ali dzaba kad ne moz' zaplivati k'o covek...

Pa dogodine ovako kao Indy da okacis novogodisnje slike a svi preplanuli i u japankama...