Jump to content


Photo

Franc Kafka


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
57 replies to this topic

#1 Andrijana85

Andrijana85
  • Members
  • 4 posts

Posted 14 December 2006 - 21:09

Sta mislite o Kafki?
Po meni-ubedljivo najbolji pisac dvadesetog veka.

#2 reddwarf

reddwarf
  • Members
  • 703 posts

Posted 14 December 2006 - 21:52

QUOTE(Andrijana85 @ 14 Dec 2006, 22:09)
Sta mislite o Kafki?
Po meni-ubedljivo najbolji pisac dvadesetog veka.


Exactly.

#3 chandra

chandra
  • Members
  • 2,782 posts

Posted 14 December 2006 - 22:31

draga andrijana! hvala za topic. nakon visestrukih prolaza kroz citavog kafku, meni je najdraza amerika. i to posebno oni poslednji iskidani fragmenti. posle amerike dnevnici, pa price.

kafka nije samo najbolji, vec mozda i najznacajniji pisac xx-a.

#4 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 15 December 2006 - 06:35

Kako se to meri, ko je "najbolji pisac"?

Svakako je bio fenomenalan, steta sto nije duzeo poziveo.

#5 Mr Jones

Mr Jones
  • Members
  • 1,200 posts

Posted 15 December 2006 - 09:09

QUOTE(Indy @ 15 Dec 2006, 06:35)
Kako se to meri, ko je "najbolji pisac"?

Svakako je bio fenomenalan, steta sto nije duzeo poziveo.


Možda samo govore o svom mišljenju.

#6 reddwarf

reddwarf
  • Members
  • 703 posts

Posted 15 December 2006 - 11:37

QUOTE(Mr Jones @ 15 Dec 2006, 10:09)
Možda samo govore o svom mišljenju.


Niko ne spori Kafkinu genijelnost i značaj u evropskim i svetskim okvirima književnosti.
Da sam optimista po prirodi, ne bih trolovala ovaj topik misleći da će preprasti u nešto sjajno - inteligentnu diskusiju o manje poznatim Kafkinim delima, neistraženim aspektima njegovih dela, o uticaju na pisce 20. veka, itd.
Međutim, ja sam pesimista i očekujem da će se javiti maja34, nix17 i salama11 koji će na topik u kojem je uvodni post: "ja mislim da je Kafka ubedljivo najbolji pisac 20. veka", logično nastaviti niz:
- e, nije, uta-ta, uta-ta, meni je bolji Dostojevski,
- čekaj, zar Dostojevski nije živeo u 19. veku?,
- jeste, pa šta, meni se više sviđa,
- ali, kakve veze ima on sa ovom raspravom?,
- ja imam pravo na svoje mišljenje.

#7 hakigor

hakigor
  • Members
  • 118 posts

Posted 15 December 2006 - 15:15

Ko ti je taj Kafka? Za Dostojevskog sam čuo da smara masu, ako je Kafka na tu foru onda me definitivno ne zanima.

#8 BGhost

BGhost
  • Banned
  • 1,978 posts

Posted 15 December 2006 - 15:23

QUOTE(Indy @ 15 Dec 2006, 06:35)
Svakako je bio fenomenalan, steta sto nije duzeo poziveo.

Naprotiv, da je ziveo duze, njegova dela bi debitovala sa zakasnjenjem, promasila bi trenutak i ne bi ostvarila ni priblizan uticaj na knjizevne tokove dvadesetog veka ;-)

Kafka je konza, ako nista drugo, bar zato sto je snazno uticao na moje najoptimalnije pisce, mada se meni svidjaju samo njegova posthumno objavljena dela.

#9 Maltese

Maltese
  • Banned
  • 2,634 posts

Posted 15 December 2006 - 15:35

QUOTE(reddwarf @ 15 Dec 2006, 11:37)
Međutim, ja sam pesimista


Zato i volis Kafku biggrin.gif

Nisam procitao bas sve,ali jesam nekoliko knjiga dok sam bio u srednjoj. Preorucujem i zanimljivog "Kafku za pocetnike" sa ilustracijama Roberta Crumba.

Sto se tice njegovih dela Als Gregor Samsa eines Morgens aus unruhigen Träumen erwachte, fand er sich in seinem Bett zu einem ungeheueren Ungeziefer verwandelt mi je najbolji. Sa sve ocem koji u njega ubacuje jabuke koje ce jednog dana poceti da trule u njemu. Mislim da je najvise kaznio sebe, pa je stoga sa njim bio i najzadovljniji.

Ne znam da li ste u Pragu posetili Kafkinu kucu. Bilo mi je cudno kako su tamo uopste stali kreveti za njegovu porodicu. Jedno malo, tuzno zdanje u starom gradu gde se sada prodaju njegove majice i knjige.

Edited by Maltese, 15 December 2006 - 15:54.


#10 BGhost

BGhost
  • Banned
  • 1,978 posts

Posted 15 December 2006 - 19:17

QUOTE(Maltese @ 15 Dec 2006, 15:35)
Ne znam da li ste u Pragu posetili Kafkinu kucu. Bilo mi je cudno kako su tamo uopste stali kreveti za njegovu porodicu. Jedno malo, tuzno zdanje u starom gradu gde se sada prodaju njegove majice i knjige.

Valjda jesam, ne secam se ;-)

Verovatno je na displeju sobu u kojoj je ziveo od cinovnicke plate. Rano se razisao sa ocem, koji je inace bio solidno materijalno situiran trgovac. Odnos sa ocem, koga se Kafka plasio, kljucan je za razumevanje njegovih dela.

#11 Mr Jones

Mr Jones
  • Members
  • 1,200 posts

Posted 15 December 2006 - 20:30

QUOTE(BGhost @ 15 Dec 2006, 19:17)
Valjda jesam, ne secam se ;-)

Verovatno je na displeju sobu u kojoj je ziveo od cinovnicke plate. Rano se razisao sa ocem, koji je inace bio solidno materijalno situiran trgovac. Odnos sa ocem, koga se Kafka plasio, kljucan je za razumevanje njegovih dela.


Pa, da. Koliko znam, otac mu je nabio strašne komplekse zbog fizičkog izgleda. Kafka je bio žgoljav, nejak, jednostavno - ružan čovek; za razliku od oca koji je, makar po zabeleškama, bio sušta suprotnost.

#12 kingmaker

kingmaker
  • Members
  • 4,535 posts

Posted 15 December 2006 - 20:35

QUOTE(Maltese @ 15 Dec 2006, 15:35)
Preorucujem i zanimljivog "Kafku za pocetnike" sa ilustracijama Roberta Crumba.
pridruzujem se preporuci, i to bas zbog ilustracija. crtezi su odlicni, a kramb je odlicno legao na kafku.

#13 chandra

chandra
  • Members
  • 2,782 posts

Posted 15 December 2006 - 22:34

QUOTE(kingmaker @ 15 Dec 2006, 19:35)
pridruzujem se preporuci, i to bas zbog ilustracija. crtezi su odlicni, a kramb je odlicno legao na kafku.


me too. vecina tih knjiga za pocetnike je odlicna i jako solidna, ali ova o kafki je jednostavno genijalna.

jel ima neko kafku, prevedenog, u e-obliku? makar price? cita mi se umetnik u gladovanju. uf. bas. i misica jozefina.

#14 reddwarf

reddwarf
  • Members
  • 703 posts

Posted 15 December 2006 - 23:37

QUOTE(chandra @ 15 Dec 2006, 23:34)
me too. vecina tih knjiga za pocetnike je odlicna i jako solidna, ali ova o kafki je jednostavno genijalna.

jel ima neko kafku, prevedenog, u e-obliku? makar price? cita mi se umetnik u gladovanju. uf. bas. i misica jozefina.


http://www.fortuneci...7/josephine.htm
http://www.kafka.org...?english_transl

#15 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 16 December 2006 - 01:52

QUOTE(BGhost @ 16 Dec 2006, 01:23)
Naprotiv, da je ziveo duze, njegova dela bi debitovala sa zakasnjenjem, promasila bi trenutak i ne bi ostvarila ni priblizan uticaj na knjizevne tokove dvadesetog veka ;-)


Da je preziveo II sv. rat i Holokaust, zar ne bi to rezultovalo necim najvecim, nenapisanim. Mozda. (Trivija sa wikipedije: nas slikar Stojan Aralica rodjen je iste godine kad i Kafka, a umro 1980, kad i 9 godina mladji Broz... znaci, bio savremenik vecini nas ovde, docim Kafka jedva da je to bio nasim dedovima i babama). Fakin' tuberkuloza.


EDIT. Gramatika

Edited by Indy, 16 December 2006 - 02:56.