Jump to content


Photo

Brokoli


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
28 replies to this topic

#1 anjos

anjos
  • Members
  • 64 posts

Posted 06 December 2006 - 02:39

Posto sam novopecena kuvarica, verovali ili ne, znam JEDAN recept sa brokoli (i verovatno najjednostavniji).
Malo me je i sramota, ali sta cu.... blush.gif
On ide otprilike ovako:
Brokoli se obari 5 min. u kljucaloj vodi, iscedi se, polije sa malo maslinovog ulja i pospe seckanim belim lukom!
To je to!
Ovo je poziv za sve one vrsne kuvare na ovom forumu da daju svoje predloge za pripremu ove zdrave namirnice!
Hvala biggrin.gif

#2 Skadi

Skadi
  • Members
  • 1,557 posts

Posted 06 December 2006 - 04:35

Skuvaš ih na pari, ali tako da ostanu jako zeleni, i potom isprskaš malo sa malo maslinovog ulja i limunovog soka. Odozgo može i malo seckanih badema ili pinjola. Bolje je kada se skuvaju na pari, jer je ukus skroz drugačiji (bolji) nego kada se obare u vodi. A i zdravije je.

Može i da se skuvaju na pari karfiol i brokoli, pa da se prelije bešamelom i parmezanom i malo zapeče.

Pa onda - pesto od brokolija, ide super uz ribu, meso, drugo povrće, bilo koju pastu... a pravi se isto kao i običan pesto - beli luk, badem ili pinjoli, maslinovo ulje i skuvani brokoli se izmiksuju u blenderu.

Čorba od brokolija - izdinsta se luk ili praziluk, doda krompir seckan na kockice, pa se sipa neka količina bistre supe (može čak i od kockice, ako nemaš "pravu" supu u kući), a kada je krompir napola kuvan dodaju se i brokoli. Na kraju se doda mleko (ista količina kao i supe) i kada je sve skuvano, izmiksuje se u blenderu. Može da se začini i jajetom, a od začina idu lepo sve travke (origano, timijan, estragon...) i muskatni oraščić.

#3 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 06 December 2006 - 05:39

QUOTE(anjos @ 6 Dec 2006, 02:39)
Posto sam novopecena kuvarica, verovali ili ne, znam JEDAN recept sa brokoli (i verovatno najjednostavniji).
Malo me je i sramota, ali sta cu....  blush.gif
On ide otprilike ovako:
Brokoli se obari 5 min. u kljucaloj vodi, iscedi se, polije sa malo maslinovog ulja i pospe seckanim belim lukom!
To je to!
Ovo je poziv za sve one vrsne kuvare na ovom forumu da daju svoje predloge za pripremu ove zdrave namirnice!
Hvala  biggrin.gif

uf, taj sam recept i ja primenila samo s belim lukom i pavlakom. htela sam da se izrigam. jedva pojela 5 glavichica. htela sam da ubacim svoje Brokoli Iskustvo na hejt, al sam se suzdrzala.
ova Skadina chorba mi zvuchi fino samo kad bih josh imala blender u kuci dry.gif

#4 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 06 December 2006 - 05:58

My mother made me eat broccoli. I hate broccoli. I am president of the United States. I will not eat any more broccoli. George H.W.Bush.

#5 Skadi

Skadi
  • Members
  • 1,557 posts

Posted 06 December 2006 - 06:33

QUOTE(Dunadan @ 6 Dec 2006, 05:39)
uf, taj sam recept i ja primenila samo s belim lukom i pavlakom. htela sam da se izrigam. jedva pojela 5 glavichica. htela sam da ubacim svoje Brokoli Iskustvo na hejt, al sam se suzdrzala.

Kada se bare u vodi dobiju neki odurni keljasti prizvuk, a ako se kuvaju na pari (na šporetu ili u mikrotalasnoj) budu mnogo ukusnije.

E sad, dosta ljudi jednostavno ne može da smisli brokoli ni u kom obliku - moje potomstvo to recimo zove "ono zeleno dlakavo" i ne bi ih probali pa sve da im kompjuter i pristup netu zavise od toga. Zbog toga mi je još veće zadovoljstvo kada napravim burgere od povrća u ubacim brokoli unutra... evil.gif

#6 wegga

wegga
  • Members
  • 1,845 posts

Posted 06 December 2006 - 18:25

Stvar ukusa. Brokoli je moje najomiljenije povrce posle spanaca.
Citala sam skoro da je brokoli proglasen najzdravijm i najkorisnijim povrcem na celom svetu.

Najlepsi recept od brokolija je zapeceni brokoli sa umakom od sira. Slicno kao francuski zapeceni krompiri, samo umesto krompira su brokoli. Beli umak tipa besamela, sa kvalitetnim ribanim sirom (mozarela + ementaler je najbolja kombinacija) se pomesa sa kratko obarenim brokolijem i zapece u rerni. Ako se gore pospe prezlama, prezle se lepo zapeku i daju tome jos poseban smek.

Inace ja najcesce pravim krem corbu od brokolija. Recept ne znam, kuvam sve bez recepta.
Dvadesetogodisnje iskustvo u kuhinji cini da ne koristim niti knijge niti vagu smile.gif

Ako nekog interesuje vise, mogu da dam neki savet drage volje smile.gif

Edited by wegga, 06 December 2006 - 18:26.


#7 Carolostadien

Carolostadien
  • Members
  • 4,472 posts

Posted 06 December 2006 - 18:54

QUOTE(wegga @ 6 Dec 2006, 18:25)
Stvar ukusa. Brokoli je moje najomiljenije povrce posle spanaca.
Citala sam skoro da je brokoli proglasen najzdravijm i najkorisnijim povrcem na celom svetu.




citao ja vise puta. i nema sumnje da je istina, jer i svi lijekovi imaju odvratan okus smile.gif

sto jest jest, koliko ljudi toliko cudi, meni ako ima nesto gore od brokule, onda je to spinat wink.gif

#8 nickie

nickie
  • Members
  • 6,347 posts

Posted 06 December 2006 - 19:22

ja ga kuvam u vodi, ali jako kratko, pa bude kao poparen.
cesto ga dodam u soseve za spagete i druge testenine da se malo zazeleni.

a moze i kao karfiol: brokoli se popari (ili kratko skuva), za to vreme se isprze prezle na malo ulja, pa se gotovi brokoli uvaljaju u te prezle i sluze sa pavlakom (ili sirom).

brokoli i spanac obozavam, ono sto ne mogu da podnesem je sve sto sadrzi rec kelj u imenu:





a ovo tako inspirativno izgleda, al ga nisam jos probala sad.gif



#9 darling

darling
  • Members
  • 284 posts

Posted 06 December 2006 - 19:37

Da osnujemo fan klub brokolija?smile.gif
Obozavam brokoli kako god. I uopste mi nije jasno zasto ga nije bilo kod nas u srecno vreme socijlalizma nego sam saznala kakvog je ukusa tek kad je tranzicija zakucala na nasa vrata.

#10 Ledolomac

Ledolomac
  • Members
  • 379 posts

Posted 06 December 2006 - 20:44

Fan klub, nego šta!

Grehota je dugo ga kuvati. Ja ga iseckam - cvast u manje grupe (klastere?), stabljiku na tanke kolutove (ako je baš debela razrežem je uzduž). I to stavim u posoljenu ključalu vodu na dva minuta, ne duže, pa u cediljku. Već takav može da se jede. Ili da se doda u sos za špagete:

Naseckam glavicu luka (crvenog), propržim na ulju, dodam nekoliko čenova belog luka, očišćenih ali celih. Na to jednu ili dve konzerve izgnječenog paradajza iz konzerve (ne da mi se da se mlatim sa svežim). Začinim i dodam onaj brokoli, i kuvam kratko, da se malo zgusne, i to je to.

Na špagete, odgore malo parmezana... Da imam restoran, služio bih isključivo ovo jelo. Boje su divne (crveno, zeleno i špagetasto), a one cvasti lepo rskaju i kao sunđer upiju sos...

Sem brokolija, može da se doda i drugog povrća. Probao sam sa malo prokelja i praziluka, meni se sviđa, jedino oni moraju da se kuvaju u vreloj vodi malo duže (do 20 minuta).

Meni nije jasno kako mu formiraju cenu? Neko vreme je u Maksiju bio čak ispod pedeset dinara, pre par nedelja na pijaci 100 a u Merkatoru 50, a pre nekoliko dana u Maksiju 150?

#11 msmodesty

msmodesty
  • Banned
  • 1,348 posts

Posted 06 December 2006 - 20:46

sad mi dodje da se samo-citiram, ali onomad postovah recept za pastu sa brokoli, rokforom/gorgonzolom i bademima - remek-delo, lako za napraviti a ima sve sto treba...
a inspirativni "romanesco"kupus je jos finijeg ukusa nego brokoli, jos se lakse kuva i lepsi je kao prilog mesu nego brokoli. samo malo maslinovog uljai soli
fazon sa prezlama nickie je odlican, valjda se u Dalmaciji kaze lescho... i svakom povrcu dobro "stoji" smile.gif

#12 wegga

wegga
  • Members
  • 1,845 posts

Posted 06 December 2006 - 22:06

QUOTE(msmodesty @ 6 Dec 2006, 20:46)
sad mi dodje da se samo-citiram, ali onomad postovah recept za pastu sa brokoli, rokforom/gorgonzolom i bademima - remek-delo, lako za napraviti a ima sve sto treba...
a inspirativni "romanesco"kupus je jos finijeg ukusa nego brokoli, jos se lakse kuva i lepsi je kao prilog mesu nego brokoli. samo malo maslinovog uljai soli
fazon sa prezlama nickie je odlican, valjda se u Dalmaciji kaze lescho... i svakom povrcu dobro "stoji" smile.gif


Nisam vegetarijanac ali povrce bih uvek izabrala pre nego meso. Toliko da razumete moj ukus smile.gif
Odkad zivim u "inostranstvima" moje najvece bogastvo je gomila otkrica u svetu voca i povrca. Dobro, znam, spadam u onu vrstu obozavatelja povrca koji vise vole i golu obarenu boraniju vise nego bilo kakvo meso. Ljubav prema povrcu se razvija, ne ide to od jedanput, tek tako.
Zivim u Ceskoj koja je veoma "ogranicena" sto se tice povrca. Oni su za vreme komunista imali krompir, luk, kupus.... luk... krompir... i mozda kupus. I tu se spisak zavrsava. Lazem! I krastavac je tu bio sve vreme. Ali ne Tzatziki i takve te fine salate. Nego boga mi uzmes krastavac i preseces na cetiri dela uzduz - i da te bog vidi! Posle revolucije su otkrili papriku i brokoli, kukuruz secerac. I tu se spisak zavrsava. Vecina ljudi nema pojma kako izgleda svez spanac. Oni ga znaju jedino kao mlevenu zamrznutu ciglu. Poslednjih nekoliko godina ljudi otkrivaju sveze i novo porvce, pa samim tim i ja otkrivam to sve. Doduse, ja putujem dosta po Evropi tako da otkrivam i mnogo drgih namirnica kojih ovde jos nema, ali ne mogu da se pozalim. Sve mooguce perverzije se mogu ovde naci. I ta "romaneska"! Da, to je nesto izmedju karfiola i brokolija ali ja nisam bila odusevljena. Meni je mirisalo na ribu. Znam, znam, ja ribu ne volim, ali opet... Povrce treba da mirise na povrce smile.gif

#13 Maya Order

Maya Order
  • Members
  • 518 posts

Posted 06 December 2006 - 22:28

brokoli RESPECT!

A jel zna neko kako da razlikujem blitvu od spanaca (pricam sveze, naravno) unsure.gif ??

#14 wegga

wegga
  • Members
  • 1,845 posts

Posted 06 December 2006 - 22:40

QUOTE(Maya586 @ 6 Dec 2006, 22:28)
brokoli RESPECT!

A jel zna neko kako da razlikujem blitvu od spanaca (pricam sveze, naravno)  unsure.gif ??


Naravno. Spanac ima slicne listove kao blitva, iako malo vise "kovrdzave". Neke vrste spanaca kao sto su baby spanac ili matador spanac, imaju manje listove, vise srcastog oblika, ali glavna razlika je u obliku peteljki, belih nozica koje drze list. Spanac ima tanke, a bliltva ima deblje, i sire se prema dole. Zzbun spanaca ima gomilu tankih granccica oko "zgloba", a zzbun blitve je vise kao glavica, stabljike blitve su sire i dominiraju ispod listova.... O boze, nadam se da neko osim mene ovo razume :-)))

#15 anjos

anjos
  • Members
  • 64 posts

Posted 06 December 2006 - 23:55

A sto se tice prezli......obozavam (mama me je naucila) da preko barenog karfiola pospem kratko proprzene prezle i sve to zalijem sa pavlakom wink.gif
Medjutim, u ovakvoj novonastaloj situaciji moja "jaca polovina" se zalila na to jelo -- lici mu kao da jede plazma tortu sa karfiolom yucky.gif
I prestadoh zbog toga.....
Upravo sam procitala da se moze furati isti fazon i sa brokolijem....he, he, pocinje opet mucenje u mojoj kuhinji - ne mogu da odolim cool.gif