Jump to content


Photo

rt dobre nade, Sase mladenovica


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
35 replies to this topic

#1 pugacov

pugacov
  • Members
  • 126 posts

Posted 03 December 2006 - 00:38

"Rt dobre nade" mladog pisca Sase Mladenovica. Roman o studentskim demonstracijama 96/97, o odrastanju generacije koja je htela da "Beograd bude svet". Roman pun emocionalnog naboja. Kroz dozivljaje obicnih studenata sobe 314, 3. bloka Studenjka, kroz sve njihove ljubavne i revolucionarne zanose i sva njihova razocarenja, pisac odslikava energiju jedne generacije.
Zaista prijatno iznenađenje. Citao sam ga dva puta.

#2 pugacov

pugacov
  • Members
  • 126 posts

Posted 03 December 2006 - 15:59

Pored Vidojkoviva i Mladenovica, cuo sam da je i neki novosadjanin napisao nesto slicno. Ukoliko neko zna vise neka napise nesto.

#3 wagabund

wagabund
  • Members
  • 1,617 posts

Posted 03 December 2006 - 16:01

a 'pesnica od meda' ???

#4 pugacov

pugacov
  • Members
  • 126 posts

Posted 03 December 2006 - 16:23

Med je neko olizao, ostale su samo sirove pesnice.
Kad budes procitao, prepoznaces sebe, ukoliko si tad bio deo toga!
pozdrav

#5 wagabund

wagabund
  • Members
  • 1,617 posts

Posted 03 December 2006 - 16:38

ponekad volim da parafraziram levi-strosa koji se obraca sartru: "uzdizanje licnih preokupacija na nivo knjizevnosti opasno je i stvara neku vrstu knjizevnosti za prodavacice."

#6 pugacov

pugacov
  • Members
  • 126 posts

Posted 03 December 2006 - 16:52

Upotpunosti se slazem sa tvojom konstatacijom, međutim ne radi se o licnoj preokupaciji studentskim protestom! Citajuci knjigu Mladenovica, doziveo sam nesto sto je gotovo zaboravljeno u danasnjoj knjizevnosti. Izuzetno realistican odnos prema vremenu i ljudima sa neverovatnim emotivnim nabojem obicnih, malih ali velikih njegovih junaka.
Ja sam po obrazovanju hemicar, i knjizevnost ne dozivljavam kroz estetiku i formu vec kroz emociju. A ona je, u ovom slucaju, zaboravljen pecat nase knjizevnosti.

#7 *Sunny*

*Sunny*
  • Members
  • 74 posts

Posted 05 December 2006 - 21:27

Ko je izdao knjigu, Samizdat ili...?

Hvala!

#8 pugacov

pugacov
  • Members
  • 126 posts

Posted 06 December 2006 - 15:21

Na knizi pise "Zograf"-Nis, ali sam je vidjao po beogradskim knjzarama.
Na studiu B, prosle nedelje, prof. Marija Bogdanovic je dala konstataciju da je Mladenovic najvernije opisao energiju SP96/97

#9 igor_yu

igor_yu
  • Members
  • 3 posts

Posted 08 December 2006 - 19:39

Procitao sam knjigu, ne zato sto su mi naslov i tema bili previse zanimljivi vec zato sto sam posle procitanane prve dve strane stvarno bio zainteresovan da citam dalje. Pocetak i kraj ove knjige je stvarno fantastican i drzi paznju. Ono o cemu bi trebalo da je ova knjiga po koricama,naslovu, recenziji i sl. za mene to nikako nije bilo to. U knjizi ima sjajnih, duhovitih dijaloga i ova knjiga je za mene bila knjiga o prijateljstvu i ljubavi a ne o protestima. Ono sto me je mozda najvise fasciniralo je cinjenica da i pored samo nekoliko strana, uglavnom datih kroz dijaloge, zelja pisca je bila ocigledno motivisani necim o cemu i inace ljudi najvise vole da citaju i pisu. I pored gomile imena, likova, dogadjaja koji idu kao na traci u romanu, par sjajnih prica koje iskacu iz konteksta i mogle bi biti ispricane skroz samostalno, busanja u grudi zarad politickih i ljudskih ideala, ovo je ipak " samo jos jedna" prica o ljubavi, motivisana zeljom da se jos jednom prozivi secanje na te dogadjaje i emocije a sve vezano za " jos jednu Anu" i da se verovatno jos jednom pokusa da se osvoji osvojeno a izgubljeno. Obavezno procitati.

#10 Hella

Hella
  • Sleepers
  • 6,199 posts

Posted 08 December 2006 - 20:16

QUOTE(igor_yu @ 8 Dec 2006, 19:39)
Obavezno procitati.

Чим неко писмен похвали књигу.

#11 pugacov

pugacov
  • Members
  • 126 posts

Posted 08 December 2006 - 20:35

Draga moja Hela,
Kritika je izasla u Danasu, Cedomir Antic je pisao recenziju a na Studiu B prof Marija Bogdanovic je zavrsila emisiju "Indeksima protiv otmicara" preporukom knjige Sase Mladenovica.
Imas pismene knizevnike koji poznaju pravila ali nemaju talenta za pisanje i nepismene citaoce koji citaju radi sebe, a ne radi pismenosti.
Iskreno, nije mi jasno otkud ja, pored svih mojih obaveza da na FORUMU raspravljam o necemu od cega, sem gubljenja vremena, nemam nikave niti koristi, ali pauza u skupljanju informacija o magistarskoj tezi me je toliko kostala da moram da raspravljam o knjizi anonimnog pisca.
Jedini razlog je nasa pozitivna energija iz devedesetih koje se setio jedino doticni covek, i verujem da se grozi cinjenice da na ovakav nacin raspravljamo o njegovoj knjizi.
Koga interesuje i kome znaci ta iskrenost i naivnost perioda "kad smo bili deca" neka cita, koga ne, ne mora da daje zajedljive komentare jer momak to stvarno nije zasluzio.
Pozdrav svima iz tog perioda ma gde bili i toliko od mene.
Izvinjenje autoru, sto sam ga uopste uzeo u usta.

Edited by pugacov, 08 December 2006 - 20:49.


#12 Miss Moneypenny

Miss Moneypenny
  • Members
  • 344 posts

Posted 08 December 2006 - 22:38

QUOTE(Hella @ 8 Dec 2006, 20:16)
Чим неко писмен похвали књигу.

QUOTE(pugacov @ 8 Dec 2006, 20:35)
Draga moja Hela,
Kritika je izasla u Danasu, Cedomir Antic je pisao recenziju a na Studiu B prof Marija Bogdanovic je zavrsila emisiju "Indeksima protiv otmicara" preporukom knjige Sase Mladenovica.
Imas pismene knizevnike koji poznaju pravila ali nemaju talenta za pisanje i nepismene citaoce koji citaju radi sebe, a ne radi pismenosti.
Iskreno, nije mi jasno otkud ja, pored svih mojih obaveza da na FORUMU raspravljam o necemu od cega, sem gubljenja vremena, nemam nikave niti koristi, ali pauza u skupljanju informacija o magistarskoj tezi me je toliko kostala da moram da raspravljam o knjizi anonimnog pisca.
Jedini razlog je nasa pozitivna energija iz devedesetih koje se setio jedino doticni covek, i verujem da se grozi cinjenice da na ovakav nacin raspravljamo o njegovoj knjizi.
Koga interesuje i kome znaci ta iskrenost i naivnost perioda "kad smo bili deca" neka cita, koga ne, ne mora da daje zajedljive komentare jer momak to stvarno nije zasluzio.
Pozdrav svima iz tog perioda ma gde bili i toliko od mene.
Izvinjenje autoru, sto sam ga uopste uzeo u usta.

Draga moja evil.gif , izgleda ipak nista od citanja... rolleyes.gif

#13 BGhost

BGhost
  • Banned
  • 1,978 posts

Posted 09 December 2006 - 01:54

Knjiga je ekstra!!!!!

#14 pugacov

pugacov
  • Members
  • 126 posts

Posted 20 December 2006 - 00:05

QUOTE(igor_yu @ 8 Dec 2006, 19:39)
Procitao sam knjigu,  ne zato sto su mi naslov i tema bili previse zanimljivi vec zato sto sam posle procitanane prve dve strane stvarno bio zainteresovan da citam dalje. Pocetak i kraj ove knjige je stvarno fantastican i drzi paznju. Ono o cemu bi trebalo da je ova knjiga po koricama,naslovu, recenziji i sl. za mene to nikako nije bilo to. U knjizi ima sjajnih, duhovitih dijaloga i ova knjiga je za mene bila knjiga o prijateljstvu i ljubavi a ne o protestima. Ono sto me je mozda najvise fasciniralo je cinjenica da i pored samo nekoliko strana, uglavnom datih kroz dijaloge, zelja pisca je bila ocigledno motivisani necim o cemu i inace ljudi najvise vole da citaju i pisu. I pored gomile imena, likova, dogadjaja koji idu kao na traci u romanu, par sjajnih prica koje iskacu iz konteksta i mogle bi biti ispricane skroz samostalno, busanja u grudi zarad politickih i ljudskih ideala, ovo je ipak " samo jos jedna" prica o ljubavi, motivisana zeljom da se jos jednom prozivi secanje na te dogadjaje i emocije a sve vezano za " jos jednu Anu" i da se verovatno jos jednom pokusa da se osvoji osvojeno a izgubljeno. Obavezno procitati.

Iako je roman o protestu, ono sto je evidentno, to je da politike gotovo da i nema!

#15 igor_yu

igor_yu
  • Members
  • 3 posts

Posted 20 December 2006 - 01:34

Voleo bih da procitam jos nesto sto je napisao Sasa Mladenovic, ako je napisao jos nesto posle ovog romana. Zanima me kako bi pisao na drugu temu, ne na temu protesta.