Jump to content


Photo

EXPRES LONAC


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
3 replies to this topic

#1 stefania

stefania
  • Members
  • 107 posts

Posted 15 November 2006 - 16:27

Nisam bas neka kuvarica, ako neko ima iskustva sa expres loncom,
molila bih za pomoc-neki jednostavni recepti.

Hvala

#2 Pikoleta

Pikoleta
  • Members
  • 1,012 posts

Posted 16 November 2006 - 01:30

QUOTE(mikulas @ 15 Nov 2006, 10:27)
ako neko ima iskustva sa expres loncom


to oxplodira, moj ti je savjet, izbjegavaj bliski susret s njim.

#3 anjos

anjos
  • Members
  • 64 posts

Posted 18 November 2006 - 22:58

QUOTE(Pikoleta @ 16 Nov 2006, 01:30)
to oxplodira, moj ti je savjet, izbjegavaj bliski susret s njim.

Mojoj mami je isto explodirao - i to sa pasuljem dry.gif a nesto najodvratnije sto mozete da radite u sopstvenoj kuci je struganje pasulja sa zidova yucky.gif
Medjutim, kasnije sam cula da expres lonac koji se kupuje mora biti kvalitetan (a ne kupljen na pijaci), i to mnogo kosta...
U svakom slucaju okruzena sam iskusnim kuvaricama koje na njemu kuvaju preko 10 godina i koje kazu da ne postoji nista bolje od njega!
Koliko su mi rekle - najkvalitetniji su bili neki madjarski koje su ranije svi nabavljali, a sada su Metalac
Recepti bi trebalo da su uobicajeni: pasulj, buranija.....

#4 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 01 January 2007 - 23:21

...

Ne znam gde si, - ovde ili u dijaspori? Moj savet je firma "Lagostina".

http://www.lagostina.com/

Pa onda vidi pod Pressure Cookers.

Kupi bilo koji lonac / sherpu ove firme (moj savet je vecu!) - i obavezno dokupi dodatke: podmetac / resetku, zicanu mrezastu korpicu, rupicastu posudu za kuvanje na pari i serpicu sa poklopcem.

Zasto kazem vecu posudu / lonac?
Pa da u nju stanju dva dodatka: recimo serpica u kojoj na pari kuvas meso / ribu, a iznad nje korpica za povrce.

>> ... 4. THE MAGNIFICENT FOUR
Basket - Ideal for cooking leafy vegetables (spinach, chard) and large whole unpeeled tubers (such as potatoes) to retain their natural flavor better.
Trivet - Suitable for slices of fish or meat that, although drying on the surface, remain soft and juicy inside.
Canister - The canister is used for cooking entrées, tortini, timbales, omelets, delicate sauces, puddings, creams and sweets of all kinds that require cooking in a mould.
Steamer insert - Perfect for delicate sliced vegetables (like zucchini), thin cutlets of meat, small whole fish or large fillets, which retain all their natural consistency ... <<

Ja ih imam tri komada: sherpu i srednji / veliki lonac - sa svim dodacima.

Savetujem ti da kupis rezervni ventil (pocesto se zagubi), 2-3 sigurnosna ventila (oni posle duzeg vremena mogu jednostavno da "izlete" (lako se montiraju), kao i jedan rezervni ventil / "ogranicivac". Ima crveni vrh i sprecava da neko slucajno otvori posudu koja je pod pritiskom. Nije lose imati za svaku posudu po jedan rezervni "dihtung", gumeni "O" prsten koji sluzi kao "brtvilo". Ponekad se zaboravi na vreme kuvanja, uleti u kuhinju kad smrad pocne da se siri kucom - tja, - treba menjati taj prsten, inace se posuda pretvara u obicnu sherpetinu.

I jos nesto.

Nas nacin kuvanja se razlikuje od evropskog. Mi volimo da "krckamo" vise sati, volimo povece kolicine, pojma nemamo o procesima koji se dogadjaju tokom kuvanja.

Svaki taj lonac ima bazdarenu oznaku do koje se moze maksimalno puniti voda.
Ali!
Kad se kuva pasulj (u kolicini!) on pravi "pahulje / penu" koja se penje do vrha lonca i moze da zapusi radni ventil (taj uvek "shishti"!).
Zatim sledi struganje zidova!

Zato treba stavljati i manju kolicinu pasulja i manju kolicinu vode; ili cim provri - smanjiti temperaturu / vatru (ko ima plin).

Isto to mogu da prirede kuvana piletina / govedina / jagnjetina / ovchetina koje stvaraju puno "pene". Zato ta supa / chorba ume da bude "tamna". Nase bake su obicno tokom kuvanja, dok supa / corba vri - kasikom skidale penu, da sadrzaj bude bistar.

Iz nekog iskustva - ni lonac sa sarmom ne treba prepuniti - sarma hoce da se "digne", - skoro da je nemoguce otvoriti lonac.

I kao poslednje - obavezan je neki tacan sat koji ima "buzzer". Ili na sporetu, ili jos bolje prenosni (za dzep). Covek se tako lako zaprica - ode stvar u propas'!
Malo sve ovo zvuci isuvise komplikovano, no ima i svojih povecih prednosti.

Kuva se na pari, - kolicina ulja je minimalna. Povrce sacuva vitamine, prirodnu boju, meso - prirodan izgled / ukus.

M-da, izbegavati zapecene djuvece - to ne moze.
Moze u tzv. "canister"-u prvo na pari, pa da se zapece u rerni sa nekim prelivom / sosom.

Stavio bih neki recept, ali knjizica je manjeg formata i ima 100 strana!
A ima i na Lagostininom sajtu.

Zasto volim Lagostinu? Zato - sto je trajna.
Prvi lonac smo kupili u Rimu, ima mu preko 20g - traje i danas.
Rezervni delovi se menjaju, inox je besprekoran, cak ni neki udarci / ulubljenja ne skode.
Imali smo neke aluminijumske - nisu dobri - osete se "na metal", imali smo i neke skupe emajlirane - vrlo su osetljivi na udarac.

Samo se nemoj prevariti i kupiti nesto jeftino - to su bacene pare.

...

Edited by Kinik, 01 January 2007 - 23:24.