Jump to content


Photo

Negativna selekcija


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
62 replies to this topic

#16 Viloticka

Viloticka
  • Members
  • 726 posts

Posted 11 November 2006 - 17:18

QUOTE(MilanNY @ 11 Nov 2006, 22:26)
Ista, ako ne i slicna situacija je i sa Nemackom gde ja zivim, ali to je vec proverena stvar. Misljenja sam  da je "izvoz mozgova " vise vezan za SAD, Kanadu i Australiju, skandinavske zemlje, nego za zapadnu Evropu, naravno, uz izuzetke.


Cini mi se da se ovde malo smetlo s uma ono cuveno "snalazenje". Iz Srbije izadje diplomirani masinski/elektro inzinjer, pravnik, ekonomista, a u Nemacku/Francusku/Ameriku udje taksista ili kuvarica. Teskoce pri "snalazenju" su univerzalne u koju god stranu zemlju se zaputio. Takodje je karakteristican stav onih koji se pomire sa takvim "degradiranim statusom", te kompletan i tipican pecalbarski duh (sveden ukratko na "yebo ti ovu usranu zemlju").

Tako da ja verujem da je "izvoz mozgova" podjednako rasporedjen na Evropu kao i na ostatak sveta. I u Americi/Kanadi/Australiji ima ljudi koji tamo zive godinama a ne govore jezik sredine...

#17 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 11 November 2006 - 17:22

Novozelandjani vole da kazu, u vezi velikog priliva Kiwija u Australiju, "obe zemlje su na dobitku u pogledu IQ-a" laugh.gif

#18 Hefestus

Hefestus
  • Members
  • 6,822 posts

Posted 12 November 2006 - 08:07

Pa nije samo IQ u pitanju, zna se ko je naseljavao Ameriku i Australiju u pocetku. U svakom slucaju se radi o 'cohones'. Oni koji se nisu mirili sa svojom sudbinom u domovini imali su cohones bar da pokusaju do promene sami svoj zivot, bez da cekaju da se okolnosti u domovini promene. wink.gif

Why weep or slumber America
Land of brave and true

With castles and clothing and food for all
All belongs to you

Ev'ry man a king ev'ry man a king
For you can be a millionaire
But there's something belonging to others
There's enough for all people to share
When it's sunny June and December too
Or in the winter time or spring
There'll be peace without end
Ev'ry neighbor a friend
With ev'ry man a king
cool.gif

#19 milan_ns

milan_ns
  • Members
  • 82 posts

Posted 12 November 2006 - 17:55

Za emigrante se moze reci da su proaktivniji (i eventualno hrabriji?), ali intelijentniji (ili pametniji) ne moze. To zasluzuje analizu od slucaja do slucaja.

Vecina koji podrzavaju tezu da su se pametniji odselili (CITAJ: da su oni sami pametniji zato sto su se odselili), imaju problem u svojoj glavi smile.gif.

Edited by milan_ns, 12 November 2006 - 17:57.


#20 Paya Patak

Paya Patak
  • Members
  • 60 posts

Posted 12 November 2006 - 23:04

QUOTE(MilanNY @ 11 Nov 2006, 13:26)
Ista, ako ne i slicna situacija je i sa Nemackom gde ja zivim, ali to je vec proverena stvar. Misljenja sam  da je "izvoz mozgova " vise vezan za SAD, Kanadu i Australiju, skandinavske zemlje, nego za zapadnu Evropu, naravno, uz izuzetke.


Bitan je i momenat kad je ko došao; tamo sedamdesetih su dolazili majstori i kuvarice, ali to kasnije nije moglo - rampa u vidu vize, kao i drugačija globalna situacija su prilično pomogli tome. Ja recimo ne znam nikog iz takvog socijalnog miljea, a da je ovamo (ograničavam se na NL) došao nakon 2000.
Ali zato u krugu od kilometar imam bar 5 drugara koji su takođe doktoranti...

#21 iDemo

iDemo
  • Members
  • 5,385 posts

Posted 13 November 2006 - 03:05

U Sidneju postoji pravilo da vozac taksija (bilo da se radi o nekom juzno/istocno/evropljaninu ili srilankancu ili indijancu ili arapinu) obicno ima duplo vishe skole (ono - od magistrature do doktorata) od putnika koje trenutno vozi... To se cak i malo popravilo zadnjih godina - ranije je bilo "od putnika koje trenutno vozi ukupno"...

#22 PointTaken

PointTaken
  • Banned
  • 317 posts

Posted 13 November 2006 - 13:48

QUOTE(Viloticka @ 11 Nov 2006, 17:18)
Iz Srbije izadje diplomirani masinski/elektro inzinjer....a u Nemacku/Francusku/Ameriku udje taksista ili kuvarica.

Ma jedino ako je tako.
Usput, kaze se inzenjer.

P.S. Tema je nekako bzvz. Ljudi su se odavde selili u razlicita vremena, bili su razlicitog obrazovanja, i selili su se iz razlicitih razloga.

Edited by PointTaken, 13 November 2006 - 13:51.


#23 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 13 November 2006 - 13:50

Pa, kako na kom jeziku.

#24 PointTaken

PointTaken
  • Banned
  • 317 posts

Posted 13 November 2006 - 13:54

QUOTE(Indy @ 13 Nov 2006, 13:50)
Pa, kako na kom jeziku.

Na jeziku kojim je napisan post kaze se (i pise) inzenjer.

#25 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 13 November 2006 - 13:55

QUOTE(PointTaken @ 13 Nov 2006, 23:54)
Na jeziku kojim je napisan post kaze se (i pise) inzenjer.

Pa, mozda osoba koja pise na tom jeziku isti ne koristi vec odavno u svakodnevnom zivotu...

#26 PointTaken

PointTaken
  • Banned
  • 317 posts

Posted 13 November 2006 - 13:58

QUOTE(Indy @ 13 Nov 2006, 13:55)
Pa, mozda osoba koja pise na tom jeziku isti ne koristi vec odavno u svakodnevnom zivotu...

...pa se reci koje su jednom pravilno naucene pogresno pamte? biggrin.gif
Ma sigurno je to.

#27 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 13 November 2006 - 14:00

Nije sigurno, ali je moguce...

#28 PointTaken

PointTaken
  • Banned
  • 317 posts

Posted 13 November 2006 - 14:07

QUOTE(Indy @ 13 Nov 2006, 14:00)
Nije sigurno, ali je moguce...

biggrin.gif Svasta je moguce, ali to nije predmet ove teme, a ne bi trebalo da bude ni predmet nase diskusije.
Uocila sam jezicku pogresku, ukazala na nju.
To je sve.

Edited by PointTaken, 13 November 2006 - 14:08.


#29 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 13 November 2006 - 14:10

Pa sad, mozda si uocila jezicku pogresku, no to nije bio razlog zasto si ostavlia komentar. Uocim ih ja na tone svakodnevno, pa ne nalazim za shodno da o tome komentarisem. No, nebitno, za nekog ko se sluzi jezikom na kome (mozda) deset puta dnevno kaze "indzinier", nije kraj sveta da se zezne kad o tome pise na forumu. Ako je to najvaznije sto si imala da primetis, mogla si da pristedis post. (A i ja moram da branim svoju Australijanku, sta ces).

#30 Junior Bonner

Junior Bonner
  • Members
  • 1,146 posts

Posted 13 November 2006 - 14:32

QUOTE(MAGRIPA65 @ 10 Nov 2006, 23:49)
Nedavno sam razgovarao sa prijateljem iz Beograda i tom prilikom opisujuci situaciju u zemlji on je izrekao nesto vrlo interesantno.Parafraziracu :
Sta ocekujes od ove zemlje u kojoj vec generacijama vlada negativna selekcija.Svi koji imaju mozga odlaze u inostranstvo a ovde ostaju ludaci da se mnoze i glasaju na izborima.
Vase misljenje.......


Kaži svom prijatelju nešto ružno od mene. Po svom izboru.