Jump to content


Photo

za ljubitelje tesle...


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
58 replies to this topic

#1 kurdi

kurdi
  • Members
  • 3,206 posts

Posted 08 November 2006 - 13:27

http://www.arxiv.org...611/0611063.pdf

#2 Rusty_Oz

Rusty_Oz
  • Sleepers
  • 70 posts

Posted 08 November 2006 - 13:49

QUOTE(kurdi @ 8 Nov 2006, 21:27)


Citaj koliko hoces, Tesla je bio "electronic freak", cenjen i zapazen kao danasnji hakeri. Samo mi znamo da je on postojao.

#3 kurdi

kurdi
  • Members
  • 3,206 posts

Posted 08 November 2006 - 13:55

QUOTE(Rusty_Oz @ 8 Nov 2006, 13:49)
Citaj koliko hoces, Tesla je bio "electronic freak", cenjen i zapazen kao danasnji hakeri. Samo mi znamo da je on postojao.


neiskusno innocent.gif

#4 Rusty_Oz

Rusty_Oz
  • Sleepers
  • 70 posts

Posted 08 November 2006 - 14:20

QUOTE(kurdi @ 8 Nov 2006, 21:55)


Sta je neiskusno?

Kao da ja ne bih uzivao da Tesla predstavlja bilo sta i bilo gde.

Haker koga samo mi stampamo na novcanicama, cak smo i aerodromu dali njegovo ime. Nije prvi put da ne znamo za bolje. Sta mi i znamo uopste?

#5 nickie

nickie
  • Members
  • 6,347 posts

Posted 08 November 2006 - 15:43

QUOTE(Rusty_Oz @ 8 Nov 2006, 14:20)
Kao da ja ne bih uzivao da Tesla predstavlja bilo sta i bilo gde.


blink.gif

sta znaci da predstavlja bilo sta i bilo gde? da ga devojcice obozavaju ko breda pita? unsure.gif

Edited by nickie, 08 November 2006 - 17:09.


#6 Hromi Daba

Hromi Daba
  • Members
  • 5,761 posts

Posted 08 November 2006 - 19:46

"Haker koga samo mi stampamo na novcanicama, cak smo i aerodromu dali njegovo ime. Nije prvi put da ne znamo za bolje. Sta mi i znamo uopste?"

Pa nije bas - Amerikanci su mu prosle godine podigli spomenik na Nijagari. Snimljena je i emitovana na raznim televizijama vrlo dobra dokumentarna serija o Tesli, koje precizno objasnjava sta je i ko je Tesla, njegov beskonacni rat sa Edisonom, Markonijevu "dovitljivost" i sve ostalo. Razne ekipe u Americi se trude da ga ubace u udzbenike kako treba, ali to nije ni malo lako zbog skoro mitoloske pozicije koju Edison ima u Americi.

#7 LogicLevel

LogicLevel
  • Members
  • 770 posts

Posted 09 November 2006 - 00:12

QUOTE(Rusty_Oz @ 8 Nov 2006, 07:49)
Citaj koliko hoces, Tesla je bio "electronic freak", cenjen i zapazen kao danasnji hakeri. Samo mi znamo da je on postojao.



blink.gif


Ljudi koji "znaju znanje" itekako znaju o Tesli i cene ga...to sto npr. prosecni Amerikanac nema pojma ko je pogresno merilo...prosecnom gradjaninu Zapada je mnogo stosta rebus...od nauke preko knjizevnosti pa sve do toga ko im je na novcanicama tongue.gif ali zato znaju sve o sportskim i estradnim zvezdama i da li je Madona usvojila neko crnce ili da li je Anzelina Dzoli nasla novog frajera...i sta sad...jel' treba estradne zvezde da stavljamo na novcanice? tongue.gif

Uostalom u samoj Srbiji vecina ljudi mnogo vise ceni raznorazne vojno-politicko-estradne frikove nego naucne velicine kao sto su Tesla, Pupin ili Milankovic...sta onda ocekivati od sveta.

Jbt, Srbi su to, ili sebe prenaduvavaju (mi smo najbolji) ili sebe previse omalovazavaju (ne znamo mi bre nista). Malo objektivnosti...


A to da je Tesla bio slab za marketing, to stoji...tu ga je Edison zeznuo...ali ipak, kako vreme odmice, marketing bledi, objektivnost se uspostavlja...kako s Teslom tako i sa mnogim drugim stvarima...tok istorije...

Edited by LogicLevel, 09 November 2006 - 00:15.


#8 Gonzo

Gonzo
  • Members
  • 3,133 posts

Posted 09 November 2006 - 00:14

QUOTE(LogicLevel @ 8 Nov 2006, 15:12)
blink.gif
Ljudi koji "znaju znanje" itekako znaju o Tesli i cene ga...to sto npr. prosecni Amerikanac nema pojma ko je pogresno merilo...prosecnom gradjaninu Zapada je mnogo stosta rebus...od nauke preko knjizevnosti pa sve do toga ko im je na novcanicama  tongue.gif ali zato znaju sve o sportskim i estradnim zvezdama i da li je Madona usvojila neko crnce ili da li  je Anzelina Dzoli nasla novog frajera...i sta sad...jel' treba estradne zvezde da stavljamo na novcanice  tongue.gif


Slicno i za prosecnog Srbina, zna sve o Cecinom celulitu, a verovatno pojma nema o Webery, Bekerelu, Chandrasekaru, i kome sve ne.

#9 LogicLevel

LogicLevel
  • Members
  • 770 posts

Posted 09 November 2006 - 00:17

QUOTE(Gonzo @ 8 Nov 2006, 18:14)
Slicno i za prosecnog Srbina, zna sve o Cecinom celulitu, a verovatno pojma nema o Webery, Bekerelu, Chandrasekaru, i kome sve ne.


Ma nema pojma ni o Tesli osim ukoliko to ime treba da izvadi iz sesira ne bi li dokazao da su Srbi naj-naj-naj-...na svetu. To i kazem. Da Tesla nije na 100 din mozda prosecni Srbin ne bi znao ni to.

#10 Rusty_Oz

Rusty_Oz
  • Sleepers
  • 70 posts

Posted 09 November 2006 - 01:12

QUOTE(Hromi Daba @ 9 Nov 2006, 03:46)
Amerikanci su mu prosle godine podigli spomenik na Nijagari.


Amerikanci? To je novo. Teslina bista je bila na kanadskoj strani. Jednom sam pitao u birou parka sto je nema. Rekose mi, nekoliko puta su je postavljali i uvek je bila vandalizovana. "Those people where he came from always do that. We'll erect it again next spring."

#11 kurdi

kurdi
  • Members
  • 3,206 posts

Posted 09 November 2006 - 01:15

QUOTE(Rusty_Oz @ 9 Nov 2006, 01:12)
"Those people where he came from always do that. We'll erect it again next spring."


laugh.gif

#12 DrNo

DrNo
  • Members
  • 13 posts

Posted 09 November 2006 - 10:23

QUOTE(kurdi @ 8 Nov 2006, 13:27)

Kada smo vec kod Nikole Tesle. Kada god ga neko spomene postavim sebi pitanje sta je to sto nekoga cini necijim naucnikom. Da li je to mesto rodjenja, njegovo izjasnjavanje o nacionalnosti, veroispovest, zemlja u kojoj se skolovao, zemlja u kojoj je dosao do otkrica, zemlja koja je finansirala njegovo istrazivanje...

#13 duma

duma
  • Members
  • 1,673 posts

Posted 09 November 2006 - 11:50

QUOTE(Rusty_Oz @ 8 Nov 2006, 13:49)
Citaj koliko hoces, Tesla je bio "electronic freak", cenjen i zapazen kao danasnji hakeri.
Samo mi znamo da je on postojao.
Znaju ljudi koji se bave oblastima kojim se on bavio. Njegovi pronalasci su i danas aktuelni.
Današnji hakeri će teško napraviti nešto što će se koristiti i za 100 godina.
Ti verovatno ne znaš ništa ni o bilo kom drugom naučniku tog vremena, pa ne znači da je on nebitan.

Kao što je neko rekao, svugde većinu mnogo više interesuju sportisti i pevaljke nego bilo koji naučnik.

QUOTE(DrNo @ 9 Nov 2006, 10:23)
Kada smo vec kod Nikole Tesle. Kada god ga neko spomene postavim sebi pitanje sta je to sto nekoga cini necijim naucnikom.
O ovom je već raspravljano i raspravljano.

Sem toga čuli smo da Tesla nije bio naučnik, nego neki tamo talentovani inženjer i to neškolovan.
Sad čujemo da je "electronic freak".

Verovatno su se ljudi hvalili da su Teslini zemljaci, pa su se zapanjili što tamo nisu čuli za Teslu.
Eto čuli za naše sportiste, a nisu za Teslu. Kao i da kod nas više ljudi znaju za strane naučnike nego sportiste.

Ko se ozbiljno bavio elektrotehnikom, posebno energetikom, a kaže da ne zna za Teslu, taj laže.

Edited by duma, 09 November 2006 - 13:23.


#14 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 10 November 2006 - 00:23

QUOTE(Rusty_Oz @ 8 Nov 2006, 14:20)
Sta je neiskusno?

Kao da ja ne bih uzivao da Tesla predstavlja bilo sta i bilo gde.

Haker koga samo mi stampamo na novcanicama, cak smo i aerodromu dali njegovo ime. Nije prvi put da ne znamo za bolje. Sta mi i znamo uopste?

Dakle, nasoj neukosti nikad kraja, a najsmesnije je kad se to manifestuje upravo u ovakvim postovima. Hej, Rusty, dodji k sebi, Tesla je jedna od veoma, veoma retkih licnosti koje odista znaju SVI iole obrazovaniji ljudi u svetu, u sta sam se uverio licno u onih desetak zemalja u kojima sam boravio iole duze i razgovarao sa kolegama naucnicima. Covek je po mnogim parametrima bio daleko, daleko ispred svog vremena, i predstavlja jednog od retkih vizionara kakvih je, u njegovo vreme doduse bilo vise, poput Ciolkovskog, Stejpldona, H. Dz. Velsa, Dzona Holdejna i jos nekolicine. Izmedju ostalog, danas je univerzalno prihvaceno medju istoricarima nauke da je Tesla dobio rendgenske zrake pre samog Rendgena, mada ih nije prepoznao, a i US Supreme Court mu je priznao pravo prvenstva u izumu radio difuzije. Ono sto je manje poznato jeste da je bio i pionir SETI-ija, cije je neke osnovne teorijske i metodoloske osnove postavio skoro pola veka pre Segana, Drejka i SKlovskog (ali i to mu priznaju u poslednje vreme bolje obavesteni, poput kembridzkog istoricara nauke Michaela Crowa ili zvanicnog istoricara NASA-e Stephena Dicka). Itd. isl.

Sledeci put, kao sto kaze onaj lep dzingl B92, "knjige u sake"...

Edited by Schrodinger, 10 November 2006 - 00:49.


#15 Gonzo

Gonzo
  • Members
  • 3,133 posts

Posted 10 November 2006 - 01:31

QUOTE
Izmedju ostalog, danas je univerzalno prihvaceno medju istoricarima nauke da je Tesla dobio rendgenske zrake pre samog Rendgena, mada ih nije prepoznao,


Ako se ne varam (moguce je da je urbana legenda) Tesla je Rentgenu slao rentgenske snimke napravljene pomocu rentgen aparata, a ovaj mu je odgovorio nesto u stilu "Da mi je znati kako ovo rpavite..."