Jump to content


Photo

Dokle će lekari biti nedodirljivi?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
113 replies to this topic

#1 lola79

lola79
  • Members
  • 5 posts

Posted 03 November 2006 - 20:08

Ja neznam više dokle će da traje bezobrazluk u našim Domovima zdravlja???

Da počnem od početka:
1. radno vreme bi trebalo da počne u 7, ali zbog neograničenog ispijanja kafe lekari otključavaju zlatna vrata svojih ordinacija tek u 7.30?!?!
Zašto to niko ne proverava od nadležnih? A znaju da jure ljude da li su otključali prodavnice i počeli da rade u ono vreme koje im piše na vratima radnje???
Pa i ovo je posao.
2. U mom domu zdravlja ("Milutin Ivković" u Borči) se za prepodnevnu smenu primaju knjižice samo do 9 sati, a pritom rade 3-4 lekara, a u čekaonici sedi 20-tak ljudi.
Prosto je nemoguće da do 14 sati dokle im je smena svaki lekar može da primi po 6-7 ljudi. A onda kada dođete u 12 oni vam kažu kako je lekar otišao kući "jer nije više imao pacijenata"?!?!?!?
3. Navodno je počelo zakazivanje kod lekara. Ali kako? Sestre sa tim nemaju veze, zakazivanje radi lekar??? I to po sopstvenom nahođenju, tj. u prevodu - ako si mu komšija ili mu se dopadaš! A i oni koji zakazuju kada dođu na šalter da se jave sestri da predaju karton one kažu "pa mi neznamo to valjda lekarka sama uzima vaše kartone". Znači lekar je usput i kartotekar, traži i uzima kartone, a kada je pitate da Vam izmeri pritisak njoj je teško, oduzimate joj vreme. A prekapanje po arhivi nije????
Interesuje me da li je lekar dužan da na zahtev teže obolelih pacijenata zakaže ili tako birka pa koga odabere???


Ovo je ljudi strašno. Pritom su toliko bezobrazni da čovek ne sme ništa ni da kaže dok čeka.
Da li je moguće da je njima toliko dozvoljeno da se iživljavaju i to nad bolesnim ljudima koji dođu po neki savet, lek...
Kako neko od zdravstvene inspekcije ne dođe u 7 ujutru u bilo koji dom zdravlja pa malo ne kazni to "kafenisanje" dok ljudi ispred čekaju???
Možda bi to delovalo pa bi konačno i takvi lekari počeli savesno da odrađuju svoj posao!!!!

#2 untouchable_23

untouchable_23
  • Members
  • 1,337 posts

Posted 03 November 2006 - 20:21

QUOTE(lola79 @ 3 Nov 2006, 20:08)
Možda bi to delovalo pa bi konačno i takvi lekari počeli savesno da odrađuju svoj posao!!!!

That would be too good to be true, zalosno ali istinito. Previse je njima dato za pravo, navikle njihove zadnjice na kafenisanje, dorucke i ruckove kad' im se prohte, a najcesce u vreme najvecih guzvi u cekaonici... mrsko pogledaju sve, onda odmahnu repom parajuci plafon svojim uzasnim nosevima i misle u sebi "ja sam lekar, sta mi mozes... ti mene trebas a ne ja tebe, prema tome izivljavacu te, cekaces dok ne zarazis i sve prisutne oko sebe, a onda cete svi zajedno uci u moju ordinaciju pa cu ja da vam se derem... da pokazem ko je ovde gazda!"
Za ovakvo ponasanje se u svetu dobijaju otkazi, a kod nas ih je sve vise. Da te strah uhvati od cinjenice da ces se razboleti, ne zato sto je lose po tebe, vec zato sto ces morati da trpis ovakvu torturu ne bi li dosao do preko potrebnih lekova.
Zale se... male im plate!
Pa neka... treba im uvesti, kao stomatolozima, plate na procenat od pregleda pa da vidis kako ce raditi onda!
...a onda cu ja ici kod privatnika, sada ionako vise ne idem kod lekara. Sam svoj lekar, dok se ne uvede red na klinike i slomi korupcija! dry.gif

#3 nasumica

nasumica
  • Members
  • 918 posts

Posted 04 November 2006 - 08:34

ni ja vise ne idem kod lekara.a sina vodim privatno i sa drzavnim zdravstvom imam posla samo kada privatno ne pruza neki vid zastite.i to i pored toga sto kao koleginica mogu da imam neke privilegije(sto mene posebno iritira,kao da je nevolja drugih non-koleginicastih majki koje vise u cekaonici manja).
licno sam za privatizaciju zdravstva,osiguranje bi bilo skuplje ali mislim da bi to dosta poboljsalo situaciju.lekari bi itekako brinuli za pacijenta ako im od toga zavisi posao.i ako im plata zavisi od broja pacijenata.

#4 loshmmee

loshmmee
  • Members
  • 1,037 posts

Posted 04 November 2006 - 09:09

Generalno, problem postoji i više od toga, ali se nijedna od vas dve nije setila da se ogradi i kaže da nisu svi takvi! dry.gif Proveo sam dosta vremena po bolnici (zato što su mi roditelji lekari i zato što sam tamo "služio vojsku"). Sad ćete verovatno da skočite i kažete 'pa naravno da ima izuzetaka...', al' bi bilo lepo da ste to i rekle, jer se na ostalim temama diže velika dževa kad se izuzetci ne pomenu. Postoji gomila lekara koja svojim nemarom dovode živote u opasnost ili gore (odnosno najgore), ali je veći broj njih koji iste spašavaju i to iz gotovo nemogućih situcija (što im je i posao).

Ispijanje kafe... Recite mi jednu državnu instituciju gde radni dan ne počinje ispijanjem kafe. Lekari su, naravno, zaduženi za zdravlje ljudi. Mnogo puta sam video lekare (čije radno vreme inače počinje u 7:30), da dolaze pre 7 da bi popili tu kafu i krenuli na vreme.

Ponavljam, problem jeste veliki. Ne pokušavam da ga umanjim, a kamoli da ga opravdam, već samo želim da budem ona druga strana, koja će ovde držati koliku-toliku ravnotežu...

#5 semele

semele
  • Members
  • 2,102 posts

Posted 04 November 2006 - 10:14

Ono sto vecini izgleda nije jasno je da sa domovima zdravlja onakvim kako su utemeljeni, primarna zdravstvena zastita u Srbiji na dosta visokom nivou.

Mozda je potrebno malo vise reda u zakazivanju i postovanju pacijentovog vremena, ali u principu prolaznost do specijaliste je laka, vreme cekanja nije preterano itd.

Resenje sigurno nije u privatizaciji zdravstva.

#6 Tresko

Tresko
  • Members
  • 7,316 posts

Posted 04 November 2006 - 10:24

Svima koji kukaju preporučujem da posete bar jednom i prodju iskustvo državnih ambulanti, recimo u Italiji(a i u nekim drugim državama EU), pa da onda kukaju na domove zdravlja u Srbiji. Pošto očigledno, nekima nije moguće nikad udovoljiti.

#7 Celt

Celt
  • Members
  • 1,147 posts

Posted 04 November 2006 - 14:15

QUOTE(semele @ 4 Nov 2006, 11:14)
Ono sto vecini izgleda nije jasno je da sa domovima zdravlja onakvim kako su utemeljeni, primarna zdravstvena zastita u Srbiji na dosta visokom nivou. 

Mozda je potrebno malo vise reda u zakazivanju i postovanju pacijentovog vremena, ali u principu prolaznost do specijaliste je laka, vreme cekanja nije preterano itd.


Primatna zdravstvena zastita bi, ustvari, trebalo da podrazumeva prevenciju, a sekundarne i tercijerne strukture lecenje. Medjutim, kod nas se u primarnu ide samo kada si bolestan, pa i onda samo da bi te uputili na specijalistu. Kada drzava shvati da je mnogo jeftinije redovno proveravati zdravlje nego leciti bolest (na Novom Zelandu check-up poziv stize na svakih sest meseci) promenice se sistem, ali onda ljudi vise nece da se zale na redove ispred ambulanti, nego na to sto ih stalno zivkaju na pregled.

#8 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 04 November 2006 - 14:19

QUOTE(Celt @ 4 Nov 2006, 23:15)
...na Novom Zelandu check-up poziv stize na svakih sest meseci...

To nesto novo... meni nije nista stizalo.

#9 untouchable_23

untouchable_23
  • Members
  • 1,337 posts

Posted 04 November 2006 - 14:24

QUOTE(loshmmee @ 4 Nov 2006, 09:09)
Generalno, problem postoji i više od toga, ali se nijedna od vas dve nije setila da se ogradi i kaže da nisu svi takvi!  dry.gif  Proveo sam dosta vremena po bolnici (zato što su mi roditelji lekari i zato što sam tamo "služio vojsku"). Sad ćete verovatno da skočite i kažete 'pa naravno da ima izuzetaka...', al' bi bilo lepo da ste to i rekle, jer se na ostalim temama diže velika dževa kad se izuzetci ne pomenu. Postoji gomila lekara koja svojim nemarom dovode živote u opasnost ili gore (odnosno najgore), ali je veći broj njih koji iste spašavaju i to iz gotovo nemogućih situcija (što im je i posao).

Jedini dobar tretman koji sam ja u drzavnom zdravstvu dozivela bio je kada sam isla na pregled na studentskoj poliklinici u kojoj kao lekar radi cura koja je dve godine starija od mene... naravno da je bila fina, cura izgleda sasvim ok i nasmejano, spremna da preskoci svoju kafu zarad studenata koji cekaju u nenormalnom redu u sred navale gripa protekle zime. Svaka cast za curu... i ostale izuzetke ovakve vrste ako ih jos negde ima, a verovatno da ih ima nekolicina, mada u zestokoj manjini! dry.gif To je sigurno.
Drugi primer lepog ophodjena lekara, i poslednji, bio je pre 2 godine kada sam operisala krajnike, NA VEZU, jer drugacije nisu hteli da me prime iako je situacija bila i vise nego kriticna... dva i po meseca iz kreveta nisam mogla ustati zbog abnormalnih temperatura izazvanih gnojem u grlu koji nikako nije mogao da prodje. Ni to im nije bilo dovoljno, gledali su me kako svake nedelje dolazim premlacena na ORL, trazim da me operisu, neophodno je.. mnogi su mi rekli. "Ne moze, nemamo termin!" - izuzti jedna kojoj su visili parcici bureka iz usta mad.gif Sreca pa mi je rodjaka u kontaktu sa nekim faktorima na tom je*enom ORL-u pa su onda preko veze, naravno, zakazali operaciju odmah za par dana nakon njene intervencije! "Sad' moze.." - kazem ja, a doktor sleze ramenima i NEMA sta da kaze... i nema potrebe, sve je jasno! Mito i korupcija... ako nemas vezu i ako nemas pare - umri, *ebi ga! ...i tom lekaru pohvale, zaista je fenomenalan... pravi doktor koji inace radi na decjem odeljenju (jer krajnike obicno i operisu klinci, jedino ja matora bila tamo) i trcao je oko svakog pojedinacno od jutra do mraka, kao da su svi njegova deca!
Malo je takvih, zalosno je to...

QUOTE(loshmmee @ 4 Nov 2006, 09:09)
Ispijanje kafe... Recite mi jednu državnu instituciju gde radni dan ne počinje ispijanjem kafe. Lekari su, naravno, zaduženi za zdravlje ljudi. Mnogo puta sam video lekare (čije radno vreme inače počinje u 7:30), da dolaze pre 7 da bi popili tu kafu i krenuli na vreme.

Da, naravno... piju kafu ali znatno duze nego sto je to potrebno! Ja ne znam da li neko od nas kada se ujutru zuri na posao ili na fax, kako ko, ispija kafu i doruckuje sve zajedno 1-1.5h!? blink.gif Naravno da ne... a to je neko optimalno vreme koje je njima potrebno da zavrse svoju kafu dok sa druge strane vrata vrvi od ljudi.
Dodju na posao u 7.30, piju kafu do 8.30, rade 30min... a onda u 9.00h pocinje ona zvanicna pauza... pa se to otegne do 10.30, dok jel'te se odmore od prekomernog rada, i onda umesto u 13.30 oni predaju smenu u 13h, kazu... "ne primamo vise knjizice" dry.gif I tako svaki dan....
Opet se ogradjujem, i zao mi je sto to nisam odmah... "CAST IZUZECIMA i moj duboki naklon!!!" ...ako neko treba savesno da obavlja svoj posao onda su to lekari, skidam kapu onima koji to rade i volela bih da ih je vise.

QUOTE(loshmmee @ 4 Nov 2006, 09:09)
Ponavljam, problem jeste veliki. Ne pokušavam da ga umanjim, a kamoli da ga opravdam, već samo želim da budem ona druga strana, koja će ovde držati koliku-toliku ravnotežu...

Ok.. naravno, razumem te. Svuda postoji druga strana, svuda postoje izuzeci vredni postovanja! A sto ih je vise postovanje sa moje strane bice jos vece.
Nisam htela da generalizujem situaciju u svom prvom postu, zao mi je ako je tako izgledalo.. ali cinjenica je da je problem veliki i da vecina lekara sacinjava taj problem.

#10 Celt

Celt
  • Members
  • 1,147 posts

Posted 04 November 2006 - 16:57

QUOTE(Indy @ 4 Nov 2006, 15:19)
To nesto novo... meni nije nista stizalo.


zato sto nisi zena after 40 rolleyes.gif (valjda tongue.gif )

#11 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 04 November 2006 - 17:00

QUOTE(Celt @ 5 Nov 2006, 01:57)
zato sto nisi zena after 40  rolleyes.gif (valjda tongue.gif )

Nisi napisao da je samo za zene - i to je malo cudno, uostalom.

#12 lola79

lola79
  • Members
  • 5 posts

Posted 04 November 2006 - 17:41

Jeste da postoje i oni dobri lekari koji poštuju i pacijente i svoj posao, ali takvih je nažalost sve manje i manje!

I ja radim od 7 sati, ali skuvam kafu pa pijem po gutljam dok radim, a ne zatvaram kancelariju i obustavljam posao! To je stvarno bezobrazluk, jer to znači da si plaćen i za pola sata, a to vreme ne radiš.

Znam ja da je to u većini institucija slično ali dok god svi upoređuju i govore da je svugde tako dotle se u ovoj zemlji Srbiji neće ništa promeniti.
Treba početi sa ustanovljavanjem pravila koja moraju da se poštuju - ko se ne pridržava - doviđenja! Pa polako krenuti po zdravstvu, školama, opštinama.
Eeee, daleko je to izgleda...

#13 loshmmee

loshmmee
  • Members
  • 1,037 posts

Posted 04 November 2006 - 19:24

QUOTE(untouchable_23 @ 4 Nov 2006, 14:24)
Nisam htela da generalizujem situaciju u svom prvom postu, zao mi je ako je tako izgledalo.. ali cinjenica je da je problem veliki i da vecina lekara sacinjava taj problem.


Si! wink.gif

#14 dusanp

dusanp
  • Sleepers
  • 60 posts

Posted 04 November 2006 - 20:21

Uglavnom se zdravstveni radnici kritikuju,ali država im nameće sve više obaveza.Trenutno lekar opšte prakse mora više da radi administrativne poslove i popunjavanje raznih papira nego što se bavi medicinom.Slična papirologija posle sledi i na šalteru pa se gubi vreme.Sada lekari i drugo osoblje više liče na činovnike nego na zdravstvene radnike.

#15 nasumica

nasumica
  • Members
  • 918 posts

Posted 04 November 2006 - 22:38

QUOTE(dusanp @ 4 Nov 2006, 20:21)
Uglavnom se zdravstveni radnici kritikuju,ali država im nameće sve više obaveza.Trenutno lekar opšte prakse mora više da radi administrativne poslove i popunjavanje raznih papira nego što se bavi medicinom.Slična papirologija posle sledi i na šalteru pa se gubi vreme.Sada lekari i drugo osoblje više liče na činovnike nego na zdravstvene radnike.

ne kazem da je nametanje administrativnih poslova lekarima u redu ali opet nije razlog da se bude nabusit prema pacijentima.lose utice na pacijenta a lose utice i na samog lekara i stvara jednu negativnu opstu sliku o zdravstvu kod nas.
takodje da se izvinim ako je delovalo kao da generalizujem,naravno da ima casnih izuzetaka.i naravno da ima ljubaznih i prijatnih lekara.problem sto sam prijatne lekare obicno vidjala ili u privatnoj reziji,ili na zahtev,ili kada bih naglasila da sam koleginica.