Jump to content


Photo

Pavlaka za kuvanje


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
36 replies to this topic

#1 Dasic

Dasic
  • Members
  • 12 posts

Posted 10 October 2006 - 16:01

Oduvek me je mučilo pitanje zašto se na našim prostorima gotovo ništa ne sprema uz upotrebu pavlake za kuvanje.

Ovaj, gotovo neizbežni sastojak, većine evropskih kuhinja zaista otvara nove dimenzije u kulinarstvu, a kod nas je sveden zaboravljeni eksponat u tek ponekom rashladnom rafu većih samoposluga.

Na okolnost da znam nekoliko izvanrednih recepata, kojima je pavlaka za kuvanje obuhvaćena, ne interesuje me javna rasprava o izostanku istog, već se nadam razmeni recepata iste vrste.

Unapred hvala svima koji shvataju o čemu pišem i za početak sledi jedan moj primer:

Njoke u Gorgonzoli

Sastojci za pripremu njoki (gnocchi):
1 kg krompira (belog),
300 g brašna,
1 jaje, muskat oraščić,
40 g putera, so.

Priprema njoki:
Skuva se krompir u ljusci (na laganoj vatri da ne pukne) i odmah još topao oljušti i izgnječi. Skupi se u kupu, posoli i doda malo brašna i na vrhu načini udubljenje u koje se razbije jaja. Sada se sa strane krompir prebacuje ka sredini i postepeno dodaje preostalo brašno i mesi dok se ne dobije glatko testo. Sve vreme posipati brašnom da se ne lepi. Testo se podeli na 4 dela i svaki izvalja u kobasicu koja se reže na 2-3 cm dige komade. Na viljušci ih malo spljoštiti ali da ostanu debeljuškasti. Kuvati ih 2-3 minuta u posoljenoj vodi i vaditi ih šupljom kašikom (ne cediti) i začiniti puterom.

Sastojci za preliv bešamel sa gaudom i gorgonzolom:
Ulje
cca 2 kašike brašna
Pavlaka za kuvanje 750 dl
Gauda 350 g
Gorgonzola 30 g

Priprema preliva:
Dublju posudu prekriti uljem i na vatri pomoću brašna napraviti belu zapršku. Kad brašno krene lagano da žuti, uz povremeno odmicanje sa vatre, dodavati pavlaku za kuvanje i konstantno mešati kako se ne bi stvorile grumuljice.
Kada dodamo celokupnu količinu pavlake za kuvanje u vruću smešu postepeno dodavati sitno narendanu gaudu uz mešanje, kako bi se ista u potpunosti rastopila. Na isti način doda se i gorgonzola zbog svoje arome.
Na kraju u dobijen preliv dodati po ukusu malo bibera i muskatnog oraščeta.

GRAND FINALE
Njoke, odložene u dubljoj vatrostalnoj posudi, preliti dobijenom smesom i dobro promešati, te staviti u rernu kako bi se jelo zapeklo.
Kad dobijemo zlatan pokrov izvaditi iz rerne, prohladiti, služiti i verujte da je Njam Njam!!!

#2 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 10 October 2006 - 17:50

Koristi se kod nas pavlaka , doduse ne bas za pravljenje sosova, ali
se stavlja u corbice ,boraniju a ja je jedem i sa slatkim kupusom.

Jedan recept jednostavan:

Proprzis mlad luk (ako nemas,onda stari), stavis iseckane shampinjone
(moze naravno i druge pecurke),nalijes belim vinom i kada se zgusne
stavis 200 grama pavlake (zapravo moze i slatka i kisela).

U ovakav sos mozes i gorgonzolu,rokfor ili neki drugi sir da stavis.

Sos sa sirom jedem samo sa rezancima a bez mozes da serviras
kako ti padne na pamet.

Buter (50 gr) ne skodi,dapache prija ,ali onda batalis sir.

U sosove nikada ne stavljam brasno.

Lep pozdrav
Teja

Edited by Teja, 10 October 2006 - 17:51.


#3 BeatrisDal

BeatrisDal
  • Banned
  • 5,317 posts

Posted 10 October 2006 - 21:10

pavlaku krkam gde god stignem.
dobro rece Teja, velika je razlika u smislu boljeg ukusa kad se pavlaka doda u boraniju, a i rezanci sa sirom su neuporedivo ukusniji kad se u sir doda pavlaka

#4 Klika

Klika
  • Members
  • 751 posts

Posted 10 October 2006 - 22:18

Ne znam kakve je to pavlaka za kuvanje ali ja koristim klasicnu kiselu pavlaku u kuvanju, za neke sosove, pastu ........

Teja, a sta koristis za zgusnjavanje sosova? Ili skrob ili brasno u slucaju braon sosova, ne znam sta bi jos moglo.......

Edited by Klika, 10 October 2006 - 22:20.


#5 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 11 October 2006 - 00:16

Ko zna gde je ovaj Dasic, i sta su ti "nasi prostori"...

#6 headhunter

headhunter
  • Members
  • 6,691 posts

Posted 11 October 2006 - 00:43

QUOTE(Indy @ 11 Oct 2006, 01:16)
Ko zna gde je ovaj Dasic, i sta su ti "nasi prostori"...

on je bre lost in space, mislim koje su to nebuloze da se pavlaka ne koristi na "našim prostorima" znači loša formulacija je u pitanju ili loša informacija o kulinarskim navikama....

#7 Dasic

Dasic
  • Members
  • 12 posts

Posted 11 October 2006 - 08:31

Uhh...

Tu sam dragi moji, negde na potezu prestonica - šumadija.
Zahvaljujem se na jednom receptu koji ću što pre isprobati, međutim moram da skrenem pažnju na sledeće:
-ponavljam da mi nije želja bila komentarisanje prisustva pavlake za kuvanje na ovim prostorima, već sam pragmatično zamolio za dobre recepte sa istom,
-da se slabo koristi zaključio sam na osnovu ličnog iskustva i poštujem svako drugačije,
-najbolji način da budem demantovan je baš postavljanje što više predmetnih recepata i
-činjenica da ima jako mnogo osoba (jedna se pojavila i u ovoj raspravi) koje nemaju pojma šta je to pavlaka za kuvanje (slatka pavlaka) potvrđuje moj zaključak.

Please, dajte neki dobar recept a za uzvrat možete očekivati od mene još koji!

Edited by Dasic, 11 October 2006 - 08:32.


#8 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 11 October 2006 - 10:32

QUOTE(Klika @ 10 Oct 2006, 23:18)
Ne znam kakve je to pavlaka za kuvanje ali ja koristim klasicnu kiselu pavlaku u kuvanju, za neke sosove, pastu ........

Teja, a sta koristis za zgusnjavanje sosova? Ili skrob ili brasno u slucaju braon sosova, ne znam sta bi jos moglo.......


Za tzv"braon" sosove propasiras malo one sastojke koje si kuvao (shargarepicu,
praziluka ili vec sta),a li ako nije gust onda "no frks" stavis malo nekog gustina.

Ali za svetle uglavom drmnem malo jako ladnog butera pa se zgusti..

Lep pozdrav
Teja

#9 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 11 October 2006 - 10:36

QUOTE(Dasic @ 11 Oct 2006, 09:31)
Uhh...


.

Please, dajte neki dobar recept a za uzvrat možete očekivati od mene još koji!


Ma nema recepta za pavlaku ( kisela,slatka watever) nego je jednostavno
drmnes tamo gde mislis da moze da prodje..

Sve sto treba da se "zapece" u rerni (ukljucujuci i pite sa sirom,mesom,musake
itd)jako lepo podnosi pavlaku.

Lep pozdrav
Teja

#10 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 11 October 2006 - 11:07

QUOTE(Dasic @ 11 Oct 2006, 17:31)
-ponavljam da mi nije želja bila...

Pa sto ne kazes da treba da se pise po tvojim zeljama... rolleyes.gif

#11 Ledolomac

Ledolomac
  • Members
  • 379 posts

Posted 11 October 2006 - 12:39

Slobodno uzmi knjige recepata Vokija Kostića. Koliko se sećam, on nigde ne koristi zapršku, već samo pavlaku. Osim toga, ne koristi ni beli luk (!!?).

#12 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 11 October 2006 - 12:52

QUOTE(Ledolomac @ 11 Oct 2006, 13:39)
Slobodno uzmi knjige recepata Vokija Kostića. Koliko se sećam, on nigde ne koristi zapršku, već samo pavlaku. Osim toga, ne koristi ni beli luk (!!?).


Kakve veze sada ima beli luk sa pavlakom?

A recepti su najbolji kada ih sam kreiras onako po svom ukusu..

Lep pozdrav
Teja

#13 Ledolomac

Ledolomac
  • Members
  • 379 posts

Posted 11 October 2006 - 13:42

QUOTE(Teja @ 11 Oct 2006, 13:52)
Kakve veze sada ima beli luk sa pavlakom?


Nikakve, naravno.
To je mali off topic u vezi sa kulinarskim preferencijama Vokija Kostića.

#14 nezvanova

nezvanova
  • Members
  • 58 posts

Posted 11 October 2006 - 14:16

evo jedan recept, ja cu ga napisati po secanju, al' ne garantujem da je bas sve po propisanom receptu (proveri, ako ikako mozes, u knjizi Igora Mandice "Bracna kuhinja" 1989. Zagreb)
Francuska patka
1 patka
2 vece pomorandze
1 jabuka
3 kasikice secera
2dl slatke pavlake
celu patku posoliti i napuniti nozem zasecenom neoljustenom pomorandzom i jabukom (na kriske, ali ne preseci do kraja) i peci u plehu dok ne bude gotova. pre sluzenja i "tranziranja" izvaditi pomorandzu i jabuku.
tri kasikice secera istopiti u serpici (do karamela), dodati sok od pecenja, koricu druge dobro oprane pomorandze isecenu na trakice, sok te pomorandze, malo crnog vina i pavlaku. kuvati dok malo ne zgusne (taj sos nije jako gust)
uz pecenje od patke sluziti krokete od krompira (prave se kao njoki, ali se prze na ulju)

a njoke ja pravim malcice drugacije, naime, uz ono sto si ti naveo, ja dodam i topljeni sir (oni trouglici, ja stavim 3 kom) i edamer u sos, a preko jos pospem parmezanom.
nekad taj sos (zove se 4 sira) pravim sa gljivama, nekad sa preprzenim suvim vratom ili sunkom...to odlicno ide uz bilo koju vrstu testeninu (makarone, spagete, farfale, torteline...)

inace je najcesce koristim za torte, ja u svaku stavim pola kolicine putera, a pola ulupane slatke pavlake...a negde samo slatku pavlaku (i zelatin, doduse)

#15 msmodesty

msmodesty
  • Banned
  • 1,348 posts

Posted 11 October 2006 - 14:30

QUOTE(Dasic @ 10 Oct 2006, 17:01)
Oduvek me je mučilo pitanje zašto se na našim prostorima gotovo ništa ne sprema uz upotrebu pavlake za kuvanje.

Ovaj, gotovo neizbežni sastojak, većine evropskih kuhinja zaista otvara nove dimenzije u kulinarstvu, a kod nas je sveden zaboravljeni eksponat u tek ponekom rashladnom rafu većih samoposluga.

Na okolnost da znam nekoliko izvanrednih recepata, kojima je pavlaka za kuvanje obuhvaćena, ne interesuje me javna rasprava o izostanku istog, već se nadam razmeni recepata iste vrste.

Unapred hvala svima koji shvataju o čemu pišem i za početak sledi jedan moj primer:




uz svo postovanje tvom nadahnutom spisateljskom umecu i ociglenoj ljubavi prema kulinarstvu, nalazim da li je za ovako banalnu temu ovo bio predramatican uvod. Ako mene pitas to bi bilo kao da si postavio temu "Soi biber za kuvanje", "Maslinovo ulje za kuvanje" ...
Da ne bude da nisam konstruktivna, mada je Teja vec rekla sto sam i ja htela reci, ali eto: isprizim fine telece odreske na koje zabodem cackalicom list sveze zalfije i parce sunkom (tipa Seano, san daniele), meso drzim na toplom, a u tiganj gde su se przili stavim pavlake i polako grejem dok se ne zgusne sos.

Panna cotta - najbolji i najlaksi kolac na svetu: 500ml pavlake grejem sa jednom mahunom vanile da ne prokljuca, stavim 4 lista zelatina u HLADNU vodu da odmeknu i polako ih dodajem u toplu pavlaku, dodam secera (koliko hocu, ili aspartama kad vec Indy kaze da nije stetno smile.gif i naspem dobijenu smesu u 5-6 malih cinijica. Ostavim u frizider da se ohladi 2-3 sata. U tih 2-3 sata izrucim kesu zaledjenog crvenog voca u serpu i grejem da voda ispari, secer se rastopi i dok sos ne dobije na gustini.
Izrucim stegnutu pavlaku na tanjir, naspem okolo sos od crvenog voca i grancicu mente.

Edited by msmodesty, 11 October 2006 - 14:58.