Jump to content


Photo

INDEXOVO RADIO POZORISTE


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
73 replies to this topic

#31 Glas RazumaN

Glas RazumaN
  • Members
  • 2,538 posts

Posted 27 November 2006 - 02:36

QUOTE(MP40 @ 27 Nov 2006, 02:22)
Cak se ni oni mentoli u publici nisu smejali...


To može da znači i sasvim obrnuto.

#32 maksas

maksas
  • Members
  • 1,625 posts

Posted 27 November 2006 - 02:38

Indexovci su definitivno propali od kada ih je Micko napustio. Poslednji put sam ih gledao u Domu sindikata, kada su izvodili predstavu "Izbori, jer ste vi to trazili". To je blago receno, bilo mnogo losije u odnosu na ranije predstave. Doduse, glavna inpiracija im je pod lipom. innocent.gif

Zanimljiva informacija je to, da im je saradnik na scenariju za ovu novu predstavu Jugoslav Cosic. mellow.gif

#33 MP40

MP40
  • Members
  • 1,075 posts

Posted 27 November 2006 - 23:36

QUOTE(Glas RazumaN @ 27 Nov 2006, 02:36)
To može da znači i sasvim obrnuto.



Ne. Ovo su bas bile dziberana fore sa jadnim aluzijama prilagodjene publici ali cak ispod i njihovog niskog nivoa. Tuzni klovn.

#34 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 28 November 2006 - 04:04

...

Neko ko nije prisustvovao procesu citanja / snimanja Indeksovog Pozorista - ne moze da shvati sta se tu, uopste, dogadjalo.
To je bilo nesto sto se tesko moze opisati.

Jedna, apsolutno nadnaravna energija, kreativnost koja vrca kao vatromet, likovi iz Pozorista koji drzeci u rukama sinopsis - od smeja ispadaju iz fotelja u "Kamenoj sali" radiona!

Sta tek reci o procesu snimanja! Dobacivanja, improvizacije, menjanje teksta u hodu - tesko da sam u mom nekom radionskom zivotu / iskustvu video vise otkacenih i kreativnih likova.
Pristup je bio slobodan, odmah bi te ocenili: fan ili "smetalo".

Snimalo se po studijima koji su bili neodgovarajuce velicine / zabaceni po nekim budzacima, gde bi jedan drugom "dihali za ovratnik", - sto je citavu stvar cinilo nekako prisnom, nabijenom energijom, zdravom, veselom i drskom.

Svako je mogao da kaze (toncu): majstore, stani! I iznese neku svoju ideju.
Tesko si ga njemu ako je omasio, - sluzio bi u narednih par snimanja kao lajn za podhebavanje - odjednom se neko ozbiljno nakaslje, prekine snimanje i kaze: a da ubacimo - i imitira glasom nesretnika.
To je bilo neopisivo.

Ono sto nije otislo u program / etar je bilo isto toliko smesno / vazno, ako ne i neobicnije / bolje od onoga sto je ostalo na traci.
Steta, mislim da su neke stvari zauvek pogubljene, sto rece onaj Roy iz Blejdranera:


{153586}{153670}... All those moments will be lost...
{153722}{153759}... in time...
{153812}{153876}... like tears...
{153946}{153988}... in the rain.


Zao mi je, jer je na radionu uvek postojala tendencija "stednje trake".

Mislim da je najbolja Indeksova emisija bila ona sa direktnim prenosom fudbalskih utakmica diljem glavnih fudbalskih gradova ex-SFRJ.
Uz potpunu improvizaciju / politicke komentare - da su se sportski komentatori okupljali u novinarskoj lozi oko "Indeksovca" koji je prenosio tekmu i zgrazavali se - momci, deco ... pa uhapsice vas!

Mislim, - emisija ide / prenos tece - glodura zovu sa svih mnogucih telefona - i sa radiona, i iz "gradskog komiteja" i iz "komiteja viseg ranga".
Nesretnik, - srchka da ga strefi! Ode vikend u qratz!
(Btw, na "radionu" - nema ni vikenda, ni praznika, ni nedelje, ... nicega. Postoji samo - radion).

A u ponedeljak - zna se, u "gradski komitej", pa kod glodura, pa kod direktora - stvarno je bilo veselo.
Prisecam se, - bese neko urednicko ime - Curcic.
A lik koji je vrsio prenos iz NS, gde su igrali valjda CZ i Vojvodina, slavodobitno zavapi - kombinacija, ... pas u sesnaesterac ... do Curcica (bese, valjda neki igrac "Vojvodine") ... ostar sut .. i goool! Curcic ... 1:0! Jedan - nula!

Na toj tekmi, taj igrac Curcic je dao jos jedan gol. Ne mogu opisati kako je "reporter" improvizovao / likovao.

Curcicu, Curcicu! ... Opet Curcic, ... bravo Cure! ...
/btw - danas je taj "reporter" jedan od radionskih stozera/.

U Ljubljani su se smejali; u Sarajevu bili zgranuti ("uhapsice vas"); u NS videli novu zahebanciju Beograda; u Zagrebu se kiselkasto smejali, - a po ostalim mestima / gradovima - begali od "belaja".
Ako me secanje ne vara - onda je na tom radionu bio i neki urednicki kadar N. Cekic (iz miloste CeKa!).
Razigravanje sa "Ce_Ka - Ce_ka!" - mnogima je bilo kao zubobolja / nocna mora.

To "indeksovo sportsko popodne" ne zaboravljam.

Ljudi malo znaju o glodurima / urednicima / autorima / toncu - tonmajstoru / organizatorima / likovima - zivim glasovima. Ne znaju da su se "glumacke greske" inkorporirale u emisiju skoro kao integralni / najbolji deo. Ne mogu ni da zamisle kakav je bio Micko, Petrucio, Bicko, Dragana; "nevini zhemski glasovi", "seljoberski glas iz naroda", "rukovodilacki grubi glas nekog zvanog - Drug"; ne mogu da zamisle sta znaci "tempo" ili "rupa" od 2 sekunde; ili kad ton-majstor Wlady dolazi na snimanje i licnim kasetofonom snima zvucne efekte po gradu: vrata trolejbusa / autobusa koja se otvaraju, ulicni - pijacni zhamor / zhagor, bilo koga sa nekim govornim akcentom koju mu treba / ili moze biti iskoriscen i sl.

Ne mogu ni da zamisle koliko se stotina / hiljada metara trake bacilo posle montaze.
Steta.

Nekoliko najboljih fazona?

Pa ona emisija o kosarkaskoj tekmi: Shibenska katedrala protiv Pecke Patrijarsije.
/Sportski pozdrav: 'faljen Isus ... i Marija;
Igrac u tamnoj mantiji i kukuljici sa brojem "4" na ledjima;
Pod presingom protivnika prinudjeni su da se iseljavaju na svoj deo terena ... !/

I nesto oko ekonomije / privrede: Drug Sodoma iz Komore .../

E sad, - otkud sve ovo znam?
Pa to je pravo cudo - bio sam neki lik u jednoj epizodi.
Ne mogu da kazem kojoj - postoje knjige, cuvam tudji / svoj identity.

Ono sto me je fasciniralo - to je profesionalnost i dobronamernost stalnih Indeksovskih likova spram nas - "naturscika".
Mune te laktom i kaze: pazi sad.
I iscita tvoj lajn.
Fascinantno.

Normalno - izdvajam Micka (a i prezime mu je interesantno).
To je nesto sto je dato prirodom.
Pure Talenat.

No, - oni koji su kriticni spram Petrucia / Bicka - nisu u pravu.
Mislim da je, jednostavno, shapu na mnoge stvari stavilo nesto zvano - "trziste / komercijala".

'Bem li ga, - kad stanes pred onaj mikrofon sa papirom u ruci ... pa to je kjubrikova Odiseja!

I opet - da se ne zaboravi: u to spada i nemerljiva uloga pisaca-autora, ton-majstora, organizatora i etc, etc ...

...

#35 letri

letri
  • Banned
  • 1,212 posts

Posted 28 November 2006 - 07:30

Indexovo radio pozoriste( kao uostalom i ceo index i cela dvestadvojka) je oduvek bilo najgori oblik sindikalnog, seljackog humora i duha. Ono sto je u Bg valjalo oduvek bilo je na Studiu B, a posle na B92.

Edited by letri, 28 November 2006 - 07:32.


#36 MP40

MP40
  • Members
  • 1,075 posts

Posted 29 November 2006 - 03:55

QUOTE(letri @ 28 Nov 2006, 07:30)
Indexovo radio pozoriste( kao uostalom i ceo index i cela dvestadvojka) je oduvek bilo najgori oblik sindikalnog, seljackog humora i duha. Ono sto je u Bg valjalo oduvek  bilo je na Studiu B, a posle na  B92.


Bokte! Pa tis bio urban jos kace to nije smelo!

#37 letri

letri
  • Banned
  • 1,212 posts

Posted 29 November 2006 - 07:35

Nesto si hteo da kazes ?

#38 Moca

Moca
  • Members
  • 1,208 posts

Posted 29 November 2006 - 11:25

Da hteo ja da kaze da si glup.

#39 letri

letri
  • Banned
  • 1,212 posts

Posted 29 November 2006 - 13:22

Vidi, vidi kako su magarci solidarni medju sobom.Mars debilcino.

#40 sakilikiki

sakilikiki
  • Members
  • 239 posts

Posted 29 November 2006 - 14:27

Meni,lično.se 202-ka uvek više sviđala nego Studio B.Ali to je stvar ukusa...Studio B mi je uvek bio ozbiljniji od svega u odnosu na 202-ku.Sve najbolje o indexovcima i njihovim emisijama ! smile.gif

#41 letri

letri
  • Banned
  • 1,212 posts

Posted 29 November 2006 - 18:03

Ne moze to da bude stvar (ravnopravnog ) ukusa. Onda bi neko mogao da kaze da je opredeljivanje izmedju Betovena i Mitra Mirica isto stvar ukusa.

#42 Moca

Moca
  • Members
  • 1,208 posts

Posted 29 November 2006 - 18:22

Pa niko ti nije kriv sto vise volis Mitra.

#43 letri

letri
  • Banned
  • 1,212 posts

Posted 29 November 2006 - 21:18

Meni je zanimljivo ovoliko pohvala na racun indexa na forumu devedesetdvojke, s obzirom na sramnu ulogu koju su indexovci imali u prvom pokusaju preuzimanja b 92 od strane rezima.

#44 maksas

maksas
  • Members
  • 1,625 posts

Posted 29 November 2006 - 21:43

QUOTE(letri @ 29 Nov 2006, 21:18)
Meni je zanimljivo ovoliko pohvala na racun indexa na forumu devedesetdvojke, s obzirom na sramnu ulogu koju su indexovci imali u prvom pokusaju preuzimanja b 92 od strane rezima.


Koju ulogu? Ja se jedino secam pominjanja 92-ojke i radio Index-a u njihovoj predstavi "Za saku glasova" i to nikako u negativnom kontekstu. U svakom slucaju, indexovci zasluzuju sve pohvale za svoj rad (do 2000. godine).

#45 letri

letri
  • Banned
  • 1,212 posts

Posted 30 November 2006 - 10:13

Govorim o vremenu osnivanja kada je u jednom trenutku pokusano od strane indexovaca da se preuzme b 92.
Opste opredelenje radio stanica vidi se i po muzici koju pustaju a tu je razlika bila nekoliko svetlosnih godina u korist 92.