Jump to content


Photo

Pol Oster


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
22 replies to this topic

#1 Brokoli

Brokoli
  • Members
  • 57 posts

Posted 17 September 2006 - 02:42

Upravo sam po drugi put pročitao "Knjigu opsena". Osećam se potpuno začarano......... Meni najdraža Osterova knjiga, iako mislim da je objektivno najbolja "Njujorška trilogija". Jedan od mojih omiljenih pisaca, neverovatno budi maštu, snažna, gotovo žanrovska, fabula (odnosno fabule) koja se prepliće sa introspektivnim..... Ne bih više da drobim, napišite svoje utiske

#2 la boheme

la boheme
  • Members
  • 43 posts

Posted 21 September 2006 - 18:43

posto volim geopoetiku,dosle su mi obe knjige od ruku....i opravdale su afinitet prema toj izdavackoj kuci!!!!!!!!! Knjiga opsena pogtovo,tako je dinamicna a da pritom nikako ne podseca na neke jeftine triler romane...naprotiv zadrzala je dinamiku ali i inteligenciju....Njujorsku trilogiju sam davno citala i znam da me je analiza likova odusevila....ETO dry.gif

#3 Brock

Brock
  • Members
  • 21 posts

Posted 26 September 2006 - 21:21

knjiga opsjena je dobra, trilogija, pa mr. vertigo i levijatan...
jedan po ponajboljih živih i aktivnih romanopisaca

#4 *Sunny*

*Sunny*
  • Members
  • 74 posts

Posted 03 October 2006 - 14:56

Obozavam Ostera! Mogu cak i da kazem da mi je jedan od omiljenih pisaca!

Za sada mi je omiljena Bruklinska revija ludosti, ali ostalo mi je da procitam jos 2 romana, pa cu tada moci definitivno da se odlucim!

Za slucaj da niste obavesteni: Oster je autor scenarija za film "Dim", koreditelj (sa Vejnom Vangom) filma "Modri u licu" i scenarista i reditelj filma "Pandorina kutija"!


http://www.paulauster.co.uk/

Uzivajte uz Ostera smile.gif!

Edited by *Sunny*, 03 October 2006 - 14:57.


#5 la boheme

la boheme
  • Members
  • 43 posts

Posted 03 October 2006 - 16:03

QUOTE(*Sunny* @ 3 Oct 2006, 14:56)
Obozavam Ostera! Mogu cak i da kazem da mi je jedan od omiljenih pisaca!

Za sada mi je omiljena Bruklinska revija ludosti, ali ostalo mi je da procitam jos 2 romana, pa cu tada moci definitivno da se odlucim!

Za slucaj da niste obavesteni: Oster je autor scenarija za film "Dim", koreditelj (sa Vejnom Vangom) filma "Modri u licu" i scenarista i reditelj filma "Pandorina kutija"!
http://www.paulauster.co.uk/

Uzivajte uz Ostera smile.gif!



nisam znala!!!!!! I meni je najbolja Bruklinska revija ludosti ...odlicni likovi,odlican zaplet...mada sumorna tematika i pala mi je dosta tesko jer sam se dosta sazivela sa svima!!!!!!!!
Zato su zene kasnije pocele da citaju i da se skoluju....emotivna zona je oduvek dominirala....Zvucim sovinisticki,,,strashno...ali tako je... innocent.gif

#6 light_angel

light_angel
  • Members
  • 69 posts

Posted 08 October 2006 - 06:49

Genije wub.gif
Bruklinska revija ludosti je (gle cuda ohmy.gif ) i meni omiljena. Doduse, prvi utisak je bio... unsure.gif hm, pomalo cudan jer je BRL dosta razlicita od ostalih Osterovih knjiga. Ali knjiga je sjajna, sa zivopisnim likovima i fantasticnom fabulom. Medjuljudski odnosi u knjizi su me malo podsetili na Murakamija heart.gif . Jako su vesto umetnute i rasprave o knjizevnosti izmedju glavnih likova.
O Njujorskoj trilogiji je sve manje-vise receno. Fenomenalne su i: Meseceva palata, Levijatan, Knjiga opsena...

#7 what

what
  • Members
  • 52 posts

Posted 25 October 2006 - 10:09

ne volim Ostera... povrshan i ne preterano zabavan...

mnogo je bolji kao scenarista, samim tim i romani su mu bolji za neku adaptaciju...

#8 BGhost

BGhost
  • Banned
  • 1,978 posts

Posted 25 October 2006 - 10:22

Ko vam je taj Oster? Vidim da je Geopoetika najavila novu knjigu nekog americkog pisca, navodno ovde izlazi pre americke premijere. Jel to taj?

#9 Zabalujev

Zabalujev
  • Members
  • 5,315 posts

Posted 25 October 2006 - 10:44

Прочитао недавно Трилогију. Довољно добро да желим да читам још.

#10 morgana

morgana
  • Members
  • 1,815 posts

Posted 25 October 2006 - 13:54

QUOTE(BGhost @ 25 Oct 2006, 11:22)
Ko vam je taj Oster? Vidim da je Geopoetika najavila novu knjigu nekog americkog pisca, navodno ovde izlazi pre americke premijere. Jel to taj?


to ti je onaj sto pise krimi romane.slicno ko danijela stil,samo sto kod njega ljudi cesce nestaju,a rjedje im je baba grofica iz Budimpeste

Edited by morgana, 25 October 2006 - 14:00.


#11 kiklop

kiklop
  • Members
  • 847 posts

Posted 25 October 2006 - 15:08

QUOTE(morgana @ 25 Oct 2006, 14:54)
to ti je onaj sto pise krimi romane.slicno ko danijela stil,samo sto kod njega ljudi cesce nestaju,a rjedje im je baba grofica iz Budimpeste

laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif

carice

#12 BGhost

BGhost
  • Banned
  • 1,978 posts

Posted 27 October 2006 - 15:29

QUOTE(morgana @ 25 Oct 2006, 14:54)
to ti je onaj sto pise krimi romane.slicno ko danijela stil,samo sto kod njega ljudi cesce nestaju,a rjedje im je baba grofica iz Budimpeste

Sve ostalo je isto? Onda taj Oster nije pisac za mene :-(

UBR, neka od biblioteka od nacionalnog znacaja, valjda Narodna ;-) radila je istrazivanje o broju prevoda americkih knjizevnika i po toj anketli vodi Celicna lejdi sa prevedenih 40tak naslova. To je jos jedan dokaz u nizu da dobra knjiga uvek nadje put do citalaca.

Edit: da se ne blesiram vise, da se pohvalim da sam nedavno nabavio i jedini prevod Osterovih knjiga na srpski koji mi je nedostajao, Otkrivanje samoce. Ovih dana mi stize In the Country of Last Things, pa mi preostaje jos da procitam Timbuktu i Red Notebook (tu je zbirka eseja Art of Hunger, ko je citao Mesecevu palachu i Kafkinu pricu Umetnik u gladovanju naslucuje o cemu se tu radi) i da zatvorim poglavlje zvano Osterovich. Vise puta sam pisao o Osteru na ovom forumu, a sigurno cu se vratiti na ovaj topik jos koji put kad budem imao vremena.

Edit2: Ko ne voli Ostera, taj ne razume Srbiju.

Edit3: ti mi, Morgano, dugujes odgovor na jedno pitanje u vezi sa Osterom :-)

#13 morgana

morgana
  • Members
  • 1,815 posts

Posted 27 October 2006 - 17:22

QUOTE(BGhost @ 27 Oct 2006, 16:29)
Edit3: ti mi, Morgano, dugujes odgovor na jedno pitanje u vezi sa Osterom :-)


koje,koje?

#14 hakigor

hakigor
  • Members
  • 118 posts

Posted 27 October 2006 - 21:02

Upoznah gospodina najprie preko filmova (intervjui sa Lou Reedom su najluđe nešto), onda sam nabasao na stolu jedne drugarice na Njujorsku trilogiju i bio kupljen... Sad čitam Proročku noć i dobra je... mada nestao je onaj žar, ono oduševljenje kad sam načinjao NYT i Bruklinšku reviju ludosti...

#15 morgana

morgana
  • Members
  • 1,815 posts

Posted 27 October 2006 - 22:25

2Bghost:

izviini,pitanje si mi postavio neposredno prije perioda moje web apstinencije, pa sam zaboravila

dakle-ukratko,a sutra opsirnije-'90-tih je (na bazi ali i kontra Eriksonove teorije iz '50-tih) u psihologiji preovladao stav da identitet nije bas staticna,nego dinamicka kategorija,da se pod uticajem spoljnih (u oko 90% slucajeva) okolnosti da promijeniti.identitet je tu,mislim,blizak pojmu 'self'

Oster je u Mjesecevoj palati anticipirao mogucnost ovakvih (plodonosnih) kriza identiteta i presudnu vaznost upravo spoljnih faktora (smrt ujaka, Kiti Vu) u promjenama identiteta i autopercepcije Foga

imala sam prije apokalipse komjutera neki clanak o mjesecevoj palati u vezi sa ovim.kad ga ponovo izguglam, poslacu ti

reci nesto o Otkrivanju samoce,sta se samo hvalis da si citao... ( smile.gif )

Edited by morgana, 27 October 2006 - 22:26.