Jump to content


Photo

Ustav Srbije-vasi (nasi) predlozi i misljenja o


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
316 replies to this topic

Poll: Srbija treba da bude drzava (67 member(s) have cast votes)

Srbija treba da bude drzava

  1. 1.svih njenih gradjana i gradjanki (37 votes [59.68%])

    Percentage of vote: 59.68%

  2. 2.srpskog naroda i ostalih koji u njoj zive (22 votes [35.48%])

    Percentage of vote: 35.48%

  3. 3.kompromisno resenje-naroda Srbije, kao sto je Batic predlagao (3 votes [4.84%])

    Percentage of vote: 4.84%

Vote Guests cannot vote

#1 iPhuck10

iPhuck10
  • Members
  • 18,742 posts

Posted 08 September 2006 - 20:47

Dakle, vreme je da se i tome razmislja.
Ja sam za Srbiju kao drzavu svih njenih gradjana i gradjanki, tj. 1. koncept.
Ali, ovaj poll nije otvoren samo zbog toga, vec i zbog nekih drugih tema i stvari koje bi mozda trebalo da se nadju u Ustavu.
Npr.prava zivotinja, kao sto predlaze ORCA, ukljucujuci i eksplicitnu zabranu vrsenja eksperimenata nad zivotinjama, pa onda prosirene odredbe o zastiti zivotne sredine, koje bi trebalo da se nadju ne samo u Ustavu, vec bi trebalo da se zagadjivanje tretira kao krivicno delo.
Sta o tome mislite?
Da li bi, po vama, inicijativa ORCA-e morala i trebalo da urodi plodom, i da se zivotinjska prava unesu u Ustav ili ne?
Zelim samo da kazem da potpuno podrzavam ORCA-u u inicijativi.

#2 Jerry

Jerry
  • Banned
  • 627 posts

Posted 08 September 2006 - 23:16

Ako se hoće da Srbija bude moderna država a ne pravoslavna džamahirija onda sam za to da i to uđe u Ustav zemlje !

#3 nesha taxista

nesha taxista
  • Members
  • 678 posts

Posted 09 September 2006 - 09:07

QUOTE(Jerry @ 9 Sep 2006, 00:16)
Ako se hoće da Srbija bude moderna država a ne pravoslavna džamahirija onda sam za to da i to uđe u Ustav zemlje !

To piše i sad, odnosno da je drzava odvojena od crkve, ali se malo ko na to osvrće. Strogo po slovu Ustava, veronauka nema šta da trazi u školama, Porfirije na dodeli frekvencija, Irinej u oceni umetničkih predstava...uh, mogao bih ceo dan da nabrajam.
Ineče sam za građansku drzavu. cool.gif

#4 Pauly Ester

Pauly Ester
  • Members
  • 1,235 posts

Posted 09 September 2006 - 15:03

A sta uopste podrazumeva prva opcija a sta druga opcija? Odn. sta to znaci u praksi? Kako da budemo multietnicko drustvo kad se Jugoslavija raspala? To nije pitanje zelje nego realnog stanja stvari...

Edited by Topgun33, 09 September 2006 - 15:41.


#5 milosh76

milosh76
  • Banned
  • 3,560 posts

Posted 09 September 2006 - 16:18

Zabrana vrsenja eksperimenata nad zivotinjama treba da bude u zakonu a ne u Ustavu! Takve detalje nijedan Ustav ne sadrzi! Ustav treba da bude osnova, a ne detaljisanje, to bi morao da zna neko ko je studirao Prava, zar ne Urose?
Po meni Ustav bi trebalo da ima 20-ak clanova koji govore o uredjenju zemlje, podeli vlasti, ljudskim pravima i slicno, a Ustavnim zakonom i Amandmanima da se razradjuje, naradno 2/3 u Skupstini se podrazumeva!
Ako je sad aktuelno zastita zivotinja, za 20 godina cemo stititi nesto drugo, a neke stvari ce biti zastarele. Zato Ustav treba da bude osnova, a Ustavni zakon i Amandmani da ga prosiruju i doteruju! Nesto slicno americkom Ustavu,

Sto se tice polla, meni je svejedno, zivim u Srbiji, ma sta pisalo u Ustavu, moze i zemlja gradjana, a moze i zemlja Srpskog naroda i ostalih gradjana. Nema neke sustinske i bitne razlike, ako se postuju prava i zakoni.

#6 Jerry

Jerry
  • Banned
  • 627 posts

Posted 09 September 2006 - 16:28

QUOTE(Topgun33 @ 9 Sep 2006, 16:03)
A sta uopste podrazumeva prva opcija a sta druga opcija? Odn. sta to znaci u praksi? Kako da budemo multietnicko drustvo kad se Jugoslavija raspala? To nije pitanje zelje nego realnog stanja stvari...
Zaboravljaš na Vojvodinu !!!Ako je želiš u Srbiji , ako se Vojvodina tera dalje onda se zna kako ćemo i šta ćemo !

#7 Pauly Ester

Pauly Ester
  • Members
  • 1,235 posts

Posted 09 September 2006 - 16:31

QUOTE(Jerry @ 9 Sep 2006, 17:28)
Zaboravljaš na Vojvodinu !!!Ako je želiš u Srbiji , ako se Vojvodina tera dalje onda se zna kako ćemo i šta ćemo !


Opa evo pretnje. Ja samo govorim o cinjenicama. 4% stanovnistva Srbije cini najveca nacionalna manjina (Madjari). 4% stanovnistva cine Srbi u Hrvatskoj...

#8 Jerry

Jerry
  • Banned
  • 627 posts

Posted 09 September 2006 - 16:32

QUOTE(Topgun33 @ 9 Sep 2006, 17:31)
Opa evo pretnje. Ja samo govorim o cinjenicama. 4% stanovnistva Srbije cini najveca nacionalna manjina (Madjari). 4% stanovnistva cine Srbi u Hrvatskoj...

Nije to pretnja nego realnost koju vi u BG ne shvatate !

#9 Pauly Ester

Pauly Ester
  • Members
  • 1,235 posts

Posted 09 September 2006 - 16:33

QUOTE(Jerry @ 9 Sep 2006, 17:32)
Nije to pretnja nego realnost koju vi u BG ne shvatate !


Ja sam rodjen i zivim u Novom Sadu...

#10 Jerry

Jerry
  • Banned
  • 627 posts

Posted 09 September 2006 - 16:35

QUOTE(Topgun33 @ 9 Sep 2006, 17:33)
Ja sam rodjen i zivim u Novom Sadu...
Tim gore po tebe jer ne shvataš realnost u Vojvodini !

#11 Pauly Ester

Pauly Ester
  • Members
  • 1,235 posts

Posted 09 September 2006 - 16:38

QUOTE(Jerry @ 9 Sep 2006, 17:35)
Tim gore po tebe jer ne shvataš realnost u Vojvodini !


Dobro, a sta ce se meni dogoditi u Vojvodini? Pitam posto osetim neki preteci ton...

#12 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 09 September 2006 - 16:42

QUOTE(Topgun33 @ 9 Sep 2006, 16:38)
Dobro, a sta ce se meni dogoditi u Vojvodini? Pitam posto osetim neki preteci ton...

Lepo ti covek kaze, a ti zaboravljas sopstvenu najavu da se selis iz "vase" Vojvodine.

Edited by melankolic, 09 September 2006 - 16:42.


#13 foto

foto
  • Members
  • 815 posts

Posted 09 September 2006 - 16:47

QUOTE(Jerry @ 9 Sep 2006, 17:28)
Zaboravljaš na Vojvodinu !!!Ako je želiš u Srbiji , ako se Vojvodina tera dalje onda se zna kako ćemo i šta ćemo !


Ko te, BRE, tera? Smiri se malo.

Nisi znao tacno Stulica u potpisu da citiras, a znas sta ces i kako ces oko Ustava.

Kako ono bese, 'pusku pa na Frusku'? Da ne zovem Selaka? Tako nekako? Aj' polako.

#14 Pauly Ester

Pauly Ester
  • Members
  • 1,235 posts

Posted 09 September 2006 - 16:47

QUOTE(melankolic @ 9 Sep 2006, 17:42)
Lepo ti covek kaze, a ti zaboravljas sopstvenu najavu da se selis iz "vase" Vojvodine.


Pa verovatno sam to rekao znajuci da ste vi autonomasi tolerantne osobe sirokih shvatanja. Sto uostalom dokazujes i ti i Jerry.

#15 iPhuck10

iPhuck10
  • Members
  • 18,742 posts

Posted 09 September 2006 - 16:53

QUOTE(milosh76 @ 9 Sep 2006, 17:18)
Zabrana vrsenja eksperimenata nad zivotinjama treba da bude u zakonu a ne u Ustavu! Takve detalje nijedan Ustav ne sadrzi! Ustav treba da bude osnova, a ne detaljisanje, to bi morao da zna neko ko je studirao Prava, zar ne Urose?
Po meni Ustav bi trebalo da ima 20-ak clanova koji govore o uredjenju zemlje, podeli vlasti, ljudskim pravima i slicno, a Ustavnim zakonom i Amandmanima da se razradjuje, naradno 2/3 u Skupstini se podrazumeva!
Ako je sad aktuelno zastita zivotinja, za 20 godina cemo stititi nesto drugo, a neke stvari ce biti zastarele. Zato Ustav treba da bude osnova, a Ustavni zakon i Amandmani da ga prosiruju i doteruju! Nesto slicno americkom Ustavu,

Sto se tice polla, meni je svejedno, zivim u Srbiji, ma sta pisalo u Ustavu, moze i zemlja gradjana, a moze i zemlja Srpskog naroda i ostalih gradjana. Nema neke sustinske i bitne razlike, ako se postuju prava i zakoni.

Znam, ali u okviru prava zivotinja na fizicki integritet, trebalo bi na kraju da stoji, posle svih zabrana:"ukljucujuci i zabranu vrsenja eksperimenata". Prema tome, moglo bi. wink.gif
Isto tako smatram da bi vrsenje eksperimenata na zivotinjama trebalo da bude krivicno delo.
A da bi zagadjenje zivotne sredine (bacanje opusaka, voznja automobila koji ne ide na ekolosko gorivo, ispustanje emiisija gasova u atmosferu od strane firmi koje ne koriste preciscivace, itd) trebalo da i bude krivicno delo, za koje bi se sankcije izricale kumulativno-novcana kazna i zabrana vrsenja delatnosti-za pravna lica, a novcana kazna i kazna zatvora za fizicka lica, i prekrsajno regulisano (za one oblike zagadjivanja, koji se ne bi regulisali krivicno), i tu treba izricati kumulativne sankcije.
Nisam ljubitelj autokratija, ali poslednji put kad sam bio u Singapuru, bacanje bilo cega na asfalt kaznjavalo se sa 500 singapurskih dolara.
A to nije zastupljeno samo u Singapuru, vec i u Kanadi, npr.

Edited by uros_s78, 09 September 2006 - 17:04.