Jump to content


Photo

O stepenovanju diploma fakulteta,strukovne studije


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
13 replies to this topic

#1 bobos

bobos
  • Members
  • 61 posts

Posted 07 September 2006 - 19:10

Dobio sam zanimljiv odgovor od Nacionalne sluzbe za zaposljavanje:

"To su dve razlicite stvari, stepenovanje fakulteta treba da omoguci ljudima koji nisu uspeli da zavrse fakultet da im bude priznat deo ucenja (ucili su vise od srednje a nisu stigli do kraja) odnosno da posle provedenih godina na fakultetu ne ostanu bez icega (ako sam razumela vase pitanje).
Osobe koje zavrse visu skolu su je zavrsile i dobile diplomu za nju. Da li
ce poslodavac da primi vas, nekog sa VII/1 stepenom VI ili VI2, IV ne zavisi od nas nego od njega i tu ne postoje nikakvi propisi.
Mislim da bi trebalo da se obratite Ministarstvu prosvete, ako zelite tacne
odgovore, ja mogu samo da vam prenesem neka svoja znanja, npr u EU se za
kandidata ne odlucuju po stepenu obrazovanja nego po faktickom znanju koje
kandidat ima, tako da mozda ne bi trebalo da brinete toliko oko diplome,
ocigledno je da imate visoko obrazovanje.
Nadam se da sam vam pomogla".


..."VI2 stepen bi trebalo da imaju osobe koje su
studirale 3 godine i polagale diplomski a da njihova skola nije priznata kao
fakultet vec kao visa, VI stepen bi trebalo da budu dvogodisnje ili
petosemestralne vise skole (bez diplomskog) ".

#2 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 07 September 2006 - 22:10

QUOTE(bobos @ 7 Sep 2006, 20:10)
Dobio sam zanimljiv odgovor od Nacionalne sluzbe za zaposljavanje:

"To su dve razlicite stvari, stepenovanje fakulteta treba da omoguci ljudima koji nisu uspeli da zavrse fakultet da im bude priznat deo ucenja (ucili su vise od srednje a nisu stigli do kraja) odnosno da posle provedenih godina na fakultetu ne ostanu bez icega (ako sam razumela vase pitanje).
Osobe koje zavrse visu skolu su je zavrsile i dobile diplomu za nju. Da li
ce poslodavac da primi vas, nekog sa VII/1 stepenom VI ili VI2, IV ne zavisi od nas nego od njega i tu ne postoje nikakvi propisi.
Mislim da bi trebalo da se obratite Ministarstvu prosvete, ako zelite tacne
odgovore, ja mogu samo da vam prenesem neka svoja znanja, npr u EU se za
kandidata ne odlucuju po stepenu obrazovanja nego po faktickom znanju koje
kandidat ima, tako da mozda ne bi trebalo da brinete toliko oko diplome,
ocigledno je da imate visoko obrazovanje.
Nadam se da sam vam pomogla".
..."VI2 stepen bi trebalo da imaju osobe koje su
studirale 3 godine i polagale diplomski a da njihova skola nije priznata kao
fakultet vec kao visa, VI stepen bi trebalo da budu dvogodisnje ili
petosemestralne vise skole (bez diplomskog) ".

Pazi, ono sto me odmah impresionira jeste neocekivana i nicim izazvana ljubaznost sa njihove strane...

#3 DrNo

DrNo
  • Members
  • 13 posts

Posted 28 September 2006 - 16:49

QUOTE(bobos @ 7 Sep 2006, 20:10)
Dobio sam zanimljiv odgovor od Nacionalne sluzbe za zaposljavanje:

"To su dve razlicite stvari, stepenovanje fakulteta treba da omoguci ljudima koji nisu uspeli da zavrse fakultet da im bude priznat deo ucenja (ucili su vise od srednje a nisu stigli do kraja) odnosno da posle provedenih godina na fakultetu ne ostanu bez icega (ako sam razumela vase pitanje).....


To je kao ideja, ali samo kao ideja dobra stvar. Medjutim, nije istina da je poslodavcu svejedno da li zaposaljava nekog sa VII/1 ili VI/1. U drzavnim organima, ukoliko neko zasnuje stalni radni odnos, njemu se placa strucna sprema a ne radno mesto koje obavlja. Kako sam cuo, na zapadu to nije rezervisano samo za drzavne organe vec je univerzalno pravilo. Ja ocekujem da ce i u Srbiji uskoro to biti tako. Bilo kako bilo, ukoliko postoji mogucnost da se uzme neki stepen obrazovanja na osnovu dosadasnjeg skolovanja to treba uzeti.

#4 iDemo

iDemo
  • Members
  • 5,385 posts

Posted 29 September 2006 - 04:55

QUOTE(DrNo @ 29 Sep 2006, 01:49)
U drzavnim organima, ukoliko neko zasnuje stalni radni odnos, njemu se placa strucna sprema a ne radno mesto koje obavlja. Kako sam cuo, na zapadu to nije rezervisano samo za drzavne organe vec je univerzalno pravilo.

Ne znam od koga si to cuo i na koji se to "zapad" odnosi...
Ono sto sam ja video je da spektar "strucne spreme" pocinje da se shiri (da bi se u drzavne sluzbe primili svakojaki profili) a da se, opet u drzavnim sluzbama, placa prema "platnom razredu" koji je direktno 'vezan' za posao, nikako za strucnu spremu (iz gorenavedenih razloga). Cak i neka 'cehovska' udruzenja pocinju da otvaraju vrata za ekipu iz (ja bih rekao) vishe uzaludne ne bi li povecali broj clanova, inkasirali vishe para i "radili za dobro svojih clanova (i sebe)"... Osim toga, ponegde na zapadu (a i na 'zapadu') postoji zakonom definisana kategorija tipa "Professional Engineer" (ili cak i "Professional Hydrologist", PH) a do nje se stize uz malu pomoc odgovarajuce diplome (moze i vishe razlicitih) i uz polaganje obaveznih ispita i slicno... Interesantno za USofA - PE i PH licenca se dobija po drzavama - preselish se iz Arizone u Konektikat i eto ti novog ucenja i polaganja... Naravno, to je lakshe nego kad se preselish iz Nisha (ili Krushevca) u Nevadu (za diplomom beogradskog ili nishkog GF)... I tako.

Cudo je taj 'zapad'. Cudo... laugh.gif

#5 iDemo

iDemo
  • Members
  • 5,385 posts

Posted 29 September 2006 - 04:58

Da ne zaboravim, u nekim normalnim 'zapadnim' zemljama preduslov za dobijanje posla u drzavnoj ustanovi je imanje drzavljanstva...

#6 Celt

Celt
  • Members
  • 1,147 posts

Posted 29 September 2006 - 11:15

usvojen je novi statut BU, pa sada postoje izmene koje se odnose i na zapadnjacki nacin bodovanja, i ostalo. Pomoz' boze da stvarno bude tako, nista ja ne verujem nasoj birokratiji

#7 misa82

misa82
  • Members
  • 28 posts

Posted 20 October 2006 - 09:38

Da li neko zna kako ce se kod nas prevoditi diplome po novom zakonu? Da podsetim, sada postoje bachelor i master's degree.

#8 Posmatrac

Posmatrac
  • Members
  • 890 posts

Posted 20 October 2006 - 09:46

Radim na fakultetu i ove "reforme" mi se uopste ne svidjaju. Licno sam pogodjen. Sada ce svi koji su imali pet godina dobiti masters i predstavljati se kao magistri, a oni koji su magistrirali po starom programu ostace na tome. Istine radi mislim da ce biti tu nekih suptilnih razlika, ali o tom potom.

#9 kurdi

kurdi
  • Members
  • 3,206 posts

Posted 20 October 2006 - 09:56

QUOTE(Posmatrac @ 20 Oct 2006, 10:46)
Radim na fakultetu i ove "reforme" mi se uopste ne svidjaju. Licno sam pogodjen. Sada ce svi koji su imali pet godina dobiti masters i predstavljati se kao magistri, a oni koji su magistrirali po starom programu ostace na tome. Istine radi mislim da ce biti tu nekih suptilnih razlika, ali o tom potom.


uvek se mogu uvesti M.A, M.Phil, M.S, M.Sc, M.Sci, M.A (Singidunumius), itd. (plus naravno M.Eng, LLM,...), i svaki ce drugo da znaci.

osim toga ako su nova pravila bliza svetskim (a makar na prvi pogled jesu), onda to sto su ranije generacije (verovatno) ostecene starim pravilima nikako nije razlog da budu ostecene i nove.

#10 paculla

paculla
  • Members
  • 4,099 posts

Posted 20 October 2006 - 10:05

QUOTE(iDemo @ 29 Sep 2006, 05:58)
Da ne zaboravim, u nekim normalnim 'zapadnim' zemljama preduslov za dobijanje posla u drzavnoj ustanovi je imanje drzavljanstva...


U kojoj? Imas neki primer?

#11 Posmatrac

Posmatrac
  • Members
  • 890 posts

Posted 20 October 2006 - 17:28

QUOTE(kurdi @ 20 Oct 2006, 10:56)
uvek se mogu uvesti M.A, M.Phil, M.S, M.Sc, M.Sci, M.A (Singidunumius), itd. (plus naravno M.Eng, LLM,...), i svaki ce drugo da znaci.

osim toga ako su nova pravila bliza svetskim (a makar na prvi pogled jesu), onda to sto su ranije generacije (verovatno) ostecene starim pravilima nikako nije razlog da budu ostecene i nove.


Da,verovatno ce biti nekih razlika, ali kojih jos se ne zna, barem ja neznam.

#12 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 21 October 2006 - 02:01

QUOTE(Posmatrac @ 20 Oct 2006, 18:46)
Radim na fakultetu i ove "reforme" mi se uopste ne svidjaju. Licno sam pogodjen. Sada ce svi koji su imali pet godina dobiti masters i predstavljati se kao magistri, a oni koji su magistrirali po starom programu ostace na tome. Istine radi mislim da ce biti tu nekih suptilnih razlika, ali o tom potom.

Hm - mislim da se generalno precenjuje to kako se neko "predstavlja". Mislim, bitno je da nešto znaš, iliti umeš. To što će neko nakačiti ovu ili onu titulu mu neće magijski pomoći da posao i odradi na tom nivou.

Drugo, oni koji su magistrirali po starom programu bi, ako ima neke logike, trebalo sada da imaju dve magistrature... tako da će opet biti u prednosti.

#13 LogicLevel

LogicLevel
  • Members
  • 770 posts

Posted 21 October 2006 - 04:39

QUOTE(paculla @ 20 Oct 2006, 05:05)
U kojoj? Imas neki primer?


U SAD naprimer. U mnogim casopisima (internacionalnim i americkim) vidjam oglase gde NSA, Homeland Security, FCC, itd itd itd traze radnike. Na svakom na dnu ili u nekom cosku pise: U.S. citizenship is required.

#14 kurdi

kurdi
  • Members
  • 3,206 posts

Posted 21 October 2006 - 04:57

QUOTE(LogicLevel @ 21 Oct 2006, 05:39)
U SAD naprimer. U mnogim casopisima (internacionalnim i americkim) vidjam oglase gde NSA, Homeland Security, FCC, itd itd itd traze radnike. Na svakom na dnu ili u nekom cosku pise: U.S. citizenship is required.


mozda je ovde doslo do zabune oko semantike/logike. ovo je vrlo mali podskup "drzavnih ustanova". drzavna ustanova je i national institute of science of technology, pa i uc berkeley (ili bilo koji drugi uc, ui, um, ut...), gde drzavljanstvo svakako nije preduslov.
u sad je drzavljanstvo preduslov za dobijanje nekih poslova u nekim drzavnim ustanovama, i to vrlo retko u slucajevima gde razlozi nisu krajnje ocigledni (tipa nsa), a nikako nije "preduslov za dobijanje posla u drzavnoj ustanovi"