Jump to content


Photo

Kako izbaciti nesavesnog stanara?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
44 replies to this topic

#31 Miralem

Miralem
  • Banned
  • 815 posts

Posted 29 August 2006 - 10:20

QUOTE(Ana Denic @ 28 Aug 2006, 22:18)
2 Alberto:
tnx  smile.gif , vrlo si praktičan

e, ako je to prakticno... prvo, potrebno je zameniti bravu u momentu kad su stanari odsutni. da ne bi bilo frke. a stanari, kojima preti izbacivanje sa gajbe, imaju tendenciju da dezuraju. drugo, i advokat treba da se pojavi bas u momentu kad ovi nisu tu... trece, snimanje video kamerom dokazuje jedino da su sto ili stolica bili prisutni, i to u momentu snimanja. sta cemo sa zlatnim lancicem u fijoci, ili novcem?
zatim, panduri iz stanice ce prvo traziti ugovor. ako njega nema- to je, sto je vec bghost napomenuo, krivicno delo utaje poreza. koje oni, po sluzbenoj duznosti, moraju da prijave tamo gde treba. tako da, cak iako ti pomognu pri iseljavanju stanara, ceka te, tj. tvoju ortakinju, sudski poziv. i kazna, i retroaktivno placanje poreza. pa ti vidi smile.gif

#32 DNK

DNK
  • Sleepers
  • 41 posts

Posted 29 August 2006 - 11:45

QUOTE(Ana Denic @ 28 Aug 2006, 15:29)
Recimo da imate stan koji izdajete i da stanaru date otkaz jer po ko zna koji put nije platio kiriju u dogovorenom roku, a da vam se on tad unese u facu i počne da preti i neće da napusti stan po isteku otkaznog roka.  mad.gif

Šta onda?

Čekati da se stanar "smiluje" i napusti stan onda kada njemu to odgovara, ili preduzeti neke korake, ali koje?!

Kako ljudi uopšte rešavaju taj problem?

Da li postoji neka zakonska procedura ili se sve svodi na ubedjivanje?
Naravno da Forum nije jedino mesto gde treba tražiti odgovor na ova pitanja, ali možda ima upućenih ili zainteresovanih za temu.


Ja izdajem vec duze vreme sobe i garsonjeru studentima,i imao sam i ja probleme sto se tice otkaza,ali nikada mi se nije desilo da neko pocne da mi preti.Stvarno ne znam kako bih reagovao,verovatno bi ga iznabadao,a stvari mu izbacio kroz prozor.
Spomenuo sam da sam imao i ja probleme.Jedan od problema mi se desio pre 3-4 godine,kada mi je jedan Crnogorac koji je dosao da stanuje kod mene,zavlacio me za prvu kiriju 15.dana.Sve na foru treba da mi stignu pare za dan-dva,i tako 15 dana.I posle 15 dana kada sam video da od para nema nista,odem i kazem mu:"Imas fore do veceras da spakujes stvari i da odes".Na to on rece:"Ma u toku dana cu ti dam pare nema frke".Ali ja sam mu jos jednom ponovio da to ne dolazi u obzir i da se pakuje.Tad on negde ode,a meni se pojavi neka zena kojoj je bila potrebna garsonjera za cerku.I naravno ja izdam garsonjeru,jos mi ta zena da tri kirije unapred.Posle 2-3 sata pojavi se i Crnogorac,i poce da me folira ponovo na foru kako treba veceras da mu stignu pare.Na to mu ja kazem da necu sa njim da razgovaram o tome,da sam izgubio poverenje u njega,i da se pakuje posto moram da sredim sobu jer sam je vec izdao drugoj osobi.E tada mi se desilo nesto ne ocekivano.Crnogorac mi rece:"Kog si ti pitao da izdas garsonjeru,kad ja i Toma(njegov cimer) tu zivimo,pa sta mislis gde sad mi da nadjemo stan.Pa evo ti moj zlatni lanac dok ti ne donesem pare".E tad meni pukne film i kazem mu:"E tebe cu da pitam kome cu da izdam moju garsonjeru.Ja sad idem,kad se budem vratio necu da te vidim.Ako te budem video leteces sa sve stvarima,ne iz garsonjere,vec iz KG-a".I naravno kad sam kasnije stigao,Crnogorac je vec otisao.Stvarno ne znam kako bih reagovao da sam ga video da se nije iselio.

#33 Mashinovodja

Mashinovodja
  • Members
  • 2,454 posts

Posted 29 August 2006 - 11:54

QUOTE(BeatrisDal @ 28 Aug 2006, 18:20)
ovo mi nije jasno, ko kaze da policija nece da reaguje? bas sam u cudu.

Upravo to što piše: neće. N-E-Ć-E. Uprkos sudskom nalogu i uprkos tome što je Sud nadređen policiji. Ali eto, neće, pa ko im šta može!
Primera ima koliko hoćeš, ali navešću samo uzurpaciju zemunskog magistrata. Sud je tri puta naložio spskim vadikalima da se isele iz dela zgrade koji su nezakonito sami sebi dodelili, ali šema je uvek ista: dođu sudski izvršitelji, a pred magistratom ih organizovano sačeka 50-tak vadikalskih bukača i siledžija bez vratova i mozgova; kada izvršitelji zatraže asistenciju policije, ovi samo kažu da nemaju dovoljno ljudi, a izvršitelji se povuku pod galamom i psovkama i vadikalskih batinaša. I nikom ništa.
Ima čak i gore. Neretko se dešava da policija dođe na lice mesta sa izvršiteljima i ovi počnu svoj posao, a onda misteriozno zazvoni mobilni vođe patrole. I najednom, policija se samo "povuče", vrlo često čak i bez ikakvog objašnjenja.

#34 vasudeva418

vasudeva418
  • Banned
  • 2,635 posts

Posted 29 August 2006 - 12:12

QUOTE
zatim, panduri iz stanice ce prvo traziti ugovor. ako njega nema- to je, sto je vec bghost napomenuo, krivicno delo utaje poreza. koje oni, po sluzbenoj duznosti, moraju da prijave tamo gde treba


Poreske prekršaje utvrđuje poreska služba, i to ne na osnovu prijave policajaca "ćoškaša" nego na osnovu nesaglasnosti između podnete poreske prijave i stvarnih prihoda. Jebe se pandurima za ugovor, nikada nisam čuo da panduri traže ugovor. Drugo je pitanje to što kod nas gazde prekrše 468 propisa prilikom izdavanja sobe/stana, pa se posle boje i svoje senke.

#35 Mashinovodja

Mashinovodja
  • Members
  • 2,454 posts

Posted 29 August 2006 - 12:12

QUOTE(BGhost @ 28 Aug 2006, 21:46)
QUOTE(Ana Denic @ 28 Aug 2006 @ 21:38)

Zašto ne bi preporučio da zove muriju onaj ko izdaje stan bez ugovora?

Zato sto je izvrsio krivicno delo utaje poreza.


Mislim da nije jer prihod od izdavanja stana nije direktno oporezovan (ali ipak ću proveriti), što je jedna od retkih logičnih i razumnih odluka ove države. Shvatilo se da ionako niko ne prijavljuje podstanare, a i kad bi naplaćivali porez, to bi samo povisilo ionako visoke stanarine pa bi država opet ostala bez svog poreza.
Pismeni ugovor o izdavanju stana nije obavezan, ali je vrlo koristan za obe strane. Ali (ne)postojanje ugovora ni u čemu ne menja činjenicu da se podstanar nalazi na tuđem vlasništvu na koje nema nikakvih prava, osim onih definisanih ugovorom. Dakle, nema ugovora - nema prava.

#36 subidu

subidu
  • Members
  • 315 posts

Posted 29 August 2006 - 15:29

U US je dosta tesko izbaciti neplatisu stanara. Mora da ne plati nekoliko meseci, pa tek onda da ga tuzis, sto sve u svemu, potraje do 3 meseca.

Ako samo kasni (na primer, plati 20og umesto 1og), to nije dovoljno. Za kasnjenje postoje penali, tj. "posle tog i tog datuma u mesecu" penal je XXX dolara.

Ugovor je zakon. U njemu sve pise. Mojne bre ljudi da se zezate sa time, sklapajte ugovore...... uzas je kad normalni ljudi moraju da razmisljaju o unajmljivanju "uterivaca dugova" ili izbacivaca iz stanova jer ne mogu da udju u svoj posed.

Ako je istina da prihod od rente nije direktno oporezovan, onda je to razlog vise da se pise ugovor.

#37 mango

mango
  • Members
  • 11,607 posts

Posted 29 August 2006 - 19:42

mislim da utaja poreza nema nista sa postojanjem ugovora - utaja je kada se prihod ne prijavi a ne kada ne postoji pismeni dokaz da je ostvaren. pravnici, molim malo svetla na ovo....

#38 nasumica

nasumica
  • Members
  • 918 posts

Posted 29 August 2006 - 20:31

aj malo i sa druge strane.sok sam studirala u nisu stanovala sam privatno,5 godina u istom stanu.nije bilo nikakvog ugovora niti je gazda hteo da me prijavi(ni cimerku).pri tom je redovno upadao nenajavljeno,vikao ako stan ne bi bio u onom stanju kako se njemu svidja,tipa neoprani sudovi,neusisano,daleko od toga da smo bancile svake noci,pretio da ce da nam promeni bravu pa da ne mozemo da udjemo ni da uzmemo stvari.
njegova cerka je redovno dolazila na nekoliko dana,i to se nekako uvek poklapalo sa nasim ispitima,pa bismo mi sedam dana pred ispit morale da se premestamo,da delimo sobu i pravimo raspored ucenja(obe smo ucile naglas).kada smo se jednom pobunile(ne protiv njenih dolazaka vec samo protiv dolazaka za vreme ispitnih rokova) ona je izjavila da je to njen stan i da ona moze da dodje kad hoce.
i pri tom smo smatrale da dobro prolazimo.

#39 mango

mango
  • Members
  • 11,607 posts

Posted 29 August 2006 - 20:52

ona nije imala pravo da dolazi, taj stan NIJE njen za stanovanje ili slobodno raspolaganje u periodu u kom u njemu zive stanari koji palcaju kiriju. ona je sebicna guska a vi ste iamle nesrecu da od loshih i prostih ljudi iznajmljujete stan.

#40 Pavllle

Pavllle
  • Members
  • 895 posts

Posted 29 August 2006 - 20:54

Zato je uvek bolje izdavati Poslovni prostor. Firmu uvek mozes da sjebes samo time sto ces sedeti unutra ili ispred vrata u krajnjem slucaju i odbijati klijente (otac mog dobrog prijatelja probao i odmah su mu isplatili sve dugove i izselili se)

#41 Practical

Practical
  • Members
  • 676 posts

Posted 29 August 2006 - 21:00

Dobro Ana izacicu iz stana dry.gif














tongue.gif

#42 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 29 August 2006 - 21:07

QUOTE(Miralem @ 29 Aug 2006, 11:20)
e, ako je to prakticno... prvo, potrebno je zameniti bravu u momentu kad su stanari odsutni. da ne bi bilo frke. a stanari, kojima preti izbacivanje sa gajbe, imaju tendenciju da dezuraju. drugo, i advokat treba da se pojavi bas u momentu kad ovi nisu tu... trece, snimanje video kamerom dokazuje jedino da su sto ili stolica bili prisutni, i to u momentu snimanja. sta cemo sa zlatnim lancicem u fijoci, ili novcem?
zatim, panduri iz stanice ce prvo traziti ugovor. ako njega nema- to je, sto je vec bghost napomenuo, krivicno delo utaje poreza. koje oni, po sluzbenoj duznosti, moraju da prijave tamo gde treba. tako da, cak iako ti pomognu pri iseljavanju stanara, ceka te, tj. tvoju ortakinju, sudski poziv. i kazna, i retroaktivno placanje poreza. pa ti vidi smile.gif



U sličnim slučajevima potpuno uobičajen i legalan postupak u CZ, ovo je iz prakse.

#43 morgana

morgana
  • Members
  • 1,815 posts

Posted 29 August 2006 - 21:28

QUOTE(nasumica @ 29 Aug 2006, 21:31)
aj malo i sa druge strane.sok sam studirala u nisu stanovala sam privatno,5 godina u istom stanu.nije bilo nikakvog ugovora niti je gazda hteo da me prijavi(ni cimerku).pri tom je redovno upadao nenajavljeno,vikao ako stan ne bi bio u onom stanju kako se njemu svidja,tipa neoprani sudovi,neusisano,daleko od toga da smo bancile svake noci,pretio da ce da nam promeni bravu pa da ne mozemo da udjemo ni da uzmemo stvari.
njegova cerka je redovno dolazila na nekoliko dana,i to se nekako uvek poklapalo sa nasim ispitima,pa bismo mi sedam dana pred ispit morale da se premestamo,da delimo sobu i pravimo raspored ucenja(obe smo ucile naglas).kada smo se jednom pobunile(ne protiv njenih dolazaka vec samo protiv dolazaka za vreme ispitnih rokova) ona je izjavila da je to njen stan i da ona moze da dodje kad hoce.
i pri tom smo smatrale da dobro prolazimo.


heh

ja sam umalo imala jos egzoticnije iskustvo

ja i drugarica trazile stan u beogradu
stanodavac,u prisustvu svoje zene,mrtav ladan kaze da ce on ponekad doci da prespava kod nas,jer je stan-u kojem,uzgred,ima samo dva kreveta-njegov

#44 copkillah

copkillah
  • Members
  • 4,075 posts

Posted 29 August 2006 - 21:31

QUOTE(morgana @ 29 Aug 2006, 22:28)
heh

ja sam umalo imala jos egzoticnije iskustvo

ja i drugarica trazile stan u beogradu
stanodavac,u prisustvu svoje zene,mrtav ladan kaze da ce on ponekad doci da prespava kod nas,jer je stan-u kojem,uzgred,ima samo dva kreveta-njegov


možda su swingeri laugh.gif

#45 Miralem

Miralem
  • Banned
  • 815 posts

Posted 29 August 2006 - 21:48

QUOTE(mango @ 29 Aug 2006, 20:42)
mislim da utaja poreza nema nista sa postojanjem ugovora - utaja je kada se prihod ne prijavi a ne kada ne postoji pismeni dokaz da je ostvaren. pravnici, molim malo svetla na ovo....

ako ne postoji ugovor (u kojem je odredjena i cena, izmedju ostalog), uzima se da izdavanje stana/ prihodi od istog nisu prijavljeni, tj da je stan izdat na crno. sto je utaja poreza, krivicno delo. iluzorno je ocekivati da neko ko nije ni ugovor napravio, uredno uplacuje porez.
drugo, ugovor je obavezan i zbog ostalih stvari, zastite stanara, npr. da gazda ne moze da ih izbaci na zimu s 3 dece u roku od odma. i to pismeni. (istina je da usmeni ima istu vaznost kao pismeni, ali se on, pred sudom, vrlo tesko dokazuje- te je u mnogim situacijama pismeni obavezan)

QUOTE(vasudeva468)
Poreske prekršaje utvrđuje poreska služba, i to ne na osnovu prijave policajaca "ćoškaša" nego na osnovu nesaglasnosti između podnete poreske prijave i stvarnih prihoda. Jebe se pandurima za ugovor, nikada nisam čuo da panduri traže ugovor. Drugo je pitanje to što kod nas gazde prekrše 468 propisa prilikom izdavanja sobe/stana, pa se posle boje i svoje senke.

da, ali... coskas je duzan da prijavi sva krivicna dela na koja naidje, pa i utaju poreza. kad neko od njih zahteva izbacivanje iz nekog (njegovog) stana nekih (tj stanara), panduri ce traziti vlasnicki list, i ugovor o iznajmljivanju na uvid. pa kad ti ovaj poslednji nemas, moraju da te prijave poreskoj. to sto to njih mozda mrzi, nema veze sa temom. stoga, gazde koje prekrse 412 propisa (+/- sve), i imaju cega da se boje.