Jump to content


Photo

Psovke


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
78 replies to this topic

#1 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 21 August 2006 - 12:52

Elem, poznato je da su srpske psovke veoma sirokog spektra.
Za razliku od npr Nemaca koji kazu "Scheiße" (sranje) i "verdammt" (prokletstvo)
A kad se bas ono iznerviraju umeju da kazu i "verdammte Scheiße".

Finci umeju da kazu "perkele" (djavo), "saatana" a bogami i bezobrazno "vittu" (zenska stvar). Da li imaju jos nesto u repertoaru nisam sigurna, ali svakako nemaju bas mnogo.

Pa onda slavni vic kad se svadjaju Slovenac i Srbin.

S druge strane, Spanci uopste nisu za bacanje, mada mislim da ih Srbi ipak shishaju.
A neko je negde ovde spomenuo da su Madjari jos "bolji", ali o njihovim psovkama nemam ama bas nikakvog pojma.

#2 nickie

nickie
  • Members
  • 6,347 posts

Posted 21 August 2006 - 13:44

0 Replies, 22 Views -> niko ne zna madjarske psovke, a svi bi voleli da ih vide biggrin.gif

Meni bilo zanimljivo kad je jedan polusrbin-polunemac (koji ne govori srpski) cuo od oca psovku 'j**em ti sunce' pa trazio da mu prevedem. Posle reagovao 'uf, sto li sam te uopste pitao', a to jedna od nasih najbezazlenijih. smile.gif

#3 galimatijas

galimatijas
  • Members
  • 143 posts

Posted 21 August 2006 - 14:34

A šta je tema u stvari? Da nabrajamo psovke na raznim jezicima uz prigodan prevod na srpski? innocent.gif Nisam znao da pdf Lingvistika nije pod moderacijom tongue.gif

Inače ja imam alibi da koristim psovke na poslu. Kad sam počinjao da radim ovo što sada radim, starije kolege su me pitale da li znam da psujem. Mislio sam da se zahebavaju (sa sve h) sa mnom, ali na osnovu njihovih faca nakon što sam se ja nasmejao na to pitanje sam shvatio da se ne zahebavaju (h ne priznaju, već samo sa j) ph34r.gif Uglavnom mi se psovka omakne na poslu...šta ću loše društvo cool.gif Inače ih vrlo retko koristim u svakodnevnom govoru i to gotovo uvek kao neki, da tako kažem, "začin". Imam par standardnih koje su mi u upotrebi za tu svrhu, i mislim da ne spadaju u kategoriju teških i uvredljivih, ako se mogu tako psovke razvrstati. Kad se svadjam nikada ih ne upotrebljavam. Psovke na stranim jezicima ne vidim kao teške, čak i kad to jesu, ali to je verovatno zato što se ipak radi o stranom jeziku i što sam ih do sada uglavnom čuo od domaćih, a ne od stranaca čije su.

#4 Zeka Peka

Zeka Peka
  • Members
  • 3,687 posts

Posted 21 August 2006 - 16:08

QUOTE(amelija @ 21 Aug 2006, 13:52)
Pa onda slavni vic kad se svadjaju Slovenac i Srbin.

Овај? laugh.gif


Edited by Zeka Peka, 21 August 2006 - 16:08.


#5 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 21 August 2006 - 17:03

Ovo je polje psiholingvistike, tj psiholoskih aspekata upotrebe jezika i tumacenja "poruke". Imajmo u vidu da svaki jezik u svojim okvirima moze da izrazi sve ono sto i bilo koji drugi moze. Moze ako ima potrebu za tim. Kvantitet vokabulara nije znak superiornosti jednog jezika nad drugim. Niti jezickog bogatstva.

Laponcima je konzistencija snega oduvek bilo pitanje opstanka pa zato i jesu jezicki tanani po tom pitanju te imaju gomilu reci za to sto se kod nas prosto zove sneg! Al to vec znate ...

Kada su psovke u pitanju ja ne mislim na iko ikog "sije". Svaki jezik ima sigurno onoliko psovki koliku mu je potrebno. I one imaju isti efekat. Pitanje percepcije.

"Sirina (srpskog) spektra" se ovde ne ogleda u tome da mi imamo neke posebne reci u jeziku koje drugi nemaju vec u tome kako te reci kombinujemo sa ekspresivnim varijacijama + kakve konotacije tako izgovorene semanticke tvorevine imaju. Kad se strancu prevede na njegov jezik da je (na srpskom) neko nekome majku on upita "kada?"

A propos spektra ... interesantan primer kako se razliciti jezici odnose prema "stvarnosti" ili svetu oko sebe je spektar boja u kome se (znamo svi) nijanse prelivaju iz jedne u drugu i gde je tesko utvrditi gde je "bogom data" granica izmedju onoga sto mi dozivljavamo kao razlicite boje.

Ono sto mi vidimo kao plavo i zeleno neki jezik u Liberiji vidi (samo) kao "hui", a crveno i narandzasto je (samo) "ziza".

Spektar emotivnog dozivljaja dakle. Kad kazes Fincu "perkele" mozes da dozivis istu reakciju kao da si na srpskom verbalno najsocnije iskopulirao sa necijom familijom do desetog kolena smile.gif

edit: na "vittu" i bez da ista dodas sevaju nozevi smile.gif

Edited by cyberwor/L/d, 21 August 2006 - 17:06.


#6 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 22 August 2006 - 01:26

Sredinom 70-tih je George Carlin napravio listu sedam reci koje se ne smeju izgovoriti na televiziji: shit, fuck, piss, cunt, asshole, mother-fucker, cock-sucker.


Interesantno iz lanjskog The New York Times

Almost Before We Spoke, We Swore

Edited by cyberwor/L/d, 22 August 2006 - 01:27.


#7 balu

balu
  • Members
  • 896 posts

Posted 22 August 2006 - 03:31

Igrom slucaja znam jednu madzarsku. Zvuci nesto kao:

Lo fos a shegedbe.

Mozda ce se naci neko da me ispravi u transkripciji, a znaci:

Konjska the stvar ti u dupetu.

Prilicno inventivno.

Inace ne koristim psovke. Vrlo retko. Najomiljenija mi je psovka mojih farmera:

Jebati komeNdiju.

Lep pozdraU.

#8 Musky

Musky
  • Members
  • 4,450 posts

Posted 22 August 2006 - 04:55

vajdje minje, ku pula in chinje.
teshko meni, sa kitom u tebi. /rumunski/

#9 Mashinovodja

Mashinovodja
  • Members
  • 2,454 posts

Posted 22 August 2006 - 21:13

QUOTE(balu @ 22 Aug 2006, 04:31)
Inace ne koristim psovke. Vrlo retko.

Ma, idi begaj! blink.gif Vrlo retko! Neće biti. Zar se ti baš nikad ne naljutiš? Ili čak i kad se žestoko naljutiš, ti uvek i u svakoj prilici sačuvaš ledeni pokeraški mir i potpunu samokontrolu? Sumnjam...
Psovka je, za normalnog i normalno vaspitanog čoveka, psihički sigurnosni ventil kojim poništava trenutni porast pritiska pare da izbegao eksploziju ili težu havariju kotla. Psovanje je u tim situacijama vrlo korisno jer čovek ima osećaj da je tako barem malo umanjio ozbiljnost razloga svoje ljutnje. A kad je razlog ljutnje umanjen, samim tim se i ljutnja smanjuje.
Druga je priča kad neko zbog nevaspitanja i nekulture koristi psovke kao poštapalice i zamenu za reči koje ne zna ili kojih ne može da se seti. Ili kad govor pun psovki koristi kao pokazatelj da je on nekakav vrlo opušten i nekonvencionalan tip. Problem je u tome što će takav obično žestoko ispsovati svakog ko samo pokuša da mu objasni da psovanjem ne pokazuje da je relax i nekonvecionalan tip, nego samo običan prostak i govedo.

#10 Crveniautobus

Crveniautobus
  • Members
  • 4,131 posts

Posted 22 August 2006 - 22:13

QUOTE
Finci umeju da kazu "perkele" (djavo), "saatana" a bogami i bezobrazno "vittu" (zenska stvar). Da li imaju jos nesto u repertoaru nisam sigurna, ali svakako nemaju bas mnogo.


E....h....m innocent.gif (prevodi u zagradi su eufemizmi... na kub)

Hevonvittu. (konjski vittu = "bullshit"; "ma idi")

Haista vittu. (Instrukcija da se olfaktorno iskusi vittu)

Huoranpenikka (Sin zenskog psa)

Haista paska (Instrukcija da se olfaktorno iskusi izmet)

Ime kyrpää (Instrukcija da se izvrsi felacio)

Revi persees (Instrukcija da se rascepa zadnjica)

Äitisi nai poroja (majka, kopulacija, irvasi... zakljucite sami)

Kolmannen asteen turbomuna (turbo penis treceg stepena)

Kullin lutkuttaja (vrsilac felacija)

Tuhkamuna (muskarac mlitavog penisa)

Sinä imet löysää muna (Vrsis felacio nad gospodinom iznad)

Suolijuna (voz iz debelog creva)

Vittulan väki! (gradjani Vittu-grada)

Revin perseesi irti ja syötän sen sinulle (Ovde se radi o otkidanju zadnjice i hranjenju vlasnika istom; u formi obecanja).

U stvari, finski je izuzetno bogat psovkama. Ovo je samo mali izbor. Cisto da ilustrujem tvrdnju.

Edited by Crveniautobus, 22 August 2006 - 22:14.


#11 Lucy Van Pelt

Lucy Van Pelt
  • Members
  • 442 posts

Posted 24 August 2006 - 13:29

QUOTE(Crveniautobus @ 23 Aug 2006, 00:13)
Äitisi nai poroja (majka, kopulacija, irvasi... zakljucite sami)


Fantastično! biggrin.gif Pa, da, neće valjda lame.
Potpuno me oduševljava lokalni kolorit koji oboji jedan jezik ovako. Počela sam bila i temicu o tome ali je umrla.

A propo psovki, stekla sam utisak da vlada opšte slaganje kako su naše, mađarske i arapske dosta maštovite. Nažalost, ovih potonjih se nisam naslušala a i jako teško se od ljudi izvlače te informacije. Moj utisak je da im treba debeo okidač da bi počeli da psuju, ovako se bez njega samo nešto snebivaju. Opet, jedan profa hebrejskog iz Izraela mi je rekao da psuje samo na arapskom jer su psovke mnogo sočnije. Ni on ne htede da me uputi u detalje, tako da sam uskraćena za kvalitetniji doprinos temi.
Znam da je popularna jedna u stilu "ćaletovo dupe ti crveno" ili tako što je pre uvreda za onoga kome se uputi a manje za ćaleta jer, kako je majka svetinja, i vrlo retko se pominje u obračunima, otac preuzima i njenu ulogu te je po toj logici ispsovani rezultat tog crvenila. I tu je bitan tak kulturni momenat, gde se psovanje smatra izrazito džiberskom pojavom. Ima i neka sa kombinacijom seksa, majke, oca, konja, groblja, mrtvaka, svega.. Evo par manje više standardnih, i kao kod busa eufeminizirane u zagradama:

'Air, zib (muški organ)
kus (ženski), kus ummak (tvoje majke, s ovim se ne treba igrati)
naka janiku (je..ti) u imperativu je nik, nijek (je..nje)
biz, bizez (majčinski atributi biggrin.gif )
Ahhaaaa (odj...ti u imperativu)
tiiz (dupe)
hara (izmet, kahm), kul hara (jesti, imperativ)
ibn (sin) ili bint (kćerka) mitnaka/zina/šarmuta/qahba (mahom prostitutka, sve se svode na son of a bitch)

Inače za potpuni doživljaj bogatstva arapske leksike toplo preporučujem ovlaš listanje najboljeg arapsko-BSH rečnika ikada, štiva u koje se svi ex yu profesionalci i amateri kunu, a koje je Dr T. Muftić sastavio iz čiste razonode, na više hiljada strana. Problem (jedini) je što je i suviše sveobuhvatan pa ume da odvuče pažnju s tražene reči. Neke kolege su se ovde malo zabavljale s tim, nisu u pitanju psovke ali se mogu naći i te kako upotrebljivi elementi za kreativce.

I da ne zaboravim, mene lično uveseljavaju crnogosrske varijante, nekako mi zvuče ozbiljno, svečano, teatralno laugh.gif Da ne razumem jezik verovatno ne bih nikad pomislila o čemu je reč.

#12 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 28 August 2006 - 13:25

QUOTE(Zeka Peka @ 21 Aug 2006, 17:08)
Овај?  laugh.gif

Taj! biggrin.gif

Nego idi bre Crveni, umroh od smeha sa ovim finskim psovkama!
Mene to bogami moji Finci nisu naucili rolleyes.gif , samo ono sto sam objavila na pocetku.
Bice da ih je sramota & da ne znaju kako stoje stvari na srpskom biggrin.gif

Inace ja mnogo, mnogo psujem kad igram karte ili nesto slicno.

#13 Crveniautobus

Crveniautobus
  • Members
  • 4,131 posts

Posted 28 August 2006 - 22:36

Sve, sve, ali "Vittulan väki"... laugh.gif

#14 Rosbacher

Rosbacher
  • Members
  • 8,612 posts

Posted 29 August 2006 - 07:57

Najludja psovka koju sam procitao na forumu:

jebem ti tri silosa zita, zrno po zrno, a u svakom zrnu tri picke materine


How to swear...

#15 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 29 August 2006 - 10:34

laugh.gif

A gde se tacno to dogodilo, bas me zanima kakva je bila inspiracija za te silose zita? rolleyes.gif


Sto se tice Vittule, znam da se isti (Vittu-grad) spominje u knjizi "Popular Music".

Inace sad se setih jednog vica o Laponcima, kao stigo neki tip-novinar u Laponiju i sad pita Laponce kako zive, sta rade, cemu se nadaju, itd, i izmedju ostalog da li je vaznije imati zenu ili irvasa. I onda prvi kaze "e to vec ja ne znam, to morate da pitate Ajungilaka". Onda posle intervjuise drugog i sve lepo al na to pitanje kaze i on "u ne znam ja to, idite kod Ajungilaka". I tako bar desetak njih, i na kraju tip totalno u zbunu pita "a ljudi bre u cemu je fazon sa tim Ajungilakom?", a Laponac kaze "pa on je jedini bio i sa zenom" biggrin.gif