Jump to content


Photo

Nikola Tesla i njegova porodica...


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
117 replies to this topic

#106 rover

rover
  • Members
  • 332 posts

Posted 17 July 2006 - 13:24

QUOTE(Schrodinger @ 17 Jul 2006, 13:41)
Da parafraziram jednog filmskog junaka, recnik je kao dupe, svako ga ima. Aman, covek je bio Skotlandjanin, a ne englez (ne dao bog Amerikanac), ali nema veze, bitno je rover poentira kao i obicno, mada bi na ovom topiku pre mogao da nas prosvetli necim o Nikoli Tesli.


Sve sto treba znati o Tesli nalaze se ovde. Lepa kuca u lepom kraju, a u njoj same cinjenice. A slabo posecena, cak i u "godini Tesle".
Mada, vidim da cinjenice nisu interesantne ni za ovaj topic, bar kako je pokrenut.
Kakva bi to soapopera bila kada bi se u njoj izvodile teoreme, proracunavali parametri i konstruisali aparati? Lepse je drobiti o pravoslavlju, broju 3, hipersenzitivnom sluhu i kockarskim dugovima.

Mozda bih mogao da insistiram da Nikolu Teslu zovete Nikolet'na, posto je covek bio Licanin tongue.gif

p.s. Ako je Meksvel, kako se tvoj nick pise na cirilici? I odakle ti ideja da inzenjeri i fizicari odredjuju pravilnu transkripciju necijeg imena? Hajde da pitamo jezicare na pdf lingvistika.

#107 Varvarin

Varvarin
  • Members
  • 929 posts

Posted 17 July 2006 - 15:31

QUOTE(Schrodinger @ 17 Jul 2006, 01:45)
Svakako mi je zao sto je covek umro. Pre svega, uopste nisam bio ironican, ali ti ocigledno ironiju ne bi razlikovao od lubenice kad bi je sreo.
Sada mi jedino preostaje da cucnem u neki cosak i da se sitidim posto nisam shvatio sta si ti zeleo da kazes poredeci Branka Popovica sa papom.

QUOTE
Zatim, coveka sam licno poznavao, vidjali smo se u nekim nvo u doba kada nije mogao na predaje na fakultetu zbog fashizma (koji su podrzavali nazalost neki od tih koje citiras tako pompezno), i veoma sam ga cenio i cenim. Dalje, to sto si citirao sajt zlocinacke organizacije poznate kao tzv. sanu je tvoj izraz nepostovanja prema coveku koji se (uzaludno) borio da se taj bastion fashizma u Srbiji reformise.
Lupas ko promaja.....

QUOTE
I konacno, ako mislis da prof. Bozidar S. Milic i prof. Djordje Musicki imaju manje titula i manje domacih i medjunarodnih priznanja, prevario si se.
Da li sam ja rekao nesto protiv prof. Bozidara S. Milica i prof. Djordja Musickog navodeci profesionalne uspehe pokojnog Branka Popovica?

QUOTE
Sto je sve non sequitur prema onome sto je bila osnovna poenta, a to je da treba da prestanemo da vredjamo velikana koji je umro jos 1879. godine i zvao se Meksvel.
Da budem u tonu sa Gojkom & Stojkom i Roverom, pa da ti postavim jedno pitanje: kako se zvao tvorac specijalne i opste teorije relativiteta, odnosno kako se njegovo prezime izgovara na nemackom, kako na srpskom, a kako na engleskom jeziku?

#108 moler

moler
  • Members
  • 589 posts

Posted 17 July 2006 - 17:36

QUOTE(Hill Bill @ 15 Jul 2006, 21:24)
Moler, ovaj, ... mislim ... držse četke. I ne vezuj akumulatore na red.

Popiskim ti se na komentar! Ako vec imas problema sa mojom srednjoskolskom fizikom biggrin.gif , prosvijetli me, otherwise, pridruzi se komentaru pod mlazom!!!

#109 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 17 July 2006 - 20:14

QUOTE(Varvarin @ 17 Jul 2006, 16:31)
Sada mi jedino preostaje da cucnem u neki cosak i da se sitidim posto nisam shvatio sta si ti zeleo da kazes poredeci Branka Popovica sa papom.

Ja prema instituciji papstva gajim iskreno postovanje (kao sto bih gajio i prema bilo kojoj drugoj instituciji koja postoji skoro 2 milenijuma i uspesno prolazi kroz sve promene i evolucije), a ironican sam samo prema (1) onim katolicima koji iskreno veruju da papa ne moze da pogresi, te (2) onim elektroinzenjerima koji kao dokaz da su negde u pravu samo pomenu da tako pise u knjizi prof. Branka Popovica, te istupaju na nacin kao da je on bio nepogresiv. Dakle, da nacrtamo jos jednom, pre nego sto odes u taj cosak, ako je bilo ironije, ona je mozda bila usmerena prema tebi, a svakako ne prema niti papi (koji god bio) niti prof. Branku Popovicu.

QUOTE(Varvarin @ 17 Jul 2006, 16:31)
Lupas ko promaja.....

A ti si verovatno akademik? Dopisni, ili...?

Da je sanu fashisticka organizacija, to cvrsto tvrdim, ima za to milijardu dokaza, ali ovo svakako nije topik za otvaranje polemike o tome.

QUOTE(Varvarin @ 17 Jul 2006, 16:31)
Da budem u tonu sa Gojkom & Stojkom i Roverom, pa da ti postavim jedno pitanje: kako se zvao tvorac specijalne i opste teorije relativiteta, odnosno kako se njegovo prezime izgovara na  nemackom, kako na srpskom, a kako na engleskom jeziku?

Bogami, na srpskom i nemackom se (uz adekvatne razlike u izgovoru pojedinih glasova u dva jezika) izgovaraju gotovo isto, dok su englezi uzeli sebi slobodu (sto, kao veliko i imperijalno jezicko podrucje mogu, dok kad Srbi to rade mozemo samo citirati onu narodnu: "videla zaba da se konji kuju, pa i ona digla nogu") da ga angliciraju sa nekim idiotskim "ejnstejn". Ne vidim bas neku paralelu, no dobro, ti sigurno bolje vidis...

#110 Gojko & Stojko

Gojko & Stojko
  • Members
  • 3,000 posts

Posted 18 July 2006 - 01:40

QUOTE(Schrodinger @ 17 Jul 2006, 21:46)
Ne vidim paralelu. Medju knjizevnicima, kojima doticni bard jasno pripada, ne postoji dilema niti dve skole oko srpske transkripcije njegovog imena, pa makar ona bila i fonetski neispravna. Oko Meksvela, koji je bio fizicar, postoji problem sto su ga elektroinzenjeri neopravdano prisvojili i nametnuli svoje spelovanje, zanemarujuci to da je on bio fizicar i da je trebalo prvo da se usaglase sa nasim fizicarima koji ga odavno pisu sa "e".

Ova ti je dobra, kume. Znaci po srpski izgovor nekog danasnjeg Kapouna/Kaponea - u Zemun, a po izgovor za Mingasa/Mingusa - u "Cubursku lipu"? Nego pre nego sto odes ad nauseam, da te pitam jos nesto - ti mora da si cesto gledao onaj ovdasnji film "Pobesneli Meks"? Amerikanci su ga nadsinhronizovali (oni kazu dabovali) za svoju publiku ...

Share & Enjoy

#111 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 18 July 2006 - 02:11

QUOTE(Gojko & Stojko @ 18 Jul 2006, 02:40)
Nego pre nego sto odes ad nauseam, da te pitam jos nesto - ti mora da si cesto gledao onaj ovdasnji film "Pobesneli Meks"? Amerikanci su ga nadsinhronizovali (oni kazu dabovali) za svoju publiku ...

Cekaj, nije li to najbolji filmski proizvod u istoriji tih krajeva, sve od Tasmana i Kuka naovamo? Dobar film, nema sta. Ali o Amerikancima i njihovom dabovanju mogu da ti kazem (i u jezickom i u svakom drugom smislu) ono isto sto rekoh za Engleze - Srbi nemaju sta sa njima da se mere i porede, jer je to sve na istom principu: videla zaba da se konji kuju, pa i ona digla nogu...

(Sto je, opet, ironicno ali istinito, opravdano bas na topiku o Tesli kome se mozemo mirno vratiti, jer je on pravi primer toga da velika sredina stvara velike ljude, a ne nekakvi njihovi mitski genetski/etnicki/nacionalni koreni.)

#112 Gojko & Stojko

Gojko & Stojko
  • Members
  • 3,000 posts

Posted 18 July 2006 - 02:20

QUOTE(Schrodinger @ 18 Jul 2006, 11:11)
Cekaj, nije li to najbolji filmski proizvod u istoriji tih krajeva, sve od Tasmana i Kuka naovamo? Dobar film, nema sta. Ali o Amerikancima i njihovom dabovanju mogu da ti kazem (i u jezickom i u svakom drugom smislu) ono isto sto rekoh za Engleze - Srbi nemaju sta sa njima da se mere i porede, jer je to sve na istom principu: videla zaba da se konji kuju, pa i ona digla nogu...


Kume, sve je to lepo, samo da li si siguran da si gledao bas "Pobesneli Meks"? Probaj da guglas ako te secanje slabo sluzi.

SaE

#113 extremist

extremist
  • Members
  • 276 posts

Posted 18 July 2006 - 07:24

evo par zanimljivosti o Nikoli Tesli, pre svega posmatrano kroz odnos sa Mihajlom Pupinom, stvari o kojima se slabo govori i malo zna :


--------------------------

Otkriće Rentgenskih zraka objavljeno je u decembru 1895. Pre toga sa istima je eksperimentisao Nikola Tesla, ali im nije pridavao značaja, načinio je snimak svoje šake i ostavio ga u fioku, nije mu se žurilo da isto patentira. Pupin se odmah zainteresovao za njihovu primenu i već u Februaru 1896 načinio svoje snimke na šaci jednog pacijenta, čija je ruka bila puna sačme. Doktor je odmah izvršio operaciju i izvadio svu sačmu. Tako je počela njihova primena u medicinske svrhe. U svojim eksperimentima Pupin je postavio fotografsku ploču iza fluoroescentnog zastora i time skratio rentgensko snimanje sa tadašnjih sat vremena na svega nekoliko sekundi. Potvrdio je i postojanje sekundarnih rentgenskih zraka. Pupin je tvrdio da iz ozračenog tela izlaze novi zraci, koji nisu reflektovani ''h-zraci'' i isto publikovao već 6 Aprila 1896 dopisom Akademiji nauka. Kasnije su sekundarni h-zraci našli ogromnu primenu kako u medicini tako i u atomistici. Svaki element ozračen ovim zracima reflektuje zrake određene talasne dužine, karakterističnog spektra, pa se time određuje sastav ozračenog materijala. Danas data metoda nalazi primenu i u vasionskim istraživanjima.

O odnosima između Pupina i Tesle dokumentovano i detaljno piše Mark Seifer (Marc J. Seifer) u svojoj knjizi ''Wizard, The Life and Times of Nikola Tesla, Biography of a Genius", Carol Publishing Group 1999 (2). 21 Januara 1890, prilikom izbora Tesle za potpredsednika Američkog udruženja elektroinženjera, u diskusiji je učestovao i Pupin. Zastupao je primenu naizmeničnih struja i stekao Teslino priznanje. Kako se upravo bio vratio iz Evrope nije bio informisan o nesporazumuma između Edisona i Vestinghausa. Nešto kasnije, istražujući ko je stvarno autor polifaznih sistema, po Tesli, vezao se za pogrešne ljude i ''zapetljao se'' (2). Predavanjem u Bostonu podelio je slušaoce na pristalice i protivnike naizmeničnih struja. Na njegovu sreću među pristalicama se našao Elihu Tomson, koji će ga kasnije spasiti kada su ga protivnici pokušali izbaciti sa univerziteta. Pupin je jedne prilike tvrdio da ga je Tesla pogrešno shvatio, kojom prilkom je došlo do razmimoilaženja pobratima. Pupin je Teslu pozivao na svoja predavanja, ali ih je Tesla izbegao. Govoreći pohvalno o Tesli Pupin je, u jednom svom govoru, pohvalio i Dobrovolskog i Brauna za praktičnu primenu Teslinih izuma, ali je na to Tesla kasnije reagovao da su ta dvojica pokrali njegove izume. Tesla je Pupinu zamerao i za njegovo slabo znanje maternjeg srpskog jezika. Za Teslu se znalo da je bio izuzetno osećajne prirode, a Pupinu je zamerao i za širenje pogrešnih informacija.

U svojoj autobiografiji Pupin je detaljno opisao naizmenične struje, pomenuvši Teslino ime samo jednom na 396-oj strani (2). Kada je Tesli dodeljivan počasni doktorat na Kolumbia i Jel univerzitetima Pupin je izrazio svoje neslaganje sa istima (2). Ipak, data priznanja su Tesli dodeljena. I kada je Tesla 1892 najavio mogućnost slanja visokofrekventnih struja na neograničene udaljenosti i isto patentirao, a istovremeno potvrdio mogućnost slanja telefonskih poruka posredstom transatlantskog kabla, Pupin se takođe ovome protivio. Tada je Pupin počeo da istražuje američke patente i 10 Februara 1894 i sam podneo patentni zahtev iz višelinijske telegrafije, napisavši: ''Tvrdim da sam ja prvi koji čini praktični pokušaj primene višelinijske telegrafije''. Negativan odgovor na svoj patentni zahtev dobio je nekoliko meseci kasnije od Džona Sejmura, navodeći odbijanje prema prikazu iz Teslinog članka o eksperimentima sa naizmeničnim strujama. Sejmur je u daljem prikazu naveo da je Pupin samo multiplicirao nekoliko Teslinih kola, što se ni u kom slučaju nije moglo prihvatiti za patent. Pupin je za svoju tvrnju angažovao advokata i vodio spor sa Patentnim biroom punih 6 godina, sve dok se Sejmur nije penzionisao.

Mark Seifer (2) navodi, na strani 168 svoje knjige, da je Tesla eksperimentisao sa h-zracima nekoliko godina pre Rentgenovog otkrića, ali im nije pridavao značaj. Nazvao ih je šedougraf (shadowgraphs), imenom koje je uzeo od Sorena Kirkegarda, koji ih je opisao u svom eseju "Eather / Or" (2). Pupin je pronalazak h-zraka primio kao najznačajniji pronalazak u njegovom životnom veku i odmah je pristupio njihovom istraživanju, o čemu je bilo reči napred.

Po povratku Tesle iz Kolorada, u Njujorku je boravio Markoni i tražio da održi predavanje o bezžičnom prenosu. Teslin komentar bio je: ''Kada sam ja poslao talase oko sveta iz moje laboratorije u Koloradu Markoni je eksperimentisao sa mojim uređajima i to neuspešno''. Još jednom je Markoni boravio u Njujorku tvrdeći da je on prvi poslao signale oko sveta, na čega je Tesla komentarisao:''Kada sam otišao da vidim Markonija on je saznao da sam tu, razboleo se i odložio predavanje''. Ipak, posredovanjem Pupina Markoni je predstavljen Tesli u naučnom klubu, kojom prilikom je Pupin bio veoma raspoložen zbog penzionisanja Džona Sejmura iz Patentnog biroa. Boraveći u Teslinoj laboratoriji Markoni je izrazio sumnju u rad transformatora, a Tesla mu je odgovorio: ''Vreme će pokazati gospodine Markoni''. Tom prilikom Pupin se ponudio Markoniju za konsultanta, a Markoni je od njega tražio i susret sa Edisonom, kako bi od njega izvukao saznanje o slanju poruka iz voza tokom kretanja. Pupinu je data uloga posrednika odgovarala, a baš tih godina počeo je dobijati materijalna sredstva za svoje patene. U Junu 1900 dobio je od AT&T $3000, a dogovoreni iznos bio je $200,000. Time se Pupin materijalno obezbedio za dugi period vremena, za čega je Mark Seifer rekao da je Pupin bolje razumeo Tesline principe od samoga Tesle (2). On takođe navodi da je Tesla bio svestan piratskih delatnosti Markonija i Pupina i Markonija je nazvao parazitom i mikrobom opake bolesti. Kada je Markoni pripremao odašiljač na Nju Faundlendu pitali su Pupina da li veruje u uspeh, on je odgovorio: I most certainly do" (svakako da). I pored svih nesuglasica sa Teslom Markoni je čak došao da vidi njegov toranj u Vardenklifu, sa koga je Tesla nameravao slati energiju od 10 miliona konjskih snaga, što je dvostruko više od snage celokupnih Niagarinih vodopada. A kada ni Morgan nije mogao da poveća troškove dovršetka tornja, pošto je i sam bio zapao u finansijske teškoće, Tesla je napisao Šerfu: ''Kombinacija Edison-Pupin-Markoni zadali su mi ogromne teškoće''. A kada je Pupin pozvan da svedoči u sporu Tesla-Markoni, Pupin je napisao: ''Ja sam pronašao bezžičnu telefoniju pre Tesle i Markonija'' (2). Prema Teslinoj tužbi kod ''Druri Kuper'' dokazano je da je Tesla još 1897 izvršio eksperiment prenosa poruke od Hjustona do Vest Pointa (oko 30 milja) pred oko 3000 zvanica, svih struka, a da je Markoni podneo patent br. 763772 tek 10 Novembra 1900. Teslini pateni nose brojeve 645576 i 649621 od 2 Septembra 1897. Zaštitu Teslinih patenata izvršio je lično Džon Sejmur, zbog čega je odbio Pupin zahte za isto, a Markonijev patent priznat je tek 1904, nakon što je Sejmur bio penzionisan (2). Odlukom Vrhovnog suda Sjedinjenih Američkih Država br. 6369 od 21 Juna 1943 Markonijev patent je oboren, u korist prvenstva Teslinog pronalaska, kome je data prednost. Na žalost, za Teslu je ova odluka došla suviše kasno, on je preminuo 7 Januara 1943. ( veliki broj ljudi i danas misli da je Markoni vlaskik patenta za radio ).

Stanko Stoiljković, Ambasador Jugoslavije u Americi, sećao se Tesle, koga je prvi put sreo u parku iza biblioteke, gde je hranio dva bela goluba sa dlana. Od tada su održavali prijateljske odnose tokom narednih 10 godina. Kao i mnogi Srbi Stoiljković je bio nesrećan zbog razlaza između Tesle i Pupina. Nastojao je da ih približi, ali je stekao utisak da to nisu želeli ni jedan ni drugi. Mark Seifer, na strani 437 svoje knjige, piše da je Pupin čak brisao Teslino ime sa njegovih pronalazaka i upisivao svoje (2). A kada se Pupin razboleo 1935 godine, zamolio je Stoiljkovića da privoli Teslu da ga poseti, kako bi se pomirili pre njegove smrti. Tesla je molbu prihvatio, ali samo u prisustvu Stoiljkovića i kada je ušao u bolesnikovu sobu uzeo je Pupina za ruku i upitao ga: ''Kako ste moj stari prijatelju''? Pupinova poslednja želja je bila ispunjena, ostao je bez reči, bio je veoma emotivan i tiho je plakao. Ostali posetioci su ih ostavili nasamo, a uskoro zatim Pupin je umro. Bilo je to 12 Marta, na 61-u godišnjicu Pupinovog polaska iz Hamburga za Ameriku.

--------------

ceo tekst mozete procitati ovde


edit : obratite paznju na ovaj film , i na ulogu Davida Bowia wink.gif

Edited by extremist, 18 July 2006 - 08:14.


#114 Varvarin

Varvarin
  • Members
  • 929 posts

Posted 19 July 2006 - 04:03

QUOTE(Schrodinger @ 17 Jul 2006, 20:14)
Ja prema instituciji papstva gajim iskreno postovanje (kao sto bih gajio i prema bilo kojoj drugoj instituciji koja postoji skoro 2 milenijuma i uspesno prolazi kroz sve promene i evolucije), a ironican sam samo prema (1) onim katolicima koji iskreno veruju da papa ne moze da pogresi, te (2) onim elektroinzenjerima koji kao dokaz da su negde u pravu samo pomenu da tako pise u knjizi prof. Branka Popovica, te istupaju na nacin kao da je on bio nepogresiv. Dakle, da nacrtamo jos jednom, pre nego sto odes u taj cosak, ako je bilo ironije, ona je mozda bila usmerena prema tebi, a svakako ne prema niti papi (koji god bio) niti prof. Branku Popovicu.
A ti si verovatno akademik? Dopisni, ili...?
Sve si pogodio, iz prve.....

QUOTE
Da je sanu fashisticka organizacija, to cvrsto tvrdim, ima za to milijardu dokaza, ali ovo svakako nije topik za otvaranje polemike o tome.
Sta te je navelo da sa mnom polemises o sanu? Da preformulisem pitanje, kakav ja to stav imam o pomenutoj ustanovi, (neko rece, najskupljem starackom domu u Srbiji)?

QUOTE
Bogami, na srpskom i nemackom se (uz adekvatne razlike u izgovoru pojedinih glasova u dva jezika) izgovaraju gotovo isto, dok su englezi uzeli sebi slobodu (sto, kao veliko i imperijalno jezicko podrucje mogu, dok kad Srbi to rade mozemo samo citirati onu narodnu: "videla zaba da se konji kuju, pa i ona digla nogu") da ga angliciraju sa nekim idiotskim "ejnstejn". Ne vidim bas neku paralelu, no dobro, ti sigurno bolje vidis...
Aha, bolje vidim smile.gif

Edited by Varvarin, 19 July 2006 - 04:41.


#115 extremist

extremist
  • Members
  • 276 posts

Posted 20 July 2006 - 07:30

O Tesli


Dr. Dennis Papadopoulos
Professor of Physics, University of Maryland
Senior Science Advisor, H.A.A.R.P
(High Frequency Active Auroral Research Program)


"Tesla was a genius because way before anybody knew or even understood the earth and what we call today the ionosphere, which is a layer of ionized particles about 80 kilometers above the earth, he conceived it, and he tried to use it to produce a variety of new concepts.

Tesla is extremely underrated. I mean, there are a lot of people that don't know Tesla today. And that includes physicists, I would say. Although the Tesla unit is extensively used, and the Tesla coil which is one of his most ingenious inventions, it's also extensively used."

"(Tesla's) idea of propagation is perfectly valid... Tesla's intuition was absolutely unbelievable. Because we had problems really persuading people about this concept in the 70s... And Tesla, without knowledge of satellites or solar UV radiation, all those things, he could really visualize the correct mode of propagation. Stunning."



Margaret Cheney
Tesla Biographer

"In school I never heard of Tesla at all. And when I did hear about him, I was intrigued by the mystery about him. There are several reasons why Tesla is not well known. One was that he was a man who never married and had children. He never worked for universities or for corporations. He was very independent. And he was so far ahead of his time, so much a visionary, that his contemporary scientists really didn't understand what he was doing. The Smithsonian Institution has never adequately credited Tesla for his invention of radio. They have tended to call Marconi the "father of radio," and they have tended to give Edison credit for Tesla's work in alternating current, although Edison didn't work in that area at all. So, there are many reasons why we have not learned as much as we should about Tesla."



Bernard Finn
Curator, Division of Electricity and Modern Physics
National Museum of American History
Smithsonian Institution


"I think Nikola Tesla deserves to be known better by scholars and by ordinary people. I think his place in the development of electrical technology was significant, important. But I think the reason to know him transcends that. Among the inventors of his generation, (at) a terribly critical time for electricity in particular and for industrialization in this country, he was special, unique. He was unusual in all sorts of ways. If we are to understand our own creativity, our own ability to invent, whether it's the brilliant breakthroughs of civilization or just those daily inventions and ways of coping with life that we all face, it helps enormously to understand the full range of invention and creativity. Tesla's was unique enough that I think there's an awful lot to be learned by studying the way in which he created. We can't visualize the way Tesla did, but we all have our own visualization. We all look at things and see them in certain ways. So to understand how he took that ability he had and transformed it into an invention maybe helps us to understand how we can take our more limited gifts and translate them... You take this all together and you understand how science, technology and invention fit into the structure of society, fit into American history.

...Our history is of people. It's not just inventions and developments. Edison is interesting not just because he invented... but beyond that, how did he do it? What was it about society that allowed him to do it? How did he interact with society? And in the same way, what was it about America that allowed and encouraged a person like Nikola Tesla to come here, to thrive here, to interact with bankers and others?... How could he be this lone inventor and still contribute in various ways? That's the way we should understand him, within that broader context."

#116 Hill Bill

Hill Bill
  • Banned
  • 7,389 posts

Posted 20 July 2006 - 23:43

QUOTE(Schrodinger @ 16 Jul 2006, 15:24)
Dobar post, samo jedna stvar sa kojom se ne slazem: kvalifikacija potonje faze nauke kao "vise". Ni evolucija u biologiji ne proizvodi "vise" i "nize" zive vrste, to je cist antropocentrizam, one su jednostavno drugacije. Tako isto i sa evolucijom nauke: nase ukupno znanje se svakako povecalo, ali tesko da se moze dokazati da je nacin na koji se nauka danas radi bolji i po jednom objektivnom kriterijumu od onog koji je bio uobicajen pre recimo 75 godina. To je stvar vise mode i drustvenih kretanja, nego neceg sto je inherentno samoj nauci.

U pravu si. Bio sam malo sarkastičan u tom postu <{POST_SNAPBACK}>, čak sam i molera naljutio.

Istoriju nauke posmatram kao štafetu prometeja. Svoj značaj imaju i oni koji su štafetu poneli (u dobrom pravcu wink.gif ) ali i oni koji su je doneli na cilj. Obično se čak više slave oni u finišu, kamere, blicevi i divljenje je usmereno ka njima. U Teslinom slučaju to nije bilo tako, otud gnev onih koji bi to da isprave. Naknadno.
Smisao nauke nije u česticama, ćelijama i brojevima; smisao nauke je u ljudima, dobrobiti naše prokažene vrste. Jadan je naučnik koji svoj život posveti pukoj ličnoj misiji "da se bude u pravu", takav bolje da je otišao u religiju; tamo mu je to zagarantovano. Čak i oni koji se bave demistifikacijom "čuda" prirode, na kraju krajeva to rade zbog lakše orijentacije čoveka u njoj, u prostoru najšire shvaćenom. Polumrtvim fakirima i opijenim dervišima to nije potrebno, oni su svoj prostor već davno saželi u tačku a vreme zaustavili.

Slabo se uviđa i Teslin doprinos jednom drugačijem shvatanju ekologije, shvatanju koje ne isključuje progres. Naprotiv, takvo shvatanje redefiniše "progres". Ali, šta da kaže Prometej koji bogovima otme vatru, podari je ljudima ... a ovi njom zapale komšijinu kuću? Na koga da se naljuti? Tesla je ovu planetu shvatao kao grandiozni motor u prostoru, jedinstvenom prostoru kojeg smo oteli za upravljanje. A kako upravljamo tim prostorom, tužno je. Slika planete noću koja se plasira u slavu Tesle je slika Teslinog neuspeha, našeg neuspeha:
Nekom je ovo lepo, nekom je ružno; da li je čaša polupuna ili poluprazna zavisi i od toga da li je želimo punom ili praznom.

Meni izgleda poluprazna.
sad.gif

#117 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 21 July 2006 - 12:45

QUOTE(Hill Bill @ 21 Jul 2006, 00:43)
Slabo se uviđa i Teslin doprinos jednom drugačijem shvatanju ekologije, shvatanju koje ne isključuje progres. Naprotiv, takvo shvatanje redefiniše "progres". Ali, šta da kaže Prometej koji bogovima otme vatru, podari je ljudima ... a ovi njom zapale komšijinu kuću? Na koga da se naljuti? Tesla je ovu planetu shvatao kao grandiozni motor u prostoru, jedinstvenom prostoru kojeg smo oteli za upravljanje. A kako upravljamo tim prostorom, tužno je. Slika planete noću koja se plasira u slavu Tesle je slika Teslinog neuspeha, našeg neuspeha:
Nekom je ovo lepo, nekom je ružno; da li je čaša polupuna ili poluprazna zavisi i od toga da li je želimo punom ili praznom.

Meni izgleda poluprazna.
sad.gif

Tacno je to, samo sto cak i ako se slozimo oko generalnog pravca, opet ima najmanje dve interpretacije. Tesla je bio vizionar koji nam danas po mnogo cemu izgleda nerazumljiv ne zbog svoje autenticne nerazumljivosti, vec po tome sto je nase vreme postalo vreme malih problema i ljudi malog intelektualnog formata. U Teslino doba ziveli su i recimo Stejpldon, Ciolkovski, H. G. Vels, J. B. S. Holdejn i jos neki koji su imali tu, nazovimo je, kosmicku viziju buducnosti covecanstva. Danas takvih ljudi ima daleko manje, a ako ih i ima, negde su na margini (za razliku od tog doba na kraju XIX i pocetku XX veka). Da li cemo se jednom vratiti na to (jer problemi ce ostati, naravno, i samo se povecavati), to je ono pravo pitanje.

Teslina ekologija je takodje bila u skladu sa tom kosmickom vizijom (a oboje sa njegovom panteistickom metafizikom), i jedna je od nekoliko stvari koje mu se neopravdano zaboravljaju. Ima njegovih pisama Hjugu Gernsbeku (inace kolegi elektrotehnicaru i ocu americke SF) sa kojim je drugovao koja su posebno zanimljiva po tom pitanju, a nikad nisu objavljena na nasem jeziku...

#118 ole

ole
  • Members
  • 1 posts

Posted 08 August 2006 - 11:00

QUOTE(Schrodinger @ 23 Jun 2006, 16:15)
OK, hajde da razgranicimo par stvari. Tesla jeste bio i izuzetni spekulativni, kao i prakticni mislilac. U izvesnom smislu njegova je licna tragedija sto je citavog zivota bio prakticno prinudjen spoljnim okolnostima da se vise posveti empirijskom, nego teorijskom radu, tako da je zbog takve nesistematske prirode njegovog teorijskog rada imao gresaka i zabluda. Velika je steta sto se neki manje poznati aspekti njegovog dela sa zakasnjenjem otkrivaju i cene (a kod nas najmanje, da ironija bude veca). Recimo, po meni su njegove astrobioloske ideje o zivotu i inteligenciji na drugim planetama daleko vise ispred svog vremena i saznajno znacajnije nego svi elektromotori zajedno.

Medjutim, tvrditi da je Tesla bio izrazito religiozan je falsifikat istorije. Njegovi religiozni i metafizicki stavovi su bili inspirisani ponajvise vedama i drugim istocnjackim spisima, i on sasvim sigurno nije bio hriscanin, a samim tim ni pravoslavac. Nema nijednog dokaza da je posle adolescentnog perioda ikada i usao u neku hriscansku crkvu (osim turisticki, dabome), a sasvim je sigurno da u njegovim spisima nema ni traga uticaju hriscanstva. Njegova vera (kao uostalom i Ajnstajna, Spinoze, Bora i jos nekih velikih umova) bila je neka verzija panteizma, a panteizam kao sto je poznato odbija sve vrste spoljasnjeg kulta, rituala, itd.