Jump to content


Photo

Rodos ili Krit ?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
17 replies to this topic

#16 garfild

garfild
  • Members
  • 787 posts

Posted 30 July 2006 - 10:20

Vratio sam se sa Rodosa i odusevljen sam, plaza jeste vetrovitija i voda hladnija u samom gradu ali u mestima pored je odlicna i savrsena za kupanje. Sam grad Rodos je fantastican, extra shoping centar, trenutno sezona popusta do 50%, veliki izbor restorana i taverni, odlicni hoteli i dosta barova za nocno opustanje. Sve u svemu ako se odlucis za Rodos neces pogresiti smile.gif




Panorama grada iz vozica



Najlepsa plaza na Rodosu (Lindos)


i setnja starim gradom....

#17 vasudeva418

vasudeva418
  • Banned
  • 2,635 posts

Posted 30 July 2006 - 10:50

Nisam bio na Rodosu, a na Kritu jesam. Pošto sam se fantastično proveo, ne ostaje mi ništa nego da ga - zdušno preporučim. Daću i razloge:

- Krit je veoma veliko ostrvo, koje nije u potpunosti posvećeno turizmu - na njemu se odvija život i mimo turizma. Grad Heraklion (Iraklio) blage veze nema sa turizmom, to je mediteranska lučka mikro-metropola sa snažnim aerozagađenjem, hiljadama skutera , dobrim restoranima...(odličan je jedan u samoj luci...tražiti veliku, kockastu zgradu lučke kapetanije, e tu pa levo! Uzeti retzinu, odabrati ribu sa leda i to je to. Ne treba ti engleski!)...

- Kulturno nasleđe.

Zaista ima šta da se vidi:

1) Arheološki muzej u Heraklionu.

Fascinantno nasleđe minojske kulture: prozor u drugi svet, jer je minojska kultura veoma drugačija od ahajske - kontemplativnija, manje monumentalna, puna detalja koji plene...A u središtu muzeja - veličanstveni prsten minojskog kralja, na kojem se sreću bogovi mora i kopna. Kažu da je Atlantida bio Krit. Možda.

2) Knosos.

Možda je bio središte minojskog carstva, možda ne; tek - rekonstrukcija Artura Evansa na temeljima palate na brdu kod Herakliona za jedne je "arheološki Diznilend", a za druge prostor za snove o Minotauru i Arijadni.


3) Festos.

Još jedan stari, kraljevski grad, koji nije rekonsturisan, već konzervisan i ponuđen turistima. Vetar koji duva preko drevnih natpisa koji verovatno nikad neće dešifrovani...moja ideja dobrog odmora.

- Plaže.

Neću se zadržavatri na svim plažama: pomenuću dve. Obe se nalaze u Matali, na jugu. Matala je mali turistički raj - nekada za hipike, sada za "mešano meso". Glavna plaža je u obliku luka. Dalje, preko brda, nalazi se "Crvena plaža", na kojoj se legu kornjače, pa je zabranjen ostanak posle zalaska sunca. Inače, nudistička je...a pogodna je i za one koji ne voleEvu nego Stevu.

- Ljudi.

Krićani su niski, ljubazni ljudi koji se retko smeju. Starci nose jahaće čizme i crne marame. Ljuti ostrvljani koji nemaju iluzije ni o čemu. Mnogo drugačiji od drugih Grka....

Mogao bih ovako do prekosutra. U svakom slučaju,. Krit ima stotine iznenađenja, i to je mesto za aktivan odmor.

#18 Davor23

Davor23
  • Members
  • 54 posts

Posted 30 May 2007 - 16:13

Posto jos tragam za pravom destinacijom u Grckoj, moze li neka informacija o tome gde ima dobrih plaza u blizini grada Rodosa, a da nisu vetrovite? A i da li su one u samom gradu bas puno vetrovite?