Jump to content


Photo

'Srpska Vojska' ili 'Vojska Srbije'


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
228 replies to this topic

Poll: Za koju ste varijantu imena nase vojske? (90 member(s) have cast votes)

Za koju ste varijantu imena nase vojske?

  1. Srpska Vojska (39 votes [43.82%])

    Percentage of vote: 43.82%

  2. Vojska Srbije (50 votes [56.18%])

    Percentage of vote: 56.18%

Vote Guests cannot vote

#1 giger

giger
  • Members
  • 514 posts

Posted 06 June 2006 - 19:11

Moje misljenje je da je prirodno i normalno da se zove "Srpska Vojska". To je originalno ime koje je nasa vojska nekad imala. A i to je praksa u svim drzavama da se tako zove.

Hajde da prekinemo praksu postavljanja stvari naglavacke. Ne verujem da ce pripadnici manjina imati nesto protiv da idu u 'Srpsku Vojsku', ako su je i do sada sluzili, samo pod drugim imenom. Drzava Srbija, Vojska Srpska...

Recimo u nasoj kinematografiji ima dosta glumaca koji nisu etnicki Srbi, pa im ne smeta sto su deo 'Srpske kinematografije', kako se u obicnom govoru naziva.

Pozdrav

#2 st.anger

st.anger
  • Members
  • 4,198 posts

Posted 06 June 2006 - 19:13

Hrvatska Vojska smile.gif

#3 ScoobyDoo

ScoobyDoo
  • Banned
  • 711 posts

Posted 06 June 2006 - 19:26

Postoji bitna razlika imedju ova dva naziva. "Vojska Srbije" se odnosi na drzavu Srbiju, dok "Srpska vojska" ima nacionalni karakter, bez geografskog odredjenja.

Glasam za naziv "Vojska Srbije"!

P.S. Dobro je da se neko nije dosetio da predlozi "Srbijanska vojska". ph34r.gif

#4 Slaven

Slaven
  • Banned
  • 18,018 posts

Posted 06 June 2006 - 19:30

QUOTE(ScoobyDoo @ 6 Jun 2006, 20:26)
Postoji bitna razlika imedju ova dva naziva. "Vojska Srbije" se odnosi na drzavu Srbiju, dok "Srpska vojska" ima nacionalni karakter, bez geografskog odredjenja.

Glasam za naziv "Vojska Srbije"!

P.S. Dobro je da se neko nije dosetio da predlozi "Srbijanska vojska". ph34r.gif




vrlo dobar argument ScoobyDoo,

ako se treba zvati - neka se zove

Vojska Srbije
!

#5 giger

giger
  • Members
  • 514 posts

Posted 06 June 2006 - 19:35

QUOTE(ScoobyDoo @ 6 Jun 2006, 20:26)
Postoji bitna razlika imedju ova dva naziva. "Vojska Srbije" se odnosi na drzavu Srbiju, dok "Srpska vojska" ima nacionalni karakter, bez geografskog odredjenja.


Pa?

Ne volim kada izmisljamo toplu vodu. Ako postoji dobro resenje negde drugde, treba samo da ga iskopiramo, tako je i sa nazivom "Srpska Vojska". Pokazalo se da to svima odgovara u drugim drzavama, pa ce tako biti i ovde.

Ili bi mozda trebalo da izmisljamo sve i svasta sad, pa da pocnemo da recimo 'Srpski sport' nazivamo 'sportom Srbije'... ili 'Srpske sportiste', 'sportistima Srbije'.

Jednostavno je smesno. A sto se tice manjina, ako imaju dobar tretman u ovoj drzavi, ovakve trivijalije ce im biti najmanje bitne. Znaci treba na ovom prvom (polozaju manjina) da se malo vise poradi.

#6 zima

zima
  • Members
  • 351 posts

Posted 06 June 2006 - 19:38

Srpska vojska je već 99% gotova stvar, tako će se zvati. I biće u roku od par godina sasvim profesionalna, znači ići će u nju samo ko to želi i samo za pare.

#7 giger

giger
  • Members
  • 514 posts

Posted 06 June 2006 - 19:38

btw. cak se i u nenacionalnoj SFRJ, vojska zvala "Jugoslovenska Narodna Armija", a ne "Narodna Armija Jugoslavije"... Jednostavno tako je logicno, ovo drugo je samo maskiranje stanja, kao stitimo manjine, a na drugoj strani ih ugnjetavamo gde stignemo. Ne kazem da je sada tako, ali nekad (pre 15 godina) je bilo. Tada je i nastala ta tradicija izmisljanja nekih novih naziva institucija.

#8 Tromotorac

Tromotorac
  • Members
  • 5,480 posts

Posted 06 June 2006 - 19:41

Da li se manjine oslobadjaju sluzenja u "srpskoj vojsci" ili ce njih koristiti za plave u vojnim vezbama?

#9 giger

giger
  • Members
  • 514 posts

Posted 06 June 2006 - 19:42

QUOTE(zima @ 6 Jun 2006, 20:38)
Srpska vojska je već 99% gotova stvar, tako će se zvati. I biće u roku od par godina sasvim profesionalna, znači ići će u nju samo ko to želi i samo za pare.


Pa, daj Boze. Mislim to jesu trivijalnosti, ali drzavni simboli i nazivi institucija jesu
jako bitni. Da nije tako nijedna drzava ne bi ni imala simbole. Sve ima svoje "zato".

Kao sto rekoh to su sve trivijalnosti, ali moraju da se odrade. Da se ja pitam ja bih i ostale institucije preimenovao, tipa "Narodna Banka Srbije" u "Srpska Narodna Banka". I to na brzinu, jer imamo vecih problema da se njima bavimo.

#10 ScoobyDoo

ScoobyDoo
  • Banned
  • 711 posts

Posted 06 June 2006 - 19:44

QUOTE(giger @ 6 Jun 2006, 12:35)
Pa?

Ne volim kada izmisljamo toplu vodu. Ako postoji dobro resenje negde drugde, treba samo da ga iskopiramo, tako je i sa nazivom "Srpska Vojska". Pokazalo se da to svima odgovara u drugim drzavama, pa ce tako biti i ovde.

Ili bi mozda trebalo da izmisljamo sve i svasta sad, pa da pocnemo da recimo 'Srpski sport' nazivamo 'sportom Srbije'... ili 'Srpske sportiste', 'sportistima Srbije'.

Jednostavno je smesno. A sto se tice manjina, ako imaju dobar tretman u ovoj drzavi, ovakve trivijalije ce im biti najmanje bitne. Znaci treba na ovom prvom (polozaju manjina) da se malo vise poradi.

Samo sam izneo svoje misljenje, makar ono bilo i subjektivno. Primer sa sportom ti i nije preterano dobar (napr. sta fali "sportistima Srbije"?).

#11 giger

giger
  • Members
  • 514 posts

Posted 06 June 2006 - 19:45

QUOTE(Tromotorac @ 6 Jun 2006, 20:41)
Da li se manjine oslobadjaju sluzenja u "srpskoj vojsci" ili ce njih koristiti za plave u vojnim vezbama?


Zasto?

Evo ja sam Srbin, zivim u Beogradu. Ali sam isto tako i drzavljanin Hrvatske, i da zivim tamo kojim slucajem ne bih imao nista protiv da sluzim vojsku koja se zove "Hrvatska Vojska".

A i da li bi mi mogao reci, zasto bih imao ista protiv toga?

#12 Nelica

Nelica
  • Members
  • 2,870 posts

Posted 06 June 2006 - 19:45

QUOTE(giger @ 6 Jun 2006, 21:42)
Pa, daj Boze. Mislim to jesu trivijalnosti, ali drzavni simboli i nazivi institucija jesu
jako bitni. Da nije tako nijedna drzava ne bi ni imala simbole. Sve ima svoje "zato".

Kao sto rekoh to su sve trivijalnosti, ali moraju da se odrade. Da se ja pitam ja bih i ostale institucije preimenovao, tipa "Narodna Banka Srbije" u "Srpska Narodna Banka". I to na brzinu, jer imamo vecih problema da se njima bavimo.



a Novi Beograd - u Srpski Beograd? biggrin.gif

#13 zima

zima
  • Members
  • 351 posts

Posted 06 June 2006 - 19:47

U regionu su.. Bugarska vojska, Rumunska vojska, Hrvatska vojska, Mađarska vojska.. samo je u Makedoniji - Armija na Makedonija. Ne znam za Albaniju.

Za inostranstvo - Serbian Armed Forces

#14 giger

giger
  • Members
  • 514 posts

Posted 06 June 2006 - 19:48

QUOTE(ScoobyDoo @ 6 Jun 2006, 20:44)
Samo sam izneo svoje misljenje, makar ono bilo i subjektivno. Primer sa sportom ti i nije preterano dobar (napr. sta fali "sportistima Srbije"?).


Pa nije, ja baas mislim da je dobar "sportistima Srbije" nista ne fali u krajnjem slucaju, ali je apsolutno _nepotreban_, jer je izraz "Srpski sportisti" sasvim dobar i kao sto vidis niko nikad nije imao nista protiv toga. Zasto bi izmisljali nesto i bavili se takvim glupostima?

#15 teks viler

teks viler
  • Members
  • 475 posts

Posted 06 June 2006 - 19:50

QUOTE(Nelica @ 6 Jun 2006, 20:45)
a Novi Beograd - u Srpski Beograd?  biggrin.gif

Samo da se javim:Ćao,Nelice!!!