Jump to content


Photo

Drzavljanstvo BiH (RS)?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
35 replies to this topic

#1 TriK

TriK
  • Members
  • 165 posts

Posted 03 June 2006 - 17:12

Kako do drzavljanstva BiH?

Da li imam pravo na dobijanje drzavljanstva na osnovu toga sto mi je majka rodjena u BiH i ima drzavljanstvo i BiH i Srbije?
Ja sam rodjen u Beogradu i imam drzavljanstvo Srbije.

Procitao sam negde na net-u da u zakonu BiH postoji stavka da se moze steci njihovo drzavljanstvo ako je jedan od roditelja rodjen u BiH.

#2 iDemo

iDemo
  • Members
  • 5,385 posts

Posted 04 June 2006 - 13:14

QUOTE(TriK @ 4 Jun 2006, 02:12)
Da li imam pravo na dobijanje drzavljanstva na osnovu toga sto mi je majka rodjena u BiH i ima drzavljanstvo i BiH i Srbije?
Ja sam rodjen u Beogradu i imam drzavljanstvo Srbije.


Zavisno od (tvoje) godine rodjenja mogao si da dobijesh -

ili drzavljanstvo SR Srbije (u kojoj si rodjen, u vreme kad se prema mestu rodjenja odredjivalo republicko drzavljanstvo dece)
ili drzavljanstvo republike u kojoj ti je rodjen otac (u vreme kad se u exYu (SFRJ) republicko drzavljanstvo dodeljivalo prema mestu/republici rodjenja oca).

Fakat da si ti dobio drzavljanstvo Srbije govori da si rodjen, najverovatnije, posle kasnih shezdesetih ili da ti je i otac iz Srbije.

To sto ti je majka poreklom iz BiH ne verujem da je u to vreme imalo nekog znacaja. Da li ima danas - ne znam.

Inace, i mene zanima odgovor na tvoje pitanje. Ja, slucajno, imam drzavljanstvo SR BiH (mada u istoj nikad nisam ziveo niti sam u njoj rodjen)... innocent.gif

#3 iDemo

iDemo
  • Members
  • 5,385 posts

Posted 04 June 2006 - 13:19

Zaboravih i ovo - ako si rodjen u Srbiji to fakat znaci da imash i tzv. 'srpski' maticni broj (JMB) sto bi te, cak i da si imao drzavljanstvo SR BiH, kvalifikovalo kod vlasti hrvatsko-boshnjackog entiteta za automatsko odbijanje zahteva za drzavljanstvom BiH (ove nove, sa ljiljnima). Isto ne vazi ukoliko bi se obratio vlastima RS entiteta ili nekoj BiH ambasadi u kojoj sedi kadar iz RS...
Ovo sve iz licnog iskustva.

#4 TriK

TriK
  • Members
  • 165 posts

Posted 04 June 2006 - 14:27

Rodjen sam osamdesetih.Otac mi je iz Srbije,ali kako stvari stoje moguce da cemo ostati i bez tog dela teritorije mad.gif .

Koliko mogu da ukapiram,postoji sansa da steknem drzavljanstvo BiH (RS)
ako sa druge strane saltera sedi Srbin wink.gif ,tj. ako se za pomoc obratim vlastima Republike Srpske.

Posto mi je majka rodjena u V.Zvorniku,a to je sad Rep.Srpska moguce da cu dobiti.

Ako nije tajna kako si ti stekao drzavljanstvo,a nisi ni ziveo tamo?

#5 iDemo

iDemo
  • Members
  • 5,385 posts

Posted 04 June 2006 - 14:34

QUOTE(TriK @ 4 Jun 2006, 23:27)
Ako nije tajna kako si ti stekao drzavljanstvo,a nisi ni ziveo tamo?

Ja sam rodjenjem dobio drzavljanstvo SR BiH jer se tada (sredinom shezdesetih), bez obzira na mesto rodjenja (u mom slucaju SR Srbija) drzavljanstvo dobijalno prema ocevom mestu rodjenja (SR BiH). Te papire uredno imam. Nisam gurao da dobijem drzavljanstvo BiH (ove dejtonske) ali ne sumnjam da mogu kad god pozelim da odem u BL (recimo) i tamo dobijem to novo (a na osnovu ovog SR BiH drzavljanstva).
Istina, kada sam se (iz ciste zaje@ancije) krajem devedesetih obratio ambasadi BiH u Australiji rekli su mi da je moj JMB 'srpski' te da oni nemaju nameru da mi daju drzavljanstvo BiH bez obzira sto imam drzavljanstvo SR BiH...

#6 LepiLeonardo

LepiLeonardo
  • Sleepers
  • 38 posts

Posted 05 June 2006 - 15:59

Sad sve zavsi da li si se pomirio sa sudbinom Ozija. I Srbija i BiH ce hteli ne hteli biti ugurani u EU, onda ce verovatno morati da poostre rezim dobijanja drzavljanstva. Uzmi dok mozes uvek je korisnije imati dva.

#7 Nimrod

Nimrod
  • Members
  • 2,514 posts

Posted 07 June 2006 - 13:40

QUOTE(TriK @ 3 Jun 2006, 19:12)
Kako do drzavljanstva BiH?

Da li imam pravo na dobijanje drzavljanstva na osnovu toga sto mi je majka rodjena u BiH i ima drzavljanstvo i BiH i Srbije?
Ja sam rodjen u Beogradu i imam drzavljanstvo Srbije.

Procitao sam negde na net-u da u zakonu BiH postoji stavka da se moze steci njihovo drzavljanstvo ako je jedan od roditelja rodjen u BiH.


Da, mozes. Ja sam rodjen 79te, u Beogradu, imam drzavljanstvo Srbije, a od 93 i BIH (Rep Srpske - tako pise na izvodu), na osnovu toga sto mi je tata tamo rodjen i ima drzavljanstvo. Imam i pasose obe drzave (istina, ne zivim ni u jednoj ni u drugoj).

#8 iDemo

iDemo
  • Members
  • 5,385 posts

Posted 07 June 2006 - 15:15

QUOTE(Nimrod @ 7 Jun 2006, 22:40)
...istina, ne zivim ni u jednoj ni u drugoj).

Care.

#9 speedlimit

speedlimit
  • Members
  • 44 posts

Posted 22 June 2006 - 00:51

QUOTE(TriK @ 4 Jun 2006, 14:27)
Rodjen sam osamdesetih.Otac mi je iz Srbije,ali kako stvari stoje moguce da cemo ostati i bez tog dela teritorije mad.gif .

Koliko mogu da ukapiram,postoji sansa da steknem drzavljanstvo BiH (RS)
ako sa druge strane saltera sedi Srbin wink.gif ,tj. ako se za pomoc obratim vlastima Republike Srpske.

Posto mi je majka rodjena u V.Zvorniku,a to je sad Rep.Srpska moguce da cu dobiti.

Ako nije tajna kako si ti stekao drzavljanstvo,a nisi ni ziveo tamo?


I meni je majka iz Zvornika biggrin.gif , i ja sam rodjen u Beogradu biggrin.gif ...i isto sam se raspitivao za drzavljanstvo Bih RS... biggrin.gif

A sad sto me najvishe zanima je sta bi to bilo povoljnije kada bi uzeli njihovo drzavljansto??Koji je tvoj motiv ako smem da pitam?

#10 TriK

TriK
  • Members
  • 165 posts

Posted 22 June 2006 - 15:42

Jos mi reci da se znamo pa da bude veselo!!!

Salim se!

Pasos,mozda jos nesto ako je izvodljivo...
Gledao sam neki spisak zemalja u koje se moze putovati sa njihovim pasosem bez vize i duzi je nego nas.Mada nisam siguran koliko je bio merodavan.

Pretpostavljam da te isto zanima.

Kakva su tvoja saznanja po pitanju drzavljanstva?

Edited by TriK, 22 June 2006 - 15:43.


#11 speedlimit

speedlimit
  • Members
  • 44 posts

Posted 22 June 2006 - 21:34

pa evo ovako...ujak ima drzavljanstvo bih i zivi u M.Zvorniku znaci Srbiji, a radi u Velikom Zvorniku...njegov sin je hteo da uzme drzavljanstvo Bih zbog povoljnije kupovine kola...Ispostavilo se da je jedino resenje da se prijavis ko sto je on uradio na adresu u Bih ida onda pozivajuci se na drzavljanstvo roditelja,podneses zahtev...mada je bilo evlik problema posto su sada doveli muslimane u administraciju..satro "pozitivna diskriminacija" ovo ono tako da je sada malo teze...(citaj nadji naseg coveka)...a posto ti je keva iz Zvorika a to je granica znaci i da su Zvornicani oni koji se pitaju wink.gif ...

#12 Bubcay

Bubcay
  • Sleepers
  • 17 posts

Posted 23 June 2006 - 07:39

QUOTE(speedlimit @ 22 Jun 2006, 22:34)
pa evo ovako...ujak ima drzavljanstvo bih i zivi u M.Zvorniku znaci Srbiji, a radi u Velikom Zvorniku...njegov sin je hteo da uzme drzavljanstvo Bih zbog povoljnije kupovine kola...Ispostavilo se da je jedino resenje da se prijavis ko sto je on uradio na adresu u Bih ida onda pozivajuci se na drzavljanstvo roditelja,podneses zahtev...mada je bilo evlik problema posto su sada doveli muslimane u administraciju..satro "pozitivna diskriminacija" ovo ono tako da je sada  malo teze...(citaj nadji naseg coveka)...a posto ti je keva iz Zvorika a to je granica znaci i da su Zvornicani oni koji se pitaju  wink.gif ...


Jao bre koliko Zvornicana (sto po mestu stanovanja, sto poreklom) se pomenu ovde.... Pa da se i ja pridruzim wink.gif .

Svi ti zakoni su ekstra konfuzni i prilicno blesavi. Ja sam rodjen u Srbiji krajem 60-tih, a ziveo vecinu zivota u Zvorniku. Po tadasnjem zakonu drzavljanstvo se dobijalo po mestu rodjenja oca, tako da drzavljanstvo Srbije nikada nisam mogao dobiti jer je otac rodjen u Hercegovini. Posle rata sam ziveo u M.Zvorniku ali zbog nekog glupog magicnog kruga - nikada nisam mogao prijaviti M.Z. kao mesto boravka. Nije se moglo prijaviti boraviste u Srbiji ako nisi drzavljanin Srbije, a drzavljanstvo nisi mogao dobiti bez boravista.... srpska logika. Anyway, uskoro postajem drzavljanin Australije, pa sve to postaje prilicno irelevantno innocent.gif .

P.S. Pozdrav svim sadasnjim i bivsim Zvornicanima thumbsup.gif .

#13 Nimrod

Nimrod
  • Members
  • 2,514 posts

Posted 23 June 2006 - 08:15

QUOTE(TriK @ 22 Jun 2006, 17:42)
Jos mi reci da se znamo pa da bude veselo!!!

Salim se!

Pasos,mozda jos nesto ako je izvodljivo...
Gledao sam neki spisak zemalja u koje se moze putovati sa njihovim pasosem bez vize i duzi je nego nas.Mada nisam siguran koliko je bio merodavan.

Pretpostavljam da te isto zanima.

Kakva su tvoja saznanja po pitanju drzavljanstva?



Kao sto rekoh, imam i pasos, i nisam se mnogo usrecio, evo ti spisak, celih 17 zemalja (www.mvp.gov.ba)

SPISAK ZEMALJA
ZA KOJE DRŽAVLJANIMA
BOSNE I HERCEGOVINE
NE TREBA ULAZNA VIZA




DRŽAVA
USLOVI ZA ULAZAK
1 DOMINIKA do 21 dan ne treba viza
2 HRVATSKA
3 KUBA za poslovnu posjetu treba viza, BUDIMPEŠTA
4 MAKEDONIJA
5 MALDIVI do 30 dana
6 MALEZIJA
7 RUSIJA potrebno garantno pismo ili poslovni poziv
8 SAMOA do 30 dana ne treba viza
9 SANTA LUSIJA do 28 dana ne treba viza
10 SEJŠELI potrebna povratna karta
11 SINGAPUR
12 SOLOMONSKI OTOCI
13 SRBIJA I CRNA GORA
14 ST VINCENT I GRENADIN
15 TUNIS
16 TURSKA
17 ZAPADNA SAMOA

#14 speedlimit

speedlimit
  • Members
  • 44 posts

Posted 23 June 2006 - 16:13

pa i nisi... smile.gif
Ne,mislim da je ljudima puklo nesto u glavi i zele na bilo koji nacin da dodju do bilo kakvog pasosha na kome ne pishe SR Jugoslavija...pa makar to bila i Bosna
Ah da ionako svi nasi tamo imaju dvojno drzavljanstvo...BiH i SCG

Edited by speedlimit, 23 June 2006 - 16:15.


#15 TriK

TriK
  • Members
  • 165 posts

Posted 23 June 2006 - 16:37

Koliko sam razumeo,ja samo treba da se prijavim tamo dok ne dobijem drzavljanstvo,a kad dobijem opet se prijavim u Srbiju.

Ako se ja odjavim odavde,a prijavim tamo,da li ja automatski ostajem bez licne karte?
Ako je tako,kako uopste da predjem granicu bez LK da bi se tamo prijavio innocent.gif ?