Jump to content


Photo

Hrvatsko drZavljanstvo


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
162 replies to this topic

#46 jvujuc

jvujuc
  • Members
  • 543 posts

Posted 15 January 2007 - 20:50

QUOTE(PURGER @ 15 Jan 2007, 20:24)
Inače moj odličan prijatelj Davor Vidiš konzul u Subotici je bio bubnjar grupe Film.
Zanimljivosti radi....
,,,i ak nekom treba veza,,, innocent.gif  biggrin.gif


Pa aj' mi sredi za švecu, pa da moze da radi kod mene u Briselu wink.gif

#47 Cro-boy

Cro-boy
  • Members
  • 4,466 posts

Posted 15 January 2007 - 21:29

QUOTE(jvujuc @ 15 Jan 2007, 20:50)
Pa aj' mi sredi za švecu, pa da moze da radi kod mene u Briselu wink.gif


trebali ste danas pokusat. Trebali ste igrat na kartu domacinskog sentimenta

#48 sneaky

sneaky
  • Members
  • 117 posts

Posted 16 January 2007 - 14:03

Evo i ja sam odlucio da se iscimam i pokusam da ga izvucem.
Sa oceve strane baba i deda Hrvati i cela ta strana rodbine.
Medjutim posto sam punoletan drzavljanstvo mogu da dobijem samo na osnovu pripadnosti hrvatskog naroda.
Srecom, jos kao klinca baba me je krstila u katolickoj crkvi u Starigradu na Hvaru.
Skoro sam zatrazio taj crkveni list i dobio ga, tu me je baba izjasnila kao Hrvata, sto pise na istom.
Da li je ovo dovoljno jak dokument za dobijanje domovnice?

#49 Atreid

Atreid
  • Banned
  • 8,210 posts

Posted 16 January 2007 - 14:44

QUOTE(sneaky @ 16 Jan 2007, 13:03)
Evo i ja sam odlucio da se iscimam i pokusam da ga izvucem.
Sa oceve strane baba i deda Hrvati i cela ta strana rodbine.
Medjutim posto sam punoletan drzavljanstvo mogu da dobijem samo na osnovu pripadnosti hrvatskog naroda.
Srecom, jos kao klinca baba me je krstila u katolickoj crkvi u Starigradu na Hvaru.
Skoro sam zatrazio taj crkveni list i dobio ga, tu me je baba izjasnila kao Hrvata, sto pise na istom.
Da li je ovo dovoljno jak dokument za dobijanje domovnice?

Jeste.

#50 Pontijak

Pontijak
  • Members
  • 3,395 posts

Posted 16 January 2007 - 15:11

QUOTE(Dalmatinac @ 23 Jul 2006, 19:58)
šta ste  navalili.....  tongue.gif

haha ma da, za koju godinu ce Srbija uci u Ginisa, jedina drzava koja ima 4/5 stanovnika sa dvojnim drzavljanstvom laugh.gif

#51 tomo777

tomo777
  • Members
  • 154 posts

Posted 22 January 2007 - 14:31

QUOTE(Atreid @ 15 Jan 2007, 15:40)
Nije tacno.
II. STJECANJE DRŽAVLJANSTVA

Članak 3.

Hrvatsko državljanstvo stječe se:

1. podrijetlom;
2. rođenjem na teritoriju Republike Hrvatske;
3. prirođenjem;
4. po međunarodnim ugovorima.

Članak 4.

http://www.sindikatp...zavljanstvo.htm

Evo proučio sam Zakon Hrvatskom državljanstvu i moram reći da si u pravu ! Tko je rođen u Hrvatskoj može dobiti državljanstvo.

#52 tomo777

tomo777
  • Members
  • 154 posts

Posted 22 January 2007 - 14:32

QUOTE(sneaky @ 16 Jan 2007, 14:03)
Evo i ja sam odlucio da se iscimam i pokusam da ga izvucem.
Sa oceve strane baba i deda Hrvati i cela ta strana rodbine.
Medjutim posto sam punoletan drzavljanstvo mogu da dobijem samo na osnovu pripadnosti hrvatskog naroda.
Srecom, jos kao klinca baba me je krstila u katolickoj crkvi u Starigradu na Hvaru.
Skoro sam zatrazio taj crkveni list i dobio ga, tu me je baba izjasnila kao Hrvata, sto pise na istom.
Da li je ovo dovoljno jak dokument za dobijanje domovnice?

A nisi rođen u Hrvatskoj? Mislim, nema veze, dobit ćeš ga zato jer si kršten ...

#53 ivek20

ivek20
  • Members
  • 24 posts

Posted 03 February 2007 - 12:58

Pozdrav,

Ja sam pripadnik hrvatske nacionaslnosti iz Srbije, i po tom osnovu sam sa svim potrebnim dokumentima u martu 2006. predao u BG konzulatu zahtev za HR državljanstvo. Zanima me kad mogu očekivati da dobijem državljanstvo...koliko to sve traje? U ministarstvu vanjskih poslova daju samo uopštene podatke, tako da me interesuje vaše iskustvo.
Hvala puno!!

#54 meric

meric
  • Members
  • 60 posts

Posted 03 February 2007 - 15:54

QUOTE(ivek20 @ 3 Feb 2007, 12:58)
Pozdrav,

Ja sam pripadnik hrvatske nacionaslnosti iz Srbije, i po tom osnovu sam sa svim potrebnim dokumentima u martu 2006. predao u BG konzulatu zahtev za HR državljanstvo. Zanima me kad mogu očekivati da dobijem državljanstvo...koliko to sve traje? U ministarstvu vanjskih poslova daju samo uopštene podatke, tako da me interesuje vaše iskustvo.
Hvala puno!!

Pa nema nekog fiksnog pravila, ali svakako mozes ocekivati da to potraje najmanje godinu dana, a verovatno vise od dve. Moji prijatelji koji su se time bavili su cekali od 8 meseci (ali to je davno bilo, mozda cak i krajem 90-ih), pa do neke 2,5 godine (ovo je sveze). I to do prvog odgovora - mozda se sve zavrsi odmah, a mozda i zatraze jos neki dokument, pa onda sledi jos nekoliko meseci cekanja...

Nego, ako ne smatras to suvise licnim pitanjem, ukoliko si ziveo u Srbiji - kojim dokumentima mozes dokazati nacionalnost? Meni ama bas nigde ne pise nacionalna pripadnost, osim na cuvenom SV-20 koji predajes kada upisujes godinu na fakultetu, a i to ne moras da popunis niti bilo ko gleda... mi prosto nemamo zvanicni dokument gde je naznacena nacionalnost.

Edited by meric, 03 February 2007 - 15:57.


#55 jms_uk_2001

jms_uk_2001
  • Validating
  • 2,684 posts

Posted 03 February 2007 - 18:20

QUOTE(meric @ 3 Feb 2007, 14:54)
Nego, ako ne smatras to suvise licnim pitanjem, ukoliko si ziveo u Srbiji - kojim dokumentima mozes dokazati nacionalnost? Meni ama bas nigde ne pise nacionalna pripadnost, osim na cuvenom SV-20 koji predajes kada upisujes godinu na fakultetu, a i to ne moras da popunis niti bilo ko gleda... mi prosto nemamo zvanicni dokument gde je naznacena nacionalnost.



nekad pisalo na izvodima iz maticne knjige rodjenih - drzavljanstvo i nacionalnost.

#56 Atreid

Atreid
  • Banned
  • 8,210 posts

Posted 03 February 2007 - 18:56

QUOTE(meric @ 3 Feb 2007, 14:54)
Nego, ako ne smatras to suvise licnim pitanjem, ukoliko si ziveo u Srbiji - kojim dokumentima mozes dokazati nacionalnost? Meni ama bas nigde ne pise nacionalna pripadnost, osim na cuvenom SV-20 koji predajes kada upisujes godinu na fakultetu, a i to ne moras da popunis niti bilo ko gleda... mi prosto nemamo zvanicni dokument gde je naznacena nacionalnost.

Hehehe, ovdje svi sjedili na usima kad su bili casovi iz Sociologije wink.gif

Nacionalnost se nedokazuje niti jednim dokumentom. Nacionalnost je svijest o pripadnosti. To, znaci da ako se osjecas Marsovcem, niko ne moze da ti negira osjecanje pripadnosti Marsovcima i to ti mora upisati u bilo koji zvanicni dokument u kojem se trazi. Ustavom Srbije, i starim i novim, je zagarantovano pravo da se ne moras izjasniti o nacionalnoj pripadnosti.

#57 Crveniautobus

Crveniautobus
  • Members
  • 4,131 posts

Posted 03 February 2007 - 19:56

QUOTE(Atreid @ 3 Feb 2007, 19:56)
Hehehe, ovdje svi sjedili na usima kad su bili casovi iz Sociologije  wink.gif

Nacionalnost se nedokazuje niti jednim dokumentom. Nacionalnost je svijest o pripadnosti. To, znaci da ako se osjecas Marsovcem, niko ne moze da ti negira osjecanje pripadnosti Marsovcima i to ti mora upisati u bilo koji zvanicni dokument u kojem se trazi. Ustavom Srbije, i starim i novim, je zagarantovano pravo da se ne moras izjasniti o nacionalnoj pripadnosti.


Da, ali ima tu i jedna zachkoljica. Etnicitet nije samo stvar osecanja pripadnosti, vec i prihvatanja od strane grupe kojoj se osoba oseca da pripada. Ako neko kaze da je Marsovac, ne postoji grupa koja bi verifikovala njegovu pripadnost Marsovcima. S druge strane, postoji drustvena grupa koja bi verifikovala da je nas Marsovac spreman da se pridruzi ostalim svemircima, izgubljenoj vanbracnoj deci estradnih zvezda, blizancima politicara, inkarnacijama bozanstava, svetlosnim ratnicima i ratnicama, Napoleonima, i Brenama u najblizoj Ustanovi.

Naravno, postoji i mogucnost da ce osoba iz protesta izjaviti da pripada nekoj grupi poput Marsovaca, u kom slucaju je dijagnoza najverovatnije donkihotizam.

#58 FriendOfTheEarth

FriendOfTheEarth
  • Members
  • 590 posts

Posted 03 February 2007 - 21:36

Nacionalnost? Na bilo kom dokumentu, tada vazecem, u ex SFRJ.
Video sam da su ljudi dobijali CRO drz. i pomocu radne knjizice, zute i ubudjale...

Ako si mladji - trazi katolichkog svestenika da ti izda "potvrdu" wink.gif


edit: rech

Edited by FriendOfTheEarth, 03 February 2007 - 21:39.


#59 FriendOfTheEarth

FriendOfTheEarth
  • Members
  • 590 posts

Posted 03 February 2007 - 21:37

Dupli post.

Edited by FriendOfTheEarth, 03 February 2007 - 21:38.


#60 ivek20

ivek20
  • Members
  • 24 posts

Posted 04 February 2007 - 00:36

QUOTE(meric @ 3 Feb 2007, 15:54)
Pa nema nekog fiksnog pravila, ali svakako mozes ocekivati da to potraje najmanje godinu dana, a verovatno vise od dve. Moji prijatelji koji su se time bavili su cekali od 8 meseci (ali to je davno bilo, mozda cak i krajem 90-ih), pa do neke 2,5 godine (ovo je sveze). I to do prvog odgovora - mozda se sve zavrsi odmah, a mozda i zatraze jos neki dokument, pa onda sledi jos nekoliko meseci cekanja...

Nego, ako ne smatras to suvise licnim pitanjem, ukoliko si ziveo u Srbiji - kojim dokumentima mozes dokazati nacionalnost? Meni ama bas nigde ne pise nacionalna pripadnost, osim na cuvenom SV-20 koji predajes kada upisujes godinu na fakultetu, a i to ne moras da popunis niti bilo ko gleda... mi prosto nemamo zvanicni dokument gde je naznacena nacionalnost.


Hvala na tom, za mene nepovoljnom saznanju....Znači treba se načekati. Do sada mi nisu tražili nikakvu nadopunu dokumenata, pa se nadam da je sve tu, kako mi je otprilike i rekla službenica u konzulatu kada sam prošlog marta predao zahtev.

U Srbiji sam rođen i još uvek živim, u Beogradu. Hvala na obziru, ali ne smatram ovo suviše ličnim, na koncu, tu smo da razmenimo iskustva... Da, u pravu si, nema dokumenata danas u kojima piše nacionalnost, ali tvoji otac, majka ili neko stariji sigurno ima dokumenta tipa radne knjižice ili svedočanstva iz škole na kojima piše da su hrvatske narodnosti. bilo kakav dokument iz doba Jugoslavije je punovažan, i bitno je da poneseš sve što imaš. Meni su iz prve sve primili, a dosta ljudi sam video da vraćaju da bi im doneli nešto validno. Čak sam i pradedinu umrlicu doneo...eto.
Krsni list iz crkve više nema nikakvu funkciju-imao je samo devedesetih, kada je moj stric npr sa time izvadio državljanstvo. Sada to nema ulogu, jer to svako može da se krsti. Dakle- u tatinu fijoku po njegovu radnu knjižicu!!!

A na ŠV obrascu svake godine napišem drugu nacionalnost, uvek neku, u Srbiji, neomiljenu. Ove godine sam napisao OSTALI GRAĐANIN, zbog ustava koji deli građane na Srbe i ostale.