Jump to content


Photo

Fotografija za početnike


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
50 replies to this topic

#1 Glas RazumaN

Glas RazumaN
  • Members
  • 2,538 posts

Posted 16 April 2006 - 18:32

tj meni i sličnima kao ja. tongue.gif

Neka onaj ostane za dostignuća "kultnih" umetnika. tongue.gif

Ono što bi voleo je da svako od iskusnijih ili manje iskusnih ili bilo ko ko ima šta da kaže na zadatu temu - napiše 1, 2, 3, x saveta za bilo kog početnika ko se tek latio digitalca. Od najosnovnijih i nekome najbanalnijih stvari pa do objašnjenja nekih pojmova tipa ekspozicija, shuter spead, white balanse i ostalo što se spominje u manualima, tj kakvu ulogu svaka od tih stvari ima na fotografiju i kako je najbolje primenjivati (nemojte da ikome od iskusnijih bude ispod časti da govori o takvim stvarima tongue.gif)... Ne treba govoriti da su digitalci stvar u povoju, već podosta aktuelni i masovni, što će vremenom samo da raste pa mislim da nisam jedini ko bi mogao da ima koristi od jednog ovakvog topika.

So, može neko da krene sa nekim "apsolutno prioritetnim" stvarima za koje misli da su neizostavne stvari za bilo koga. Možda neko da kaže nešto i na temu slikanja/fokusiranja noću, propade mi sinoć dosta potencijalno dobrih fotki. smile.gif

#2 chicha richa

chicha richa
  • Members
  • 1,491 posts

Posted 16 April 2006 - 19:31

Evo ovako - najbitnija je kompozicija, to jest raspored ukomponovanih objekata u kadar. Ne postoji taj post koji nekoga moze nauciti da komponuje - naravno, ima par osnovnih pravila, ali je uglavnom u pitanju osecaj. Mozes iskosa, odozdo, odozgo, frontalno, mozes krupno, detalj (makro), total (sto sire) ... samo da taj raspored mrlja i teksture na papiru ima vizuelnu snagu koja ce da te necim privuce.

edit: u stvari, kompozicija je sve. Ostalo je tehnika

Edited by chicha richa, 16 April 2006 - 23:40.


#3 pcelica

pcelica
  • Members
  • 492 posts

Posted 16 April 2006 - 22:05

super ideja, ali ako moze ja bih je prosirila i na klasicne foto aparate, ne samo digitalce. meni bi licno to puno znacilo jer slikam sa takvim jednim. ne znam koji objektiv je za sta /tj koji da kupim/, kako da slikam nesto sto je daleko dosta od mene, kako da slikam krupne kadrove itd.
svaki savet je dobrodosao hvala smile.gif

#4 chicha richa

chicha richa
  • Members
  • 1,491 posts

Posted 16 April 2006 - 23:48

QUOTE(Glas RazumaN @ 16 Apr 2006, 19:32)
... Možda neko da kaže nešto i na temu slikanja/fokusiranja noću, propade mi sinoć dosta potencijalno dobrih fotki. smile.gif

Ako su portreti u pitanju, blic je nazalost majka. Ako je motiv Grad Nocu ili Bilo Sta Nocu, tripod (stalak) obavezno, ili neki drugi cvrst oslonac - ono "mutno" nije uvek zbog loseg fokusa, vec zbog pomeranja ruke. Aparat podesis na visu osetljivost (iso 400 i vise npr.) otvoris blendu i produzis expoziciju koliko treba, naravno. Sve sto se ne bude mrdalo bice koliko - toliko oshtro.
Takodje, vrlo je bitno podesiti White Balance (balans belog) jer od toga najvise zavisi vernost boja sa fotografije onim u prirodi - npr, suncevo svetlo je mnogo hladnije od svetla sijalice ili svece, pa ce WB podesen na dnevno (suncano) u nocnim uslovima da daje zute fotografije bez ili sa malo stvarnih hladnih tonova. Dakle, aparat u shake i uci opcije koje ti nudi. Sto vise manuelnih, to bolja kontrola fotografisanja.

Edited by chicha richa, 16 April 2006 - 23:49.


#5 copkillah

copkillah
  • Members
  • 4,075 posts

Posted 17 April 2006 - 00:12

Za početak navedi koji aparat imaš smile.gif

To čisto iz razloga što sa pojedinim aparatima ne može da se pravi pita od ..... znate već čega smile.gif

#6 kobac

kobac
  • Members
  • 1,776 posts

Posted 17 April 2006 - 01:28

QUOTE(chicha richa @ 16 Apr 2006, 17:48)
Ako su portreti u pitanju, blic je nazalost majka. Ako je motiv Grad Nocu ili Bilo Sta Nocu, tripod (stalak) obavezno, ili neki drugi cvrst oslonac - ono "mutno" nije uvek zbog loseg fokusa, vec zbog pomeranja ruke. Aparat podesis na visu osetljivost (iso 400 i vise npr.) otvoris blendu i produzis expoziciju koliko treba, naravno. Sve sto se ne bude mrdalo bice koliko - toliko oshtro.


sto se tice fokusiranja pri slabom svetloscu, tu ima par trikova.

jedan je recimo, ako imas zum objektiv da prvo zumiras maksimalno,
fokusiras (automatski ili manuelno), onda iskljucis auto-fokus, i vratis
zum tamo gde si hteo.

neki fotoaparati imaju auto-focus assit... svetlsni snop koji
aparat salje da bi sebi pomogao pri fokusiranju, proveri da li
tvoj aparat to ima i kako se koristi.

a mozes i sam da na trenutak uperis neki svetlosni snop (lampu ili sta ti ja znam)
fokusiras.. pa onda iskljucis auto-fokus.

drugi problem pri slabom svetloscu je naravno duzina ekspozicije.
slike ispadaju mutne ako je ekspozicija predugacka, ili previse tamne ako
nije dovoljno dugacka.

resenja su da koristis:
- film vece osetljivosti (ili da digitalac podesis na vecu osetljivost)
- veci ovor blende
- da ucvrstis aparat nekako (malo ko nosi tripod okolo, ali vrlo cesto
mozes aparat da naslonis na nesto)
- neki aparati i objektivi imaju 'image stabilization', to isto dosta pomaze
- gledaj da aparat drzis pravilno

imaj u vidu da veca osetljivost nosi sa sobom 'manju rezoluciju' da tako kazem,
kao i da veci otvor blende dovodi do toga da pozadina pada van fokusa.

Edited by kobac, 17 April 2006 - 01:28.


#7 Aion

Aion
  • Members
  • 856 posts

Posted 17 April 2006 - 10:43

- Kad smo kod blica za portrete, najcesce ga treba korisiti i kada se slika pri jakom suncu (za razbijanje senki) i u kontrasvetlu.

- Za pocetnike su veoma korisni modovi sa scenama (portret, pejzaz, sport,...). Ovi modovi ce dati bolje rezultate nego AUTO, ili nestrucno korisnje naprednih modova.

- Ako se izuzmu najjefitiniji fotoaparati i aparati u telefonima, na ostrinu fotografije (odnosno neostrinu) pre svega utice podrhtavanja pri fotografisanju. Znaci, kada ste u prilici obavezno koristite stativ, ako ga nemate nadjite nesto na sta mozete da oslonite aparat. Ako ni to ne mozete, onda se potrudite da pravilno drzite aprat: aparat se po pravilu drzi sa obe ruke, pri cemu se laktovi oslanjaju na telo. Pri ovomo slobodno improvizujte: recimo, ako setie mozete kao oslonac za laktove upotrbiti naslone za ruke na stolici; mozete se osloniti na neki zid ili drvo; bez obzira sto izgleda smesno, pri fotografisnaju mozete zgrliti neku banderu ili saobracajni znak...

#8 cune

cune
  • Members
  • 107 posts

Posted 17 April 2006 - 13:01

imam A75 aparat koji moze da automatski fokusitra u 9 tacaka, ali kada pritisnem prvo koleno, nikada mi se ne pojavi vise od 5 zelenih pravougaonika. Najcesce je to izmedju 1 i 3.
Da li je to normalno ili ja negde gresim?

#9 Zeka Peka

Zeka Peka
  • Members
  • 3,687 posts

Posted 17 April 2006 - 13:21

QUOTE(cune @ 17 Apr 2006, 14:01)
imam A75 aparat koji moze da automatski fokusitra u 9 tacaka, ali kada pritisnem prvo koleno, nikada mi se ne pojavi vise od 5 zelenih pravougaonika. Najcesce je to izmedju 1 i 3.
Da li je to normalno ili ja negde gresim?
Апсолутно је нормално. Физички је скоро немогуће да ти цео кадар буде у фокусу, а самим тим никада и неће бити упаљено свих девет аутофокусних тачака.
Саветујем ти да искључиш аутоматско бирање аутофокусне тачке, већ да ти увек аутофокусна тачка буде у средини. Када то подесиш, апарат користиш на следећи начин: Прво изоштриш оно што желиш да буде у фокусу (стиснеш до пола), а након тога урадиш рекомпозицују кадра држећи до пола стиснуто дугме и на крају опаучиш фотку стиском до краја.
Наравно ово све ради у П моду, у ауто моду нема помоћи.

#10 Aion

Aion
  • Members
  • 856 posts

Posted 17 April 2006 - 13:35

QUOTE(cune @ 17 Apr 2006, 15:01)
imam A75 aparat koji moze da automatski fokusitra u 9 tacaka, ali kada pritisnem prvo koleno, nikada mi se ne pojavi vise od 5 zelenih pravougaonika. Najcesce je to izmedju 1 i 3.
Da li je to normalno ili ja negde gresim?


Aparat fokusira na jednoj daljini, recimo 3m. Imam malo iskustva sa Canon A serijom, ali prepostvaljam da ti on oznacava mesta koja se nalaze u fokusu, odnosno koja su na ovoj daljini. Koju daljinu ce aparat izabrati je odredjeno nekim algoritmom ili algoritmima u aparatu. Ono sto bi bilo korisno da naucis je kako da sam kontrolisise na koju tacku ce aparat izostriti. Ovo radis na sledeci nacin:

- prebacis AF na spot merenje i (ako ima tu mogucnost) izaberses srednje polje za autofokusno polje;

- kadriras tako da ti objekat koji zelis da apsolutno bude ostar postavis u centar i na prvo koleno uradis autofokus;

- rekadriras kako zelis ne pustajuci okidac;

- kada si zadovoljan kompozicijom stisnes okidac do kraja.

Korisno bi bilo da se upoznas i sa pojmom dubinske ostrine i na to kako otvor blende utice na nju. Ukratko ako usotris na 3m, nece biti ostri objekti samo na ovoj daljini nego i oni koji se nalaze nesto ispred i nesto iza, recimo izmedju 2 i 5m. Prostor iza je uvek dva puta veci od onog ispred, i velicina ovih prostora zavisi od otvora blende: sto je otvor manji (broj veci - 5,6 je manji otvor od 4) prostor dubinske ostrine je veci.

#11 cune

cune
  • Members
  • 107 posts

Posted 17 April 2006 - 20:04

Zaista hvala zeki i aionu na ovakvim odgovorima. Mislim da sam sklavirio poentu. Da li pod "rekadriras" i "rekompozicija" podrazumevate sledece:

Hocu npr. da slikam automobil sa strane. Udaljen sam od njega tri metra. I bas zelim da prednji tocak bude ostar. Centar na prednji tocak da bi Af odradio svoje. Napominjem da se u ovom momentu vidi samo prednji deo auta. Posle odradjenog prvog kolena, usmeravam aparat na ceo automobil i on sada ceo staje u kadar i nastavljam sa okidanjem.

jbg, izvinjavam se sto sam morao konkretan primer da navedem, ako je nekome do smejanja, neka se smeje u sebi.

poz

#12 Zeka Peka

Zeka Peka
  • Members
  • 3,687 posts

Posted 17 April 2006 - 20:26

QUOTE(cune @ 17 Apr 2006, 21:04)
Da li pod  "rekadriras" i "rekompozicija" podrazumevate sledece:

Да, то је то. Само води рачуна да не мењаш растојање апарата од оног шта сликаш, већ да се крећеш по истој "равни". smile.gif

Edited by Zeka Peka, 17 April 2006 - 20:27.


#13 cune

cune
  • Members
  • 107 posts

Posted 17 April 2006 - 20:34

QUOTE(Zeka Peka @ 17 Apr 2006, 21:26)
Да, то је то. Само води рачуна да не мењаш растојање апарата од оног шта сликаш, већ да се крећеш по истој "равни". smile.gif


Jasno, i dalje sam isto udaljen od objekta snimanja samo malo promenim ugao za par stepeni.
uh, odo' da vezbam smile.gif

#14 Glas RazumaN

Glas RazumaN
  • Members
  • 2,538 posts

Posted 18 April 2006 - 16:35

Evo i mene. smile.gif

QUOTE
Za početak navedi koji aparat imaš smile.gif

Sony DSC-P73.
QUOTE
edit: u stvari, kompozicija je sve. Ostalo je tehnika

Ne bojim se ja za kompoziciju, tj, čini mi se da mi je to najmanji problem, imam 300 ideja. Ali ako već taj deo odradim "kako treba", glupo je da zbog tehnikalija uprskaš nešto što je u potencijalu dobra fotografija. Odatle i želja da se savladaju takve stvari, da baš to što si ti naveo (kompozicija) bude jedina "prepreka" dobroj fotografiji.
QUOTE
otvoris blendu i produzis expoziciju koliko treba, naravno.

Kako znati "koliko treba"?

Dalje,

Kada sam slikao pomenute slike noću na "auto" modu, evidentno je da mu treba izrazito više vremena da odradi "autofokus". Da li ima veze sa pomenutom "brzinom" to što npr slikam dvoje, a fokus je između njih (prazan prostor u stvari), i mogu li u tom slučaju da primenim "Cunetov princip prednjeg točka" smile.gif fokusirajući jednu od te dve osobe, a potom vršeći "rekompoziciju"? (vidite, kako edukativno deluje topik) smile.gif

I još dalje:

Kako postići maximalnu oštrinu slike u sledećoj situaciji, evo jedan JAKO slikovit primer smile.gif :

Slikam nekoga na razdaljini tipa 2 metra, dok mi je sa desne strane ili leve, nebitno, u krupnom (ili ne toliko krupnom) planu glava druge osobe (ne mora bitii samo glava). Ako fokusiram na osobu u daljini, bliža je mutnija i obrnuto, postoji li neka caka ili ti kako da postignem maximalnu oštrinu obe osobe?

I fala svim ljudima dobre volej na "dosadašnjem doprinosu razvoju topika". smile.gif

#15 kobac

kobac
  • Members
  • 1,776 posts

Posted 18 April 2006 - 17:17

QUOTE(Glas RazumaN @ 18 Apr 2006, 10:35)
Slikam nekoga na razdaljini tipa 2 metra, dok mi je sa desne strane ili leve, nebitno, u krupnom (ili ne toliko krupnom) planu glava druge osobe (ne mora bitii samo glava). Ako fokusiram na osobu u daljini, bliža je mutnija i obrnuto, postoji li neka caka ili ti kako da postignem maximalnu oštrinu obe osobe?


smanji otvor blende.

izvini sto cu da koristim englesku terminologiju,
ali ja sam sve naucio na engleskom, pa slabije znam termine na srpskom.

dakle... ovo je problem 'dubine' (depth of field) scene koja je u fokusu.
to zavisi od vise faktora, ali se najlakse kontrolise otvorom blende
(aperature setting)

veci otvor (tipa f/2.0) cini da je manji deo scene u fokusu
a manji (tipa f/8.0) da je veci.

pogledaj recimo ovaj link:

http://www.dofmaster.com/dofjs.html