Jump to content


Photo

Tehnološki singularitet


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
52 replies to this topic

#1 Lenny

Lenny
  • Members
  • 326 posts

Posted 29 March 2006 - 19:14

Ovo može i kao split sa topika 'Veštačka inteligencija', jer se svakako oslanja na AI, ali ima nešto širi zahvat. Po mom mišljenju, radi se o jednom kvazi-religijskom fenomenu koji već nekoliko godina dobija popriličan hajp, sa brojnim sajtovima, blogovima, forumskim naklapanjima, i neizbežnim kultnim sledbeništvom transhumanista, ekstropista i sličnih tehno-fundamentalista. Zato izdvajam nešto oprezniju definiciju:

’’The Technological Singularity, or simply "Singularity," is a multi-faceted concept in futurism with several overlapping and sometimes conflicting definitions. The most proper and prominent definition of the Singularity was given by Vernor Vinge in his essay, The Coming Technological Singularity. It refers to the point at which superhuman intelligence is created technologically. These superhuman intelligences could then apply their brainpower and expertise to the task of creating additional or more powerful superhuman intelligences, resulting in a snowball effect with consequences beyond our present ability to imagin"...> dalje i ovde naravno link

Vernor Vinge, dalje o putevima ka IA, AI i njihovom preplitanju link
Još malo ispiranja 13 comments on Vinge’s Singularity
Bruce Sterling, tekst iz 04 sa duhovito-kritičkim osvrtom link

Što se tiče podnaslova topika, mislim da je očigledno na šta aludiram. Kao religiozno biće, čovek ima arhetipsku želju da doživi ‘kraj priče’. U pitanju je potreba za nekom vrstom spasonosnog, eshatolikog događaja koji će nas uvesti u stanje ’kolektivne transcendencije’, događaja koji u različitim tradicionalnim ili modernim religijama poprima različite forme. Gotovo da ne postoji generacija koja nije osećala da je kraj blizu, prepoznavajući sve uobičajene znake propasti – ratove, glad, nemaštinu, epidemije, zagađenje, prirodne katastrofe. U novijoj istoriji pažnja je usmerena na tehnološke uzroke – od hladnoratovskog ’nuklearnog holokausta’, hemijskog oružja, preko genetski modifikovanih virusa, do Y2K histerije. Savremeni proroci (pominjani R. Kurzweil) su nešto oprezniji ali ništa manje pretenciozni. Umesto određenog Događaja, oni predviđaju eksponencijalni razvoj i preklapanje tzv. GNR tehnologija (genetika, nanotech, robotika) što će nas dovesti do ’’horizonta događaja’’ iza koga nastupa posve nova Realnost, a koju uopšte nismo u stanju ni da zamislimo rolleyes.gif Mislim da sledeća, pomalo autoironična replika sf autora Charles Strossa, najbolje sumira celu priču:

’’...Singularity is a load of religious junk. Christian mystic rapture recycled for atheist nerds.’’ (Accelerando, 2005)

#2 morgana

morgana
  • Members
  • 1,815 posts

Posted 29 March 2006 - 20:29

Pa, dobro, tehnoloski singularitet je nonsens, narocito njegovo pozicioniranje u 2030 i neku,ali je osporavan i od strane mnogih transhumanista i sl. pokreta.
transhumanizam je veoma sirok koncept,nema nuzno religijsku konotaciju.u svojoj svetovnoj formi svodi se na podrsku novim tehnologijama i njihovu humanu primjenu,a varijeteti unutar transhumanizma nastaju ukrstanjem sa odredjenim politickim ili filozofskim konceptima.

#3 Lenny

Lenny
  • Members
  • 326 posts

Posted 31 March 2006 - 19:31

QUOTE(morgana @ 29 Mar 2006, 21:29)
Pa, dobro, tehnoloski singularitet je nonsens, narocito njegovo pozicioniranje u 2030 i neku,ali je osporavan i od strane mnogih transhumanista i sl. pokreta.


Da li će se Singularitet dogoditi i kada, 2030, '45, '52, nemam pojma, samo sam se zapitao da li takav događaj za štrebere agnostike/ateiste wink.gif ima isti značaj kao Qiyamah za muslimane, Kali Yuga za hinduse, Ragnarok za nordijce, Apokalipsa za hrišćane, Bliski Susret za ufo fanatike, itd. To je nešto šira tema, pa sam u nedostatku prikladnijeg pdfa naglasio tehno aspekt. U principu, nemam ništa protiv - smatram istorijskom privilegijom samu priliku da naša generacija u sledećih 50ak godina dočeka takav nekakav epohalni događaj. Bilo bi uzbudljivo iskusiti nešto vredno pažnje za razliku od dosadašnjeg beskonačnog niza trivijalnosti (ratovi, revolucije, pandemije, prirodne katastrofe i sl), zar ne?

QUOTE
transhumanizam je veoma sirok koncept,nema nuzno religijsku konotaciju.u svojoj svetovnoj formi svodi se na podrsku novim tehnologijama i njihovu humanu primjenu,a varijeteti unutar transhumanizma nastaju ukrstanjem sa odredjenim politickim ili filozofskim konceptima.


U pravu si, progovorio sam iz predrasude. Pomenuo sam ih, pre svega, kao pokret u kome ta ideja nailazi na najveći odjek.

#4 revolucionar

revolucionar
  • Banned
  • 2,408 posts

Posted 05 April 2006 - 13:04

QUOTE(Lenny @ 29 Mar 2006, 19:14)
Ovo može i kao split sa topika 'Veštačka inteligencija', jer se svakako oslanja na AI, ali ima nešto širi zahvat. Po mom mišljenju, radi se o jednom kvazi-religijskom fenomenu koji već nekoliko godina dobija popriličan hajp, sa brojnim sajtovima, blogovima, forumskim naklapanjima, i neizbežnim kultnim sledbeništvom transhumanista, ekstropista i sličnih tehno-fundamentalista. Zato izdvajam nešto oprezniju definiciju:
Što se tiče podnaslova topika, mislim da je očigledno na šta aludiram. Kao religiozno biće, čovek ima arhetipsku želju da doživi ‘kraj priče’. U pitanju je potreba za nekom vrstom spasonosnog, eshatolikog doga?aja koji će nas uvesti u stanje ’kolektivne transcendencije’, doga?aja koji u različitim tradicionalnim ili modernim religijama poprima različite forme. Gotovo da ne postoji generacija koja nije osećala da je kraj blizu, prepoznavajući sve uobičajene znake propasti – ratove, glad, nemaštinu, epidemije, zaga?enje, prirodne katastrofe. U novijoj istoriji pažnja je usmerena na tehnološke uzroke – od hladnoratovskog ’nuklearnog holokausta’, hemijskog oružja, preko genetski modifikovanih virusa, do Y2K histerije. Savremeni proroci (pominjani R. Kurzweil) su nešto oprezniji ali ništa manje pretenciozni. Umesto odre?enog Doga?aja, oni predvi?aju eksponencijalni razvoj i preklapanje tzv. GNR tehnologija (genetika, nanotech, robotika) što će nas dovesti do ’’horizonta doga?aja’’ iza koga nastupa posve nova Realnost, a koju uopšte nismo u stanju ni da zamislimo rolleyes.gif  Mislim da sledeća, pomalo autoironična replika sf autora Charles Strossa, najbolje sumira celu priču:

’’...Singularity is a load of religious junk. Christian mystic rapture recycled for atheist nerds.’’ (Accelerando, 2005)

Izgleda da nisam toliko pametan da razumem svu ovu konfuziju jer zaista ne razumem znacenje reci : eshatolik, koletivna transcedencija, horizont dogadjaja, nova realnost... Kad se govori o propasti, cini mi se, da se takva tumacenja svode na vec vidjene istorijske dogadjaje. Poznato je kakve posledice dovodi diskriminacija: seksualna, nacionalna, rasna, socijalna, religiozna itd. To je bar poznato zapadnoj civilizaciji jer su sve ovo dozivljavali i prezivljavali. Zivimo u vremenu velike socijalne diskriminacije i to ce po nekoj metafizickoj logici dovesti do nasilja i mozda i do katastrofa. Bez trzisne ekonomije nemoguce je zamisliti opstanak ljudske zajednice, medjutim, ta ekonomija ne resava problem humanizma jer je savremena ekonomija u svojoj sustini agresivna i uzrok je ratova, zagadjenja, prirodnih katastrofa.... Na kraju ako se doda i ljudska priroda onda je jasno zasto mnogi ne veruju u neku svetlu buducnost. Kad su u pitanju nauka i tehnoloska dostignuca, nije tesko zamisliti kako ce se to odraziti na buducnost ako se uzme u obzir ljudska priroda i postojeci drustveni sistemi. Na kraju, ovo sto je gore napisano je vec vidjeno i ima za cilj da se od nauke prave mitovi ili da nauka proizvodi mitove...

#5 Lenny

Lenny
  • Members
  • 326 posts

Posted 05 April 2006 - 18:53

QUOTE(revolucionar @ 5 Apr 2006, 14:04)
Izgleda da nisam toliko pametan da razumem svu ovu konfuziju jer zaista ne razumem znacenje reci: eshatolik, koletivna transcedencija, horizont dogadjaja, nova realnost... Kad se govori o propasti, cini mi se, da se takva tumacenja svode na vec vidjene istorijske dogadjaje.

Koliko god bio pametan, kako da razumeš ono što je izvan granica razuma, tj. sadašnjeg nivoa ljudske saznajne moći? Otud i moje slikovito i konfuzno izražavanje... Proroci singulariteta upravo govore o tome - događaju bez presedana u ljudskoj istoriji, koga je iz sadašnjeg vremena nemoguće pojmiti.

QUOTE
Kad su u pitanju nauka i tehnoloska dostignuca, nije tesko zamisliti kako ce se to odraziti na buducnost ako se uzme u obzir ljudska priroda i postojeci drustveni sistemi.

Slažem se, ali 'singularitanci' prognoziraju realnost koju će kreirati/kontrolisati inteligencije višestruko veće od ljudske, bilo IA ili probuđena AI - dakle entiteti čija se priroda razlikuje od naše. Ishod je otvoren i nedefinisan, zato se koristi fraza 'event horizon' koja u ovom kontekstu označava stanje u kome naša sposobnost predviđanja pada na nulu, dok neizvesnost teži beskonačnosti. Možemo tu priču posmatrati kao još jedan napumpani trend koji neko vreme privlači pažnju - meni se učinio dovoljno zanimljivim da bih ga na ovaj način registrovao...

QUOTE
Na kraju, ovo sto je gore napisano je vec vidjeno i ima za cilj da se od nauke prave mitovi ili da nauka proizvodi mitove...

Ne samo da nauka produkuje mitove, nego će ih, po svemu sudeći, i reprodukovati, bukvalno wink.gif - govorim o prašini koja se digla oko transgenetske nauke, a bogami i umetnosti smile.gif

#6 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 06 April 2006 - 02:48

QUOTE(Lenny @ 5 Apr 2006, 19:53)
Koliko god bio pametan, kako da razumeš ono što je izvan granica razuma, tj. sadašnjeg nivoa ljudske saznajne moći? Otud i moje slikovito i konfuzno izražavanje... Proroci singulariteta upravo govore o tome - događaju bez presedana u ljudskoj istoriji, koga je iz sadašnjeg vremena nemoguće pojmiti.

Zasto je to uopste toliko cudno, kad je jasno da je mnogo dogadjaja poslednjih stotinak godina bez presedana u ljudskoj istoriji, i to kako u pozitivnom, tako i negativnom smislu? Meni se cini da je i svodjenje ideje o singularnosti na novovekovni mit vise izraz naseg nedostatka maste i originalnosti nego realne prognoze, mada naravno da svuda ima kojekakvih pseudoreligijskih elemenata. Takodje mislim da je neka vrsta transcedencije, ma bila ona singularnost ili nesto "lakse" neizbezna pod uslovom da covecanstvo prezivi narednih 50-100 godina. Kao sto Stephen Hawking lepo rece pre koju godinu, ako ljudi prezive ovaj vek, opstace jos milijardu godina, ali u pogledu ovog prvog sam skeptican... sad.gif

#7 Lenny

Lenny
  • Members
  • 326 posts

Posted 06 April 2006 - 17:13

QUOTE(Schrodinger @ 6 Apr 2006, 03:48)
Meni se cini da je i svodjenje ideje o singularnosti na novovekovni mit vise izraz naseg nedostatka maste i originalnosti nego realne prognoze, mada naravno da svuda ima kojekakvih pseudoreligijskih elemenata.

Sama ideja je prilično maglovita - zato i jeste predmet spekulacija, što filozofskih, futuroloških, sf literarnih, poetskih, religijskih, itd. Moraće da prođe još koja decenija u razvoju ključnih tehnologija da bi ova, sada neozbiljna, ideja privukla pažnju šire javnosti, tj. uopšte mogla postati predmet ozbiljnih razmatranja. Do tada ćemo se zabavljati moralisanjem i zakonodavstvom oko raznih mogućnosti genetskog inženjeringa, npr. upliftovanja inteligencije životinja do nivoa na kome će 'progovoriti' muštim jezikom i sličnim atrakcijama iz zabavnog parka dr Moroa. Ko je za da upgradeovani delfini i šimpanze dobiju pravo na slobodu govora, javnog okupljanja, glasanja, partijskog organizovanja? Hoćemo li i mi moći da se učlanimo u njihove stranke? Hmm, da vidim za koga ću glasati... sms (srpska majmunska stranka), ldp (liga delfina podunavlja), pss (pokret snaga srbije)...smile.gif

QUOTE
Takodje mislim da je neka vrsta transcedencije, ma bila ona singularnost ili nesto "lakse" neizbezna pod uslovom da covecanstvo prezivi narednih 50-100 godina.

Da, pod uslovom da preživi, šta podrazumevaš pod ovim "lakše"?

#8 srdjanf.

srdjanf.
  • Members
  • 5,016 posts

Posted 06 April 2006 - 18:07

искрено речено, мени сва ова теЧно-сингуларистика изгледа као неко мамбу-џамбу поигравање префињеним људским емоцијама или, не знам, некаквим суштинским бојазнима које носимо као део природе;
и звучи ми фејкно помало све то.

када смо проживели све ове хиљаде године, због чега не би проживели још оволико?

много су ми напорни били за разумевање ови неки фенси супер-звучни но, практично, бесмислени изрази.

пуком логиком праћено, читава порука ми изгледа као:

"све је страшно, опако, опасно и ружно;
те будимо уплашени употребљавајући неразговетни и неразумљиви језик."

од свега есхатолошког и архетипског овде, једино искрено ми изгледа људски страх од сопствене сенке.

све остало звучи као псеудо-месијански гарбиџ.

tired.gif

#9 LogicLevel

LogicLevel
  • Members
  • 770 posts

Posted 06 April 2006 - 20:12

Bah, najvise volim te sto pricaju o raznoraznim mega-dogadjajima a sami verovatno pojma nemaju...nadjite mi npr. nekog optimisticnog prognozera AI a da je taj isti pokusao uopste da napravi nesto kao AI ili se uopste razume u teoriju AI...

Mnogo buke niokocega.


QUOTE
Zasto je to uopste toliko cudno, kad je jasno da je mnogo dogadjaja poslednjih stotinak godina bez presedana u ljudskoj istoriji, i to kako u pozitivnom, tako i negativnom smislu?


Tacno...ali ni jedan od njih do sada nije bila nekakva apokalipsa ili slicno...dakle bice i dalje dogadjaja bez presedana, ali ovo o "singularitetu" nije mnogo drugacije od onih prica tipa Maje i "timewave 2012".

#10 morgana

morgana
  • Members
  • 1,815 posts

Posted 06 April 2006 - 21:29

QUOTE(LogicLevel @ 6 Apr 2006, 21:12)
nadjite mi npr. nekog optimisticnog prognozera AI a da je taj isti pokusao uopste da napravi nesto kao AI ili se uopste razume u teoriju AI...


E bas si lupio

#11 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 07 April 2006 - 03:34

QUOTE(Lenny @ 6 Apr 2006, 18:13)
Da, pod uslovom da preživi, šta podrazumevaš pod ovim "lakše"?

Recimo neku varijantu u kojoj ljudi postizu besmrtnost u smislu pravljenja vernih elektronskih kopija ("Introdus" u sjajnom romanu "Dijaspora" Grega Egana) samih sebe, ali ne uspevaju napraviti superinteligentni AI zato sto, na primer, superinteligencija nije moguca na nivou resursa Suncevog sistema, ili je jednostavno zabranjena zakonima fizike, samo sto mi to jos ne shvatamo.

Ili cak i relativno realisticnu sliku u kojoj u narednih stotinak godina nanotehnologija omogucava ljudima udesetostrucen zivotni vek, sto dovodi do neslucenih mogucnosti intelektualnog i duhovnog razvoja koje su vec u nekom smislu transcedentne u odnosu na ono sto danas imamo. Koliko bi svako od nas bio mudriji, sposobniji, bogatiji i u svakom pogledu superiorniji kad bi ziveo hiljadu-dve godina i mogao praviti odgovarajuce dugorocne planove? Cak i posledice tako jednostavne promene je danas veoma tesko racionalno sagledati, zar ne?

#12 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 07 April 2006 - 03:39

QUOTE(LogicLevel @ 6 Apr 2006, 21:12)
Bah, najvise volim te sto pricaju o raznoraznim mega-dogadjajima a sami verovatno pojma nemaju...nadjite mi npr. nekog optimisticnog prognozera AI a da je taj isti pokusao uopste da napravi nesto kao AI ili se uopste razume u teoriju AI...

Marvin Minsky.
Douglas Hofstadter.
Hans Moravec.
Jel dosta?
(Jos necu da pominjem klasike poput Turinga, ili one preterano optimisticne, ali svakako ne lisene kvalifikacija, kao sto je Ray Kurzweil; da, isti onaj Kurzweil cije se prezime moze procitati na flatbed scannerima ili "pametnim" pojacalima koje koriste npr. Red Hot Chilli Peppers ili Norah Jones)

#13 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 07 April 2006 - 03:40

QUOTE(srdjanf. @ 7 Apr 2006, 03:07)
све остало звучи као псеудо-месијански гарбиџ. 

Takodje.

#14 LogicLevel

LogicLevel
  • Members
  • 770 posts

Posted 07 April 2006 - 03:47

QUOTE(morgana)
E bas si lupio


Mozda. Al kladim se da manje lupam od ovih raznih tehno-proroka. wink.gif Sve to lepo svodi na prodaju knjige, pamfleta, prirucnika, clanstva u klubovima, ulaznica za konferencije i predavanja...neki zaradjuju kroz parole tipa "sutra ce biti kraj sveta jer ce se nasa civilizacija urusiti zbog manjka nafte/vode/zemlje/ozona/biraj" neki kroz price o singularitetima i futurizmu, a vec vekovima opstaje vrlo dobro jedna grupa koja prica o sudnjem danu, apokalipsi i raju na zemlji... wink.gif


QUOTE(Schrodinger @ 6 Apr 2006, 22:34)
Recimo neku varijantu u kojoj ljudi postizu besmrtnost u smislu pravljenja vernih elektronskih kopija ("Introdus" u sjajnom romanu "Dijaspora" Grega Egana) samih sebe, ali ne uspevaju napraviti superinteligentni AI zato sto, na primer, superinteligencija nije moguca na nivou resursa Suncevog sistema, ili je jednostavno zabranjena zakonima fizike, samo sto mi to jos ne shvatamo.


AI nije zabranjena zakonima fizike ali onaj AI kakav mi zamisljamo (tj. pametna i samosvesna masina/kompjuter) verovatno jeste, i to ne samo zakonima fizike koliko logike. Razmislite samo kako funkcionise kompjuter a kako ljudski mozak. Svaki pokusaj da od logicke masine napravite AI zavrsava neizbezno u kombinatorijskoj eksploziji.

Pre ce "AI" da se stvori nekim genetskim inzenjeringom (neko kloniranje mozga, sad vec stvarno lupam) mozda uz neku vezu masina-mozak...dakle trebace neki organski komponent, sad on moze biti "vestacki"...

Sto se tice "downloadovanja" savesti interesantno (zamislite - virtuelni raj!) zvuci ali bojim se da dolazimo do istog problema kao i sa AI. Kako u masinsku (elektronsku, magnetnu) memoriju staviti ono sto cini svest? Sta sve zaista cini svest? itd.

QUOTE
Ili cak i relativno realisticnu sliku u kojoj u narednih stotinak godina nanotehnologija omogucava ljudima udesetostrucen zivotni vek, sto dovodi do neslucenih mogucnosti intelektualnog i duhovnog razvoja koje su vec u nekom smislu transcedentne u odnosu na ono sto danas imamo. Koliko bi svako od nas bio mudriji, sposobniji, bogatiji i u svakom pogledu superiorniji kad bi ziveo hiljadu-dve godina i mogao praviti odgovarajuce dugorocne planove? Cak i posledice tako jednostavne promene je danas veoma tesko racionalno sagledati, zar ne?



Ovde se slazem, pre ce to da se desi. Sad, i ako bih voleo da zivim 1000 godina, shvatam da bi kada bi sa svakim bilo tako nastao pogolem logisticki problem...

Edited by LogicLevel, 07 April 2006 - 03:55.


#15 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 07 April 2006 - 04:08

QUOTE(srdjanf. @ 6 Apr 2006, 19:07)
када смо проживели све ове хиљаде године, због чега не би проживели још оволико?

OK, pokusacu da skiciram objasnjenje, ali odmah da naglasim da ce ovo biti karikatura, jer se radio o ekstremno kompleksnoj problematici koja ima aspekte koji zadiru u bukvalno sve oblasti nauke, a i veliki deo tehnologije, politike, itd. isl. Odmah da kazem da ovakav stav - koji je, nema nikakve sumnje, izuzetno rasiren i cest - licno smatram ekstremno neodgovornim i kratkovidim (bez ikakve zelje za uvredom ili omalovazavanjem, kao sto rekoh radi se o opstoj i upravo zbog toga opasnoj pojavi).

Prvo, trebalo bi malo pojasniti ono "hiljade godina": da li se to racuna od nastanka prvih hominida pre par miliona godina, od nastanka homo sapiensa u danasnjem obliku pre oko 200-300 hiljada godina, ili od pocetka civilizovanog zivota u poslednjih 7-9 hiljada godina? Rasudjivanje je, priznaces, prilicno razlicito za ove slucajeve, jer se o nekoj samosvesti moze govoriti samo u potonja dva slucaja (ako ne i samo u poslednjem); nasi rodjaci poput simpanzi ne postavljaju pitanja o svom opstanku - oni jednostavno jesu, ili nisu ako ih vec covek ne ugrozi kao sto uveliko cini. Sem toga, danas postoje vrlo jaki nalazi u prilog tvrdnje da je pre 75 hiljada godina covecanstvo umalo bilo istrebljeno, broj jedinki je pao na manje od 2500, a neki tvrde i manje od 1000. Ovo se pripisuje supererupciji vulkana Toba na Sumatri koja je bila za red velicine veca od najjace istorijski dokumentovane slicne erupcije (Tambora 1815). S obzirom da je tako mala populacija ekoloski nestabilna, moze se tvrditi da smo tu "za dlaku" imali srece, tako da sledeci put jednostavno je mozemo nemati, i tu proslost nije nikakav argument u pogledu buducnosti.

Postoji jos dva razloga zasto je pogresno izvlaciti zakljucke o buducnosti na osnovu proslosti, jedan manje vazan, a drugi daleko vazniji, mada je i ovaj manje bitan vredan paznje. Taj manje vazan sastoji se u tzv. posmatrackom selekcionom efektu. Kao sto neko ko lovi ribu mrezom sa velicinom okca od 15 cm ne treba da se cudi zasto nije ulovio nijednu ribu od 12 cm i da izvlaci zakljucke da takvih riba od 12 cm duzine nema u moru, tako isto covek kad proucava tragove proslih prirodnih katastrofa, poput sudara sa asteroidima/kometama, supervulkanskih erupcija, eksplozija bliskih supernova/gama-bleskova, ne treba da se cudi sto nije otkrio tragove skorasnjih katastrofa koje bi izazvale izumiranje ljudi, jer su oni nespojivi sa nasim danasnjim postojanjem. Medjutim, to isto tako ne znaci da takvih katastrofa nema, niti da ih ne moze biti, isto kao sto odsustvo riba od 12 cm iz ulova ne govori uistinu bas nista o njihovom prisustvu ili odsustvu u moru. Mi necemo na Zemlji pronaci trag sudara zemlje sa kometom 50 km u precniku u poslednjih milijardu godina, jer bi takav sudar prekinuo lanac evolucije koji vodi do nas, i ja to znam sasvim pouzdano pa makar ne izasao iz svoje sobe i nikada ne uzeo pijuk u ruke da na terenu tragam za kraterima, kao sto mnoge kolege geofizicari rade. Medjutim, tu nema vremenske simetrije: takav sudar se moze desiti sutra i izazvati izumiranje zivota na planeti! (dobro, ne bas sutra, ali narednog meseca ako bi kometa bila na hiperbolicnoj orbiti) Stoga su zakljucci izvedeni iz proslosti o buducnosti u najmanju ruku nepouzdani.

Medjutim, onaj najvazniji razlog jeste taj sto je sam covek danas glavna pretnja unistenjem, i to kako voljno (nuklearni rat pracen nuklearnom zimom, koriscenje neshvatljivo destruktivnih tehnologija danasnjice ili bliske buducnosti u svrhe rata ili terorizma, kao sto su biotehnologija ili nanotehnologija), tako i bezvoljno (kroz globalno zagrevanje, narusavanje ugljenicno-silikatnog ciklusa, ili katastroficni gubitak biodiverziteta). Ove antropogene katastrofe nisu bile moguce ikada ranije u istoriji planete. One stvaraju potpuno novu situaciju, koja je apsolutno i potpuno nepoznata i koja nema nikakvog presedana, nikakvog iskustva, nicega, bas nicega u proslosti, i stoga je dosadasnja istorija sa tog stanovista potpuno irelevantna.

Sir Martin Rees, Kraljevski astronom UK i jedan od najvecih i najangazovanijih zivih intelektualaca, javno je ponudio opkladu na onom sjajnom sajtu www.longbets.com, da ce pre 2020. doci do biotehnoloskog akcidenta u kome ce stradati vise od milion ljudi. On sam kaze da bi bio presrecan da se pokaze da je u krivu i da izgubi pare (koje idu ionako u dobrotvorne svrhe), ali detaljno obrazlaze zasto mu se to cini malo verovatnim. A to je tek bleda senka one destrukcije koja ce biti na raspolaganju ljudima kada ovladaju radikalno novim tehnologijama, kao sto su nanoteh, AI ili tektonski inzenjering. Jos je Nikola Tesla razumeo jednostavne principe na osnovu kojih se moze unistiti cela planeta Zemlja (i to ne nekakvim "tajnim oruzjem", vec najjednostavnijim rezonantnim oscilatorom), a sa svakom godinom unistenje planete postaje sve blize i sve jeftinije gomili suicidalnih politicara, sekti i terorista - da li gajis iluzije da bi bas svi od njih pokazali moralne obzire i ustezanje da to ucine, cim im postane dostupno? A covecanstvo (ili planeta) se unistavaju samo jednom - tu nema reloada... sad.gif sad.gif sad.gif