Jump to content


Photo

Cirilicari ponovo


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
67 replies to this topic

#31 Diskutant

Diskutant
  • Members
  • 8,262 posts

Posted 29 March 2006 - 01:10



#32 Jontra_Volta

Jontra_Volta
  • Members
  • 1,083 posts

Posted 29 March 2006 - 01:21

QUOTE(Grazia @ 29 Mar 2006, 00:50)
Ovo nije tehnicki de Foruma,  ali kad vec i taj aspekt dodirujemo.
Tacno je sto kaze srdjanf. dovoljan je jedan klik. Ali, kad se ima WIN XP,  i instalirana podrska za Serbian Cyrillic,  i pismo i tastatura (ima  u podesavanjima),  i onda nije  nikakav narocit problem kucati,  osnovna tastatura je jedna, ona  uz racunar, samo  u pocetku treba  zapamtiti gde su tipke za љ, њ, ж ч i ћ.
Dakle,  svako, ako hoce,  uz malo truda moze imati oba pisma. I mnoga druga, uostalom, ako mu trebaju, jer se sve  iz WIN-a moze sistemski instalirati. (e sad,  o rasporedima na tastaturi tih nekih "egzoticnijih" pisama ne bih vise ovde, da ne trolujem).


da, ali ja pričam o tastaturi kao hardware-u a ne kao software-u.

ako na hardverskoj tastaturi imam ispisano sve latinicom, problem mi je da pogodim pravo slovo. (в, х, н, с, р, ћирилицом su isti kao B, x, h, c, p latinicom, a nisu ista slova) i potrebno je koncentrisati se mnooogo više nego kad kucaš latinicom po latiničnoj hardverskoj tastaturi. zato kažem da je rešenje imati i hardversku ćiriličnu tastaturu. nije baš praktično rešenje, doduše, ali ja ne mogu da smislim bolje u slučaju da neko ne želi da uči kucanje na slepo.

#33 ikica1

ikica1
  • Banned
  • 864 posts

Posted 29 March 2006 - 01:28

QUOTE(Jontra_Volta @ 28 Mar 2006, 20:21)
da, ali ja pričam o tastaturi kao hardware-u a ne kao software-u.

ako na hardverskoj tastaturi imam ispisano sve latinicom, problem mi je da pogodim pravo slovo. (в, х, н, с, р, ћирилицом  su isti kao B, x, h, c, p latinicom, a nisu ista slova) i potrebno je koncentrisati se mnooogo više nego kad kucaš latinicom po latiničnoj hardverskoj tastaturi. zato kažem da je rešenje imati i hardversku ćiriličnu tastaturu. nije baš praktično rešenje, doduše, ali ja ne mogu da smislim bolje u slučaju da neko ne želi da uči kucanje na slepo.

Смислили браћа Руси и то. smile.gif Одлична идеја.

Every key of the Optimus keyboard is a stand-alone display showing exactly what it is controlling at this very moment.



#34 Grazia

Grazia
  • Members
  • 2,714 posts

Posted 29 March 2006 - 01:29

QUOTE
Jontra_Volta Posted 29 Mar 2006, 02:21
  da, ali ja pričam o tastaturi kao hardware-u a ne kao software-u.

ako na hardverskoj tastaturi imam ispisano sve latinicom, problem mi je da pogodim pravo slovo. (в, х, н, с, р, ћирилицом su isti kao B, x, h, c, p latinicom, a nisu ista slova) i potrebno je koncentrisati se mnooogo više nego kad kucaš latinicom po latiničnoj hardverskoj tastaturi.

Meni je to bio problem samo u pocetku, prvih nekoliko dana, inace dok kucam upravo vise gledam u tastaturu, latinicnu, naravno, i ne zbunjuje me kad istovremeno izlaze na monitoru cirilicna slova. No, verovatno je ta navika individualna stvar. Ja sam se na ovo sasvim navikla, kucam brzo, i mislim da bi me upravo hardverska cirilicna tastatura zbunjivala.

#35 zabic

zabic
  • Members
  • 1,096 posts

Posted 29 March 2006 - 01:41

Sva ta halabuka oko toga da Srbi trebaju iskljucivo da koriste cirilicu je samo dio veceg problema prisilne "anti-jugoslavizacije". Naime, Srbi koji se ogranicavaju na cirilicu i Hrvati koji se smisljaju nove rijeci i kovanice smatraju da nacije nema bez jezika. Oni su iskompleksirani time i smatraju da dokle god Srbi i Hrvati dijele zajednicki jezik - dotle nece biti zasebne nacije. Ne moram vam govoriti kolika je to glupost i kolika je to steta za nas jezik... Horor u svemu tome je da ljudi koji su na vlasti su dijele misljenje sa ovima sto su iskompleksirani u vecoj ili manjoj mjeri.

Edited by zabic, 29 March 2006 - 01:45.


#36 Cro-boy

Cro-boy
  • Members
  • 4,466 posts

Posted 29 March 2006 - 09:07

QUOTE(DJ_Vasa @ 29 Mar 2006, 01:26)
Najbolje bi bilo da sama kaže, ukoliko čita ovaj topic, jer bi iskustvo nekoga iz Hrvatske bilo poželjno kako bismo bolje sagledali situaciju.




Поздрав! laugh.gif


Evo jedno takvo iskustvo.

Cirilica se u Hr skolama prije rata ucila u 3. razredu osnovne. Nakon toga bilo je obavezno svaku drugu zadacnicu pisati na cirilici (dakle par-nepar ritam za cirilicu-latinicu).

Ali hr djaci nisu nikad znali dobro cirilicu, sto je i logicno jer su ipak imali jako malo doticaja s njom, pa im je ona uvijek predstavljala problem. Sjecam se koji nam je napor bio citanje knjiga iz lektire na cirilici. Kao da si kopao cijeli dan laugh.gif

Smatram da je normalno da su srpski djaci znali latinicu bolje nego hrvatski djaci cirilicu, jer latinica je ipak medjunarodno pismo i ne moze se tek tako od njega pobjeci.


Иначе, с ћирилицом немам већих проблема (ако гријешим, нека ме нещко исправи!) laugh.gif

#37 Henry Chinaski

Henry Chinaski
  • Members
  • 19,241 posts

Posted 29 March 2006 - 09:31

QUOTE(Grazia @ 29 Mar 2006, 01:50)
Ovo nije tehnicki de Foruma,  ali kad vec i taj aspekt dodirujemo. Tacno je sto kaze srdjanf. dovoljan je jedan klik. Ali, kad se ima WIN XP,  i instalirana podrska za Serbian Cyrillic,  i pismo i tastatura (ima  u podesavanjima),  i onda nije  nikakav narocit problem kucati,  osnovna tastatura je jedna, ona  uz racunar, samo  u pocetku treba  zapamtiti gde su tipke za љ, њ, ж ч i ћ. Dakle,  svako, ako hoce,  uz malo truda moze imati oba pisma. I mnoga druga, uostalom, ako mu trebaju, jer se sve  iz WIN-a moze sistemski instalirati. (e sad,  o rasporedima na tastaturi tih nekih "egzoticnijih" pisama ne bih vise ovde, da ne trolujem).

Sta bre, lepo kao svaki normalan covek kucas latinicom, i onda skines onaj Word makro za konverziju u cirilicu kad zatreba da se uvlacis patriotama, i gotova stvar wink.gif

Edited by Henry Chinaski, 29 March 2006 - 09:32.


#38 Ham On Rye

Ham On Rye
  • Members
  • 127 posts

Posted 29 March 2006 - 09:38

QUOTE(Henry Chinaski @ 29 Mar 2006, 10:31)
Sta bre, lepo kao svaki normalan covek kucas latinicom, i onda skines onaj Word makro za konverziju u cirilicu kad zatreba da se uvlacis patriotama, i gotova stvar wink.gif

E da se jednom slozim i sa tobom.

#39 Born In Hounslow

Born In Hounslow
  • Sleepers
  • 11 posts

Posted 29 March 2006 - 09:58

QUOTE(Henry Chinaski @ 29 Mar 2006, 10:31)
Sta bre, lepo kao svaki normalan covek kucas latinicom, i onda skines onaj Word makro za konverziju u cirilicu kad zatreba da se uvlacis patriotama, i gotova stvar wink.gif


Svaki normalan covek koristi latinicu!! Sta je tebi?? Jel su mozda svi ostali nenormalni?
Pismo treba da se koristi po subjektivnom nahodjenju, ali mediji ako su srpski logicno je da treba da koriste ћирилицу!!!

#40 Henry Chinaski

Henry Chinaski
  • Members
  • 19,241 posts

Posted 29 March 2006 - 10:00

Narocito ako ih vode buljoljubi to jest guzicari i strani placenici.

#41 rover

rover
  • Members
  • 332 posts

Posted 29 March 2006 - 10:00

QUOTE(Grazia @ 29 Mar 2006, 02:29)
Meni je to bio problem samo u pocetku,  prvih nekoliko dana, inace dok kucam upravo vise gledam u tastaturu, latinicnu, naravno,  i ne zbunjuje me kad istovremeno izlaze na monitoru cirilicna slova. No,  verovatno je ta navika  individualna stvar. Ja sam se na ovo sasvim navikla, kucam brzo, i mislim da  bi me upravo  hardverska cirilicna tastatura zbunjivala.


Pa ti onda u stvari i dalje kucas na latinici, samo ti na ekranu izlaze cirilicna slova laugh.gif
Ne bi tebi cirilicari oprostili.

#42 Henry Chinaski

Henry Chinaski
  • Members
  • 19,241 posts

Posted 29 March 2006 - 10:12

Nego cirilicari, jel znate vi da je danas pomracenje Sunca i to za nepun sat? Znaci sta? Brzo u podrume! Tutanj!

#43 Aion

Aion
  • Members
  • 856 posts

Posted 29 March 2006 - 10:13

Stvar nije samo politicka nego i tehnicka. Cirilicari predpostavljaju da svi koriste Windows XP, ili nesto slicno sa ugradjenom podrskom za nasa pisma. STvar je ipak malo drugacija. Ako zelis da na Internetu, sa svakog uredjaja, mogu da bez problema citaju ono sto napises, onda koristis osisanu latinicu.

#44 Artur Dent

Artur Dent
  • Members
  • 8,603 posts

Posted 29 March 2006 - 10:15

Ne mogu da se uzdrzim.
A za sisanje su cirilicari poznati majstori. wink.gif

#45 semele

semele
  • Members
  • 2,102 posts

Posted 29 March 2006 - 10:25

Why bother with srpski at all, why not speak, read and write in English?

Edit: kurziv

Edited by semele, 29 March 2006 - 10:27.