Jump to content


Photo

Ekonomija i nacionalni interesi


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
184 replies to this topic

#181 Hayek

Hayek
  • Members
  • 508 posts

Posted 24 March 2006 - 20:16

Umesto kilometarskih tekstova sa besmislicama (slucaj moga prethodnika), kao covek koji radi u privatnom sektoru, kratko i jasno cu vam odgovoriti:

- Seljak ne trazi posao u kome je konkurentan tako sto obuce odelo i kravatu, nego tako sto obezbedi kulturu koja moze da se prodaje na trzistu. A ako ni to nije u stanju, neka svoje znanje kopanja iskoristi u industriji. Ako ni to ne moze, valjda kao seljak moze da proizvodi taman da sebe prehrani i da sjase s grbace drugima.

- Subvencije nisu trajale ograniceno, zato sto one nagradjuju nekonkurentnost. Ne mozes ocekivati da nagradjivanjem neuspeha ljude podstices na trud koji je potreban za uspeh. Od subvencija najvise profitiraju krupni proizvodjaci (poput vlasnika Lutre), jer imaju i najobimniju proizvodnju. Takve kompanije ce da gutaju nase sitne potrosace, a tu nema tarifne zastite.

- Vec sam objasnio da ukoliko dopustimo uvoz jeftinijih ili boljih proizvoda, nasa privreda ce automatski imati koristi u svim granama koje imamo interesa da razvijamo. Naprosto, vise novca u dzepovima znaci i vecu kupovnu moc, ali i vise novca za investicije.

- Vama ocigledno nije jasno da sam i ja za subvencije. Voleo bih da moju konsultantsku firmu neko subvencionise. Ali posto sam posten covek koji ne veruje u postenje politicara kada se dokopaju nasih para - ja sam zato da me ljudi subvencionisu na dobrovoljnoj bazi. Svi vi koji biste glasali za partije koje obecavaju subvencije, preuzmite odgovornost u svoje ruke! Kupujte domace proizvode, makar bili skuplji, pa cete tako subvencionisati omiljene propalice od vlastitog novca, umesto da drzava vrsi pljacku necije imovine da bi je davala nekom subvencionisanom lobisti.

Edited by Hayek, 25 March 2006 - 05:51.


#182 Slobodan

Slobodan
  • Members
  • 862 posts

Posted 24 March 2006 - 23:49

cekaj, nesto sam propustio verovatno....

u kojoj zemlji ti zivis Hajeche? (valjda sam pogodio padez:))

#183 Hayek

Hayek
  • Members
  • 508 posts

Posted 25 March 2006 - 00:20

Nisi imao sta da propustis, jer moj privatni zivot nije nasa tema.

Edited by Hayek, 25 March 2006 - 00:36.


#184 Slobodan

Slobodan
  • Members
  • 862 posts

Posted 25 March 2006 - 02:21

QUOTE(Hayek @ 25 Mar 2006, 02:20)
Nisi imao sta da propustis, jer moj privatni zivot nije nasa tema.



Postoji u kontraobavestajnoj doktrini nesto sto se naziva 'analiza konteksta':
1. "Komsija..."
2. "Na prolece dolazim u Beograd..."

molim Vas kliknite ove vasim uvazenim misem:)


Dakle da ne bi ispadao smesno ozbiljan vodi racuna sta pises ako si vec u tom ego-tripu ozbiljnog-nedodirljivog i supernacitanog-persiramsvima-austrijskaskolarulz superheroja smile.gif
Ne budi Pacman tj linearan wink.gif

#185 Hayek

Hayek
  • Members
  • 508 posts

Posted 25 March 2006 - 04:01

Kao sto rekoh, ovde nisam ja tema. Ako u vam u temi nagovestim nesto o sebi, to je sve sto cete od toga dobiti.

Ako ne zelite da steknete reputaciju blebetala koje sabotira temu u odsustvu sposobnosti da joj nesto doprinese, morali biste da se uzdrzite od ovakvih poruka.

Edited by Hayek, 25 March 2006 - 04:29.