Jump to content


Photo

naucna literatura


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
62 replies to this topic

#31 ockham

ockham
  • Members
  • 1,004 posts

Posted 27 February 2006 - 23:20

ok, hvala na opsirnom opisu :wub:
ja imam prvo izdanje companiona, a receno mi je da je to dosta zastarelo.
mene za sad najvise interesuju kripkeovi modeli i semantika mogucih svetova, tako da cu se potruditi da je nabavim

inace, jedna od meni omiljenih knjiga kad smo vec kod logike je
from frege to godel - jean van heijenoort
skoro sve znacajno sto je od textova izaslo od begriffsschrifta pa do godelovih textova iz tridesetih. brouwer, hilbert, zermelo, kolmogorov, skolem... posebno zanimljivo russellovo pismo fregeu gde mu saopstava za nadolazecu katastrofu. jedino od znacajnijih fali gentzen. inace svaki text prati uvod sa pomalo trivije (doduse bez anegdota sa pijanki :) )

#32 kurdi

kurdi
  • Members
  • 3,206 posts

Posted 28 February 2006 - 01:11

pa ovo se da skinuti sa http://www.inference...itila/book.html

<{POST_SNAPBACK}>



ah da, video sam to ranije, al zaboravih. mada ne znam dal sme bas sve da okaci za dz?
a i nije isti osecaj. meni se ne cita tako, veci mi je problem vreme nego sama kupovina.
al kome ne smeta, preporucujem. jako pametan covek.
ne znam u sta je izrasla knjiga od 600 strana, verovatno ima i teskih/tehnickih delova.
ako mogu nekako da se skinu samo skripte za kurs od 12 (undergrad) predavanja, to je mozda bolje.

#33 Guest_vinska musica_*

Guest_vinska musica_*
  • Guests

Posted 28 February 2006 - 02:32

U, jebote, ja ono "naucna literatura", procitala kao "nocna",
pa se zaletela da gustiram... :wub:

#34 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 28 February 2006 - 02:36

U, jebote, ja ono "naucna literatura", procitala kao "nocna",
  pa se zaletela da gustiram...  :)

<{POST_SNAPBACK}>

:wub:

#35 Varvarin

Varvarin
  • Members
  • 929 posts

Posted 28 February 2006 - 04:52

Fundamentals of statistical and thermal physics
F. Reif
Klasican pristup statistickoj fizici, dobra je za osnovne studije, za postdiplomske ne, naprosto matematicki aparat se zaustavio na korak do linearne algebre, izmedju ostalog.

Statistical Physics
Landau, Lifshitz
Odlican udzbenik statisticke fizike, kvaziklasicne i kvantne. U nekim segmentima pokazuje godine (pisanje je zapoceto pre II svetskog rata), ali je nezaobilazna kada se govori o statistickoj fizici.

Statistical Mechanics
D. A. McQuarrie
U istoj ravni sa knjigom Leva Landaua, mada ima donekle drugaciji pristup sto je odlicno. :wub:

Stochastic processes in physics and chemistry
N.G. van Kempen
Ova knjiga zatvara krug zapocet Landauom i McQarriem.

Kvantna mehanika
Dragisa Ivanovic
Knjiga koja pored suve teorije daje i pregled razvoja QM. Citam je ponekad pred spavanje.
Voleo bih da mogu da nadjem njegovu knjigu koja se QM-om bavi sa filozofskog stanovista.

The C++ programming language
Bjarne Stroustrup
Zasto? Pa zato sto sam je kupio za u antikvarnici za sumu potrebnu da se kupi pola solje kafe. :)

U poslednje vreme po stolu mi se mota krsh od knjige
Molecular modelling - principles and applications
Andrew R. Leach
Nula od knjige, svaka druga jednacina je pogresna. Imam utisak da je autor zeleo da napise udzbenik od 750 strana za 3 meseca i da pokrije QM, force fields, Monte Carlo, molecular dynamics, computer simulations etc..., a to se ne moze. Na zalost to je jedino stivo koje pokriva sve sto je potrebno za modelovanje i simuliranje polimera i bioloskih polimera. Dobra kao referenca, nista vise.

Pettern recognition
Theodoridis, Koutroumbas
Dobar uvod u nesto sto se razvije u Machine Learning i AI.

Chaos and nonlinear dynamics
Robert C. Hilborn
Interesantna tema koju se spremam da nacnem (kad nadjem vremena).

Kompjuterska grafika
Dragan Majkic
Simpaticna knjizica, napisana krajem osamdesetih, daje gotove algoritme (sa izvodjenjem) za manipulaciju grafickim objektima u 2D i 3D. Posluzila mi nekoliko puta.

Principles of neural science
Eric R. Kandel
Bese obavezan udzbenik za kurs koji sam zavrsio. Odlicna knjiga koja me je gotovo navela da upisem medicinu.

.
.
.
.
.

Da ponovim ono sto je Kurdi napisao, ni jednu knjigu nisam procitao od korica do korica, naprosto, za to nisam imao potrebe.

Edited by Varvarin, 28 February 2006 - 05:07.


#36 Carlos

Carlos
  • Members
  • 335 posts

Posted 28 February 2006 - 09:20

ne znala za nju [trep trep]. one dve pomenute su obavezna (zapravo, preporucena) literatura za ispit iz programskih sistema i, imho, veoma su korisne. a pritom i veoma dobro organizovane i bez imbecilnih primera programa koje niko nikad ne bi napisao.

<{POST_SNAPBACK}>

Skini je preko nekog p2p programa, knjiga je genijalna, ima dosta humora, meni se veoma dopala, mada je više neobavezna literatura za razbribrigu. Preporučujem.

U, jebote, ja ono "naucna literatura", procitala kao "nocna",
  pa se zaletela da gustiram...  :wub:

<{POST_SNAPBACK}>

He he, meni pored kreveta stoji "Windows Server 2003 Unleashed" :)

#37 chandra

chandra
  • Members
  • 2,782 posts

Posted 28 February 2006 - 14:19

Kvantna mehanika
Dragisa Ivanovic
Knjiga koja pored suve teorije daje i pregled razvoja QM. Citam je ponekad pred spavanje.
Voleo bih da mogu da nadjem njegovu knjigu koja se QM-om bavi sa filozofskog stanovista.

<{POST_SNAPBACK}>


0:) :huh: :)

meni je ta knjiga takodje veoma draga. meni kao ne-cistom (prljavom? :wub: ) fizicaru. moji prijatelji (cisti) fizicari uglavnom je preziru i navode beskrajne liste gresaka koje tamo postoje. ipak to je jedan jako korektan uvod u kvantnu mehaniku bez previse mistifikacije (sto je za undergr. studente izuzetno vazno & prijatno).

#38 thermal bug

thermal bug
  • Members
  • 2,388 posts

Posted 28 February 2006 - 14:44

0:)  :huh:  :)

meni je ta knjiga takodje veoma draga. meni kao ne-cistom (prljavom?  :wub: ) fizicaru. moji prijatelji (cisti) fizicari uglavnom je preziru i navode beskrajne liste gresaka koje tamo postoje. ipak to je jedan jako korektan uvod u kvantnu mehaniku bez previse mistifikacije (sto je za undergr. studente izuzetno vazno & prijatno).

<{POST_SNAPBACK}>


potpishem :(

#39 Zooey

Zooey
  • Members
  • 384 posts

Posted 28 February 2006 - 15:12

Meni isto problem da skupim i pet, nemam bas nesto super omiljene, ali evo ono sto se otvara cesce od ostalog.

Statistical physics
The classical theory of fields
Landau, Lifshitz
tim redom

Lectures on phase transitions and the renormalization group
Nigel Goldenfeld
nije bas za neko ucenje, ali za citanje je dusu dala, reading material za neke stvari koje ne radite ozbiljno

Principles of Condensed Matter Physics
Chaikin & Lubensky
ne moze da sluzi za ucenje, tezi da pokrije sve i svasta, pa je ok za eventualno popunjavanje rupa ili nekog generalnog opsteg znanja, mada sve zavisi ko je ima u rukama

Non-equilibrium thermodynamics
de Groot & Mazur
stari klasik...

#40 Simpsons

Simpsons
  • Banned
  • 518 posts

Posted 28 February 2006 - 20:19

http://www.phys.uu.n...t/theorist.html :wub:

Samo nemoj da se gurate.

Edited by Simpsons, 28 February 2006 - 20:20.


#41 kurdi

kurdi
  • Members
  • 3,206 posts

Posted 28 February 2006 - 20:52

Meni isto problem da skupim i pet, nemam bas nesto super omiljene, ali evo ono sto se otvara cesce od ostalog.

Lectures on phase transitions and the renormalization group
Nigel Goldenfeld
nije bas za neko ucenje, ali za citanje je dusu dala, reading material za neke stvari koje ne radite ozbiljno

<{POST_SNAPBACK}>


ovo nisam citao, ali meni je za slicne potrebe bila simpaticna knjizica koju je napisao john cardy - ne secam se imena, al iz serije cambridge lecture notes on physics, plavo-zelena knjizica.
u doba kada sam je cituckao mi je bila prakticno beskorisna, jer sam nesto pokusavao da racunam, al svejedno je simpa.

#42 srcana tegoba

srcana tegoba
  • Members
  • 282 posts

Posted 28 February 2006 - 23:57

Ne propustiti ni pod razno:
Max Jammer-Concepts of Mass
Avicenna(Ibn Sina)-Kitab ash-shifa'
Johannes Trithemius-Steganographia
Michel Foucault-The Order Of Things(An Archaeology Of The Human Sciences)
Morris Kline-Mathematics:The Loss of Certainty

#43 Buckyball

Buckyball
  • Members
  • 165 posts

Posted 01 March 2006 - 14:19

1. Organska hemija, K. Peter C. Vollhardt, Neil E. Schore, preveo Solaja
Dobio sam je u trecem razredu srednje skole. Bio sam potpuno zapanjen i zbog te knjige sam i zavoleo organsku hemiju.

2. Organic Chemistry, Clayden, Greeves, Warren & Wothers
:) Ovo je najbolja moderna organska hemija, a bas bih voleo da me neko ubedi u suprotno :wub:

3. Advanced Organic Chemistry, Francis A. Carey, Richard J. Sundberg

4. Advanced Organic Chemistry, Reactions, Mechanisms, and Structure, Michael B. Smith, Jerry March.

5. Encyclopedia of Spectroscopy and Spectrometry, izdavac je Elsevier


6. Nije knjiga 0:)

Edited by Buckyball, 01 March 2006 - 17:03.


#44 chandra

chandra
  • Members
  • 2,782 posts

Posted 01 March 2006 - 15:30

5. Encyclopedia of Spectroscopy and Spectrometry, izdavac je Elsevier

<{POST_SNAPBACK}>


ovo sam video. bilo je papreno. imas svoj primerak?!

#45 Buckyball

Buckyball
  • Members
  • 165 posts

Posted 01 March 2006 - 16:59

ovo sam video. bilo je papreno. imas svoj primerak?!

<{POST_SNAPBACK}>



Ne, nazalost :wub:.