Jump to content


Photo

M Theory


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
60 replies to this topic

#1 kodi

kodi
  • Members
  • 221 posts

Posted 27 February 2006 - 11:50

Dali je neko upoznat sa ovim ????
i kakva su vasha mishljenja o ovoj teoriji?

gledao sam pre par godina dokumentarac na BBC-u
(http://www.bbc.co.uk...ralleluni.shtml)

a takodje ima i par dobrih sajtova
http://www.theory.ca...le/jhs/strings/
http://www.superstringtheory.com/

Za one koji nisu chuli, M teorija i Super Strings (neznam kako adekvatno da prevedem, Super teorija struna ????) bi trebale da popune prazninu izmedju opshe teorije relativiteta i kvantne mehanika. Sama teorija je veoma "cudna" (zasniva se na modelu od 11 dimenzija).

#2 Braca

Braca
  • Members
  • 2,509 posts

Posted 28 February 2006 - 16:11

The Elegant Universe, Brian Greene

Hm, to mi je na "to do" listi, jedna od prvih stavki. Kupio knjigu (papirno izdanje), skinuo sa neta elektronsko, skinuo dokumentarac, pa cim budem imao malo vermena...

#3 Gojko & Stojko

Gojko & Stojko
  • Members
  • 3,000 posts

Posted 01 March 2006 - 03:49

The Elegant Universe, Brian Greene

Hm, to mi je na "to do" listi, jedna od prvih stavki. Kupio knjigu (papirno izdanje), skinuo sa neta elektronsko, skinuo dokumentarac, pa cim budem imao malo vermena...

<{POST_SNAPBACK}>


Sjajna knjiga, samo nemoj da ocekujes da ces moci da je citas potpuno 'usput'. Ima jos jedna odlicna, starija knjiga na slicnu temu, sa malo manje tehnickih detalja - "Symbiotic Universe" autor je George Greenstein. Malo se teze nalazi, ali vredi.

Da li neko zna u kome se stanju nalazi verifikacija dokaza Poenkarove pretpostavke od strane Grigorija Perelmana? On je predavanja odrzao 2003., i tada je najavljeno da ce krajem 2005. biti objavljeno da li je dokaz validan, ali jos uvek nema (bar u javnosti, za nas laike) nicega...

SaE

#4 kodi

kodi
  • Members
  • 221 posts

Posted 29 March 2006 - 12:58

na studiju B krenula nova emisija, mislim da se zove "kvark", evo bas pre neki dan pricali i o "Teoriji Svega" smile.gif

#5 Artur Dent

Artur Dent
  • Members
  • 8,603 posts

Posted 29 March 2006 - 13:39

Imas ovde blago preminuli topic. wink.gif

#6 Led

Led
  • Members
  • 1,214 posts

Posted 06 April 2006 - 09:03

QUOTE(kodi @ 27 Feb 2006, 11:50)
Dali je neko upoznat sa ovim ????
i kakva su vasha mishljenja o ovoj teoriji?

gledao sam pre par godina dokumentarac na BBC-u
(http://www.bbc.co.uk/science/horizon/2001/paralleluni.shtml)

a takodje ima i par dobrih sajtova
http://www.theory.ca...le/jhs/strings/
http://www.superstringtheory.com/

Za one koji nisu chuli, M teorija i Super Strings (neznam kako adekvatno da prevedem, Super teorija struna ????) bi trebale da popune prazninu izmedju opshe teorije relativiteta i kvantne mehanika. Sama teorija je veoma "cudna" (zasniva se na modelu od 11 dimenzija).

Super Strings se prevodi kao teorija Super Struna.

Teorija struna je prva koja je uspela da poveze gravitaciju (koja se opisuje opstom teorijom relativnosti) i kvantnu teoriju polja (koja povezuje specijalnu relativnost, kvantnu mehaniku i teoriju polja).
Da bi se ukljucile dve razlicite vrste cestica (razlicit spin) - bozoni (foton npr.) i fermioni (elektron), uvedena je teorija Super Struna. Koja radi u najmanje 10 dimenzija. I postoje 5 savrseno dobrih teorija.
Onda je sve to povezano u jednu M-teoriju, gde su ovih pet razlicitih samo podskupovi (na neki nacin), jedne opsirnije teorije.

Sto se tice verovanja ili ne, nista od toga nije jos eksperimentalno potvrdjeno. I verovatno nece biti skoro. Eksperiment prilicno kaska za teorijom sad.gif.

#7 srdjanf.

srdjanf.
  • Members
  • 5,016 posts

Posted 06 April 2006 - 09:54

he, Ledo, sećam se dok si još bila student da si mi jednom pokušala objasniti nešto ovako slično, ali si na kraju odustala jer je kao to bilo suviše komplikovano, a ja suviše velika landara. smile.gif

Led je, uzgred, ja mislim jedan od naših najvećih stručnjaka u ovim sićušnim oblastima fizike, ali je veoma skromna pa se ne hvali time.

u Srbiji nije bilo perspektive, pa je prešla u Izrael, a odatle u Ameriku,
gde će je istorija upamtiti kao najvećeg američkog stručnjaka.

toliko o nama kao atlantidi.

izvinjavam se na trolu

edit: sam/si

Edited by srdjanf., 06 April 2006 - 09:57.


#8 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 06 April 2006 - 10:11

M-teorija i cela teorija struna su izgubile kontakt sa stvarnoscu i njihovi "uspesi" su uglavnom na PR planu. Sjajan tekst matematicara Petera Woita o tome nalazi se na http://www.arxiv.org...physics/0102051. Ovo je steta, jer je ideja krajnje elegantna, ali kad se to pretvori u "veliku nauku" i postane predmet grantova i lobija, obicno se zavrsi fijaskom, bas kao ovde. Jos cemo se itekako nacekati pre ozbiljne teorije objedinjenja interakcija...

#9 Led

Led
  • Members
  • 1,214 posts

Posted 06 April 2006 - 10:51

QUOTE(Schrodinger @ 6 Apr 2006, 10:11)
M-teorija i cela teorija struna su izgubile kontakt sa stvarnoscu i njihovi "uspesi" su uglavnom na PR planu. Sjajan tekst matematicara Petera Woita o tome nalazi se na http://www.arxiv.org...physics/0102051. Ovo je steta, jer je ideja krajnje elegantna, ali kad se to pretvori u "veliku nauku" i postane predmet grantova i lobija, obicno se zavrsi fijaskom, bas kao ovde. Jos cemo se itekako nacekati pre ozbiljne teorije objedinjenja interakcija...

Ti tvrdis da je ideja zavrsena fijaskom, ili prenosis zakljucak iz clanka?
U kome postoje mnoge druge pogresne stvari.

Prvo nije tacno da je Standardni model savrsen. On je dobar, ali, pored neutrino mase, postoji jos dosta stvari koje ne funkcionisu bas najbolje.

Eksperimentalno, potvrdjeno je da u svemiru postoji velika kolicina "Tamne materije", tj. one koja slabo interaguje sa bilo cim. Ima je mnogo vise nego sto bi moglo biti objasnjeno prisustvom neutrina (jedine SM neinteragujuce cestice).
Dalje narusenje CP simetrije koje objasnjava zasto u svemiru ima toliko mnogo materije i zanemarljivo malo antimaterije je daleko vece od onog izmerenog u SM. C je naelektrisanje (Charge), a P je parnost (manje-vise simetrija ogledala). Ako bi ta kombinovana (znaci istovremeno C i P) simetrija bila egzaktna, mi ne bi postojali. Posto je u pocetku bilo jednako cestica i anticestica. A one se medjusobno unistavaju.
A ne postoji ni paralelan antisvet (ma koliko to u SciFI bilo ekploatisano).
Dalje, teorijski, da bi masa Higs bozona (ako ovaj postoji, to je poslednji neotkriveni deo SM) bila konacna, tj reda velicine 100 GeV (odnosno od 100-1000 GeV) potrebno je da se neki parametar podesi sa enormno velikom preciznoscu
CODE
npr. a=1,0000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000
000000000001

Takodje, osim sto znamo da je masa top kvarka 2 reda velicine veca od mase sledeceg, nemamo nikakvo drugo objasnjenje za to u okviru SM.
Dakle teorija koja ima toliko puno rupa je daleko od savrsene. Dobra je, ali dosegla je svoj limit.

Dalje nije tacno da se teoreticari bave samo strunama i nicim drugim. Mnogo vise njih se bavi drugim mogucnostima i objasnjenjima, ali mnoge od tih teorija polako nestaju kad nisu eksperimentalno potvrdjene.

Trece, uopste ne sumnjam da ce oni koji se bave strunama biti u stanju da daju precizne podatke sta ocekujemo i sta cemo moci da izmerimo kad se priblizimo akceleratorima koji bi radili na tim energijama.

QUOTE
Led je, uzgred, ja mislim jedan od naših najvećih stručnjaka u ovim sićušnim oblastima fizike, ali je veoma skromna pa se ne hvali time.

Led je daleko od toga da je jedan od nasih najvecih strucnjaka, recimo jedan od boljih smile.gif.

Edited by Led, 06 April 2006 - 10:53.


#10 revolucionar

revolucionar
  • Banned
  • 2,408 posts

Posted 06 April 2006 - 11:10

QUOTE(Led @ 6 Apr 2006, 10:51)
Eksperimentalno, potvrdjeno je da u svemiru postoji velika kolicina "Tamne materije", tj. one koja slabo interaguje sa bilo cim. Ima je mnogo vise nego sto bi moglo biti objasnjeno prisustvom neutrina (jedine SM neinteragujuce cestice).

Led je daleko od toga da je jedan od nasih najvecih strucnjaka, recimo jedan od boljih  smile.gif.

Da li bi mogao da mi objasnis kako su dokazali postojanje "tamne materije" ?
PS : ako se uporedjujes sa nasim strucnjacima, ja ti preporucujem da se vratis u Srbiju ! Zanima me da li se bavis teorijskom ili eksperimentalnom fizikom ?

#11 srdjanf.

srdjanf.
  • Members
  • 5,016 posts

Posted 06 April 2006 - 11:11

a jel sme se zna shta znache ove skracenice,
il je to neki fizichki jezik na kom se vi psujete neshto? unsure.gif

shta se radi u tim akceleratorima
(mislim, sad sam dovoljno ozbiljan da mozhesh mi objasnish,
a i da mogu se pravim pametan kad posle sretnem neke amere innocent.gif )?

#12 srdjanf.

srdjanf.
  • Members
  • 5,016 posts

Posted 06 April 2006 - 11:17

QUOTE(revolucionar)
Da li bi mogao da mi objasnis kako su dokazali postojanje "tamne materije" ?
PS : ako se uporedjujes sa nasim strucnjacima, ja ti preporucujem da se vratis u Srbiju ! Zanima me da li se bavis teorijskom ili eksperimentalnom fizikom ?



kolega,
mosh ti razumeti posle svih ovih godina da se radi o dami, a ne o mushkarcu?

ja kao nezvanichni pr smatram da nema shta da se vraca u srbiju
(gde ce joj vojska ili db krasti fajlove i istrazhivanja).

neko ko je trideset godina odrastao i uchen je u srbiji, svakako je nash struchnjak.

a to shto ce se ponoviti sudbina mnogih nashih vrhunskih struchnjaka
(u nekom momentu ce postati Amerikanka, i ostace upamcena kao Amerikanka)
je problem srbije, a ne Lede.

#13 Led

Led
  • Members
  • 1,214 posts

Posted 06 April 2006 - 11:48

QUOTE(revolucionar @ 6 Apr 2006, 11:10)
Da li bi mogao da mi objasnis kako su dokazali postojanje "tamne materije" ?
PS : ako se uporedjujes sa nasim strucnjacima, ja ti preporucujem da se vratis u Srbiju ! Zanima me da li se bavis teorijskom ili eksperimentalnom fizikom ?

Pa koristi se uticaj gravitacije.
Ono sto sam ja detaljnije citala (za neki seminar) je efekat gravitacionih sociva (Gravitational Lensing). Jos je Ajnstajn predvideo da svetlost skrece u prisustvu velike mase i to skretanje prvi put je izmereno 1920. Efekat bitan za dokazivanje tamne materije je postijanje visestrukih slika. Objekat A za koji smo zaintresovani nalazi se iza nekog masivnog objekta B. (Ovo objekat moze da bude galaksija, ili klaster galaksija, sto je intresantan slucaj). Umesto da vidimo objekat A, mi cemo videti nekoliko slika koji se nalaze na zamisljenom krugu u cijem su centru objekti A i B. (Opet, krug ne mora da bude bas krug, i centar ne mora da bude tacka). Radius kruga kao i broj i polozaj slika zavise od mase objekta A (to je onaj ispred). Masa vidljivih delova objekta A moze da se meri. Razlika u masi koju dobijemo uz pomoc gravitacionih sociva i mase vidljivih objekata je masa tamne materije u objektu A.
Drugi nacin je pomocu tzv. galaktickih rotacionih krivih. One ilustruju brzinu rotacije galaksije kao funkciju rastojanja od centra galaksije. Podaci koji su dobijeni ne mogu biti objasnjeni samo izmerenom vidljivom materijom

Bavim se eksperimentalnom.



QUOTE(srdjanf. @ 6 Apr 2006, 11:11)
a jel sme se zna shta znache ove skracenice,
il je to neki fizichki jezik na kom se vi psujete neshto?  unsure.gif

shta se radi u tim akceleratorima
(mislim, sad sam dovoljno ozbiljan da mozhesh mi objasnish,
a i da mogu se pravim pametan kad posle sretnem neke amere  innocent.gif )?

SM je Standardni Model.

U akceleratorima se ubrzavaju cestice. onda ih primoravamo da se sudare da bi time proizveli nove cestice. Sto je veca brzina cestica koje ubrzavamo, veca je energija na mestu sudara, a samim tim i masa nove cestice koja u tom sudaru moze biti proizvedena.
Cestica najvece energije koju smo dosada proizveli je top kvark sa masom od 175 GeV (electron je 0.5 MeV). 1 GeV je 1000 MeV sto je 1000 KeV sto je 1000 eV. Ovo jesu jedinice energije, ali mi koristimo sistem jedinica u kome je brzina svetlosti c=1.


QUOTE(srdjanf. @ 6 Apr 2006, 11:17)
[
kolega,
mosh ti razumeti posle svih ovih godina da se radi o dami, a ne o mushkarcu?

smile.gif
QUOTE
ja kao nezvanichni pr smatram da nema shta da se vraca u srbiju
(gde ce joj vojska ili db krasti fajlove i istrazhivanja).

neko ko je trideset godina odrastao i uchen je u srbiji, svakako je nash struchnjak.

a to shto ce se ponoviti sudbina mnogih nashih vrhunskih struchnjaka
(u nekom momentu ce postati Amerikanka, i ostace upamcena kao Amerikanka)
je problem srbije, a ne Lede.

Ma nisu problem vojska, DB vec cista depresija koja u Srbiji ubija.
Ima trenutno nekih para za nauku (putovanja na konferencije, oprema), od plate moze da se prezivi, ali koja je svrha u pukom prezivljavanju sad.gif

#14 srdjanf.

srdjanf.
  • Members
  • 5,016 posts

Posted 06 April 2006 - 12:22

QUOTE
Drugi nacin je pomocu tzv. galaktickih rotacionih krivih. One ilustruju brzinu rotacije galaksije kao funkciju rastojanja od centra galaksije. Podaci koji su dobijeni ne mogu biti objasnjeni samo izmerenom vidljivom materijom.


a оће моћи се путује у свемир у нашој епохи?

(ако вам треба неко да риба патос у св. бродовима и копа шанчеве на другим планетама, ја се јављам као митнадев smile.gif... )

QUOTE
Cestica najvece energije koju smo dosada proizveli je top kvark sa masom od 175 GeV (electron je 0.5 MeV). 1 GeV je 1000 MeV sto je 1000 KeV sto je 1000 eV. Ovo jesu jedinice energije, ali mi koristimo sistem jedinica u kome je brzina svetlosti c=1.


то је значи нешто као да се мноштво (миријаде) џиновских сијалица упали и засветли одједампут заједно?

није ми јасно ово c=1. jeл то нека друга релација између бр. светлости и енергије? unsure.gif


QUOTE
Ima trenutno nekih para za nauku (putovanja na konferencije, oprema), od plate moze da se prezivi, ali koja je svrha u pukom prezivljavanju .


ма... фала богу бре! у америки ћеш за недељу дана добијати оно што је годишња плата у србији. него то револуционар само глуми махатму гандија, шта ли... dry.gif

#15 revolucionar

revolucionar
  • Banned
  • 2,408 posts

Posted 06 April 2006 - 12:38

QUOTE(srdjanf. @ 6 Apr 2006, 11:17)
QUOTE(revolucionar)
Da li bi mogao da mi objasnis kako su dokazali postojanje "tamne materije" ?
PS : ako se uporedjujes sa nasim strucnjacima, ja ti preporucujem da se vratis u Srbiju ! Zanima me da li se bavis teorijskom ili eksperimentalnom fizikom ?

kolega,
mosh ti razumeti posle svih ovih godina da se radi o dami, a ne o mushkarcu?

ja kao nezvanichni pr smatram da nema shta da se vraca u srbiju
(gde ce joj vojska ili db krasti fajlove i istrazhivanja).

neko ko je trideset godina odrastao i uchen je u srbiji, svakako je nash struchnjak.

a to shto ce se ponoviti sudbina mnogih nashih vrhunskih struchnjaka
(u nekom momentu ce postati Amerikanka, i ostace upamcena kao Amerikanka)
je problem srbije, a ne Lede.


Nisam je pratio svih ovih godina i nije mi jasno sto si tako agresivan prema meni.
sad.gif
Razumem tvoju solidarnost jer zivite u istoj zemlji ali...