Jump to content


Photo

Nikolaj Velimirovic


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
65 replies to this topic

#31 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 13 January 2006 - 05:49

Inace, za Nikolaja Velimirovica pricaju da se nije kupao 20 godina.

<{POST_SNAPBACK}>

Jel' ima neki pristojan izvor za tu (ovde) često ponavljanu tvrdnju? Mislim, nije lako poverovati u to samo zato što je to negde rekao Filip David, ili ko već beše. Za antisemitizam ima i previše dokaza, ali za ovo sam jedino čuo na forumu B92 (i ima ga po nekim 'bošnjačkim' sajtovima, ali svuda bez izvora).

#32 kopiraj

kopiraj
  • Members
  • 406 posts

Posted 13 January 2006 - 07:36

Jel' ima neki pristojan izvor za tu (ovde) često ponavljanu tvrdnju? Mislim, nije lako poverovati u to samo zato što je to negde rekao Filip David, ili ko već beše. Za antisemitizam ima i previše dokaza, ali za ovo sam jedino čuo na forumu B92 (i ima ga po nekim 'bošnjačkim' sajtovima, ali svuda bez izvora).

<{POST_SNAPBACK}>

Pa sad, ako je smatrao kupanje grehom , mislim, odrzavanje spoljasnje cistoce, onda je vec to dovoljan razlog da poverujem u istinitost tvrdnje da je bio smrdljiv.
Ili , ako se kupao , a pricao da je to greh , onda je bio gresan ili manipulator.

#33 Guest_vinska musica_*

Guest_vinska musica_*
  • Guests

Posted 13 January 2006 - 16:30

QUOTE Indy
>>> Jel' ima neki pristojan izvor za tu (ovde) često ponavljanu tvrdnju? Mislim, nije lako poverovati u to samo zato što je to negde rekao Filip David, ili ko već beše.<<<

E, pa, ako pristojnim izvorom smatras rodjenu babu moje bliske prijateljice, ciji je suprug bio vladika, a oboje kucni prijatelji doticnog Nikolaja… stvar stoji ovako; jeste se kupao, ali obicnom vodom, posto je prezirao kozmeticke i higijenske proizvode zapadne industrije. :wub:

#34 Blagger77

Blagger77
  • Banned
  • 106 posts

Posted 13 January 2006 - 17:07

QUOTE Indy
>>> Jel' ima neki pristojan izvor za tu (ovde) često ponavljanu tvrdnju? Mislim, nije lako poverovati u to samo zato što je to negde rekao Filip David, ili ko već beše.<<<

E, pa, ako pristojnim izvorom smatras rodjenu babu moje bliske prijateljice, ciji je suprug bio vladika, a oboje kucni prijatelji doticnog Nikolaja… stvar stoji ovako; jeste se kupao, ali obicnom vodom, posto je prezirao kozmeticke i higijenske proizvode zapadne industrije.  :wub:

<{POST_SNAPBACK}>


Vladika ne bi trebalo da bude bilo ciji suprug. On je monah a oni se ne zene... Dobro, ni decu ne bi trebali da jebu ali opet to rade...

#35 niko

niko
  • Banned
  • 1,846 posts

Posted 13 January 2006 - 18:08

QUOTE Indy
>>> Jel' ima neki pristojan izvor za tu (ovde) često ponavljanu tvrdnju? Mislim, nije lako poverovati u to samo zato što je to negde rekao Filip David, ili ko već beše.<<<

E, pa, ako pristojnim izvorom smatras rodjenu babu moje bliske prijateljice, ciji je suprug bio vladika, a oboje kucni prijatelji doticnog Nikolaja… stvar stoji ovako; jeste se kupao, ali obicnom vodom, posto je prezirao kozmeticke i higijenske proizvode zapadne industrije.  :)

<{POST_SNAPBACK}>


0:) Mora da je opasno smrdeo ! :wub:

#36 juliana

juliana
  • Members
  • 1,408 posts

Posted 13 January 2006 - 18:38

shta dismr? bitno je da nakon upokojenja iz lesha krene mirishljava vodica i tad se mirotochivi kanonizuje za svetitelja :wub:
shto se manje prao to miro vishe mirom miri
:) navadili ste me da se rugam svetim stvarima, ima da me nema do ponoci

#37 deepo

deepo
  • Members
  • 57 posts

Posted 13 January 2006 - 18:56

QUOTE Indy
>>> Jel' ima neki pristojan izvor za tu (ovde) često ponavljanu tvrdnju? Mislim, nije lako poverovati u to samo zato što je to negde rekao Filip David, ili ko već beše.<<<

E, pa, ako pristojnim izvorom smatras rodjenu babu moje bliske prijateljice, ciji je suprug bio vladika, a oboje kucni prijatelji doticnog Nikolaja… stvar stoji ovako; jeste se kupao, ali obicnom vodom, posto je prezirao kozmeticke i higijenske proizvode zapadne industrije.  :wub:

<{POST_SNAPBACK}>


Pa mogao je da kupi neko nase (a svetsko) sredstvo za ciscenje, majku mu njegovu. Nadam se da ovome ne uce decu na veronauci... Mada mozda bi i trebalo, pa ko se primi svaka mu cast i svetacka karijera. :)

#38 zagor

zagor
  • Members
  • 6,113 posts

Posted 14 January 2006 - 01:46

Vladika ne bi trebalo da bude bilo ciji suprug. On je monah a oni se ne zene... Dobro, ni decu ne bi trebali da jebu ali opet to rade...

<{POST_SNAPBACK}>


post dana :wub:

#39 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 14 January 2006 - 02:07

QUOTE Indy
>>> Jel' ima neki pristojan izvor za tu (ovde) često ponavljanu tvrdnju? Mislim, nije lako poverovati u to samo zato što je to negde rekao Filip David, ili ko već beše.<<<

E, pa, ako pristojnim izvorom smatras rodjenu babu moje bliske prijateljice, ciji je suprug bio vladika, a oboje kucni prijatelji doticnog Nikolaja… stvar stoji ovako; jeste se kupao, ali obicnom vodom, posto je prezirao kozmeticke i higijenske proizvode zapadne industrije.  :wub:

<{POST_SNAPBACK}>

Pa ok ti je izvor, mada je suprug te babe verovatno bi vladika pre ili posle braka sa njom, pošto to ne ide istovremeno. Čitao sam ja dosta od njega dok me je zanimalo hrišćanstvo i znam za njegove pouke protiv prevelikog bavljenja telom, uključiv i kupanje, no ipak mislim da je unikum da se neko ne kupa 20 godina. (A sad ispada da baš i nije tako bilo).

#40 iDemo

iDemo
  • Members
  • 5,385 posts

Posted 14 January 2006 - 14:29

E, pa, ako pristojnim izvorom smatras rodjenu babu moje bliske prijateljice, ciji je suprug bio vladika, a oboje kucni prijatelji doticnog Nikolaja… stvar stoji ovako; jeste se kupao, ali obicnom vodom, posto je prezirao kozmeticke i higijenske proizvode zapadne industrije.  :wub:

<{POST_SNAPBACK}>


Daj nam jos proveri sta na tu temu ima da kaze PeraL. Prihvatam(o) i Perinu babu, njenu blisku prijateljicu a moze i vladika (sa sve svojim i njihovim kucnim prijateljima). Ja cu, u medjuvremenu, da se raspitam kod svastike (i njenog buta), shurnjaje i njene kume (sa VMA) a mozda uspem da nadjem i pashenoga dedinog iz drugog braka sa gospodjom Hadzipavlovic...




ps. Peščanik rules!!!!
Kao, uostalom, i moja svastika koju, ovom prilikom, ne bih uznemiravao.

#41 iDemo

iDemo
  • Members
  • 5,385 posts

Posted 14 January 2006 - 14:31

Samo da razjasnim (a ne volim da editujem) - svastika koju necu da uznemiravam je ustvari Svastika, iz prvog mi braka sa njenom sestrom.

#42 baslovo maslo

baslovo maslo
  • Members
  • 10 posts

Posted 14 January 2006 - 15:02

Ovo je iz fusnote sa 10. stranice gorepomenutog Bajfordovog rada From 'Traitor' to 'Saint':

According to Petranović (1983), in 1945 the German authorities in Yugoslavia proposed the establishment of a Serbian-Montenegrin federation which would be governed by pro-German nationalist forces. Ljotić, Nedić, and others, who had been hoping for a “Greater Serbia” that would include parts of Bosnia and Croatia, claimed that in order to get their forces to accept the new, and less appealing, state borders, they needed the support of Velimirović and Patriarch Gavrilo...

Zvuči poznato? :wub:


Inače, ako neko slučajno nije čitao, u knjizi Zašto se u crkvi šapuće nalazi se odličan Bajfordov tekst "Mit o Nikolaju" koji može odgovoriti na neka od ovde postavljenih pitanja.

Odoh da slušam reprizu.

#43 iDemo

iDemo
  • Members
  • 5,385 posts

Posted 14 January 2006 - 23:43

[i]According to Petranović (1983)...

<{POST_SNAPBACK}>


To zvuci kao hard-core relevantan izvor, narocito u svetlu godine izdanja i kompletnog naslova:
Petranovic , B. (1983). Revolucija i Kontrarevolucija u Jugoslaviji: 1941–1945 (Revolution and counterrevolution in Yugoslavia: 1941–1945). Beograd: Narodna Knjiga.

Hvala za linkove u svakom slucaju...

#44 srdjanf.

srdjanf.
  • Members
  • 5,016 posts

Posted 15 January 2006 - 22:00

http://sicsa.huji.ac.il/actatxt1.html
... Ono sto mene zanima je koliko ima osnova u prici koja se rado ponavlja i citira - da je on (kakav god da je, ima materijala pa svako moze sam da zakljuci), dakle da je on "today revered by the majority of Orthodox Serbs as the greatest Serbian religious figure since medieval times"...

<{POST_SNAPBACK}>


ako se izuzme board FK Vladichanski (that is, the O.C. board poznatiji kao sinod),
i oksimoron koji oznachava modernu bogoslovsku misao u srbiji, gotovo da je nepopularan.

justin i nikolaj su praktichno jedino shto teologija u srbiji ima da ponudi danas (ako se izuzmu petljanja u poslove drzhave)...

... i to je sve jako mrachno i nihilistichno, i u principu, sluzhi kao sedativ (dope) u jednom predominantno siromashnom drushtvu.

#45 srdjanf.

srdjanf.
  • Members
  • 5,016 posts

Posted 15 January 2006 - 22:09

idemo: "E, da se nadje neki preduzetnik pa da krene to da izvozi po raznim dijasporama - pare da zaradi..."

taj preduzetnik vec postoji i zove se "eparhija valjevska",
i objavio je velimirovicheva sabrana dela chak.