Jump to content


Photo

Zasto se u SPC cuti?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
21 replies to this topic

#1 cesaria

cesaria
  • Members
  • 26 posts

Posted 23 November 2005 - 19:52

Drage Svetlane,
Registrovala sam se iskljucivo zbog ovog foruma.
Ja sam iz Cacka (trenutno sam u Bgd). Imam nekoliko pitanja.
Gde moze da se nabavi knjiga o crkvi u unutrasnjosti Srbije? A gde u Beogradu?
Da li mozete da organizujete neki dolazak u Cacak, neku tribinu ili tako nesto? Ovde imate jako mnogo fanova.

Htela bih da vam napisem nekoliko reci o SPC u unutrasnjosti Srbije.
Ovo sto se desava je zaista strasno. Standardna prica je ta da su ljudi u Srbiji siromasni. Ima jako mnogo bukvalno gladnih i u samom centru Cacku. Ta i takva crkva NIKADA nije organizoavla npr. KUHINJU za glade. Jedino sto oni umeju organizovati jeste prikupljanje donacija za izgradnju ove ili one crkve.
Ja sam vernik i jako mi je tesko da kritikujem sopstvenu crkvu. Ali mislim da je objektivna kritika potrebna.
Ovo sto sam ja napisala je ono sto mene tisti - gladni ljudi, a alava crkva. Sigurno da drugim ljudima smetaju neke druge stvari...

#2 ModPescanik

ModPescanik
  • Members
  • 192 posts

Posted 23 November 2005 - 20:16

Knjigu Zasto se u crkvi sapuce, mozete kupiti u knjizari BEOPOLIS u Domu omladine.

Na zalost knjiga se za sada ne moze kupiti u unutrasnjosti.

Svetlane bi vrlo rado dosle u Cacak, ali je potrebno da ih prvo neko pozove.
Do sada su gostovale u: Zrenjaninu i Kragujevcu.

U planu su odlasci u: Novi Sad, Becej, Obrenovac, Lazarevac i Dimitrovgrad. O svemu tome bicete detaljnije obavesteni.

#3 chandra

chandra
  • Members
  • 2,782 posts

Posted 23 November 2005 - 20:53

knjigu u pdf formatu mozete da downloadovati sa sajta izdavaca:

www.fabrikaknjiga.co.yu

a mozete je i naruciti preko njihovog sajta... :lol:

#4 DaniloBg

DaniloBg
  • Members
  • 1,938 posts

Posted 23 November 2005 - 20:58

U planu su odlasci u: Novi Sad, Becej, Obrenovac, Lazarevac i Dimitrovgrad. O svemu tome bicete detaljnije obavesteni.

<{POST_SNAPBACK}>



opet yee... :lol:

#5 Varvarin

Varvarin
  • Members
  • 929 posts

Posted 23 November 2005 - 23:03

knjigu u pdf formatu mozete da downloadovati sa sajta izdavaca:
www.fabrikaknjiga.co.yu
a mozete je i naruciti preko njihovog sajta... :lol:

Skinuo :lol:

#6 Tasvi

Tasvi
  • Members
  • 10 posts

Posted 24 November 2005 - 11:54

Knjiga Pescanik FM3 posvecena SPC je po mom misljenju jedna od najznacajnih publikacija koje su se se pojavile u poslednje vreme za gradjansku Srbiju. U mojoj skali vrednovanja ona je uz rame "Srpske strane rata". Mislim da bi se trebalo vise posvetiti fenomenu da se vecina naroda oseca pripadnicima najvece nacionalne NVO a da sa druge strane sama religioznost je na niskim granama. Ako bi se njihov modus funkcionisanja vise priblizio javnosti mozda bi to i bilo od nekakve koristi. A Pescanik FM3 bi mogao da bude polazna osnova za dalji razvoj teme.

#7 srdjanf.

srdjanf.
  • Members
  • 5,016 posts

Posted 25 November 2005 - 13:07

knjigu u pdf formatu mozete da downloadovati sa sajta izdavaca:

www.fabrikaknjiga.co.yu


e, ovo je stvarno super shto je ovaj zbornik dostupan elektronski.

hvala najvecma na linku!

zbirka tekstova koju je Peshchanik priredio je veoma upotrebljiva i u ozbiljnijem, shirem i kritichkom pristupu oblasti istorije ili filozofije religije.

svakako, jedna korisna referenca za buduce radove na teme kritike Crkve... super!

#8 chandra

chandra
  • Members
  • 2,782 posts

Posted 25 November 2005 - 15:46

knjigu u pdf formatu mozete da downloadovati sa sajta izdavaca:

www.fabrikaknjiga.co.yu


e, ovo je stvarno super shto je ovaj zbornik dostupan elektronski.

hvala najvecma na linku!

<{POST_SNAPBACK}>


ma hvala fabrici knjiga sto je pescanik objavila i stavila na sajt...

#9 srdjanf.

srdjanf.
  • Members
  • 5,016 posts

Posted 26 November 2005 - 01:11

ma hvala fabrici knjiga


hvaua hvaua. :lol:

Ja sam vernik i jako mi je tesko da kritikujem sopstvenu crkvu. Ali mislim da je objektivna kritika potrebna.
Ovo sto sam ja napisala je ono sto mene tisti - gladni ljudi, a alava crkva. Sigurno da drugim ljudima smetaju neke druge stvari...


Cesaria-o,
uzmi odmah i prochitaj ovaj zbornik sa Chandrinog linka.
Veoma su pouchni tekstovi, i jako su lepo napisani.
Evo jednog dela sa samog pochetka koji je meni privukao pazhnju:
"Evropa se danas jasno opredeljuje za svoje pretkonstantinovsko nasledje, tj. ono vreme kada hrišćanstvo nije bilo toliko dominantno, nego ste imali religijski pluralizam rimske imperije pre prihvatanja hrišćanstva kao državne religije. Ne zaboravimo da je Evropa najviše problema imala baš kada se homogenizovala, bilo na rasnom, verskom, ili etničkom principu. Tada ste imali katastrofe, verske ratove, rekonkistu, holokaust, etnička čišćenja."

huh, snazhan pasus, pishe/govori Milan Vukomanović, NOVO DOBA, tako je autor to naslovio...

note:
zanimljivo kako dotični ministar-kapitalac žari i pali po Srbiji, druži se izdašno sa crkvenim ličnostima, a u njegovom gradu se gladuje?


Ima jako mnogo bukvalno gladnih i u samom centru Cacka.


Edited by srdjanf., 26 November 2005 - 01:29.


#10 Vojin Dj

Vojin Dj
  • Members
  • 330 posts

Posted 27 November 2005 - 11:39

Bila je ona knjiga "Zasto se u crkvi sapuce" popularisana na ovom forumu. I meni sada nije jasno, jel se u crkvi sapuce ili cuti? :lol: Ili oba istovremeno?

#11 srdjanf.

srdjanf.
  • Members
  • 5,016 posts

Posted 27 November 2005 - 11:50

zvanično je da se ćuti, premda hrabriji i šapuću,
dok, ukoliko si režimski čovek smeš i naglas da zboriš, ali samo po liniji razmišljanja koja je, pretpostavi, zacrtana unapred.

#12 Vojin Dj

Vojin Dj
  • Members
  • 330 posts

Posted 27 November 2005 - 12:55

Fair enough. Ali, da li ja sada i ovde smem da se ne slozim sa tobom, i objasnim zasto se ne slazem? Ili i ovde postoji jedan rezim, jedan sistem koji itekako ima svoja pravila i zastupnike?

#13 Tvrdica

Tvrdica
  • Members
  • 813 posts

Posted 27 November 2005 - 13:36

zvanično je da se ćuti, premda hrabriji i šapuću,
dok, ukoliko si režimski čovek smeš i naglas da zboriš, ali samo po liniji razmišljanja koja je, pretpostavi, zacrtana unapred.

<{POST_SNAPBACK}>




Замисли, неки се усуђују и да ПЕВАЈУ и то веома лепо!Они што ћуте. вероватно уживају слушајући Стевана Мокрањца!!!

#14 srdjanf.

srdjanf.
  • Members
  • 5,016 posts

Posted 27 November 2005 - 13:48

Fair enough. Ali, da li ja sada i ovde smem da se ne slozim sa tobom, i objasnim zasto se ne slazem? Ili i ovde postoji jedan rezim, jedan sistem koji itekako ima svoja pravila i zastupnike?



ne smeš da se ne složiš sa mnom,
ali možeš da objasniš usled čega se ne slažeš,
premda to lako može biti okarakterisano kao tvoj pad u greh osuđivanja. :lol:

#15 srdjanf.

srdjanf.
  • Members
  • 5,016 posts

Posted 27 November 2005 - 13:54

Замисли, неки се усуђују и да ПЕВАЈУ и то веома лепо!Они што ћуте. вероватно уживају слушајући Стевана Мокрањца!!!


Vukomanović u prvom pasusu:

"Izdvojio bih jedno shvatanje društva kod predstavnika Srpske pravoslavne crkve, a to je razumevanje društva kao naroda, jedne homogene celine, mase. Narod je, u toj crkvenoj percepciji, gotovo metafizička kategorija ili, još bolje, nekakav antički hor!"

:lol: