Jump to content


Photo

Miroslav Radman,genetika... i budućnost?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
54 replies to this topic

#46 revolucionar

revolucionar
  • Banned
  • 2,408 posts

Posted 12 January 2007 - 01:44

QUOTE(Ziza @ 5 Apr 2006, 18:15)
"Hrvatski znanstvenik dr. Ivan Đikić, profesor na Sveučilištu Goethe u Frankfurtu, dobitnik je Binderove nagrade za inovacije 2006. godine, koju dodjeljuje Njemačko udruženje za staničnu biologiju (DGZ).

U obrazloženju nagrade napominje se da je profesor Đikić nagradu zaslužio za predani rad na razumijevanje životnih procesa stanice te za otkrivanje poremećaja u prijenosu signala unutar stanice koji dovode do razvoja tumorskih oboljenja.

Nedavne studije profesora Đikića i njegovih suradnika dovele su do novih i uzbudljivih otkrića kako stanice reagiraju na oštećenje nasljednog materijala. Ta otkriće predstavlja osnovu za razvoj efikasnijih i modernijih oblika dijagnostike i terapije.

Nagrada je profesoru Đikiću uručena 29.03.2006. godine na godišnjem skupu Njemačkog udruženje za staničnu biologiju u Braunschweigu."

-----------------------------------------------------------------------------------------------

Još jedna nagrada hrvatskom znanstveniku Ivanu Đikiću
srijeda, 5.4.2006 07:41

"Hrvatski znanstvenik Ivan Đikić dobio je jucer nagradu za izvanredna dostignuća u istraživanju raka koju mu je dodijelila ugledna Američka udruga za istraživanje raka (AACR).

Nagrada uručena Đikiću na godišnjem kongresu AACR-a u Washingtonu najveće je međunarodno priznanje znanstvenicima do 40 godina starosti koji se bave istraživanjem tumora.

U obrazloženju stoji da se nagrada dodjeljuje za pionirski doprinos na području negativnog reguliranja receptora za faktore rasta, a Đikić je prvi znanstvenik iz Europe koji je dobio ovo prestižno američko priznanje u konkurenciji 30 drugih istraživača.

Đikić se bavi istraživanjem mehanizama pomoću kojih se stanice organizma brane od razvoja tumora i vjeruje se da će njegovi rezultati poslužiti kao osnova za nove dijagnostičke i terapeutske metode u borbi protiv raka.

Otkrića za koja je Đikić dobio nagradu rezultat su desetogodišnjeg rada njegove skupine istraživača na Institutu Ludwig za istraživanje raka u Uppsali u Švedskoj te u Frankfurtu na Sveučilištu Goethe.

"Mi smo se u usredotočili na razumijevanje životnih procesa stanica na molekularnom nivou i želimo saznati koji mehanizmi unutar stanice određuju životne procese", rekao je Đikić za Hinu nakon što je primio priznanje.

"Posebno nas zanima kad dolazi do njihova poremećaja i do povećavanja ili smanjivanja signalnih putova na koji način dolazi do razvoja različitih bolesti poput tumora", rekao je.

Otkrića do kojih je došao primjenjiva su u stvaranju lijekova.

Napominjući kako se obično bazična otkrića ovoga tipa za 3 do 10 godina pretvore u "terapeutsku ili dijagnostičku metodu" Đikić je rekao kako su interes za rezultate njegova istraživanja već pokazale farmaceutske tvrtke iz Njemačke i Engleske.

AACR je utemeljen 1907. i najstarija je i najveća znanstvena organizacija na svijetu za borbu protiv raka, a nagradu koju je dobio Đikić dodjeljuje već 26 godina.

Đikić je rođen u Zagrebu gdje je završio medicinski fakultet. Doktorirao je iz područja molekularne biologije, a znanstveno se usavršavao u Sjedinjenim Državama na Sveučilištu New York. Na institutu Ludwig za istraživanje raka u Uppsali bio je voditelj skupine istraživača.

U 2003. je imenovan za profesora biokemije na Medicinskom fakultetu Sveučilišta Goethe u Frankfurtu. Đikić je jedan od najmlađih članova Europske organizacije za molekularnu biologiju (EMBO)." (index.hr)

Ovde nema sta da se doda. Amerikanci nagradjuju samo odlicne istrazivace za razliku od Evropljana gde se prakticno sve svodi na politiku...

#47 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 12 January 2007 - 04:19

QUOTE(revolucionar @ 12 Jan 2007, 01:44)
Ovde nema sta da se doda. Amerikanci nagradjuju samo odlicne istrazivace za razliku od Evropljana gde se prakticno sve svodi na politiku...

Nije jasno kako dodje do ovog zakljucka (osim ako nije trebalo da bude ironican). Covek je sve rezultate postigao u Evropi, sam navodis da je bio finansiran u Evropi, da je dobio nemacku nagradu, itd. a onda sad povodom i jedne americke izneses tako besmisleno generalizovan zakljucak. Uzgred budi receno, nedavno sam u jednom americkom casopisu za univerzitetsku nastavu citao o istrazivanju sprovedenom u 20tak zemalja uglavnom Evrope, razvijenog dela Azije i SAD o drustvenom ugledu naucnika i univerzitetskih profesora i njihovoj medijskoj zastupljenosti. Po tim indeksima SAD je blize dnu nego vrhu lestvice, a pri vrhu su uglavnom evropske zemlje, mislim da su UK, Holandija i Svajcarska na samom vrhu, mada se ne mogu tacno setiti poretka.

#48 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 12 January 2007 - 04:43

QUOTE(Schrodinger @ 12 Jan 2007, 14:19)
Nije jasno kako dodje do ovog zakljucka...

Revo ima neobicno visoke kriterijume toga ko je "odlican istrazivac" (a istrazivaci moraju, valjda, samo da budu veoma odlicni). Ili je mozda nesto drugo u pitanju.

#49 revolucionar

revolucionar
  • Banned
  • 2,408 posts

Posted 12 January 2007 - 20:01

QUOTE(Schrodinger @ 12 Jan 2007, 03:19)
Nije jasno kako dodje do ovog zakljucka (osim ako nije trebalo da bude ironican). Covek je sve rezultate postigao u Evropi, sam navodis da je bio finansiran u Evropi, da je dobio nemacku nagradu, itd. a onda sad povodom i jedne americke izneses tako besmisleno generalizovan zakljucak. Uzgred budi receno, nedavno sam u jednom americkom casopisu za univerzitetsku nastavu citao o istrazivanju sprovedenom u 20tak zemalja uglavnom Evrope, razvijenog dela Azije i SAD o drustvenom ugledu naucnika i univerzitetskih profesora i njihovoj medijskoj zastupljenosti. Po tim indeksima SAD je blize dnu nego vrhu lestvice, a pri vrhu su uglavnom evropske zemlje, mislim da su UK, Holandija i Svajcarska na samom vrhu, mada se ne mogu tacno setiti poretka.

Odlicno pitanje !
Zakljucak je subjektivan a reci cu ti i zasto. Mozda se secas da je prosle godine jedan Franzuz dobio nobelovu nagradu iz hemije. Cini mi se da je radio na katalizatorima... Verovao ili ne, u Francuskoj niko nije ni cuo ni znao za tog coveka. Nije mi poznato da je ranije imao nekakva evropska priznanja, medjutim, covek je ipak nobelovac.
Mozes ti postici sve rezultate u Evropi ali najbolji casopisi su americki, bez obzira sta ti o tome mislio. Dok te Amerika ne prizna sumnjam da ce neko ozbiljno da shvati tvoja priznanja koja poticu iz EU ili neke druge zemlje. Sigurno da prof Dikic ima neke saradnje ili poznanstvo u Americi jer uspeti u Evropi je takodje nemoguce bez Amerike. Mozda je on predhodno i imao nekakva evropska i nemacka priznanja ali kad je to dobio sigurno su ovi u Evropi vec znali za njegovu americku podrsku ili saradnju...
Svrati malo do Amerike ili Kanade i pogledaj samo kakva kola ljudi voze. Kad bi se takvim kolima vozili evropljani propali bi za nedelju dana.. biggrin.gif . Amerika je Amerika...

#50 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 13 January 2007 - 04:17

QUOTE(revolucionar @ 12 Jan 2007, 20:01)
Odlicno pitanje !
Zakljucak je subjektivan a reci cu ti i zasto. Mozda se secas da je prosle godine jedan Franzuz dobio nobelovu nagradu iz hemije. Cini mi se da je radio na katalizatorima... Verovao ili ne, u Francuskoj niko nije ni cuo ni znao za tog coveka. Nije mi poznato da je ranije imao nekakva evropska priznanja, medjutim, covek je ipak nobelovac.
Mozes ti postici sve rezultate u Evropi ali najbolji casopisi su americki, bez obzira sta ti o tome mislio. Dok te Amerika ne prizna sumnjam da ce neko ozbiljno da shvati tvoja priznanja koja poticu iz EU ili neke druge zemlje. Sigurno da prof Dikic ima neke saradnje ili poznanstvo u Americi jer uspeti u Evropi je takodje nemoguce bez Amerike. Mozda je on predhodno i imao nekakva evropska i nemacka priznanja ali kad je to dobio sigurno su ovi u Evropi vec znali za njegovu americku podrsku ili saradnju...
Svrati malo do Amerike ili Kanade i pogledaj samo kakva kola ljudi voze. Kad bi se takvim kolima vozili evropljani propali bi za nedelju dana.. biggrin.gif . Amerika je Amerika...

Ziveo ja u toj Americi 4-5 godina, prijatelju, i to na mestima raznim... Sto se kola tice, vidjao sam svakakva, ali krntije od $300 kakve su vozila cak dvojica Nobelovaca koja su predavala na mom univerzitetu nisam zbilja video da voze ljudi koji drze do sebe (casna rec, uopste ne izmisljam, dao si mi sjajan slagvort, prava jungovska koincidencija). Moje je iskustvo da su na univerzitetskim parkinzima kola studenata obicno znatno bolja od onih profesora, tako da to nije bas neki argument u prilog drustvenog statusa potonjih.

Sto se francuskog Nobelovca tice nije mi sasvim jasan tvoj argument: znaci li to da procentualno veci broj ljudi u SAD zna ko je on nego u Francuskoj? Mada ne znam dovoljno o datom slucaju usudicu se da postavim tezu da je tako nesto sasvim nezamislivo.

Najbolji svetski casopisi su u mnogim oblastima doista americki po sedistu redakcije, ali ne bih bas rekao da taj nacionalni atribut u svetu ozbiljne nauke znaci isto sto i u kolokvijalnom izrazavanju. Ti najbolji casopisi su istinski medjunarodni, jer obicno imaju Editorial Board iz bar desetak zemalja sveta, kontributore iz stotinak zemalja, a vrlo cesto se finansiraju iz multinacionalnih konzorcijuma ili nadnacionalnih institucija i organizacija tipa CERN, NATO, IAU i sl. Bez obzira na uspon nacionalizma i sovinizma u SAD nakon otpocinjanja nesrecnog "war on terror", mislim da su nase americke kolege i dalje medju poslednjima koji ce pridavati poseban znacaj nacionalnom odredjenju...

A dopustio bih sebi i jednu za tebe ocigledno hereticku misao da bi, kada bi se naucni rezultati normirali na jedinicu utrosenih sredstava, americka nauka bila negde pri zacelju ne samo liste drustvenog statusa naucnika, vec i liste stvarnih rezultata. Preslikaj analogno velika ulaganja u maltene bilo koju zemlju sveta koja ima obrazovnu infrastrukturu i dobices bolje rezultate i efikasniji rad. U prevodu, "u dobru je lako dobar biti", tj. kad kontrolises polovinu svetskih ekonomskih resursa lako je napumpati gotovo bilo sta, ali mene daleko vise impresioniraju cesto zapanjujuce veliki rezultati nauke u znatno siromasnijim zemljama koje su ipak u pojedinim oblastima uspele da se izbore za svoje nise i da bar u nekim malim oblastima budu naucne sile (npr. u astronomskim naukama Poljska, Cile ili Novi Zeland, u geo-naukama Juzna Afrika, Malezija, itd. isl.).

Edited by Schrodinger, 13 January 2007 - 04:20.


#51 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 13 January 2007 - 04:25

I americki naucnici u Americi u zapanjujuce velikom procentu nisu "pravi" Amerikanci, uostalom. Od svega na svetu se mozda bas 'nauka' (kako god se shvatila) najvise globalizovala, tako da su ova revolucionareva parohijalna zapazanja zaista promasena. Ako je Francuz radio doktorat u USA, pa dobije Nobela kasnije u Francuskoj, da li je to francuski Nobel, ili americki, ili sta? Irelevantno, sasvim.

EDIT. Trivija u vezi Yves Chauvin-a (Nobelova za hemiju 2005, koga spominje revolucionar - inace je Nobela delio sa 2 Amerikanca, btw): nikada nije stekao PhD biggrin.gif Mozda jedan od razloga sto nisu culi za nj. ranije u Francuskoj.

Edited by Indy, 13 January 2007 - 05:22.


#52 zhabotinsky

zhabotinsky
  • Members
  • 134 posts

Posted 14 January 2007 - 22:56

QUOTE(Schrodinger @ 13 Jan 2007, 04:17)
Preslikaj analogno velika ulaganja u maltene bilo koju zemlju sveta koja ima obrazovnu infrastrukturu i dobices bolje rezultate i efikasniji rad.


Nisam siguran. Puno je toga u lovi, ali glede efikasnosti, ima nesto i u trzistu, pa i u trzistu znastvenog rada, da se tako izrazim.

#53 Anduril

Anduril
  • Members
  • 5,593 posts

Posted 15 January 2007 - 18:31

QUOTE(Indy @ 13 Jan 2007, 04:25)
I americki naucnici u Americi u zapanjujuce velikom procentu nisu "pravi" Amerikanci, uostalom. Od svega na svetu se mozda bas 'nauka' (kako god se shvatila) najvise globalizovala, tako da su ova revolucionareva parohijalna zapazanja zaista promasena. Ako je Francuz radio doktorat u USA, pa dobije Nobela kasnije u Francuskoj, da li je to francuski Nobel, ili americki, ili sta? Irelevantno, sasvim.

EDIT. Trivija u vezi Yves Chauvin-a (Nobelova za hemiju 2005, koga spominje revolucionar - inace je Nobela delio sa 2 Amerikanca, btw): nikada nije stekao PhD biggrin.gif Mozda jedan od razloga sto nisu culi za nj. ranije u Francuskoj.



Tacno tako. Od svih delova drustva upravo nauka prednjaci u globalizaciji komunikacije, rada i prenosa znanja, tj. edukaciji. Podela na nacije i drzave tu nema mnogo smisla. Posebno nema smisla podela na Evropu i Ameriku, jer cak i u samoj Americi postoje razliciti sistemi (drzave, privatni i drustveni itd.). U Evropi su sistemi takodje razliciti, centralisticki u Francuskoj, decentralizovan sistem u Nemackoj, snazni privatni sistemi u Britaniji. Razlike su velike, a svi konkurisu za najbolje istrazivace.

#54 revolucionar

revolucionar
  • Banned
  • 2,408 posts

Posted 17 January 2007 - 01:46

QUOTE(Schrodinger @ 13 Jan 2007, 03:17)
A dopustio bih sebi i jednu za tebe ocigledno hereticku misao da bi, kada bi se naucni rezultati normirali na jedinicu utrosenih sredstava, americka nauka bila negde pri zacelju ne samo liste drustvenog statusa naucnika, vec i liste stvarnih rezultata. Preslikaj analogno velika ulaganja u maltene bilo koju zemlju sveta koja ima obrazovnu infrastrukturu i dobices bolje rezultate i efikasniji rad. U prevodu, "u dobru je lako dobar biti", tj. kad kontrolises polovinu svetskih ekonomskih resursa lako je napumpati gotovo bilo sta, ali mene daleko vise impresioniraju cesto zapanjujuce veliki rezultati nauke u znatno siromasnijim zemljama koje su ipak u pojedinim oblastima uspele da se izbore za svoje nise i da bar u nekim malim oblastima budu naucne sile (npr. u astronomskim naukama Poljska, Cile ili Novi Zeland, u geo-naukama Juzna Afrika, Malezija, itd. isl.).

Ranije sam nasao podatak o tome koliko se trosi u raznim zemljama po publikovanom radu. Kako sam informisan, Amerikanci nisu na vrhu lestvice vec, verovao ili ne, na dnu lestvice. To znaci da su dosta efikasni i to bi bio ozbiljan kriterijum za vrednovanje naucnih laboratorija ili istrazivackih instituta. Objasni mi gde je u svemu tome Nemacka (Norveska, Japan, Italija...) ? Nije samo stvar u novcu vec i u organizaciji, pozitivnoj selekciji, dobrim programima, plati, standardu... OK nisam bio u Americi i trenutno se "zabavljam" po Kanada ali ono sto vidim je zaista impresivno...

#55 Cro-boy

Cro-boy
  • Members
  • 4,466 posts

Posted 31 January 2007 - 08:18

Potraga za odgovorom: Kako stres izaziva bolesti