Jump to content


Photo

Stripovi


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
154 replies to this topic

Poll: davno beshe, ali najcitao sam (80 member(s) have cast votes)

davno beshe, ali najcitao sam

  1. Zlatna serija: Zagor, Tex, Komandant Mark, Kapetan Miki (10 votes [12.50%])

    Percentage of vote: 12.50%

  2. Lunov Magnus Strip: Blek stena, Mister No (6 votes [7.50%])

    Percentage of vote: 7.50%

  3. Specijali: Dilan Dog, Marti Misterija (11 votes [13.75%])

    Percentage of vote: 13.75%

  4. Alan Ford & co. (34 votes [42.50%])

    Percentage of vote: 42.50%

  5. Stripoteka (15 votes [18.75%])

    Percentage of vote: 18.75%

  6. Marveli veliki i mali (1 votes [1.25%])

    Percentage of vote: 1.25%

  7. EKS (3 votes [3.75%])

    Percentage of vote: 3.75%

  8. Horror (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

Vote Guests cannot vote

#136 klimt

klimt
  • Members
  • 446 posts

Posted 18 September 2005 - 11:34

O.K. pošto se niko nije javio ponoviću pitanja uz dodatak.

PITANJE Br. 1
Ime jednog od najvećih jugoslovenskih strip scenarista između dva svetska rata.
Oktobra 1943. godine, u otetom avionu „Potez 25“, poleteo je sa domobranskog aerodroma u Borongaju u partizane ali se avion srušio negde na području Plitvičkih jezera.
POMOĆ:
Po profesiji novinar, pionir fotoreportaže na ovim prostorima. Potpisivao se pseudonimom Fra-Ma-Fu. Da bi serija tekstova “Na strminu bijede” bila što autentičnija, družio se sa skitnicama, prosjacima i lopovima preobučen u skitnicu.


PITANJE Br. 2
Naziv stripa i ime autora.
U jednoj epizodi sve se vrti oko ukradene kolekcije stripova osigurane na milion dolara. Radnja se odvija u San Diegu u toku strip festivala (odnosno konvencije kako to ameri zovu). U stripu se pojavljuje i Šel Dorf, glavni organizator festivala kao i crtači Vil Ajzner, Džek Kirbi, Bern Hogart i Milton Kanif.
POMOĆ:
Glavna junakinja je mlada udovica. Strip je objavljivan u Superu a dve epizode reprizirane su u jednom broju Giganta.

Edited by klimt, 18 September 2005 - 11:34.


#137 precog

precog
  • Members
  • 1,809 posts

Posted 18 September 2005 - 12:35

pitanje br. 2 me podsetilo na jednu epizodu serijala u stripu koji je ishao u shkolskom programu, nekada davno... kada ivica klemenc igra strip crtacha i neko mu mazne table, a kao trag ostaje zenska vlas kose. ne mogu sad vec da se precizno setim, pojavljivao se i rip kirbi u tom serijalu, a u zavrshnoj shpici bio fliper uz neke svemirske zvuke... i klinac sa lutkom e.t.a? secate se?
uz serijal kratkih emisija o sf filmovima i tv bajt najsvetliji momenti domaceg shk. programa (kockica je van konurencije ovahj put).

<{POST_SNAPBACK}>


u da...odlicne emisije :lol:

#138 dranki dak

dranki dak
  • Members
  • 49 posts

Posted 19 September 2005 - 11:27

O.K. pošto se niko nije javio ponoviću pitanja uz dodatak.

PITANJE Br. 1
Ime jednog od najvećih jugoslovenskih strip scenarista između dva svetska rata.
Oktobra 1943. godine, u otetom avionu „Potez 25“, poleteo je sa domobranskog aerodroma u Borongaju u partizane ali se avion srušio negde na području Plitvičkih jezera.
POMOĆ:
Po profesiji novinar, pionir fotoreportaže na ovim prostorima. Potpisivao se pseudonimom Fra-Ma-Fu. Da bi serija tekstova “Na strminu bijede” bila što autentičnija, družio se sa skitnicama, prosjacima i lopovima preobučen u skitnicu. 


<{POST_SNAPBACK}>


odgovor br. 1: Franjo M. Fuis

#139 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 20 September 2005 - 03:39

kak' sam neobaveshtena. bruka. tek pre neki dan saznala za novu izdavachku kucu Beli Put. elem, id'te na Znak Sagite (ko mi kriv shto sam zapostavila taj forum), sekcija: stripovi, ilustracije, animacije. teme:
http://www.znaksagit...opic.php?t=2628
http://www.znaksagit...opic.php?t=2750


Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image

und chovek u kog sam :lol:

Posted Image

#140 Pantelija jr

Pantelija jr
  • Members
  • 655 posts

Posted 20 September 2005 - 11:51

...
PITANJE Br. 2
Naziv stripa i ime autora.
U jednoj epizodi sve se vrti oko ukradene kolekcije stripova osigurane na milion dolara. Radnja se odvija u San Diegu u toku strip festivala (odnosno konvencije kako to ameri zovu). U stripu se pojavljuje i Šel Dorf, glavni organizator festivala kao i crtači Vil Ajzner, Džek Kirbi, Bern Hogart i Milton Kanif.
POMOĆ:
Glavna junakinja je mlada udovica. Strip je objavljivan u Superu a dve epizode reprizirane su u jednom broju Giganta.

<{POST_SNAPBACK}>



biće Keli Grin? mlada udovica mi vuče na nju... gugl kaže da su autori Sten Drejk i Leonard Star :lol:

#141 klimt

klimt
  • Members
  • 446 posts

Posted 20 September 2005 - 13:14

DRANKI DAK i PANTELIJA JR. odgovorili su tačno na pitanja 1 i 2.
Epizoda Keli Grin koju sam spomenuo objavljena je u Superu br. 97.

Postaviću još dva pitanja koja spadaju u crnu (strip) hroniku.

PITANJE Br. 3
Ime američkog strip crtača koji je poginuo 1982. godine u toku probnog leta, pilotirajući avionom koji je lično dizajnirao i sklopio.

PITANJE Br. 4
1956. godine Sten Drejk (autor Keli Grin) kupio je novi auto. U posetu mu je došao prijatelj poznati strip crtač X i poželeo da isproba mašinu. Usled prebrze vožnje na klizavom putu X je sleteo i udario u drvo. X je poginuo a Drejk koji je sedeo na mestu suvozača preživeo. Ko je strip crtač X.

Hvala DUNADAN za linkove foruma Znak Sagite. Bio sam na sajtu ali nisam znao da i na forumu ima interesantnih informacija.

#142 klimt

klimt
  • Members
  • 446 posts

Posted 21 September 2005 - 10:42

Pitanja su stvarno teška pa je bolje da odmah dodam još koji podatak.

PITANJE Br. 3
Ime američkog strip crtača koji je poginuo 1982. godine u toku probnog leta, pilotirajući avionom koji je lično dizajnirao i sklopio.
POMOĆ
Crtao je vesterne Lens i Kejsi Ragli kod nas objavljene u EKS Almanahu.


PITANJE Br. 4
1956. godine Sten Drejk (autor Keli Grin) kupio je novi auto. U posetu mu je došao prijatelj poznati strip crtač X i poželeo da isproba mašinu. Usled prebrze vožnje na klizavom putu X je sleteo i udario u drvo. X je poginuo a Drejk koji je sedeo na mestu suvozača preživeo. Ko je strip crtač X.
POMOĆ
Jedan od njegovih stripova nosi ime slično znaku koji sam mu dodelio u pitanju. Taj strip je prvi klasičan američki strip sa oblačićima objavljen u Kraljevini Jugoslaviji (u Politici).


#143 dranki dak

dranki dak
  • Members
  • 49 posts

Posted 21 September 2005 - 21:43

Pitanja su stvarno teška pa je bolje da odmah dodam još koji podatak.

PITANJE Br. 3
Ime američkog strip crtača koji je poginuo 1982. godine u toku probnog leta, pilotirajući avionom koji je lično dizajnirao i sklopio.
POMOĆ
Crtao je vesterne Lens i Kejsi Ragli kod nas objavljene u EKS Almanahu.


PITANJE Br. 4
1956. godine Sten Drejk (autor Keli Grin) kupio je novi auto. U posetu mu je došao prijatelj poznati strip crtač X i poželeo da isproba mašinu. Usled prebrze vožnje na klizavom putu X je sleteo i udario u drvo. X je poginuo a Drejk koji je sedeo na mestu suvozača preživeo. Ko je strip crtač X.
POMOĆ
Jedan od njegovih stripova nosi ime slično znaku koji sam mu dodelio u pitanju. Taj strip je prvi klasičan američki strip sa oblačićima objavljen u Kraljevini Jugoslaviji (u Politici). 

<{POST_SNAPBACK}>


Hvala na pomoći.
Warren Tufts i Alex Raymond.

#144 klimt

klimt
  • Members
  • 446 posts

Posted 23 September 2005 - 18:28

Odgovori su tačni.
Stradanje Fuisa, Taftsa i Rejmonda dokazuje da su autori stripa ponekad veći avanturisti od sopstvenih junaka.

#145 dedazec

dedazec
  • Members
  • 1,460 posts

Posted 24 September 2005 - 17:15

na zalost nisam uspeo pronaci pozitivan dokaz o pravom imenu bleka stene.
ja ga pamtim kao jan le rok-a, ali, opet, davno to beshe.
pa do momenta kada budem imao vremena da izlistam sve epizode ponovo predlazem priznavanje svih 5 (pet) pozitivnih brojanja klimtu, a sebe kaznjavam drugarskom samokritikom.
posvetio sam se ovih dana chitanju dozivljaja martija misterije. nisam ga ranije neshto posebno mirisao, mada mi je njegov plastichni pishtolj, za koga svi negativci misle da je fen kada ga uzmu u ruke, uvek bio vrlo kul.
ali ima isuvishe mnogo priche, a malo akcije za moj ukus. lepo je da se scenarista potkovao informacijama, ali meni i kocka nadnaravnih moci zvuchi kao sasvim prihvatljiv argument za dobar zaplet...

#146 Carolostadien

Carolostadien
  • Members
  • 4,472 posts

Posted 24 September 2005 - 17:20

:lol: danas na placu neki starcic izlozio par prastarih stripova, uglavnom Mister No kojim sam se gusio i sve sam ih procitao, al bilo mi zao cice a jedan strip samo pet kuna i onda sam si kupio Kapetana Mikija :lol:

#147 dedazec

dedazec
  • Members
  • 1,460 posts

Posted 25 September 2005 - 02:31

ma taj kapetan miki je sasvim kul momak. voleo sam ga vishe od teksa ili kdant marka.
on beshe u saloonu uvek naruchuje mleko?

#148 Varvarin

Varvarin
  • Members
  • 929 posts

Posted 25 September 2005 - 05:25

ma taj kapetan miki je sasvim kul momak. voleo sam ga vishe od teksa ili kdant marka.
on beshe u saloonu uvek naruchuje mleko?

Ili bese limunadu :lol:
Zato ga nisam ni voleo.
Koji bedak, moj matori je znao ljude koji su izdavali sve te stripove, pa sam ih ja besplatno dobijao nekoliko godina i nista od toga nisam citao osim Mr No-a i Zagora. :lol:

Glasao sam za Stripoteku.....
U njoj sam voleo spanske autore, Torpeda 1936, starog Flasa Gordona, Ripa Kirbija, Princa Valijanta (mada je on dozlaboga naporan za citanje), Pustinjske skorpije (da budem iskren, meni se kod Pratta ne svidja razlika u pristupu crtanju ljudi i masina, stil kojim crta ljude je odlican, dok kod masina detaljise), Zeljka Paheka, Igora Kordeja...
Indijansko leto (Manara* & Pratt) je, ako se ne varam, strip adaptacija Skerletnog slova Nathaniela Hawthorna (snimljen je i film sa Demi. Moore, ali je radnja donekle razlicita)...
Pored Stripoteke citao sam i Yu strip, Nas strip, Spunk, Strip Art... Neke od njih sam kupovao kod preprodavaca godinama nakon gasenja (Strip Art je izlazio samo jedne godine ?)

Pitanje, zanima me autor i naslov sledeceg stripa objavljenog u jednoj od prvih strip avanura:
Strip se bavi postapokalipticnim svetom kojim hara nepoznata bolest. Deo ljudi je pobegao u cilindricni satelit vanzemaljskog porekla koji orbitira oko Zemlje. U tom cilindru osim ljudi obitavaju i antropomorfni roboti/androidi koji su (valjda, ne secam se tacno) proizvod ukrstanja ljudske and alien tehnologije. Jedina epizoda koju sam ja procitao zavrsava se u trenutku kada ljudi i androidi nailaze na drugi takav cilindar, delimicno ostecen. Strip jeste komercijala, ali mi je prica interesantna, lici na Klarkovog Ramu. Cini mi se da su autori spanci, ali to ne mogu sa sigurnoscu da tvrdim.....

Da li neko zna gde moze da se nabavi Devlicev Machu Picchu? Procitao sam samo jednu epozodu i ostavila je na mene vrlo dobar utisak.

* Sto on crta zene... fiju.....

#149 klimt

klimt
  • Members
  • 446 posts

Posted 25 September 2005 - 11:13

da budem iskren, meni se kod Pratta ne svidja razlika u pristupu crtanju ljudi i masina, stil kojim crta ljude je odlican, dok kod masina detaljise

<{POST_SNAPBACK}>

Mašine nije crtao Prat već njegov asistent Gvido Fuga.

Strip koji spominješ
Colin Wilson – RAEL
(Avantura 1 i 7, odnosno prvi i poslednji broj)

#150 dedazec

dedazec
  • Members
  • 1,460 posts

Posted 25 September 2005 - 13:49

Ili bese limunadu :lol:
Zato ga nisam ni voleo.

<{POST_SNAPBACK}>


shto, shta imash protiv limunade? :lol:
nije, gotovo 100% sam siguran da je pio mleko. limunadu mozda neko drugi. talichni tom mozda? mada ga se ja secam da je pio i pivu. ili chaj od kamilice... ne, to je koko bil pio kamilicu...