Jump to content


Photo

Quest: Dunav - Istanbul


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
4 replies to this topic

#1 incognito

incognito
  • Members
  • 7,771 posts

Posted 19 May 2005 - 01:29

Ovo mi nekako deluje najblizi forum za ono sto hocu da pitam posto vidim ovde ima dosta pustolova :lol:

Naime, da ne zalazim u detalje zasto se raspitujem oko istog, evo sta mi treba:

1) Prvo da l' je moguca ruta Beograd - Istanbul preko Dunava i Crnog Mora? Ja kako racunam to ne bi trebalo da bude problem, od Beograda do Crnog Mora je Dunav 100% plovan, a onda se, valjda, moze ici Crnim Morem do Bosfora i time stici do Istanbula...

2) Ako je ovo gore moguce, da li postoji neka agencija, or whatever koja ima takvu rutu u ponudi? Ne mora da bude striktno Beograd - Istanbul, vec moze da krece iz Nemacke ili Austrije, s' tim sto treba imati mogucnost da primi par putnika u BG-u...

Jedino sto sam skapirao je da Putnik iznajmljuje brod Sirona i za custom destinacije, no pitanje je da l' bi oni krenuli tom rutom (da l' imaju dozvolu na prvom mestu), a i cena bi bila prevelika jer ovo treba da bude za max 10-ak ljudi...

Bas bi bilo cool tako 'nekonvencialno' otici do Turske...

Any ideas?

#2 beowl

beowl
  • Members
  • 2,789 posts

Posted 19 May 2005 - 08:21

1) Prvo da l' je moguca ruta Beograd - Istanbul preko Dunava i Crnog Mora? Ja kako racunam to ne bi trebalo da bude problem, od Beograda do Crnog Mora je Dunav 100% plovan, a onda se, valjda, moze ici Crnim Morem do Bosfora i time stici do Istanbula...

Koliko sam ja čuo pre izvesnog vremena, full krstarenje Dunavom, od Nemačke
pa do ušća, postoji i košta oko 1500 EUR. Ne znam kolika je cena ako se uskače
tek u Beogradu, odnosno koje su kombinacije da se kasnije otplovi za Carigrad.

#3 Nimrod

Nimrod
  • Members
  • 2,514 posts

Posted 19 May 2005 - 15:11

Od Konstance do Istanbula nema putnickih brodova, do pre neku godinu je saobracao jedan, ali je ukinut. U svakom slucaju negde moras da napustis Dunav pre delte jer tamo nema nikakve luke na kojoj bi mogao da se ukrcas na bilo kakav brod. Dve stvari mi padaju na pamet: ili do Konstance pa na neki teretni brod (toga ima koliko hoces), oni ponekad prevoze putnike ali to je vrlo ograniceno i naravno nema veze sa krstarenjem ili preko u Bugarsku pa iz Varne nesto do Istanbula.

#4 incognito

incognito
  • Members
  • 7,771 posts

Posted 19 May 2005 - 15:45

Ma ja mislim na jedno kontinualno krstarenje... Ne mora da staje nigde izmedju BG-a i Istanbula (sem da malo uspori na delovima koje vredi lepo osmotriti, e.g. Djerdap i sl.). Postoje neke austrijske kompanije koje organizuju put Bec - Varna preko Dunava, ali staju u svakoj iole znacajnijoj luci pa sam put Beograd - Varna traji 7 dana (tj. 6 jer se jedne veceri zadrzavaju u BG-u).

Ali svuda gde sam trazio nisam naleteo na kontinualnu liniju... Ima doduse 2 moguce rute koje postoje:

1) Bec - Konstanca (ima brdo ponuda i cesto idu)
A onda Konstanca - Istanbul (jedna kompanija nudi krstarenje Crnim Morem relacija Istanbul - Konstanca - Istanbul, pa racunam da se moze nekako ubaciti u povratku)

2) Bec - Varna (samo jedna ponuda na koju sam naleteo)
A onda Varna - Istanbul (tu vec ima dosta ponuda)

No ipak treba dobro racunati da se ne gubi puno vremena na kopnu...

Uff, 'bem ti turisticke agencije kad se nisu dosetili da naprave fino krstarenje od Beca do Istanbula... Verujem da bi dosta ljudi bilo zainteresovano...

Inace, ima li neko neku predstavu koliko bi kostalo iznajmiti omanju jahtu/brodic da nas odbaci od Beograda do Istanbula (i nazad)?

#5 Jutro

Jutro
  • Members
  • 343 posts

Posted 20 May 2005 - 12:03

Incognito,

tura o kojoj pricas ne samo da je moguca, nego i licno poznajem nekoliko ljudi koji su je realizovali. Medju jedrilicarima je poznat izvestan Kepa (ja sam drugar sa njegovim sinom) koji je napravio jedrilicu u Beogradu, a zatim se sa celom porodicom spustio niz Dunav, pa Crno more ... i na kraju brod dovezao do Bara. Putovanje je trajalo 56 dana. Cetvoro ljudi na 7-8 metarskom brodu, bez motora (samo jedra) i bilo kakvih navigacionih uredjaja. Ovo su izveli pre 15-ak godina.
Takodje, ovim putem se nekoliko godina pre njih spustio cuveni Srba i njegova jedrilica Kli-kli. Oni su bukvalno najveca legenda jedrilicarstva (18 godina na moru). Put su poceli spustom niz Dunav, a stigli su do Francuske Gvajane, gde su se par godina usidrili da mu deca ubrzano zavrse osnovnu skolu (dobio dvoje dece na putu).
Pre tri godine se spustio brod (ne poznajem vlasnika) pravljen u Smederevu. Takodje, ovaj brod je usidren u Baru, trenutno jedan od najlepsih u SCG.

Pre 4-5 godina i sam sam pokusao da realizujem istu avanturu, ali me je sprecila 'visa sila'. Moja ideja je bila nesto drugacija od ovih 'slavnih' prethodnika. Naime, u Beogradu je moguce kupiti stari camac sa kabinom (najbolje Passara, 5-6 metara, dva kreveta, kabina) i staru 'Pentu' (4Ks), za relativno male pare (sve zajedno, reda 1.500 EUR i manje). Na ovakvom brodicu je moguce upakovati 4 osobe, tako da trosak i nije suvise veliki. Plovis nizvodno, pa ti i onako nije potreban neki jak motor, Dunav te tera sam. Ideja je bila da se spustim do Constante i na kraju puta pokusam da prodam brodic i motor. Ako ne uspem sve bi djuture nekom poklonio i tako stekao novog prijatelja na Crnom Moru, a meni cela 'kalkulacija' igra - brodic ne bih vracao nazad. Sto se tice termina polaska na ovakav put, najbolje je rano leto (pocetak Juna) jer je vodostaj visok i struje jake, a vreme dovoljno toplo za put.

Kad ja nisam realizovao ovaj plan, nadam se da hoces ti.