Jump to content


Photo

SLAVE LI SE SLAVE ?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
8 replies to this topic

#1 elle

elle
  • Members
  • 4,479 posts

Posted 14 November 2001 - 22:43

Kada naidje jesen, posebno me hvata nostalgija za Slavama. Kako slavite, ako slavite, ako ne, kako slave oni koji vas pozivaju? Slali su mi nekad davno, kad se klinasto pismo koristilo i pratilo postom , zlotvori od prijatelja i jelovnike, pa izvestaje sa spiskom pesama... joooooooj E, to moram priznati bas nedostaje kad si daleko. Ima i drustva i klope, ima i slava, ali drugacije je tamo " kod kuce".

Sta se sprema, dakle? Nije valjda kuvano i zito za sv Arandjela? A? .. Ajde ne bilo vam tesko.
Moze biti da ne izdrzim, pa odem bratu na sv Nikolu. Pa, nek ide sve..

SRETNE VAM SLAVE DOMACINI !!!!!!!!!!

( deder, Acika, 5ko, Branka, neko, malu ilustraciju, pa makar onog andjela sto je zericu zrikav, :smile: :smile: )

#2 freak

freak
  • Members
  • 1,723 posts

Posted 15 November 2001 - 03:28

slave se slave ali nazalost meni to sve vise lici na pomodarstvo i na priliku za dobro krkanje i da se skupe ljudi i raspravljaju o politici malo ko zna sta je iskonsko znacenje slave, i sebe ubrajam u tu grupu koja je neupucena, ali valjda ce vremenom stvari da se promene pa ako mozes ti nesto reci vise o slavama rado cu nauciti nesto vise

#3 Jefimija

Jefimija
  • Members
  • 13 posts

Posted 23 November 2001 - 10:45

Elle,ne mozes da zamislis koliko posnih jela moze da se napravi za Sv.Nikolu!Saganlija(pasulj,sa paradajz-sokom i medom),papula,rizoto sa kupusom(kiselim,naaravno),tostolobik(riba),riblja corba,...baklava,urmasice,kuglice od sargarepe,...i naravno zamesen kolac koji se osvecuje u Crkvi,i koji postaje slatkast.Ovo sve dobija poseban ukus posle Liturgije,kad se ogladni a ima onaj divni osecaj mira i tihe radosti,jer je dan Sv.Nikole.Ostavljaju se pokloni...jos jedna radost.Lepo zar ne?
Dodjite na Sv.Nikolu!Pozdrav.

#4 elle

elle
  • Members
  • 4,479 posts

Posted 25 November 2001 - 00:12

O, hvala, mogu zamisliti i , bogme se spremam u goste za Sv. Nikolu.

Mozes li nesto reci o razlikama u slavljenju Sv Nikole kod Srba i Grka, jer ,vidim, jela su drugacija. Zaintrigirala si me sada tim poslasticama, ako ti se da, orvori topik na Razno, pa da pisemo recepte i slavske i druge.
Sta je jos drugacije kod Grka? U odnosu na nase slavljenje.

pozdrav

#5 Jefimija

Jefimija
  • Members
  • 13 posts

Posted 03 December 2001 - 14:37

Moram priznati da je ovo jako lepa tema...Inace,nisam napomenula da cu i ja Sv.Nikolu slaviti u Jugi.Nekako to ide jedno s drugim.Sto se Grcke tice,ovde ima zaista jako puno lepih obicaja i slavlja.Kao prvo Helleni nemaju slave(to je karakteristicno samo za Srbe,od svih pravoslavnih naroda),ali zato imaju imendane.Ali to se ne da porediti sa nasom slavom,jer je slava porodicni "dogadjaj",dakle okuplja porodicu i prijatelje,a i sam Slavski kolac je simbol boljitka,plodnosti.... e,pocela sam da pisem u nekom naucnickom stilu,sturo,ali ni "poetski" mi nekako ne ide uz ovu pricu.Elem,Grcka,Vizantija,jela su maloazijska(a ne turska,kako neki vole da kazu)sto znaci grcka,sa zacinima cimetom(cak i u mesu),anisom,sa suvim vocem,da ne spominjem musaku,gyros,suvlaki sto je klasika.Ima zanimljivih posnih jela,sa ribom i morski plodovima, kolaci melomakarono,baklava,kypriaka daktila,... i na kraju ellinikos kafes(poznatiji u nas kao -turska kafa).Eto,menu za jedan raznovrstan rucak.Ovaj put necu pisati recepte.
Puno pozdrava.Elle,javite mi ako vas jos nesto zanima.
Puno pozdrava...

#6 Jefimija

Jefimija
  • Members
  • 13 posts

Posted 03 December 2001 - 14:39

Elle,mala napomena.Jela koja sam navela u prvoj poruci su nasa,a ne grcka.Da se razumemo.

#7 zorana*

zorana*
  • Members
  • 680 posts

Posted 17 December 2001 - 02:50

http://www.sn-ol.com/slave/

#8 pulsar

pulsar
  • Members
  • 1,721 posts

Posted 21 December 2001 - 20:36

Volio bih znati, ako mi neko zna reci,
kada su Srbi poceli da slave krsne slave,
i da li je zaista tacno da ni jedan drugi
narod nema slavu i ne lomi krsni kolac?
Takodje bih volio znati od kada potice
ta tradicija. Hvala

#9 5ko

5ko
  • Members
  • 1,479 posts

Posted 22 December 2001 - 10:46

to pulsar:

http://www.sn-ol.com.../rec.o.slavama/