Jump to content


Photo
* * * * * 1 votes

Epska fantastika, SF, horor


  • Please log in to reply
1548 replies to this topic

#1 precog

precog
  • Members
  • 1,809 posts

Posted 08 April 2005 - 21:58

Zanimaju me vasi stavovi glede epske fantastike.
Ja sam se navukao jos kao klinac na tu vrstu literature i jos uvek se odusevljavam...
B)
  • 0

#2 wagabund

wagabund
  • Members
  • 1,617 posts

Posted 09 April 2005 - 09:16

mene ti svetovi iz vremena atlantide, ispunjeni junacima, azdajama i charobnjacima, nikada nisu uspeli da uvuku u sebe. ne mogu da se sazivim sa junakom koji nosi mac i baca magije. nikada nisam uspeo da procitam trecu knjigu iz tolkinove znamenite trilogije, a i prve dve su bile mucenje. filmovi pitera dzeksona me nepogresivo uspavljuju.
sa druge strane citao sam vise puta sagu o pescanoj planeti, sanjao da jasem pustinjskog crva i jedno vreme, na zgrazavanje drugara, redovno sipao cimet u pivo ne bi li dobio tzv. 'zacinsko pivo (spice beer)'. sada mogu da priznam da je imalo odvratan ukus. :huh:
volim i svetove neodredjeno bliske buducnosti, virtuelne realnosti, avatare u obliku samuraja, i ne smeta mi ako se junak iz sveta 'maca i magije' seta kroz avenije, vozi TGVom i putuje nadzvucnim mlaznjakom u Japan.
volim i alternativne istorije.

epsku fantastiku ne prezirem, ali mi je dosadna pa sam odustao od citanja toga.
not my cup of tea. :lol:
  • 0

#3 Koko Bil

Koko Bil
  • Members
  • 1,097 posts

Posted 09 April 2005 - 09:51

Dina je takodje delo epske fantastike. U taj (pod)zanr uglavnom se ubrajaju i space opere, npr. ratovi zvezda, krul, bojno polje zemlja, zvezdane staze, itd. koji nisu naucna fantastika iako izdaleka lice.

Kao mali "gutao" sam sve ovo, i elrika od melnibonea i mac od sanare i hobita, i naravno, gospodara prstenova. Gospodar prstenova je zanatski najbolje odradjeno delo, i sablon za brojne imitacije (npr. mac od sanare) i siguran sam da ce se citati jos dugo posto se slegne buka oko filmske trilogije.

I danas najvise uzivam upravo u ovoj vrsti literature. Verovatno zato sto sam infantilan - jos uvek sam na nivou Bastijana Baltazara Buksa koji (improvizujem) je jako voleo da cita ali ne one dosadne knjige bez slika u kojima obicni, svakodnevni ljudi rade obicne svakodnevne stvari koje su uglavnom dosadne, a pri tom u takvoj vrsti knjiga pisac uvek manje ili vise otvoreno pokusava da te ubedi u nesto.
  • 0

#4 dzishn

dzishn
  • Members
  • 1,533 posts

Posted 09 April 2005 - 10:01

mene ti svetovi iz vremena atlantide, ispunjeni junacima, azdajama i charobnjacima, nikada nisu uspeli da uvuku u sebe. ne mogu da se sazivim sa junakom koji nosi mac i baca magije.

nazhalost to jeste najcheshci trip, ali ono shto je poenta je stvaranje koherentnog imaginarnog sveta, razumesh?

samo kazhem: give respect where its due :lol:
  • 0

#5 wagabund

wagabund
  • Members
  • 1,617 posts

Posted 09 April 2005 - 10:22

nazhalost to jeste najcheshci trip, ali ono shto je poenta je stvaranje koherentnog imaginarnog sveta, razumesh?

samo kazhem: give respect where its due :lol:

razumem, shtavise potpuno se slazem.
narocito sam bio impresioniran 'koherentnoscu' herbertovog imaginarnog sveta, koja je bila toliko ubedljiva, da je i njegov sinak nastavio dalje da pise. doduse ne 'dalje' nego 'pre', ako gledamo po vremenu u imaginarnom svetu. prequel a ne sequel.

rispekt svim worldbuilderima, ali za mene svetovi poput srednje zemlje, disksveta i igre poput heroja i warcrafta nemaju moc privlacenja.
izuzetak bi mozda bio fosterov strip 'princ valijant'. to uvek mogu da citam,
ali nisam siguran koliko je tu u pitanju imaginarni svet (autora).
  • 0

#6 ml01172

ml01172
  • Members
  • 194 posts

Posted 09 April 2005 - 10:40

nazhalost to jeste najcheshci trip, ali ono shto je poenta je stvaranje koherentnog imaginarnog sveta, razumesh?

samo kazhem: give respect where its due :lol:

Da li želiš da kažeš da bi ljubitelje epske fantastike privlačilo i kada bi neko stvorio neki drugi svijet, sa skroz drugim pravilima i kodeksima u društvu itd. ali tako da u tom svijetu nema nikakve magije, nikakvih bića koja ne postoje i ovako, da se dešava na zemlji, u trenutnom vremenu, recimo u Arizoni? Pri tome, naravno, bube ne govore, rane ne mogu zacjeliti niti ikakve druge natprirodne stvari. Dakle jedina razlika bi bio sistem vrijednosti, ali u toj mjeri da bi svijet ljudi bio prilično drugačiji. Mislim da bi to zaista bilo interesantno pogledati, ali da li bi se ljubitelji epske fantastike posebno zaljubili u ovo, kad uzmemo u obzir da nema Gandalfa i Hobita, da nema Začina i Pustinjskog Crva, da nema šetanja kroz vrijeme naprijed i nazad itd? Ništa posebno, a? :huh:
  • 0

#7 wagabund

wagabund
  • Members
  • 1,617 posts

Posted 09 April 2005 - 10:59

[quote name='ml01172' date='9 Apr 2005, 11:40']

samo kazhem: give respect where its due :lol: [/QUOTE]
Da li želiš da kažeš da bi ljubitelje epske fantastike privlačilo i kada bi neko stvorio neki drugi svijet, sa skroz drugim pravilima i kodeksima u društvu itd. [/quote]
ne znam za ljubitelje epske fantastike, ali tvom opisu potpuno odgovaraju herisova 'otadzbina' i dikov 'covek u visokom dvorcu', a to su uzbudljivi romani.
pa onda knjige chaka palanhjuka, ali to su vec subkulturne grupe...
  • 0

#8 precog

precog
  • Members
  • 1,809 posts

Posted 09 April 2005 - 15:11

sa druge strane citao sam vise puta sagu o pescanoj planeti, sanjao da jasem pustinjskog crva i jedno vreme, sada mogu da priznam da je imalo odvratan ukus. :lol:

volim i svetove neodredjeno bliske buducnosti, virtuelne realnosti, avatare u obliku samuraja, i ne smeta mi ako se junak iz sveta 'maca i magije' seta kroz avenije, vozi TGVom i putuje nadzvucnim mlaznjakom u Japan.

Ma ti si latentni ljubitelj epske fantastike, samo treba da porines duboko u sebe i pronadjes tu sklonost u sebi
:huh:
Jesi li citao Zelazny-a, Amber ciklus? Mislim, jeste malo kicerica, ali covek ima fantasticnu mastu. Ima sve sto volis: avenije i TGV i nadzucni mlaznjak...
  • 0

#9 mango

mango
  • Members
  • 11,607 posts

Posted 09 April 2005 - 20:39

[quote name='wagabund' date='9 Apr 2005, 11:59'] [quote name='ml01172' date='9 Apr 2005, 11:40']

samo kazhem: give respect where its due :lol: [/QUOTE]
Da li želiš da kažeš da bi ljubitelje epske fantastike privlačilo i kada bi neko stvorio neki drugi svijet, sa skroz drugim pravilima i kodeksima u društvu itd. [/QUOTE]
ne znam za ljubitelje epske fantastike, ali tvom opisu potpuno odgovaraju herisova 'otadzbina' i dikov 'covek u visokom dvorcu', a to su uzbudljivi romani.
pa onda knjige chaka palanhjuka, ali to su vec subkulturne grupe... [/quote]
kad je chuck u pitanju, knjige mu imaju dobre ideje, ali su literarno vrlo neprivlacne.
  • 0

#10 Kninski

Kninski
  • Members
  • 135 posts

Posted 10 April 2005 - 03:06

I ovde je na delu slucaj da ljubitelji jednog podžanra žele da taj podžanr prikažu većim i značajnijim. Okviri epske fantastike su zapravo vrlo uski: ni Amber, a posebno Peščana planeta ne spadaju u to.
U osnovi, epska fantastika je nestvarno predvidiva i dosadna, svakako neophodna u razvoju citalačke svesti dece, ali kome se i posle 10 pročitanih "Mačeva od Šanare" to i dalje sviđa, treba ozbiljno da se zapita zbog čega se zaustavio u razvoju.
  • 0

#11 ockham

ockham
  • Members
  • 1,004 posts

Posted 10 April 2005 - 03:38

treba ozbiljno da se zapita zbog čega se zaustavio u razvoju.

besmisleno
to sto neko cita epsku fantastiku il sta god moze da znaci da u tome uziva i da mu nije potrebna "nadogradnja". zasto bi iko morao citalacki da prevazidje epsku fantastiku?
  • 0

#12 mango

mango
  • Members
  • 11,607 posts

Posted 10 April 2005 - 03:49

zato sto , verujem, veruje samo u "ozbiljnost" literature. pri cemu ne kazhe da je najtezhe nasmejati i zabaviti coveka, ispricati pricu kojoj covek zeli da se vracha, zarad razonode, a da svako mozhe da sere "ozbiljne" stilske figure bez znacaja.

Edited by mango, 10 April 2005 - 03:50.

  • 0

#13 Kninski

Kninski
  • Members
  • 135 posts

Posted 10 April 2005 - 04:04

Hajde, navedite mi jednu knjigu epske fantastike osim "Gospodara Prstenova" i "Zemljomorja" koja pruža išta više od najjeftinijih ljubavnih ili western romana na kioscima.
  • 0

#14 ockham

ockham
  • Members
  • 1,004 posts

Posted 10 April 2005 - 04:13

pa nemogu to da ti navedem, s obzirom na moju nesklonost epskoj fantastici sto ce reci ne citam, al prosto taj perfekcionisticki ideal je onako nepojmljiv. mislim, ne kazem da se ne moze raspravljati o kvalitetu, ali je besmisleno proglasiti nekog zaostalim zato sto cita epsku fantaziju

edit o temi: tolkin mi je ok al generalno mi zanr nije dojmljiv, jos u detnjstvu sam vise voleo gusare sa macevima nego nekakva stvorenja sa macevima

Edited by ockham, 10 April 2005 - 04:15.

  • 0

#15 Sioran

Sioran
  • Members
  • 1,885 posts

Posted 10 April 2005 - 04:23

>zato sto , verujem, veruje samo u "ozbiljnost" literature. pri cemu ne kazhe da je najtezhe nasmejati i zabaviti coveka, ispricati pricu kojoj covek zeli da se vracha, zarad razonode, a da svako mozhe da sere "ozbiljne" stilske figure bez znacaja.

ma to je ok - mislim ako poredimo superuspesno delo u bilo kom neozbiljnom zanru sa totalnim ocajem u jel' ozbiljnom zanru onda je nekako jasno da je bolje ovo iz neozbiljnog zanra, ma sta mislili o samom zanru.

al postoji jedno drugo pitanje: da li vrhunsko delo iz zanra tipa epske fantastike (znaci ono sto je tamo najbolje, ma sta da je to) umetnicki vredi koliko i vrhunsko delo iz nekog ozbiljnog zanra. hocu reci, jel se i ambicija samog zanra broji za nesto, ili samo realizacija date ambicije, ma kako niska ona bila?
  • 0