Jump to content


Photo

Koja su vas chuda napadala


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
54 replies to this topic

#46 lancia

lancia
  • Members
  • 3,110 posts

Posted 19 March 2005 - 01:41

E, da, kako se razdvaja ulaz u Windows; npr treba da bude ponudjen izbor ili u Xp ili u 98?
Znam da puno pitam...... :lol:

Edited by lancia, 19 March 2005 - 01:48.


#47 incognito

incognito
  • Members
  • 7,771 posts

Posted 19 March 2005 - 03:21

Idemo redom, mada si trebao da otvoris novu temu posto ovo sto si pitao nema veze sa posastima kompjuterskog sveta.

Sto se NTLDR-a tice (skracenica od NT Loader), obrisao si (ili ti je nesto obrisalo) fajlove koji sluze za boot-ovanje Windows-a. Da nisi probao onaj mali .bat fajl sto napisah u onoj temi 'VIRUS'? :lol: ... Elem, ako si to sredio da ne duzimo previse, ako se opet desi videcemo koja problematika stoji iza toga.

Program koji je pisan za DOS moze da radi sasvim fino i u Windows NT sistemima (NT 3.x i 4.x, 2000, XP, 2003) kroz DOS emulator koji poseduju. Ako bas negde zaskripi, desni klik na startni fajl tog programa, pa ides na Properties, pa na 'Compatibility' jezicak, tu ukljuci 'Run this program in compatibility mode for:' i odaberi 'Windows 95'. Sto se malog ekrana tice, dok je program aktivan uradi alt + enter na tastaturi i dicice se u full screen modu kao da radis u DOS-u.

Problemi koji cesto nastaju pri koriscenju DOS programa u Windows-u (pre svega u Windows-ima sa NT jezgrom) su uglavnom vezani za stampanje iz istih, kao i za koriscenje odredjenih sistemskih resursa poput input-a i output-a na serijski port (cest problem tu prave razni bar-kod citaci koji upravo koriste serijski interfejs), kao i na specijalne alokacije memorije (redji problem jer DOS emulator poprilicno dobro simulira to)... Ukoliko nemas takvih problema (ili potreba), Windows 98 ti uopste nije ni potreban.

Sto se dual-boot-a tice, za to moras editovati c:\boot.ini fajl.

Isti je po default-u sakriven, pa da bi ga editovao moras uraditi jedno od sledecih:

- Desni klik na My Computer pa ides na Properties, zatim na Advanced jezicak, pa kliknes na Settings u 'Startup & Recover' sekciji, a onda kliknes na 'Edit' dugme.
- U 'Folder Options' ukljucis prikazivanje skrivenih i sistemskih fajlova, pa ga zatim nadjes na C disku.
- Odradis prostom komandom iz DOS prozora (Start / Run, pa kucas: cmd): attrib -s -h c:\boot.ini. Nakon toga ce se prikazivati kao bilo koji regularni fajl (takodje na C disku)
- Pozoves ga preko notepada iz Run dijaloga (Start / Run) kucanjem: notepad c:\boot.ini

Standardan boot.ini fajl izgleda nesto nalik:

[boot loader]
timeout = 30
default = multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS = "Microsoft Windows XP Professional" /fastdetect

Pod [operating systems] delom su definisani svi operativni sistemi koje Windows-ov boot loader ucitava, te tu moras dodati stavku koja bi pokazivala na mesto gde je drugi OS instaliran. Npr. ako ti je drugi Windows instaliran na D particiji istog diska na kome je instaliran XP, jedino sto bi morao da dodas je:

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(2)\WINDOWS = "Neki drugi windows"

Da pojasnim malo sekcije ovog zapisa...

multi(0) - definise kontroler koji koristi hard disk i moze biti scsi (koji sluzi i kod konfiguracija kod kojih se dize sistem sa FireWire eksternih diskova) ili multi (multi u vecini slucajeva jer se i vecina SCSI/FireWire kontrolera definise kao multi devices u BIOS-u). Broj unutar zagrada oznacava broj kontrolera u zavisnosti kako ih BIOS detektuje, na vecini masina multi(0) i multi(1) predstavljaju IDE1 i IDE2 grane. Ako se namesti da SATA (kod novijih ploca) kontroler bude glavni, onda se ovo odnosi na SATA grane (koliko ih god ima) pa tek onda idu bazicni PATA kontroleri.

disk(0) - Predstavlja granu na kojoj je disk sa koga se boot-uje operativni sistem. Kod SCSI/FW i nekih SATA kontrolera zbog nepostojanja master/slave sistema broj unutar zagrade je uvek 0. Kod standardnih PATA kontrolera, 0 oznacava 'master' a 1 oznacava 'slave'.

rdisk(0) - Predstavlja tzv. 'nod' (row disk) na kontroleru koji se koristi. Kako PATA/SATA kontroleri nemaju nodove, broj u zagradi biva 0. Ako se radi o SCSI i 'egzoticnim' kontrolerima koji poseduju nodove, nodovi se oznacavaju od 1 do koji god je broj nodova u kontroleru.

partition(2) - Predstavlja fizicku (ne logicku) particiju na selektovanom disku. U zavisnosti na kojoj particiji se nalazi instalirani sistem, broj ide od 1 do 4 (koliko Windows najvise fizickih particija podrzava).

Ono sto dolazi nakon toga je direktorijum u kome je instaliran Windows koji zelis da podignes na odabranom disku i particiji.

Na kraju imas izmedju navodnika ono sto treba da se napise u meniju pri selekciji.

Ako imas samo jedan hard disk, on se sigurno nalazi na prvoj IDE grani, na master poziciji (ako se radi o PATA disku), te prvih 3 stavki ce uvek izgledati kao: multi(0)disk(0)rdisk(0). Broj particije mozes lako izvuci iz Drive Letter-a (ako podrazumevamo da koristis samo primarne, odnosno fizicke particije), te ce tako broj u partition sekciji biti 1 ako je operativni sistem na C: particiji, 2 ako je na D: particiji, 3 ako je na E: particiji i 4 ako je na F: particiji.

E sad, ovo ce savrseno raditi za boot-ovanje NT sistema, medjutim Windows 9x/Me je malko komplikovanija prica jer su bazirani na DOS-u. Ako ti je Windows 98 prvi instaliran, pa posle instaliran XP na drugoj particiji, u tvom boot.ini fajlu ce ti za XP stajati 'partition(2)' (ili neka druga sem prve). Ovaj slucaj je najlaksi, jer jedino sto trebas da dodas u boot.ini fajlu umesto one gore linije je:

C:\="Microsoft Windows 98"

Ako je instaliran 98 na drugoj particiji, pa zatim 'pregazen' njegov na prvoj particiji NT Loaderom, onda trebas dodati:

D:\="Microsoft Windows 98"

Ako su na istoj particiji, onda je problem malo veci i moras napraviti image Windows 98 loadera, nazvati ga, recimo "oldboot.dos" snimiti ga na C:, pa uneti u boot.ini:

C:\oldboot.dos="Microsoft Windows 98"

Ima jos par scenarija, no ti prvo objasni kakva je situacija kod tebe da ne bih pisao jos ne znam koliko teksta za sve moguce situacije koje mogu da zamislim.

Hope it helps... i da nije mnogo komplikovano za 'dunstera' kakvim se sam definises :huh:

#48 lancia

lancia
  • Members
  • 3,110 posts

Posted 19 March 2005 - 18:17

O G R O M N O *HVALA* za Veelikog Guru-a, alias Incognito!!!!

"Pacijent" je primio sve naznacene medikamente i brekce bez problema. Imas ice i pice kad dodjem u Beograd...dogovoreno? :lol:

#49 Massive_Attack

Massive_Attack
  • Members
  • 2,103 posts

Posted 22 March 2005 - 01:36

Mogu samo da kazem da bi ovaj iscrpni post od strane Incognito mogao da bude upotrebljen i kao tutorial negde :lol: Sta da kazem svaka cast. Elem da ne odstupam od teme topica mogu samo da dodam
Um caruje a Linux klade valja
I nema vise chuda napala i antivirus i spyware i winshit :huh:

#50 Aule@

Aule@
  • Sleepers
  • 688 posts

Posted 31 May 2005 - 00:40

Mozhda sam vetj prichao, onima koji su chuli isprichavam se.
Pokupio sam neku zarazu preko globalne mrezhe koja se ogleda u self-tajpingu. Naime kada sam okachen i paralelno radim neshto sa tekstkom(tj. otvoren mi je ili vrd ili piskaram neshto po forumu) i kada se diskonektujem on krene sam da ispisuje svakakva chuda.
Recimo sada netje ali deshavalo se da ispishe vishe desetina rechi na taj nachin.
Ima li netko ideju shta je to??

#51 copkillah

copkillah
  • Members
  • 4,075 posts

Posted 31 May 2005 - 01:05

Jesi li probao nečim da ga očistiš ili detektuješ za početak?

#52 Obi-Wan Kenobi

Obi-Wan Kenobi
  • Members
  • 99 posts

Posted 03 June 2005 - 09:30

Prvi susret sa virusomje bio krajem 80-tih. Michelangelo, naravno. I nisam znao da ga imam dok se nije aktivirao. A kada jeste... Sjebao je celu caletovu doktorsku disertaciju, jedan naucni rad u koji je ulozio 6 meseci i, naravno, meni zivot u sledecih godinu dana. Suvisno je da pomenem da kompjuteru nisam imao prilaz dugo dugo. Od skorijeg datuma imao sam vatreno krstenje sa ulaskom u cable vode. Mislio sam da je Kaspersky dovoljan. :lol: Posle nekih 3 nedelje internet mi je bio iskljucen a primetio sam da je pre iskljucenja radio ocajno, kao i comp. Kada sam nazvao ljubazne sluzbenike u PTT KDS-u da vidim u cemu je problem prilicno sam se iznenadio. Za nepune 3 nedelje sam imao upload od tricavih 15-20 GB! :huh:
Kada sam reinstalirao windows i instalirao Zone Alarm 4 video sam o cemu se radi. Za prvih pola sata ZAP je registrovao 1114 pingovanja od kojih nekoliko desetina oznacenih kao "high risk". A Kaspersky ni da bekne. Sada koristim Zone Alarm Security Suite koji u sebi ima i anti virus i u kombinaciji sa Ad-Aware SE-om radi kao sat. Ako nekome treba nek' salje PM.

#53 Aule@

Aule@
  • Sleepers
  • 688 posts

Posted 03 June 2005 - 15:30

kasperski sam nedavno instalirao i nije se javljao taj problem. ali zanimljivo je kao pojava, zar ne?
,,Ako nekome treba nek' salje PM. "treba shta??
A to za doktorat bravo!!!

#54 Verbatim

Verbatim
  • Members
  • 906 posts

Posted 03 June 2005 - 23:17

Za prvih pola sata ZAP je registrovao 1114 pingovanja od kojih nekoliko desetina oznacenih kao "high risk". A Kaspersky ni da bekne. Sada koristim Zone Alarm Security Suite koji u sebi ima i anti virus i u kombinaciji sa Ad-Aware SE-om radi kao sat. Ako nekome treba nek' salje PM.


Prilično mi je neverovatno da se ovako nešto provuče pored Kasperskog... moguće da ga je taj virus malo modifikovao. Osim toga, uvek moraš da imaš više nivoa zaštite. Instalirati firewall tek kad se nešto desi nije pametno.

Ja nisam imao nekih većih problema sa virusima. Dobra kombinacija za zaštitu je naravno antivirus: Kaspersky ili NOD32 + firewall: Outpost ili Kerio, a ukoliko ne volite mnogo da se zamarate podešavanjima firewall pravila onda ZoneAlarm. Svaki firewall radi relativno loše sa default podešavanjima.

Sledeće što treba da uradite je da zaboravite na Outlook Express. Imate TheBat! (komercijalni), Thunderbird (besplatan)... odlične mail klijente koji nisu integrisani u Windows poput OE-a. Ako baš nećete da se odreknete Outlook Expressa, jedan od načina da se zaštitite je da u opcijama podesite da blokira slike koje učitava "spolja", i da ga namestite da sve poruke čitate u txt formatu, kako bi se izbeglo eventualno ubacivanje zlonamernog skripta preko HTML koda. I naravno, nemojte da otvarate svaki attachment koji dobijete, bar dok ga i ručno ne skenirate antivirusom, mada će dobar antivirus reagovati već kad mail stigne do vašeg inboxa. Naravno, redovno updatovanje antivirusa (najmanje jednom dnevno) je obavezno.

Sledeći nivo zaštite koji posebno preporučujem korisnicima sa manje iskustva je da naprave još jedan korisnički nalog na Windows-u čak i ako su jedini korisnici tog računara i da administratorski obavezno zaštitite lozinkom. Taj novi nalog koji kreirate ne treba da ima administratorske privilegije. Pošto sam to već neko vreme praktikujem... mogu vam reći da nema nikakvih problema da koristite ograničeni nalog za svakodnevne poslove i internet surf, a administratorski za održavanje sistema, instalacije i sl. U slučaju virusne infekcije,trojanaca i sličnih čuda... manja je šteta ukoliko ste ulogovani kao Limited User. Niste ni tada sasvim bezbedni jer postoje rootkit alati.... ali dobro... nećemo sad da širimo priču. Ono što vi treba da uradite je da maksimalno otežate pristup svom računaru i minimizujete štetu koju virus ili bilo šta drugo može da napravi.

Toliko od mene, nadam se da će ovo nekom koristiti.

#55 Verbatim

Verbatim
  • Members
  • 906 posts

Posted 03 June 2005 - 23:21

Naravno... ne da otežate samom sebi pristup računaru.... :lol:

edit: video sam da je jedna devojka postovala da koristi BlackIce kao firewall. Savet za nju, a i za sve ostale, bežite od njega kao đavo od krsta.

Edited by Verbatim, 03 June 2005 - 23:29.