Jump to content


Photo

CSI


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
105 replies to this topic

#1 Celt

Celt
  • Members
  • 1,147 posts

Posted 11 February 2005 - 21:43

Svakog (radnog) dana od 23h na prvom programu RTS-a.

Sta kazete na seriju ?

Meni je prilicno zanimljiva, ako izuzmemo sitna preterivanja poput toga sto ne pale svetlo kada udju u neku kucu/prostoriju/whatever nego mlataraju onim lampama i to sto ispituju & hapse svedoke. U redu je da ih ispitaju na crime scene, ali bas da ih posle love po kucama... Iako su neki slucajevi isuvise napumpani, zanimljivi su. Najvise volim kada krenu o tako nekim zanimljivim sitnicama.

Npr. , pre neki dan su hteli da provere DNK nekog kriminalca tako sto ce da ispitaju mitohondrijalnu DNK. "Odnecu mit. dnk na analizu...blabla". E sad, kvaka je u tome sto se mitohondrijalna dnk razlikuje od celijske po tome sto je a) cirkulatna, cool.gif nema istu procentualnu zastupljenost citozina, guanina itd. i, na kraju, nema ni isti broj gena u sebi. To je, izmedju ostalog, i jedan od dokaza da je ista endosimbiotskog porekla. Elem, zeznuli se malo filmadzije smile.gif tongue.gif

Lovite li vi neke zanimljive sitnice ? tongue.gif

#2 Celt

Celt
  • Members
  • 1,147 posts

Posted 13 February 2005 - 13:49

dobro, je l neko barem gleda ovu seriju ?

#3 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 13 February 2005 - 15:45

QUOTE(Celt @ 11 Feb 2005, 21:43)
Npr. , pre neki dan su hteli da provere DNK nekog kriminalca tako sto ce da ispitaju mitohondrijalnu DNK. "Odnecu mit. dnk na analizu...blabla". E sad, kvaka je u tome sto se mitohondrijalna dnk razlikuje od celijske po tome sto je a) cirkulatna, cool.gif nema istu procentualnu zastupljenost citozina, guanina itd. i, na kraju, nema ni isti broj gena u sebi. To je, izmedju ostalog, i jedan od dokaza da je ista endosimbiotskog porekla. Elem, zeznuli se malo filmadzije smile.gif tongue.gif

ne vidim kvaku nigde
uzeli su mtDNK od njegove majke koliko se secam i onda je uporedili sa njegovom mtDNK shto je rezultovalo u potpunom poklapanju jer se mitohondrijalna DNK prenosi preko zenske linije, te su tako potvrdili da je ipak on ubica.

super mi je CSI
jedino shto mi je tu "mutno" je shto se svi razumeju u sve
razumeju se u hemijski sastav guma za automobile, razumeju se u anatomiju, fiziologiju i biohemiju, razumeju se u entomologiju, ma sve!
nemoguce, al ajd sad.
i da, otkad to forenzichari zajedno sa murijom idu po kucama i hapse?
serija je up to date, da tako kazem, nema lupetanja, dobra je postavka glumaca, mada me ona mladja riba extremno extremno nervira.
nachin na koji dolaze do reshenja ubistva modu da uporedim jedino sa Sherlokom.

probala da odgledam i nekoliko CSI Miami, ali ta mi nije ni blizu ovoj Las Vegas frakciji smile.gif

#4 Boza_zvani_Pub

Boza_zvani_Pub
  • Members
  • 2,544 posts

Posted 13 February 2005 - 18:55

E serija je zakon, nemam sta drugo da kazem znaci sve pozitivno pa i mislim da bas zato nema postova. Svuda se uvek vise kudi nego hvali

#5 Celt

Celt
  • Members
  • 1,147 posts

Posted 13 February 2005 - 20:05

QUOTE(DUNADAN @ 13 Feb 2005, 16:45)
ne vidim kvaku nigde
uzeli su mtDNK od njegove majke koliko se secam i onda je uporedili sa njegovom mtDNK shto je rezultovalo u potpunom poklapanju jer se mitohondrijalna DNK prenosi preko zenske linije, te su tako potvrdili da je ipak on ubica.

huh ? Kako se mit. dnk prenosi preko zenske linije ??? Bas sam pricao pre neki dan sa profesorkom sa instituta za fiziologiju ili tako nesto, zena mi rece da nema sanse da ista mogu da otkriju. Ajde objasni ti ovo malo, zivo me zanima..

Jos kada bih mogao da nadjem igru... ovi ludi pirati opicili cenu od 540 dinara za tri cd-a. Mislim stvarno...

#6 BornToRun

BornToRun
  • Members
  • 242 posts

Posted 13 February 2005 - 22:08

QUOTE(Celt @ 13 Feb 2005, 20:05)
QUOTE(DUNADAN @ 13 Feb 2005, 16:45)
ne vidim kvaku nigde
uzeli su mtDNK od njegove majke koliko se secam i onda je uporedili sa njegovom mtDNK shto je rezultovalo u potpunom poklapanju jer se mitohondrijalna DNK prenosi preko zenske linije, te su tako potvrdili da je ipak on ubica.

huh ? Kako se mit. dnk prenosi preko zenske linije ??? Bas sam pricao pre neki dan sa profesorkom sa instituta za fiziologiju ili tako nesto, zena mi rece da nema sanse da ista mogu da otkriju. Ajde objasni ti ovo malo, zivo me zanima..

Jos kada bih mogao da nadjem igru... ovi ludi pirati opicili cenu od 540 dinara za tri cd-a. Mislim stvarno...

Mitohondrije u zigotu dolaze iz ovuma, dakle mtDNA se nasleđuje preko majke.U spermatozoidu se mitohondrije nalaze u repu koji otpada tokom fertilizacije, dakle otac nema veze sa tim.
Inače našao si koga da pitaš !!!!! Gospoda sa instituta za fiziologiju su poznata po svom širokom, kvalitetnom i nadasve update znanju.
Inače nije mi jasno kako je CSI dostigao toliku popularnost u USA.Ima već dva spin off-a i sve tri serije su u top 10 po gledanosti.
Serija jeste jako kvalitetna , ali ne vidim kako je mogla da zainteresuje toliko ljudi sa obzirom da ima prilično "naučnu" tematiku.

#7 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 13 February 2005 - 22:15

mtDNK se prenosi preko zenske linije.
mrzi me da trazim koliko tachno ima mitohondrija u jajnoj celiji, ne zelim da lupam, meri se u hiljadama, mozda chak i 100 000
however, spermatozoidi sadrze zanemarljiv broj mitohondrija, shto znachi da se mtDNK prenosi preko zenske linije.
ta valjda si chuo za izraz 'mitohondrijalna Eva' wink.gif

svaka nosi svoju cirkularnu DNK sa sopstvenim setom gena. chitav niz svojstava se prenosi preko mtDNK.
ukoliko majka nosi mutiranu mtDNK, uvek ce je prenositi na svoje potomke, dok mushkarac koji pati od poremecaja odredjenog tipa uslovljenog mutacijom mt genoma, moze da ima savrsheno zdravu decu jer svoju mtDNK ne prenosi na potomstvo, ili prenosi u infinitezimalnoj kolichini, nedovoljnoj za expresiju.
i da, svaka mtDNK varira i podjednako je dobar materijal za forenzichare.
kad sam gledala tu epizodu i scenu u mtDNK laboratoriij pomislila sam, jebote, kod nas ovo dodje mozda 2078. godine.
koliko se secam, sve shto se u tom 'new evidence' pronashlo bila je mtDNK
ukoliko je predak ziv (bila je majka koliko se secam, mada je mogla da posluzi i baka sa majchine strane) nema shanse da ne postoji match.

#8 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 13 February 2005 - 22:22

QUOTE(BornToRun @ 13 Feb 2005, 22:08)
Mitohondrije u zigotu dolaze iz ovuma, dakle mtDNA se nasleđuje preko majke.U spermatozoidu se mitohondrije nalaze u repu koji otpada tokom fertilizacije, dakle otac nema veze sa tim.
Inače našao si koga da pitaš !!!!! Gospoda sa instituta za fiziologiju su poznata po svom širokom, kvalitetnom i nadasve update znanju.

da, u repu smile.gif

shto se tiche fiziologa ili nefiziologa, prosto mi je neverovatno da neko ko je zavrshio biologiju to ne zna i ne mislim pri tom na nauchni update vec na chinjenice koje se uche na citologiji u prvoj godini.

QUOTE
Inače nije mi jasno kako je CSI dostigao toliku popularnost u USA.Ima već dva spin off-a i sve tri serije su u top 10 po gledanosti.
Serija jeste jako kvalitetna , ali ne vidim kako je mogla da zainteresuje toliko ljudi  sa obzirom da ima prilično "naučnu" tematiku.


i ja se x puta pogubim u objashnjenjima, ali mislim da nije toliko bitna ta nauchna strana vec nachin na koji dolaze do odgovora. nachin zakljuchivanja.
chista poezija.

#9 Pavlle

Pavlle
  • Members
  • 558 posts

Posted 13 February 2005 - 22:54

Citiracu kris roka "Dovoljno je da odgledas jednu epizodu CSI i da nikada ne nikada ne pocinis ni jedan zlocin."

#10 Celt

Celt
  • Members
  • 1,147 posts

Posted 14 February 2005 - 10:45

QUOTE(DUNADAN @ 13 Feb 2005, 23:15)
mtDNK se prenosi preko zenske linije.
mrzi me da trazim koliko tachno ima mitohondrija u jajnoj celiji, ne zelim da lupam, meri se u hiljadama, mozda chak i 100 000
however, spermatozoidi sadrze zanemarljiv broj mitohondrija, shto znachi da se mtDNK prenosi preko zenske linije.
ta valjda si chuo za izraz 'mitohondrijalna Eva' wink.gif

svaka nosi svoju cirkularnu DNK sa sopstvenim setom gena. chitav niz svojstava se prenosi preko mtDNK.
ukoliko majka nosi mutiranu mtDNK, uvek ce je prenositi na svoje potomke, dok mushkarac koji pati od poremecaja odredjenog tipa uslovljenog mutacijom mt genoma, moze da ima savrsheno zdravu decu jer svoju mtDNK ne prenosi na potomstvo, ili prenosi u infinitezimalnoj kolichini, nedovoljnoj za expresiju.
i da, svaka mtDNK varira i podjednako je dobar materijal za forenzichare.
kad sam gledala tu epizodu i scenu u mtDNK laboratoriij pomislila sam, jebote, kod nas ovo dodje mozda 2078. godine.
koliko se secam, sve shto se u tom 'new evidence' pronashlo bila je mtDNK
ukoliko je predak ziv (bila je majka koliko se secam, mada je mogla da posluzi i baka sa majchine strane) nema shanse da ne postoji match.

Tnx ! smile.gif

#11 sjelena

sjelena
  • Members
  • 1 posts

Posted 14 February 2005 - 12:35

Bez obzira na to sto preteruju ( a u to ne sumljam (ako se secate e.r.-a tamo bi pobili pola onih nesrecnika koje su lecili )), serija mi je potpuno sjajna. Najvise mi se dopada kako izgleda. Sto se tice CSI Majamija - takodje mi se dopada kako izgleda!!!
Obe su prave serije za radni dan uvece ( zabavne su i ne opterecuju ) biggrin.gif

#12 Dino

Dino
  • Members
  • 648 posts

Posted 14 February 2005 - 22:40

CSI je super. Upravo to sto su "naucne" privlaci siroke narodne mase. Valjda volimo da se svaki zlocin resi, a ne verujemo bas toliko u ljudsku promucurnost.

Ono sto me pomalo nervira u verziji Majami sto je glavni pandur nekako preterano cinican.
I malo je bezveze da bas niko nema pravu porodicu. Nije da je porodica bitna za pricu, ali je malo truo fazon ako hoces da pruzas vrhunski doprinos nema vremena da se ima porodica.

Edited by Dino, 14 February 2005 - 22:41.


#13 poison.girl

poison.girl
  • Members
  • 72 posts

Posted 16 February 2005 - 10:53

CSI je serija koja u USA po ne-znam-koji-put dobija sve vaznije nagrade publike... da je ljudi fanaticno gledaju, dokaz su i dva spin-offa (tacnije CSI:Miami i CSI:NewYork)

apsolutno se slazem da je CSI najblize onome sto su nekada (davno) bile "avanture" serloka holmsa

razlog popularnosti je, mislim, u tome sto glavni likovi nisu neke sweet/tough/pretty baje/cice sa ogromnim pistoljima/sisama, vec ljudi koji se bave naukom (obrazovanje je opsesija vecine amerikanaca, bilo plavih bilo crvenih, bilo bogatih bilo siromasnih - eto jos jedne stvari na kojoj mozemo i treba da im zavidimo), znaci neki "obicni" ljudi - u slucaju Grissoma, ta obicnost je cak dovedena u ekstrem jer je on, u sustini, GEEK

proces otkrivanja detalja je utemeljen u nauci, koja je po nekoj logici, odvojena od zivota i nekako nadrealna --- a da ono sto otkriju istovremeno toliko jasno i precizno govori o ljudskoj prirodi, slabostima i snazi pojedinaca, da kada se ta dva "diskursa" spoje, serija ima vrlo specificnu dinamiku, neobicnu za ono sto se obicno moze gledati na teveu

Edited by poison.girl, 16 February 2005 - 10:53.


#14 poison.girl

poison.girl
  • Members
  • 72 posts

Posted 16 February 2005 - 10:59

QUOTE(Dino @ 14 Feb 2005, 21:40)
CSI je super. Upravo to sto su "naucne" privlaci siroke narodne mase. Valjda volimo da se svaki zlocin resi, a ne verujemo bas toliko u ljudsku promucurnost.

Ono sto me pomalo nervira u verziji Majami sto je glavni pandur nekako preterano cinican.
I malo je bezveze da bas niko nema pravu porodicu. Nije da je porodica bitna za pricu, ali je malo truo fazon ako hoces da pruzas vrhunski doprinos nema vremena da se ima porodica.

pa to je vise stvar karakteriazacije likova (=njihova posvecenost poslu) a i moras da razumes da se scenariji pisu bukvalno iz nedelje u nedelju i da prosto nije moguce da se na kvalitetan nacin ubace i likovi koji nisu direktno vezani za konkretnu radnju (jednu od dve storylines koju gledas u pojedinacnoj epizodi), bili bi neprofesionalno napisani, sto u americi nije bas nesto sto producenti sebi mogu da dozvole (za razliku od nasih serija u kojima ima brdo nepotrebnih likova, jos nepotrebnijeg dijaloga i uzasavajuce nepotrebnih scena)

#15 Dino

Dino
  • Members
  • 648 posts

Posted 16 February 2005 - 21:17

Ono sto sam hteo da kazem da je upadljivo da su bez porodica. Kao da je namerno ph34r.gif