Jump to content


Photo

Australija


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
572 replies to this topic

#1 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 06 February 2005 - 13:41

Nasmejani sluzbenik ti kaze "Welcome to Oztraliaa".

Ako nikoga ne znas, odes u neki jeftini hotel na nekoliko dana. Ako iole nekoga znas, oni ti srede ili kod njih ili neki takav hotel.

Prvi dan: nista.

Drugi dan: rasanjivanje.

Treci dan, obidjes agencije za stanove i nadjes nesto.

Cetvrti dan, uvedes telefon (struju, vodu, gas..to radi agencija koja je izdala stan ili ti da tacno koga da zoves).

Peti dan: stan spreman, sve uvedeno.

Sesti dan: useljavas se samo sa svojim prtljagom. Takvima se obicno izdaje stan koji ima neki namestaj i posudje.

Sedmi dan: registrujes se za zdravstveno i ostalo sto te cini legalnim. Na biro za rad, takodje.

Onda pocinje i moze da traje.

U mom slucaju to je bilo 2 nedelje, kad su mi poslali cek sa dolom (tad su to zvali "job search allowance"), vec sam imao posao. Rekose, je li sam vec poceo da radi ili ne?
Ne jos, za 2 nedelje. Onda su rekli da unovcim cek, stici ce jos jedan a posle da im kazem da mi vise ne trebaju.

Pasti sa druge planete i sve resiti u mesec dana, bez veza i bilo koga, to je moguce samo u robusnoj demokratiji kakva je Australija.

Onda sam stupio na posao, probijanje, menjanje, napredak ocigledan svaki dan.

Niko me nije pitao za diplomu. Samo sta znam da radim. (Jesu me pitali posle u IBM-u ali vise onako formalno, vec sam radio kod njih, samo da imaju fotokopiju prevoda).

Procenjujem, slicno je bilo i u Kanadi (koja me je odbila kao nepotrebnog) samo razlika u klimi dovodi Australiju na vrh. Po meni.

Onda se je zivot pokrenuo, kao lokomotiva koja prvih nekoliko dahova utrosi na slajfovanje u mestu.

#2 Hl/lKO/\A

Hl/lKO/\A
  • Members
  • 165 posts

Posted 06 February 2005 - 13:53

predlazem da se ovde odma zabrani ulaz Teji.

"Pozdrav" laugh.gif

#3 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 06 February 2005 - 14:05

QUOTE(Hl/lKO/\A @ 6 Feb 2005, 13:53)
predlazem da se ovde odma zabrani ulaz Teji.

"Pozdrav" laugh.gif

A zasto?

Dokle god se ogradi i kaze da nije bila u Oz, njeno misljene je ok.

Ni ti ni ona niste (pretpostavka) bili a pogotovo ne ziveli u Oz.

Ako si mogao da postavis topic o SA, mogu i ja da postavim ovaj. Ima Srba u Oz 140 hiljada, mozda nas na forumu ima vise nego 3-4.

Ako i nema, mozda neki razmisljaju da dodju.

Ne znam koliko ih danas ima koji su postavili za cilj da dodju u SA.

#4 Hawk

Hawk
  • Members
  • 4,763 posts

Posted 06 February 2005 - 14:05

Australija wub.gif

Sacuvacu ovaj informator pa za koju godinu da ga primenim u praksi. smile.gif

Nego kada smo vec kod Australije, informisuci se oko imigracije kapiram da imaju mnogo prakticniju bodovnu listu od Kanade. Kanada moze da se zaboravi bez fakultetske diplome. Racunao sam tamo svoje bodove i sa veoma dobrim znanjem engleskog i francuskog sa srednjom skolom nisam uspeo da nakupim vise od 55 bodova (67 je bila granica prosle godine). Mislim da je australijski sistem sa zanimanjima mnogo prakticniji i u neku ruku posteniji. Lepo znas na cemu si. Ako si biohemicar to ti donosi 50 bodova. Trenutno nije na ceni. Ako si kuvar to ti donosi 75 bodova. Dok mi se cini da Kanada primi tog biohemicara na keca i on covek ode sa uverenjem kako ga ceka posao. I onda kao biohemicar kuva podvarke u srpskom restoranu. Mislim, bolje ce ih kuvati neko ko je ucio skolu za to i ko ima iskustva u tom poslu. smile.gif

#5 Hl/lKO/\A

Hl/lKO/\A
  • Members
  • 165 posts

Posted 06 February 2005 - 14:07

QUOTE(yoyogi @ 6 Feb 2005, 13:05)
QUOTE(Hl/lKO/\A @ 6 Feb 2005, 13:53)
predlazem da se ovde odma zabrani ulaz Teji.

"Pozdrav" laugh.gif

A zasto?

Dokle god se ogradi i kaze da nije bila u Oz, njeno misljene je ok.

Ni ti ni ona niste (pretpostavka) bili a pogotovo ne ziveli u Oz.

Ako si mogao da postavis topic o SA, mogu i ja da postavim ovaj. Ima Srba u Oz 140 hiljada, mozda nas na forumu ima vise nego 3-4.

Ako i nema, mozda neki razmisljaju da dodju.

Ne znam koliko ih danas ima koji su postavili za cilj da dodju u SA.

nisam ja postavio taj topic o SA al nema veze.a za nju me boli uvo,treba majmunu dati bananu pa ce se iskulirati.od sad je ignorisem

#6 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 06 February 2005 - 14:10

Ti si potpuno odlepio!!!
Sistem srpski zaboravio, engleski nikad naucio!!!

Nisi napisao da li ces da me ignorises 1 x ili 3 x dnevno po dva sata!!!

Jako vazno!!!

P.S. A kome predlazes da me izbace sa foruma.
Ti kao da ne zivis u UK - verovatno zivis kratko, ali sa taksistima intenzivno,
pa nikako da stignes da naucis sta je demokratija!!!

#7 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 06 February 2005 - 14:19

QUOTE(Hl/lKO/\A @ 6 Feb 2005, 14:07)
QUOTE(yoyogi @ 6 Feb 2005, 13:05)
QUOTE(Hl/lKO/\A @ 6 Feb 2005, 13:53)
predlazem da se ovde odma zabrani ulaz Teji.

"Pozdrav" laugh.gif

A zasto?

Dokle god se ogradi i kaze da nije bila u Oz, njeno misljene je ok.

Ni ti ni ona niste (pretpostavka) bili a pogotovo ne ziveli u Oz.

Ako si mogao da postavis topic o SA, mogu i ja da postavim ovaj. Ima Srba u Oz 140 hiljada, mozda nas na forumu ima vise nego 3-4.

Ako i nema, mozda neki razmisljaju da dodju.

Ne znam koliko ih danas ima koji su postavili za cilj da dodju u SA.

nisam ja postavio taj topic o SA al nema veze.a za nju me boli uvo,treba majmunu dati bananu pa ce se iskulirati.od sad je ignorisem

Vidi, na tvom topiku nisam pravio sranja.
Mozes li da ostavis clanove borda da iznesu svoja misljenja?
Hvala.

#8 Hl/lKO/\A

Hl/lKO/\A
  • Members
  • 165 posts

Posted 06 February 2005 - 14:20

QUOTE(yoyogi @ 6 Feb 2005, 13:19)
QUOTE(Hl/lKO/\A @ 6 Feb 2005, 14:07)
QUOTE(yoyogi @ 6 Feb 2005, 13:05)
QUOTE(Hl/lKO/\A @ 6 Feb 2005, 13:53)
predlazem da se ovde odma zabrani ulaz Teji.

"Pozdrav" laugh.gif

A zasto?

Dokle god se ogradi i kaze da nije bila u Oz, njeno misljene je ok.

Ni ti ni ona niste (pretpostavka) bili a pogotovo ne ziveli u Oz.

Ako si mogao da postavis topic o SA, mogu i ja da postavim ovaj. Ima Srba u Oz 140 hiljada, mozda nas na forumu ima vise nego 3-4.

Ako i nema, mozda neki razmisljaju da dodju.

Ne znam koliko ih danas ima koji su postavili za cilj da dodju u SA.

nisam ja postavio taj topic o SA al nema veze.a za nju me boli uvo,treba majmunu dati bananu pa ce se iskulirati.od sad je ignorisem

Vidi, na tvom topiku nisam pravio sranja.
Mozes li da ostavis clanove borda da iznesu svoja misljenja?
Hvala.

IZVINI,eto.

#9 jms_uk_2001

jms_uk_2001
  • Validating
  • 2,684 posts

Posted 06 February 2005 - 16:03

QUOTE(Hawk @ 6 Feb 2005, 14:05)
Kanada moze da se zaboravi bez fakultetske diplome. Racunao sam tamo svoje bodove i sa veoma dobrim znanjem engleskog i francuskog sa srednjom skolom nisam uspeo da nakupim vise od 55 bodova (67 je bila granica prosle godine). Mislim da je australijski sistem sa zanimanjima mnogo prakticniji i u neku ruku posteniji. Lepo znas na cemu si. Ako si biohemicar to ti donosi 50 bodova. Trenutno nije na ceni. Ako si kuvar to ti donosi 75 bodova. Dok mi se cini da Kanada primi tog biohemicara na keca i on covek ode sa uverenjem kako ga ceka posao. I onda kao biohemicar kuva podvarke u srpskom restoranu. Mislim, bolje ce ih kuvati neko ko je ucio skolu za to i ko ima iskustva u tom poslu. smile.gif

ali tu je greska, to nema nikakve veze sa jednim drugim...
osim ako ne podnosis za iseljenje kao provincijski kandidat [Provincial Nominee], tvoje kvalifikacije nemaju mnogo veze sa time da li posla ima ili ne.... ako unapred nadjes posao to ce ti doneti 10 poena, i jos 5 u sekciji Adaptiranje...

naravno, situacija je drugacija ako imas neko od zanimanja gde im fali osoblja....

a za Oz sistem moram jos malo da proucim smile.gif

#10 Lavinia Amaldi

Lavinia Amaldi
  • Members
  • 2,362 posts

Posted 06 February 2005 - 16:14

da li postoji sajt sa tim bodovanjem za iseljenje u australiju i informacijama o proceduri dobijanja au vize
koliko znam, za nas crnce je trenutno dobiti australijsku vizu jako tesko

isto me interesuje me i za kanadu

(u never know, jel)


#11 jms_uk_2001

jms_uk_2001
  • Validating
  • 2,684 posts

Posted 06 February 2005 - 16:17

QUOTE(Lavinia Amaldi @ 6 Feb 2005, 16:14)
da li postoji sajt sa tim bodovanjem za iseljenje u australiju i informacijama o proceduri dobijanja au vize
koliko znam, za nas crnce je trenutno dobiti australijsku vizu jako tesko

isto me interesuje me i za kanadu

(u never know, jel)

Australija


Kanada

#12 Varvarin

Varvarin
  • Members
  • 929 posts

Posted 06 February 2005 - 17:32

Zanima me, sta se desava kada covek zadovolji sve svoje primarne potrebe, kao sto su, recimo, stan/kuca, posao, pristojna skola za klince (ako je dosao sa porodicom), dovoljno novca da svoje slobodno vreme ne provodi ispred TV-a (ovde se ogradjujem, opisujem prosek), odnosno kakve mogucnosti Australija pruza za profesionalno napredovanje? Da li covek tamo moze kreativno da se izrazi?
Ovo pitanje postavljam ne da bih provocirao ljude koji zive u Australiji vec kao reakciju na odgovor jednog od ucesnika foruma (odgovor trenutno ne mogu da pronadjem) koji je pomenuo da planira da se preseli u USA zbog napretka u karijeri. Da li to znaci da struje novca, nauke i tehnologije vecinom teku preko Atlantskog okeana?
Svestan sam i sam da odgovor u mnogome zavisi od obrazovanja, iskustva, godina i zivotnog stila, ali imam utisak da vecina ucesnika foruma deli iste kulturoloske i civilizacijske vrednosti te stoga smatram da se moze doci do nekog zajednickog stava.

#13 Hawk

Hawk
  • Members
  • 4,763 posts

Posted 06 February 2005 - 18:30

QUOTE(jms_uk_2001 @ 6 Feb 2005, 16:03)
ali tu je greska, to nema nikakve veze sa jednim drugim...
osim ako ne podnosis za iseljenje kao provincijski kandidat [Provincial Nominee], tvoje kvalifikacije nemaju mnogo veze sa time da li posla ima ili ne.... ako unapred nadjes posao to ce ti doneti 10 poena, i jos 5 u sekciji Adaptiranje...

naravno, situacija je drugacija ako imas neko od zanimanja gde im fali osoblja....

a za Oz sistem moram jos malo da proucim smile.gif

Da, slazem se, mada je logicno da pomislis kako ima posla bas za tvoju fakultetsku spremu obzirom da toliko insistiraju na njoj prilikom aplikacije. Kao sto rekoh, bez fakultetske diplome nema teorije da se sakupi dovoljan broj bodova. A i fakultetska diploma, doktorat i slicno se boduju (koliko sam ja barem primetio) fiksno. Doktor - 30 bodova. VSS - 20 bodova. Srednja skola - 5 bodova. To mi bas deluje amaterski obzirom da australijanci imaju za svako zanimanje odredjeni broj bodova. Pa znas lepo ako si hirurg da dobijas 60 bodova + 15 na deficitarnost. Ako tapaciras namestaj isto toliko. A ako si pak diplomirani referent civilne zastite mozes odmah da odustanes od daljeg cimanja jer tvog zanimanja i tvoje diplome nema na spisku. Dok mi se cini da bi u Kanadi prosao i sa tim zanimanjem, fakultetlija si. wink.gif

#14 Hawk

Hawk
  • Members
  • 4,763 posts

Posted 06 February 2005 - 18:32

Ko hoce da proveri svoje mogucnosti za Kanadu neka se testira na adresi:

http://www.cic.gc.ca...sess/index.html

#15 Hawk

Hawk
  • Members
  • 4,763 posts

Posted 06 February 2005 - 18:50

QUOTE(Lavinia Amaldi @ 6 Feb 2005, 16:14)
koliko znam, za nas crnce je trenutno dobiti australijsku vizu jako tesko

Meni se cini da nije.

Isto sam se tako tripovao da mi je potrebno ne znam ni ja kakvo obrazovanje (u najmanju ruku nuklearni fizicar biggrin.gif ) da bih mogao da prodjem passmark ali kada sam procitao booklet 6 kapiram da uopste nije neizvodljivo, cak sta vise, veoma je realno proci.

Raznorazna zanimanja nose maksimalan broj poena a na listi deficitarnih (koja donose dodatnih 15) su i recimo kuvar, poslasticar, krojac, automehanicar, alatnicar, zavarivac, frizer, serviser rashladnih uredjaja, tapacirer namestaja i sl. Dakle ko hoce moze jos koliko sutra da ode na prekvalifikaciju i za godinu dana da nabaci zanat. Cini mi se da ova deficitarna zanimanja obezbedjuju gotovo zagarantovan ulaz u Australiju a kasnije kako se ko snadje. Mislim, sigurno te niko nece terati da radis tamo kao zavarivac ukoliko si na to zanimanje usao.

Put je malo komplikovan i vijugav. Prekvalifikacija ukoliko nemas trazeno zanimanje, pa polaganje engleskog koje se placa oko 100 eura, pa slanje diplome na verifikaciju, pa pocinjanje procesa...nije prosto ko pasulj ali ako postoji zelja moze da se izvede.

Yoyogi, ispravi ako sam negde pogresio ili dodaj ako sam nesto propustio.

wink.gif