Jump to content


Photo

SCG pasos


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
81 replies to this topic

#46 Prishtinasi

Prishtinasi
  • Members
  • 2,139 posts

Posted 14 January 2005 - 02:02

QUOTE(nparezanovic @ 14 Jan 2005, 00:56)
Prishtinas da ti ne zivis mozda u Hansard M.?

A gdji je to jadan ja

#47 nparezanovic

nparezanovic
  • Members
  • 177 posts

Posted 14 January 2005 - 02:14

Pa pored Shepherd's bush-a.

#48 mile curcic

mile curcic
  • Members
  • 10,837 posts

Posted 14 January 2005 - 02:53

Pa to i ja pitam, majku im!

Nije valjda samo izdavac? Ma ko li je samo? Mora da je CIA, ili neki tajni antisrpski lobi.


А то мислиш!? Па нисам ја тебе схватио.
Не плаћа их ЦИА, нити било каква друга тајна завереничка организација, него новине у којима раде. Примају нормалне новинарске плате.А пишу тако како пишу искључиво из убеђења!
Ето ту је одговор.
Мене је дуго мучио проблем механизама ценуре у савременом западном новинарству.
Да постоји нешто што смо ми обично називали цензуром, више је него јасно. И ми овде, на овом форуму, увек кад се догоди нешто значајно у свету, извештавама од прве минуте какве су реакције штампе у земљама у којима живимо. Те реакције представљају став тамошњих влада о конкретном догађају, и то сви знамо (локална цензура, рекли бисмо). Ако се и јаве различите реакције у првим сатима након догађаја, кад протекне пола дана, или цео дан, оне почну да се уједначавају. И то је познато свим форумашима. Имали смо неколико таквих догађаја у последњим годинама. Последњи је био Беслан, и кориштење термина ребел, побуњеник, борац за слободу или терориста.
Значи, недвојебено постоји један систем који чак глобално униформише начин извештавања.
Е, то мени није било јасно. Очигледно постоји, али ја нисам разумевао како то функционише.
То ми је једном приликом, у једној својој социолошкој студији, објаснио један амерички социолог (име намерно не наводим).
Дакле, суштина одговора је да нема цензуре, поготово не потплаћивања, него се ради о интимном убеђењу новинара. Ако се и јаве разлике у почетним сатима извештавања о неком догађају, онда је то само зато што новинар који је направио другачији извештај није имао контакта са редакцијом, или главни уредник са својим кругом проверених пријатеља, па је реч о личној процени новинара, или главног уредника, како о томе треба известити.
Чим се контакти успоставе, наступ се уједначи.
А зашто новинари верују у оно што пишу?
Е, то је интересантно. Ради се о идеологији. Из истог разлога из ког су радници у СССР радили као стока, и нису питали колико ће их платити, дакле, из истог разлога ови данас пишу како се од њих очекује јер верују у светску правду!
Ја сам о тој идеологији писао пре месец-два на овом форуму, и то врло опширно.
Сад се нећу понављати, само ћу рећи да новинари, почев од студирања, преко првих запослења, па све до положајада коментатора или колумнисте, пролазе кроз један левак, у којем се стално врши селекција, тако да на крају остају само идеолошко чисти. Што уосталом данас више није проблем; број идеолошких чистунаца је већа од слободномислећих.
Ето, тако то функционише.

#49 bael

bael
  • Members
  • 70 posts

Posted 14 January 2005 - 03:04

QUOTE(Prishtinasi @ 14 Jan 2005, 01:18)
QUOTE(mile curcic @ 13 Jan 2005, 23:02)

Kao da nas je sve Hitler pravio!

Zameni to nas sa mene pa cela slika bi bila kristalnija.

Ево, мењам "вас" са "тебе" и слика је кристално јасна - правио те Хитлер.
laugh.gif laugh.gif Која дијабола...

#50 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 14 January 2005 - 05:38

Pljackasi koji su opeljesili zlataru u Tokiju marta prosle godine su imali hrvvatske putovnice. Sa njima ne treba viza za Japan.

Ispostavilo se da su bili - Srbi.

#51 Tresko

Tresko
  • Members
  • 7,316 posts

Posted 14 January 2005 - 07:39

QUOTE(st.anger @ 14 Jan 2005, 00:16)
Tresko
smatram te za inteligentnog i korektnog diskutanta na forumu, pa mi je čudno da reagiraš na ovaj moj post na ovom topicu koji počinje aluzijom da su Albanci sa SiCG pasošem krivci za loš ugled SiCG u svijetu.

Mislio sam da postoji krug ljudi koji shvataju da moje repliciranje pojedinim likovima i služi baš za ruganje jer oni to i zaslužuju.
No nažalost izgleda da nije tako.

Pazi, ukapirao sam ja tvoje aluzije. Ali, nije u tome problem. Problem je u loše odabranoj aluziji. Capito?

#52 gospodar jovan

gospodar jovan
  • Members
  • 446 posts

Posted 14 January 2005 - 08:43

QUOTE(mile curcic @ 14 Jan 2005, 03:53)
Pa to i ja pitam, majku im!

Nije valjda samo izdavac? Ma ko li je samo? Mora da je CIA, ili neki tajni antisrpski lobi.


А то мислиш!? Па нисам ја тебе схватио.
Не плаћа их ЦИА, нити било каква друга тајна завереничка организација, него новине у којима раде. Примају нормалне новинарске плате.А пишу тако како пишу искључиво из убеђења!
Ето ту је одговор.
Мене је дуго мучио проблем механизама ценуре у савременом западном новинарству.
Да постоји нешто што смо ми обично називали цензуром, више је него јасно. И ми овде, на овом форуму, увек кад се догоди нешто значајно у свету, извештавама од прве минуте какве су реакције штампе у земљама у којима живимо. Те реакције представљају став тамошњих влада о конкретном догађају, и то сви знамо (локална цензура, рекли бисмо). Ако се и јаве различите реакције у првим сатима након догађаја, кад протекне пола дана, или цео дан, оне почну да се уједначавају. И то је познато свим форумашима. Имали смо неколико таквих догађаја у последњим годинама. Последњи је био Беслан, и кориштење термина ребел, побуњеник, борац за слободу или терориста.
Значи, недвојебено постоји један систем који чак глобално униформише начин извештавања.
Е, то мени није било јасно. Очигледно постоји, али ја нисам разумевао како то функционише.
То ми је једном приликом, у једној својој социолошкој студији, објаснио један амерички социолог (име намерно не наводим).
Дакле, суштина одговора је да нема цензуре, поготово не потплаћивања, него се ради о интимном убеђењу новинара. Ако се и јаве разлике у почетним сатима извештавања о неком догађају, онда је то само зато што новинар који је направио другачији извештај није имао контакта са редакцијом, или главни уредник са својим кругом проверених пријатеља, па је реч о личној процени новинара, или главног уредника, како о томе треба известити.
Чим се контакти успоставе, наступ се уједначи.
А зашто новинари верују у оно што пишу?
Е, то је интересантно. Ради се о идеологији. Из истог разлога из ког су радници у СССР радили као стока, и нису питали колико ће их платити, дакле, из истог разлога ови данас пишу како се од њих очекује јер верују у светску правду!
Ја сам о тој идеологији писао пре месец-два на овом форуму, и то врло опширно.
Сад се нећу понављати, само ћу рећи да новинари, почев од студирања, преко првих запослења, па све до положајада коментатора или колумнисте, пролазе кроз један левак, у којем се стално врши селекција, тако да на крају остају само идеолошко чисти. Што уосталом данас више није проблем; број идеолошких чистунаца је већа од слободномислећих.
Ето, тако то функционише.

Otkrio si rupu na saksiji, Mile.
Meni su pričali o pisanju Mile Štule a imao sam "čast da uživam" u Komrakovu, Gajinu i sličnim i sada onom mamlazu iz "Kurira". Jesi l' či'to onaj intervju u "Kuriru" sa Dokićem o tome kako su mu ustaše omađijale Jelenu?

PS: Drž' se teme.

#53 mile curcic

mile curcic
  • Members
  • 10,837 posts

Posted 14 January 2005 - 09:43

Мислим да се итекако држим теме. Тема је лош имиџ српског пасоша, па ми сад покушавамо да раздвојима шта је ту реалитет, а шта конструкција.
Моја је теза да је добар део исконструисан, и то углавном од новинара.
Примећујемо да тзв. слободна западна штампа пише као један!
Ја сам се питао како је то могуће. Таква појава у новинарству нама јесте позната, и из наше скорије историје, а и из искустава фашистичких и других комунистичких режима. И увек је било речи о некој форми цензуре.
Зато је ово тим више зачуђујуће јер у западном новинарству то није видљиво. Све се чини демократским!
Ето, то ја нисам схватао, и годинама сам се мучио да то себи објасним.
Ако ти кажеш да је то рупа на саксији, што значи да то свако зна, онда грешиш. То не разуме свако.
Ако ти пак разумеш, титовка доле!
Налазим великим еволуционим помаком у начину размишљања схватање праве природе овог феномена.
Историја нас учи да неку идеју протежира врло ограничен број људи. Они придобију нешто шири круг око себе, и то по разним основама; од оних глупавих, које мрзи да размишљају, и воле да им се мишљење да, па све до другог краја тог спектра: људи који знају да је све то пенис, али најволе да профитирају у сваком часу, у сваком погледу, него да изигравају револуционаре и себи чине неугодности.
Сви остали су присиљени, ако већ не верују у идеју, да се суздрже од критике.
Ово је сад први пут у људској историји да је "верника" више него "неверника".
И то је страшно! То ни издалека није успело ни комунизму ни фашизму.

#54 semele

semele
  • Members
  • 2,102 posts

Posted 14 January 2005 - 09:57

QUOTE(Prishtinasi @ 14 Jan 2005, 00:39)
Garantujem da je to bilo SUN, jer to su novine za tvoju klasu wink.gif

To su izgleda jedine novine koje su tebi poznate (sto me ipak cudi od jednog doktoranta). Ne, prishtinasi, albanska i kosovska mafija takodje pune stranice broadsheat-a (Independent, Guardian, The Times i Telegraph), znaci onih sa vecinom AB citalaca, a takodje i Evening Standard-a, novina koje cita presek zaposlenih Londonaca.

#55 Prishtinasi

Prishtinasi
  • Members
  • 2,139 posts

Posted 14 January 2005 - 10:34

QUOTE(semele @ 14 Jan 2005, 08:57)
To su izgleda jedine novine koje su tebi poznate (sto me ipak cudi od jednog doktoranta). Ne, prishtinasi, albanska i kosovska mafija takodje pune stranice broadsheat-a (Independent, Guardian, The Times i Telegraph), znaci onih sa vecinom AB citalaca, a takodje i Evening Standard-a, novina koje cita presek zaposlenih Londonaca.

Pa dobro posto si citala i druge novine, na spominjes na primer da u Evening Standardu autor artikla u vezi prostitucije je bio sam Albanac koji je infiltrirao tu grupu.U vezi smrada i to,znam za koji park mislis blizu Buckingham Palace, nisu to bili Albanci nego Kurdi koji drze celi network prodaje hot dogsa u Londonu.
Pa bruka kako ALbanci prose na ulicama Londona pa u kraju izaslo da so to bili Cigani iz Ceske.
Ne ostavlja ti to nikakav utisak jer si suvise opterecena sa Albancima, suvise brainwashed od RTS i Smrada i jos ipak zaboravljas od koje drzave dolazis.

P.S. Nema veze iako citas druge novine opet mislis ko jedan citalac Suna, ili jos vise sumnjam da si clan BNP jer su vam ideologije iste.

Edited by Prishtinasi, 14 January 2005 - 10:40.


#56 st.anger

st.anger
  • Members
  • 4,198 posts

Posted 14 January 2005 - 10:35

QUOTE(Tresko @ 14 Jan 2005, 08:39)
Pazi, ukapirao sam ja tvoje aluzije. Ali, nije u tome problem. Problem je u loše odabranoj aluziji. Capito?

Hm
mislim ipak da izdavanje romansiranih biografija kriminalaca i podgrijavanje urbanih legendi o njima ipak nije HR specijalitet, a napisao sam da sam vidio da feljtone i narudžbenice knjiga o kriminalcima u Srpskom tisku.
Naravno da je to tiskano za određen profil ljudi i vjerujem da normalni ljudi ne čitaju takve splačine no mislim da je to ipak jedan fenomen koji je u Srbiji prisutan.
I ovdje na forumu je bilo komentara o gostovanju nekog kriminalca u emisiji na TV -u, i kao njegove ekspertize noćnog života u BG

#57 mile curcic

mile curcic
  • Members
  • 10,837 posts

Posted 14 January 2005 - 10:43

Постоји низ добрих филмова на ту тему. Ево, на пример, Ране.
Ђорђе Балашевић има једну песму са истом тематиком. А где је Ђока, буди сигуран да лежи и лова.

#58 harambasa

harambasa
  • Members
  • 4,057 posts

Posted 14 January 2005 - 11:31

QUOTE(st.anger @ 14 Jan 2005, 00:03)
Nedavno sam imao prilike čitati jedan dnevni list iz Srbije, i u njemu sam pronašao čak jednu stranu posvećenu romansiranim biografijama Srpskih kriminalaca, mislim da se feljton zvao "Iz beogradskog centralnog zatvora"
I ponuda za narudžbu gomile knjiga o kriminalcima.

Zbog čega tolika fasciniranost time ?

Хрвата српским таблоидима? huh.gif

#59 semele

semele
  • Members
  • 2,102 posts

Posted 14 January 2005 - 11:41

QUOTE(Prishtinasi @ 14 Jan 2005, 09:34)
Ne ostavlja ti to nikakav utisak jer si suvise opterecena sa Albancima, suvise brainwashed od RTS i Smrada i jos ipak zaboravljas od koje drzave dolazis.

P.S. Nema veze iako citas druge novine opet mislis ko jedan citalac Suna, ili jos vise sumnjam da si clan BNP jer su vam ideologije iste.

Nisam opterecena Albancima, Albance poznajem, kao i Kosovo i Albaniju. Licno bih volela da znam albanski makar onoliko dobro koliko ti znas srpski.
Cinjenica je medjutim da se u engleskoj stampi pise o albanskoj mafiji.
Samo skretanje paznje na to, za tebe je dovoljno da me svrstas u BNP (za neupucene, lokalna fasisticka stranka koja se zasniva na engleskoj (beloj) supremaciji).
Ne znam zasto te je toliko pogodilo sto sam napisala da engleska stampa pise o albanskim kriminalcima. Nekako si to mnogo licno primio.

#60 urosmi

urosmi
  • Members
  • 542 posts

Posted 14 January 2005 - 11:43

QUOTE
Cinjenica je medjutim da se u engleskoj stampi pise o albanskoj mafiji.


I u Holandskoj pise.....kao sto pise o svim drugim 'mafijama'.....mi (Srbi) definitivno nismo cvecke....