Jump to content


Photo

Gradjani Srbije najveci pesimisti!


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
66 replies to this topic

#31 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 13 January 2005 - 00:22

"Moguce je da se radilo, i to dosta - ali ne i dovoljno...
Cini se da se mnogo vise trosilo nego sto se zaradjivalo - kako inace objasniti 20 milijardi $ duga koji su ostali posle Tita... "
Dubravka

Kao lideru i demokratski izabranom predsedniku foruma, prema Dubravki ne smem da se odnosim grubo, nego pazljivo i sa taktom. Sasvim privatno, onim sto je do sada na forumu napisala i nacinom na koji je to uradila, Dubravka to i zasluzuje.

Dubravka, mrzi me da u ovo doba noci preturam po netu trazeci brojke; medjutim, pouzdano znam, da kad se dug blazenoupokojene SFRJ podelio medju republikama, srpski deo ostao je cak i za Srbiju beznacajan. Ni jedna druga republika sa otplatom spoljnog duga nije imala ikakvih ozbiljnijih problema, a nastavile su (Hrvatska i Slovenija) da se vrlo lepo razvijaju.
Medjutim, nacionalisticki mucak i lezi u cinjenici da je Srbija ekonomski devastirana besmislenim ratovima i sankcijama (videti Dinkica u "Ekonomija destrukcije" ali i Mazara u "Srpska strana rata"), razorena i opljackana. Naravno, to su, pre svega, agresivni ratovi koje je Srbija vodila u Hrvatskoj, BiH i na Kosovu, ali i besomucna pljacka koju je rezim izveo i preraspodela drustvenog bogatstva. Iz nekakve srednje klase, koja je motor promena u svakom civilizovanom drustvu, pocevsi od Zajma za obnovu, preko piramidalne strukture banaka (Dafina, Jezda), pa do hiperinflacije, rezim, kome su usta bila prepuna patriotskih fraza, besomucno je pljackao vlastiti narod. U tom je periodu nastala tanka klasa novih, ratnih bogatasa.
Pricom o prezaduzenosti i stranim kreditima rezim se posluzio kao sredstvom za vlastito pranje; da nije tako, taj problem bi imale sve drzave nastale iz "pokojnice", a ne samo Srbija. Medjutim, niko tako ne krade kao patriJote.
I na kraju; srpski spoljni dug per capita danas je mnogo veci nego u trenutku raspada Jugoslavije.

Edited by vladan, 13 January 2005 - 00:24.


#32 WVIZ

WVIZ
  • Members
  • 2,497 posts

Posted 13 January 2005 - 00:26

QUOTE
rezim, kome su usta bila prepuna patriotskih fraza, besomucno je pljackao vlastiti narod.

Usta puna patriotskih fraza!? Da li to znaci da su patriote? Ili pre lopovi, zlikovci, prevaranti, nikako glupi, vec pametni da manipulisu sa glupavim patriotskim delom nacije(opet ostaje pitanje- da li su to prave patriote!?

#33 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 13 January 2005 - 00:31

Patriotizam, onako kako ga ja shvatam, je zelja, osecanje i trud da vlastitom narodu bude bolje - a sve ovo sto se na javnoj sceni zbiva i zbivalo poslednje dve decenije, dovelo je do ekonomske, moralne, pa i fizicke devastacije vlastitog naroda. Vlastiti narod je tome sam doprineo u najvecoj mogucoj meri i zato ne zasluzuje sazaljenje niti simpatije, nego prezir zbog vlastite gluposti.
"Vlastiti narod" potvrdjuje rusku vladalacku filozofiju da su mu mu za srecu i uspesan zivot potrebne knuta i votka - a ja se takvog naroda grozim i prezirem ga. Milosevicevo vreme je to jasno pokazalo, a kad je Djindjic nesto hteo da promeni, ubijen je - ubio ga patriJotski narod.

#34 Dubravka

Dubravka
  • Members
  • 4,879 posts

Posted 13 January 2005 - 00:32

QUOTE(vladan @ 13 Jan 2005, 00:22)
Kao lideru i demokratski izabranom predsedniku foruma, prema Dubravki ne smem da se odnosim grubo...

Aha, osetljiv si i blagonaklon prema vlasti, a? wink.gif

A sad ozbiljno:
QUOTE
Pricom o prezaduzenosti i stranim kreditima rezim se posluzio kao sredstvom za vlastito pranje; da nije tako, taj problem bi imale sve drzave nastale iz "pokojnice", a ne samo Srbija. Medjutim, niko tako ne krade kao patriJote.

Ja sam tada bila prilicno mlada (tinejdzerka), ali koliko se secam, posledica tih dugova su pocela da se osecaju vrlo brzo nakon Titove smrti - mnogo pre i primisli, a kamoli pocetka vrsljanja patriJota...

Ne tvrdim da sam u pravu - tako sam celu pricu zapamtila...

#35 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 13 January 2005 - 00:37

Jos je Tito bio ziv (jesen 1979.) kad su "zakasnili brodovi sa kafom" pa nije bilo kafe, a ubrzo potom i benzina. Medjutim, zemlja je imala sve potrebne potencijale da se transformira. Cak tokom osamdesetih, koje se godine ne mogu oceniti kao narocito uspesan period, mi smo bili eonima ispred zemalja istocnog bloka. Period Ante Markovica bio je poslednji zvezdani period Jugoslavije koja je ubijena; nacionalisti ce reci da su i to bili krediti (i srpske pare), a to je bila pamet, mudrost i diplomatija - a onda su je ubili Srbi, besramnom kradjom 2,7 milijardi dolara iz zajednickog jugoslovenskog budzeta - a ostalo - ostalo je vec i dosadno pricati.

A sto se vlasti tice, sto jes' jes' - da postujem, postujem. Tako me naucilo jos onomad. Reci ce sad neki: "Vidi komunjare!" A ja o crkvenoj zapovedi SPC: Moliti se Bogu za one koji su na vlasti.

Edited by vladan, 13 January 2005 - 00:39.


#36 1939

1939
  • Banned
  • 1,201 posts

Posted 13 January 2005 - 00:41

I ne cudi me sto s Kosovari puni poleta i optimizma. Pobili su ili proterali sve kakane Srbe, njihovu imovinu popalili ili prisvojili, politiku vode teroristi i mudzahedini, najbolje od privrede rade gudra i prostitucija.. Ma vrh brate ph34r.gif

#37 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 13 January 2005 - 00:46

Jesil' ti, 1939, cuo za onu narodnu: Ko gubi, ima pravo da se ljuti.

#38 1939

1939
  • Banned
  • 1,201 posts

Posted 13 January 2005 - 00:51

QUOTE(vladan @ 13 Jan 2005, 00:46)
Jesil' ti, 1939, cuo za onu narodnu: Ko gubi, ima pravo da se ljuti.

A na koga se to odnosi?

#39 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 13 January 2005 - 00:53

Na tebe, sa sve pomenutim teroristima, mudzahedinima, gudrom i prostitucijom...

#40 blueblock

blueblock
  • Members
  • 729 posts

Posted 13 January 2005 - 00:54

Gradjani Kosova su vecinom Albanci, jel, i oni su optimisti samo zato sto im je drzavica na dohvat ruke i samo ih par meseci deli od nje.

A sto se tice Srba...
Pogledajte vi nase vesti, Telefakt, Dnevnik, Infotop...

Od pocetka pa do kraja samo tuzne i pesimisticne vesti. Svadje politicara, licemerje EU i SAD, pretnje i ukidanja pomoci, pljacke i zlocini, porazi sportista i isticanje siromastva.

Ej, da se ne sete da ubace nesto vedro, pa makar i malo. Neverovatno, kao da to namerno rade.


I onda dodje istrazivanje koje potvrdi da im je projekat enshitment uspeo.

Srbi, nasmesite se, skrivena kamera!

#41 leone

leone
  • Members
  • 3,630 posts

Posted 13 January 2005 - 01:23

Pa ovo i nije neki pesimisticki stav! Samo 43% posto ohmy.gif

Moze srBin da izgura i do 90%,( dok ne dodje do korijenja i sl.) e to je pesimizam, a ovo ispod 50% je vrlo optimisticki kakve su prilike ne samo za 2005. nego i za sljedece nekolike godine.

#42 1939

1939
  • Banned
  • 1,201 posts

Posted 13 January 2005 - 01:29

QUOTE(vladan @ 13 Jan 2005, 00:53)
Na tebe, sa sve pomenutim teroristima, mudzahedinima, gudrom i prostitucijom...

E pa zahebao si se. Nista konkretno me ne vezje za Kosovo.

A to da osecam srdzbu prema belosvetkom olosu u potpunosti stoji.

#43 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 13 January 2005 - 04:25

Pa sa prihodom od $2200 po stanovniku Srbija je iza Albanije koja ima $4500 porihod po stanovniku. Samo nenormalan covek moze biti optimista u tim uslovima.
Ko zna engleski moze da proveri podatke:
http://www.cia.gov/c...ok/geos/al.html

#44 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 13 January 2005 - 07:53

"A to da osecam srdzbu prema belosvetkom olosu u potpunosti stoji. "
1939

Uz jednu takvu konstataciju vecina sveta ce pre pomisliti na Srbe, nego na Albance.

#45 reg

reg
  • Members
  • 4,229 posts

Posted 13 January 2005 - 09:56

QUOTE
Vladane, tu ipak grešiš. Privreda SFRJ je forsirala velike industrijske koncerne, koji su bili potpuno neprimereni ekonomskom profilu/kapacitetu jedne u suštini agrarno potencijalne zemlje...


Nisu bili neprimereni profilu zemlje, vec nekim konkretnim geografskim lokacijama, sama tvrdnja kako su veliki industrijski kompleksi neprimereni SFRJ [zemlji sa 20 mil. stanovnika i odlicnim izvoznim mogucnostima] je besmislena. Sto se tice agrarnog potencijala zemlje, on postoji, ali treba imati u vidu da udeo poljoprivrede i u najrazvijenijim poljoprivrednim zemljama nije znacajan % drustvenog proizvoda. Zemlja ciji najveci deo proizvoda [ili njegov dobar deo] dolazi iz poljoprivrede je u sustini nerazvijena zemlja - Srbija npr. sa svojih 20-22% [bez "neprimerenih koncerna" i razvijene industrije].

QUOTE
Ja sam tada bila prilicno mlada (tinejdzerka), ali koliko se secam, posledica tih dugova su pocela da se osecaju vrlo brzo nakon Titove smrti - mnogo pre i primisli, a kamoli pocetka vrsljanja patriJota...


Titova smrt poklopila se sa problemima izazvanim naftnom krizom i privrednom recesijom u Evropi. Da ne skrecem sa teme slozio bih se sa vladanom da su problemi privrede bili i politicke prirode [maltene konfederalna priroda drzave], da rukovodstva nisu uspela da ih rese [mi se naravno fokusiramo na Milosevica] i da sada mnogi taj neuspeh pokusavaju da opravdaju raznim glupostima i tumace iz ugla bedne zemlje pod sankcijama ondasnju industriju. U nekom prihvatljivijem scenariju bili bi najpesimisticniji 91' ne 05' [ i 91'].