Jump to content


Photo

Vukovarsko Slavlje


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
66 replies to this topic

#1 Dream

Dream
  • Members
  • 551 posts

Posted 09 January 2005 - 06:24

Osude incidenata na pravoslavni Badnjak


Dva incidenta koji su se na pravoslavni Badnjak dogodili u vukovarskom podrucju izazvali su u hrvatskoj javnosti brojne reakcije, te osude i sa hrvatske i sa srpske strane.
U Borovu je na pravoslavni Badnjak zamijecena kolona od stotinjak vozila. Na nekima od njih su bile istaknute srpske zastave sa dvoglavim orlom, a u nekim od vozila muškarci su nosili šajkace sa cetnickim kokardama.

Policija je zaustavila kolonu i oduzela nedozvoljena znamenja. U Trpinji ispred pravoslavne crkve nakon prijave gradana policija je grupi maskiranih mladica oduzela hladno oružje i repliku automatske puške.

Prema tvrdnji pojedinih medija ovi incidenti izazvali su nezadovoljstvo medu Hrvatima koji žive u Vukovaru, što je iznio i Danijel Rehak, clan Udruženja žrtava srpskih logora, stavivši dogadaj i u kontekst bliskih odnosa vladajuce Hrvatske demokratske zajednice i Samostalne demokratske srpske stranke, koje su u koaliciji.d

Javili su se neki hrvatski politicari, koji su osudili incidente, te ih takoder stavili u isti kontekst.

Predsjednicka kandidatkinja Jadranka Kosor je rekla da je rijec o potpuno neprihvatljivom ponašanju onih koji se, ocito, nisu pomirili s cinjenicom da je hrvatska država stvarnost, koju moraju prihvatiti.

Dogadaje je osudio i predsjednik Srpskog nacionalnog vijeca Milorad Pupovac.

On je izjavio da "taj i slicni dogadaji pokazuju da Hrvatska što prije treba donijeti zakon kojim ce zabraniti velicanje fašistickih simbola, posebno ustaških i cetnickih".

BBC Serbian

Edited by Dream, 09 January 2005 - 06:25.


#2 1939

1939
  • Banned
  • 1,201 posts

Posted 09 January 2005 - 10:05

Pa da... U nadasve demokratskoj i naprednoj republici Hrvatskoj, nosenje sajkace je zlocin. E, pa poserem vam se na demokraciju.

#3 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 09 January 2005 - 10:32

Ucinjeno nije zlocin, ali jeste prekrsaj, a ako je to zakon tako regulisao u Hrvatskoj, i krivicno delo.
Velicanje profasistickih "postrojbi" iz vremena II svetskog rata, bili to ustase ili cetnici, u civilizovanoj zemlji treba da bude kaznjivo - jedino u Srbiji skupstina dekretima prevodi saradnike okupatora u antifasiste.
Hrvatska posebno ima razloga da, poucena najnovijom vlastitom istorijom, bude izrazito osetljiva na cetnicka obelezja.
Dok god bude dosledno zabranjivala i progonila isticanje svih profasistickih obelezja i progonila velicanje i slavljenje i ustasa i cetnika, Hrvatska ce uzivati postovanje svih normalnih ljudi,

#4 ZOMBI

ZOMBI
  • Members
  • 450 posts

Posted 09 January 2005 - 10:50

Zakon je jasan upotreba fasistickih znamenja je zabranjeno a cetnicki i ustaski pokreti su fasisticki, meni tu nista nema nelogicno.
Mislim da su hrvati napravili strahovit iskorak kada su se distancirali od ustastva. Mada ce ustastvo ostati jos dugo medjutim u znatno manjoj mijeri naravno kao i naci-pokreti u njemackoj, MARGINALA.

Edited by ZOMBI, 09 January 2005 - 10:52.


#5 Slaven

Slaven
  • Banned
  • 18,018 posts

Posted 09 January 2005 - 10:54

QUOTE
Javili su se neki hrvatski politicari, koji su osudili incidente, te ih takoder stavili u isti kontekst.




Zbog pojasnjenja Dream/ove prenijete vijesti bilo bi uputno navesti
i u kakav isti kontekst su stavljeni odnosi izmedju HDZ i SDSS/a.

Ovako sve to na neki nacin nema osobitog smisla!

"I taj događaj treba promatrati u svjetlu pravoslavnog Božića. Uostalom, i "šajkača" je dio srpske narodne nošnje", dodao je Rkman zamjerivši policiji na, kako je rekao, "dvostrukim mjerilima".

"Prije mjesec i pol dana Zadrom je pred očima policije prodefilirala skupina odjevena u ustaške odore, a policija nije ništa poduzela", dodao je Rkman.




ps

Milorad Pupovac:

QUOTE
"Najoštrije osuđujemo taj incident i očekujemo da će policija što skorije utvrditi sve činjenice i, ako za to postoje dokazi, kazniti počinitelje", rekao je Pupovac u telefonskoj izjavi za Hinu, te je dodao da će "SDSS sa svoje strane ispitati političke okolnosti pod kojima se incident dogodio".


#6 st.anger

st.anger
  • Members
  • 4,198 posts

Posted 09 January 2005 - 11:18

QUOTE
U Borovu je na pravoslavni Badnjak.....  a u nekim od vozila muškarci su nosili šajkace sa cetnickim kokardama.


Zar su i kokarde dio nošnje ?
(i koliko znam Srbima u HR nije baš kokarda bila nošnja, a i šajkača se uglavnom počela se nositi tek 90.tih.)

QUOTE
Policija je zaustavila kolonu i oduzela nedozvoljena znamenja. U Trpinji ispred pravoslavne crkve nakon prijave gradana policija je grupi maskiranih mladica oduzela hladno oružje i repliku automatske puške.

A naručito je poznat običaj da se za Badnjak nose replike kalašnjikova, to je običaj s posebno dugom tradicijom.
Pa eto, čestitam vam takve Božične blagdane !

#7 Slaven

Slaven
  • Banned
  • 18,018 posts

Posted 09 January 2005 - 11:34

QUOTE
Pa eto, čestitam vam takve Božične blagdane !


oprosto anger u Hrvatskoj se na sve strane slavio Bozic po starom kalendaru!

I sad zbog,

QUOTE
Iz nekoliko vozila istaknuta je zastava s dvoglavnim orlom.
U jednom automobilu uočena je osoba koja je na glavi imala šajkaču s četničkom "kokardom", a u jednom je osobnom automobilu uočena osoba s kapom bivše JNA na glavi, navodi se u priopćenju.


laugh.gif laugh.gif



Ne mislis li da je ovaj incident iskoristen u svrhu predizbornog preseravanja
jer ako su cetri klinca s drvenom puskom , folklorna nosnja s dvije sablje razlogom za ovoliku dreku i objasnjavanja - onda je to po meni, zapravo - lakrdija!

#8 st.anger

st.anger
  • Members
  • 4,198 posts

Posted 09 January 2005 - 11:43

Ma to o iskoritavanju takvih gluposti u predizborne svrhe to mi je jasno, ali vidiš da se to ovdje počelo pojednostavljivati pa se ne spominje kokarda nego samo šajkača, a koliko znam u Srbiji sad nisu izbori.
No mislim da su poslane određene poruke.

Nego možeš li ti pojasniti o ukorijenjenosti nošenja šajkače kod Srba koji žive na ovim prostorima.
I drugo, pa kako to da se nikad ne uključiš u raspravu kad likovi ovdje pišu da su Srbi istrebljeni u Hrvatskoj a evo kažeš da se slavio Pravoslavni Božić - na sve strane.

#9 Merlak

Merlak
  • Members
  • 2,906 posts

Posted 09 January 2005 - 11:44

Cackanje mecke, makar bilo u predizborne svrhe, potseti me na balvane,
ne znam zasto sad.gif

QUOTE
"I taj događaj treba promatrati u svjetlu pravoslavnog Božića. Uostalom, i "šajkača" je dio srpske narodne nošnje", dodao je Rkman zamjerivši policiji na, kako je rekao, "dvostrukim mjerilima".

=

"Prije mjesec i pol dana Zadrom je pred očima policije prodefilirala skupina odjevena u ustaške odore, a policija nije ništa poduzela", dodao je Rkman.


I.....mir na zemlji, svim ljudima dobre volje!

#10 st.anger

st.anger
  • Members
  • 4,198 posts

Posted 09 January 2005 - 11:52

QUOTE(Merlak @ 9 Jan 2005, 12:44)
Cackanje mecke, makar bilo u predizborne svrhe, potseti me na balvane,
ne znam zasto sad.gif

Večernji list 09.01. 05.

Uklonjene barikade s ceste oko Zrina

Dvor - Na pravoslavni Božić u noći od četvrtka na petak, na županijskim cestama nepoznate osobe su motornom pilom srušile šest stabala i pomoću njih zapriječile prolaz cestom.
Barikade je zamijetio M. Slijepčević iz ophodnje Hrvatskih cesta i odmah obavijestio policiju.
(ima i slika )

#11 Slaven

Slaven
  • Banned
  • 18,018 posts

Posted 09 January 2005 - 11:58

QUOTE
Nego možeš li ti pojasniti o ukorijenjenosti nošenja šajkače kod Srba koji žive na ovim prostorima.


anger jasno ko dan - prekrsaj u jedanaestercu

penal, crveni karton + igrac manje - i igra ide dalje

kakva sajkaca u Bana Jelacica?


u ostalom, u hrvatskom tisku bila je to blic vijest prekjuce i jucer,
danas je zapravo i nema tj ima, u dnu dna!

QUOTE
I drugo, pa kako to da se nikad ne uključiš u raspravu kad likovi ovdje pišu da su Srbi istrebljeni u Hrvatskoj a evo kažeš da se slavio Pravoslavni Božić - na sve strane.


Na zalost to imas pravo!
U posljednje vrijeme nemam obicaj ukljucivat' se u pricu gdje se Hrvatska 'upljuvava' jer to samo dolijeva tenziju u raspru!

No desavanja u samoj Hrvatskoj u posljednjih par godina ionako demantiraju pisaniju ponekih na forumu tako da je i to razlog vise.

#12 Merlak

Merlak
  • Members
  • 2,906 posts

Posted 09 January 2005 - 12:52

QUOTE(st.anger @ 9 Jan 2005, 11:52)
Večernji list 09.01. 05.

Uklonjene barikade s ceste oko Zrina

Dvor - Na pravoslavni Božić u noći od četvrtka na petak, na županijskim cestama nepoznate osobe su motornom pilom srušile šest stabala i pomoću njih zapriječile prolaz cestom.
Barikade je zamijetio M. Slijepčević iz ophodnje Hrvatskih cesta i odmah obavijestio policiju.
(ima i slika )

Znaci, i finale sa balvanima ?!
Znam da bese uvertira....'91 ..... unsure.gif

#13 Slaven

Slaven
  • Banned
  • 18,018 posts

Posted 09 January 2005 - 13:09



evo 'kriminalaca' laugh.gif laugh.gif


Iste večere razgovarali smo i s mladićima koji su bili uključeni u običaj vertep.
Riječ je o običaju koji provodimo već osam godina. Žalosno je što je nekoliko minuta prije na središnjem Dnevniku HRT-a prikazan isti taj običaj tvrde mladići.



http://www.vecernji-...184956/index.do

ps

anger ovu tvoju vijest koja je zabrinula Meralak u Vecernjaku od 09.01
ne mogu pronaci a velis da ima slika pa bih te zamolio da mi ukazes gdje
se nalazi, eventualno da das i adresu stranice

#14 st.anger

st.anger
  • Members
  • 4,198 posts

Posted 09 January 2005 - 13:15

QUOTE(Slaven @ 9 Jan 2005, 14:09)
anger ovu tvoju vijest koja je zabrinula Meralak u Vecernjaku od 09.01
ne mogu pronaci a velis da ima slika pa bih te zamolio da mi ukazes gdje
se nalazi, eventualno da das i adresu stranice

U večernjaku -sjeverozapadna hrvatska-nedeljni
str. 4
(tiskano izdanje - nisam gledao na netu )

ps.
Nema razloga da Merlak brine, nema nikakve uvertire nego se radi o iskazivanju nostalgije kad su se balvani seckali a JNA je to podržavala, no više nema JNA.
No zanima me kakav doprinos normalnom životu imaju takvi običaji (balvani i kalašnjikovi i još kažu da su to običaji s tradicijom od 8 god. ) laugh.gif
Mislim da bi prikladnije bilo da su nosili drvene kuhače jer ionako svi kažu da su bili kuhari.

Edited by st.anger, 09 January 2005 - 13:35.


#15 Slaven

Slaven
  • Banned
  • 18,018 posts

Posted 09 January 2005 - 13:29

ok, vjerovatno je to ono nedeljno, prosireno izdanje


u svakom slucaju u svemu ovom ima i onog

nije svako zlo za zlo

QUOTE
UBIUDR ZATRAŽIO ZABRANU ČETNIČKIH, USTAŠKIH I KOMUNISTIČKIH OBILJEŽJA
Objavljeno prije 45 minuta

Udruga branitelja invalida i udovica Domovinskog rata (UBIUDR) koprivničke Podravke zatražila je danas od hrvatske Vlade da "donese zakon o zabrani četničkih, ustaških, ali i komunističkih obilježja", reagirajući tako na incident koji se dogodio u srijedu, u Borovu, pokraj Vukovara, prilikom proslave pravoslavnog Badnjaka, kada su tri mladića nosila trobojnu zastavu s dvoglavim orlom i četiri ćirilična "S", a dvije su osobe na glavi nosile 'šajkaču' s kokardom i kapu bivše JNA.

UBIUDR u priopćenju, koje je potpisao predsjednik Mladen Pavković, podsjeća kako su te provokacije naišle na osude i hrvatskih političara i pojedinih srpskih vođa, koji su tražili da se donese zakon kojim bi se zabranilo veličanje ustaškog i četničkog znamenja.

No, kako se naglašava u priopćenju, "zaboravili su tome pridodati i crveni zvijezdu, koja je također simbol jednog totalitarnog sistema".

S tim u vezi navodi se kako su "Srbi i Crnogorci vodili rat protiv Hrvata sa crvenom zvijezdom", te da je "s tim simbolom razoren i Vukovar. Kad je tijekom studenog 1991. ratni zločinac Šljivančanin pobjedonosno ušao u vukovarsku bolnicu na svojoj je odori imaš baš taj znak, a osim njega nosili su ga i ostali srpski teroristi. Neprijateljski zrakoplovi također su u vrijeme hrvatskog Domovinskog rata imali to obilježje", navodi UBIUDR.

Zato, smatra Udruga branitelja, invalida i udovica Domovinskog rata koprivničke Podravke, "nije dovoljno tražiti samo zakon o zabrani veličanja ustaškog i četničkog obilježja već i - komunističkog".