Jump to content


Photo

Uvesti porez za SPC


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
215 replies to this topic

#1 tomkeus

tomkeus
  • Members
  • 681 posts

Posted 02 January 2005 - 21:53

Tokom prošle godine moj rođak, student teologije se oženio i samim tim stekao uslov da se zapopi. Uz blagoslov nadležnog vladike postavljen je za popa (tj. dobio je svoju teritoriju za reketiranje) i dobio je stan od crkve. Odmah posle toga sam saznao da tog istog vladiku vozi crkveni mercedes sa šoferom i da živi u nekoj besnoj kući koja pripada crkvi. Onda sam malo vratio film i prisetio se da kada je moja baba umrla, pop je bez pardona za opelo tražio 60 DM (to je bilo 2000.). Sada, kada uzmemo u obzir koliko ljudi dnevno umire, koliko se slava slavi, koliko ima krštenja i koliko ljudi ne umeju da kažu "NE" popu (da ne naljute boga, valjda) dođe se do poprilične cifre, a da pri tome crkva i nema bog zna kakve rashode (osim na vozni park, kuće, guranje nosa u politiku...). Ja mislim da bi bilo pošteno da im se lupi paušalni porez u iznosu od bar 2-3 miliona €. Zanima me šta sirotinja raja misli o ovoj ideji.

#2 iPhuck10

iPhuck10
  • Members
  • 18,742 posts

Posted 02 January 2005 - 21:58

QUOTE(tomkeus @ 2 Jan 2005, 22:53)
Tokom prošle godine moj rođak, student teologije se oženio i samim tim stekao uslov da se zapopi. Uz blagoslov nadležnog vladike postavljen je za popa (tj. dobio je svoju teritoriju za reketiranje) i dobio je stan od crkve. Odmah posle toga sam saznao da tog istog vladiku vozi crkveni mercedes sa šoferom i da živi u nekoj besnoj kući koja pripada crkvi. Onda sam malo vratio film i prisetio se da kada je moja baba umrla, pop je bez pardona za opelo tražio 60 DM (to je bilo 2000.). Sada, kada uzmemo u obzir koliko ljudi dnevno umire, koliko se slava slavi, koliko ima krštenja i koliko ljudi ne umeju da kažu "NE" popu (da ne naljute boga, valjda) dođe se do poprilične cifre, a da pri tome crkva i nema bog zna kakve rashode (osim na vozni park, kuće, guranje nosa u politiku...). Ja mislim da bi bilo pošteno da im se lupi paušalni porez u iznosu od bar 2-3 miliona €. Zanima me šta sirotinja raja misli o ovoj ideji.

U potpunosti se slazem.Popcine sve imaju,a ne placaju porez!Porez stoci,nego sta... mad.gif

#3 Zmitjkoe

Zmitjkoe
  • Members
  • 4,978 posts

Posted 02 January 2005 - 22:00

Ne zaboravi da je ovo tek pocetak blagostanja svestenicke kaste. Nasli pa zasli. To je njima Veliki Retard dao. A i od vas raje zavisi da li cete koristiti usluge SPC i iste placati. U svakom slucaju sam za oporezivanje. Pa jebote koji su oni specijalni kurac?

#4 iPhuck10

iPhuck10
  • Members
  • 18,742 posts

Posted 02 January 2005 - 22:02

QUOTE(Zmitjkoe @ 2 Jan 2005, 23:00)
Ne zaboravi da je ovo tek pocetak blagostanja svestenicke kaste. Nasli pa zasli. To je njima Veliki Retard dao. A i od vas raje zavisi da li cete koristiti usluge SPC i iste placati. U svakom slucaju sam za oporezivanje. Pa jebote koji su oni specijalni kurac?

Ja ne koristim usluge tih klerofasistickih lopuza!Cak nisam ni krsten,cime se veoma, veoma ponosim. smile.gif

#5 groshy

groshy
  • Members
  • 22 posts

Posted 02 January 2005 - 22:02

Mislim da ce po novom Zakonu o verskim zajednicama svaka od verskih zajednica biti u obavezi da istakne cenovnik svojih usluga. Nije mi jasno zasto SPC nije internim pravilima uredila tu materiju ali je valjda popovima lakse da odvale cenu prema svojoj proceni.
Postavlja se pitanje da li se crkvene usluge oslobadjaju PDV-a ili ce placati pausalno (malo je verovatno da ce se popovi fiskalizovati)?

#6 Zmitjkoe

Zmitjkoe
  • Members
  • 4,978 posts

Posted 02 January 2005 - 22:05

A zasto se popovi ne bi fiskalizovali? Uvek ima mesta za kasu ispod mantije.

#7 iPhuck10

iPhuck10
  • Members
  • 18,742 posts

Posted 02 January 2005 - 22:06

QUOTE(Zmitjkoe @ 2 Jan 2005, 23:05)
A zasto se popovi ne bi fiskalizovali? Uvek ima mesta za kasu ispod mantije.

Pa i treba da se fiskalizuju.

#8 POLITICKI KOMESAR

POLITICKI KOMESAR
  • Members
  • 187 posts

Posted 02 January 2005 - 22:12

[QUOTE]Ja ne koristim usluge tih klerofasistickih lopuza!Cak nisam ni krsten,cime se veoma, veoma ponosim.

SATANISTO..................
BU SATANO MARS U VODU....... tongue.gif tongue.gif tongue.gif tongue.gif tongue.gif tongue.gif

#9 iPhuck10

iPhuck10
  • Members
  • 18,742 posts

Posted 02 January 2005 - 22:14

[quote=POLITICKI KOMESAR,2 Jan 2005, 23:12] [QUOTE]Ja ne koristim usluge tih klerofasistickih lopuza!Cak nisam ni krsten,cime se veoma, veoma ponosim.

SATANISTO..................
BU SATANO MARS U VODU....... tongue.gif tongue.gif tongue.gif tongue.gif tongue.gif tongue.gif [/quote]
thumbsup.gif thumbsup.gif thumbsup.gif thumbsup.gif

Vidi ko mi kaze... tongue.gif biggrin.gif

#10 mile curcic

mile curcic
  • Members
  • 10,837 posts

Posted 02 January 2005 - 22:25

Ако је тачно да је неки свештеник СПЦ за опело тражио 60 ДМ, то јест 30 Е, онда би још требало знати које је то године било, и да ли је заиста тражио у страној валути, или је то прерачунато из динара.
Свештеници често обаваљају обреде и бесплатно, када процене да му људи, који су га позвали, немају од чега платити. Оних споменутих 60 марака била би заиста висока тарифа па, кажем ако је податак веродостојан, биће да је свештеник проценио да породица лако може то да плати.
Чак кад би за свако опело толико наплаћивао, а очигледно да је просечна цена много нижа од ове, свештеник не може, на месечном нивоу, да сакупи више новца од једне, можда, мало надпросечније плате у Србији. Зато та стална брига о наводним великим поповским зарадама или је плод злонамерних подметања, или, једноставно, људске глупости.
Ценике услуге са тачно одређеном ценом и фискалне касе не би ваљало уводити у цркву. То би вишеструко повећало цене, и што је још горе, многи сиромашнији слојеви не би више крстили децу, или по православном обичају сахрањивали своје умрле јер, једноставно, видели би црно на бело да не могу то да плате.
Само, вероватно, то и јесте намера ових што стално трубе о фискализацији и порезу на цркву.
Нетје, мотји, другови. За такве идеје мораћете потражити неки бољи народ него што су то Срби.

(и као примедба за мерцедес и владику: Никад нисам видео да ту класу аута користи СПЦ, али не искључујем могућност да имају заиста неки скупи ауто у власништву. А ако га већ имају, онда је логично да га користи владика. Зна ли ко од дежурних критичара СПЦ колико је то висок положај у црквеној хијерархији? Са којим положајем бисмо га могли упоредити у грађанству?

#11 iPhuck10

iPhuck10
  • Members
  • 18,742 posts

Posted 02 January 2005 - 22:30

QUOTE(mile curcic @ 2 Jan 2005, 23:25)
(и као примедба за мерцедес и владику: Никад нисам видео да ту класу аута користи СПЦ,

E,vidis,lose si video...

#12 swordfish

swordfish
  • Members
  • 1,649 posts

Posted 02 January 2005 - 23:00

Prvo ako vec naplacuju onda moraju da imaju jedinstven cenovnik znaci ne kako se kome prohte a onda i da placaju porez, i to porez na imovinu i porez na prihode.

#13 iPhuck10

iPhuck10
  • Members
  • 18,742 posts

Posted 02 January 2005 - 23:03

QUOTE(swordfish @ 3 Jan 2005, 00:00)
Prvo ako vec naplacuju onda moraju da imaju jedinstven cenovnik znaci ne kako se kome prohte a onda i da placaju porez, i to porez na imovinu i porez na prihode.

Ma treba bre da placaju porez na vazduh,koliko kradu! mad.gif

#14 swordfish

swordfish
  • Members
  • 1,649 posts

Posted 02 January 2005 - 23:05

ma moze, nego zaboravih da kazem, porez proporcionalno prihodima. evil.gif

#15 iPhuck10

iPhuck10
  • Members
  • 18,742 posts

Posted 02 January 2005 - 23:07

QUOTE(swordfish @ 3 Jan 2005, 00:05)
ma moze, nego zaboravih da kazem, porez proporcionalno prihodima. evil.gif

Pa nemoj tako,patrijarhove uvlakuse ce osiromasiti! tongue.gif