Jump to content


Photo

DA JE TREĆI RAJH POBEDIO...


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
78 replies to this topic

#76 eoten

eoten
  • Members
  • 1,132 posts

Posted 01 January 2005 - 15:19

MAGRIPA65:

QUOTE
Vesanje? Tenk ga nema kao ni jedno vozilo sa gusenicama.


Tenk sasvim sigurno ima "suspension" . Evo ga citat sa www.battlefield.ru : "Each road wheel had an independent suspension mounted on a vertical coil-spring". Odnosi se na T34. Mozda sam lose preveo?



QUOTE
.Cela sasija ukljucujuci motor i transmisiju je konstruisana u Americi


Rusi su kupili dizajn tenka od amerikanaca od kog su posle razvili BT seriju link . Nemam sad vremena da citam sve ali u ovom prilicno detaljnom clanku ne vidim da je T34 bio amerikanac poreklom. Sto inace uopste nije bitno.

QUOTE
Ne bih se bas mnogo pouzdao u forume.Sa izuzetkom ovog topica vecina diskusija se cak i ovde svodi na bljuvotine.


Tu si u pravu ali ja nisam formirao svoje misljenje na osnovu jednog posta ili autora. Pre par godina imao sam vise vremena pa sam par meseci citao arhive postova sa onwar , tankers.net , battlefront.com i par drugih foruma koji su posecivali uglavnom penzionisani i aktivni oficiri, istoricari i frikovi koje je ta tema interesovala. Svoje misljenje koje je ranije bilo vrlo slicno tvome sam revidirao na osnovu misljenja vecine posetilaca foruma. Sto je ipak bilo lakse i brze nego citati sve reference koje su bile date.

#77 Quelqu'un

Quelqu'un
  • Members
  • 362 posts

Posted 01 January 2005 - 17:06

QUOTE(eoten @ 31 Dec 2004, 17:53)
Uopste se ne slazem sa konstatacijom autora topika da je malo falilo da nemacka dobije rat. Posle ulaska Amerike u rat odnos snaga je bio takav da nemacka nije vise imala nikakve sanse bez obzira na superiornost vermahta nad svim ostalim armijama onog vremena.

Poenta je u tome što su Nemci po svaku ceni želeli da izbegnu rat sa Amerikom sve do kraja 1941. Nemačkim podmornicama je bilo zabranjeno da torpeduju bilo kakve američke brodove čak i ako su u društvu britanskih, po naređenju direktno od firera. Ne treba zaboraviti da je Amerika ušla u rat tek kad je napadnuta od strane Japana što se Nemcima nije dopalo. Dve greške: Japan je trebalo da napadne SSSR i Singapur, a ne Ameriku; Nemačka, Japan i Italija su potpisali pakt po kojem će sve tri strane stupiti u rat protiv neke druge zemlje ako bilo koja od ove tri budu napadnute, tako da su praktično Nemačka i Italija objavile rat SAD! (big mistake) Taj pakt je podrazumevao i da nijedna strana ne sme da sklopi separatni mir i tek tada je sudbina Nemačke počela da visi o koncu (kraj 1941.)
Druge greške što se tiče vođenja rata u SSSR-u i dešavanjima na tom frontu su sasvim dobro izneli drugi učesnici na temi.

#78 Anduril

Anduril
  • Members
  • 5,593 posts

Posted 01 January 2005 - 20:43

QUOTE
eoten: Uopste se ne slazem sa konstatacijom autora topika da je malo falilo da nemacka dobije rat. Posle ulaska Amerike u rat odnos snaga je bio takav da nemacka nije vise imala nikakve sanse bez obzira na superiornost vermahta nad svim ostalim armijama onog vremena.


Kao prvo, takodje mislim da nije malo falilo da Nemacka dobije rat u celini. Medjutim, uspeh rata protiv SSSR je visio o koncu. Kao sto vec objasnih, da je pohod poceo u maju i da su Nemci imali strateskog bombardera, Sovjeti bi se veoma tesko mogli oporaviti od tog udarca, posto bi rat vec bio zavrsen 1941. u evropskom delu SSSR-a a SAD su usle u rat tek krajem 1941., sto znaci da njihova pomoc ne bi vise bila od velikog znacaja.
Sta bi onda bilo, tesko je predvideti.
Cinjenica je medjutim, da bi engleske i americke kopnene snage imale ogromne probleme protiv "Wehrmachta" koji bi pobedio crvenu armiju. Samo zamislite Francusku punu nemackih tenkovskih divizija koje bi bile delimicno povucene iz SSSR ili iste te divizije u Severnoj Africi. Mislim da bi Paton i Montgomeri imali ogromnih problema sa njima. Zato i moze da se kaze da je nemacka izgubila rat na vise frontova, medjutim da je "Blitzkrieg" funkcionisao protiv Sovjeta, tesko da bi saveznici uspeli da pobede u Severnoj Africi, Italiji i cak i u Francuskoj 1944. Zato je rat na istocnom frontu bio odlucujuci i tu je Nemacka izgubila ceo drugi svetski rat.
Sa resursima iz SSSR-a i Bliskog Istoka, kao i cinjenice da je nemacka privreda tek 1943. ustvari u potpunosti preorientisana da funkcionise kao prava ratna privreda, SAD bi se verovatno mogle uzdati jedino u atomsku bombu. Kontroverzno je pitanje da li bi je koristili protiv Nemaca (ako ovi kao taoce drze gotovo celu Evropu) i koliko su daleko ustvari Nemci stigli sa svojim projektom atomske bombe ili takodje sa "dirty bomb" projektom. Tu su se pojavile neka nova dokumentacija koja unosi sumnju u zvanicne verzije da su Nemci bili iza Amerikanaca 3 godine u razvoju iste. Takodje, ukoliko bi se japanske i nemacke snage susrele u Indiji kao sto je planirano, Japanci takodje ne bi vise imali vecih problema sa snadbevanjem.
Cini mi se da bas ne bi bilo svetako jednostavno, imali bi smo mozda dva bloka, jedan zapadni a drugi fasisticki! ohmy.gif

#79 Quelqu'un

Quelqu'un
  • Members
  • 362 posts

Posted 01 January 2005 - 22:20

Srećna nova godina svima ! smile.gif