Jump to content


Photo

Krug oko Meseca


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
14 replies to this topic

#1 Agent Smith

Agent Smith
  • Members
  • 764 posts

Posted 25 December 2004 - 14:16

Sinoć, dobrim delom noći, oko Meseca se mogao uočiti ogroman ( i na izgled savršeno pravilan) krug, formiran od nekakve izmaglice sa Mesecom kao centrom te kružnice. O čemu se radi, pošto nikad nisam ni video ni čuo za nešto slično?

#2 mile curcic

mile curcic
  • Members
  • 10,837 posts

Posted 25 December 2004 - 14:24

Ја не умем да ти објасним о каквој метеоролошкој појави је реч али ме чуди да си је сад тек први пут видео.
Врло често се може видети, верујем бар десетак пута годишње.
Круг је некад већи, а некад мањи.
Старији људи су говорили да је то знак промене времена али ја се нисам баш у то уверио.

#3 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 25 December 2004 - 14:41

QUOTE(Agent Smith @ 26 Dec 2004, 00:16)
Sinoć, dobrim delom noći, oko Meseca se mogao uočiti ogroman ( i na izgled savršeno pravilan) krug, formiran od nekakve izmaglice sa Mesecom kao centrom te kružnice. O čemu se radi, pošto nikad nisam ni video ni čuo za nešto slično?

zove se 'halo'



#4 Cable guy

Cable guy
  • Members
  • 57 posts

Posted 27 December 2004 - 19:46

QUOTE(Agent Smith @ 25 Dec 2004, 15:16)
Sinoć, dobrim delom noći, oko Meseca se mogao uočiti ogroman ( i na izgled savršeno pravilan) krug, formiran od nekakve izmaglice sa Mesecom kao centrom te kružnice. O čemu se radi, pošto nikad nisam ni video ni čuo za nešto slično?

Pojava se zove "halo" i posledica je prelamanja svetlosti kroz kristale leda koji se nalaze u cirusima (vrsta tankih oblaka na visinama većim od 6 km) i koji se tom prilikom ponašaju kao milioni malih sočiva. Svetlost Meseca prelama se pod uglom od 22 stepena i to zapravo predstavlja veličinu prstena. U odgovarajućim uslovima, ista stvar uzrokuje i pojavu prstena oko Sunca ili čak "blizanaca" levo i desno po 22 stepena od Sunca u slučaju da je nisko na horizontu (ujutru/uveče).

#5 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 27 December 2004 - 21:06

ajd da ne otvaram novu temu, mogu i ovde. juche odgledala Twister na croatima.
je l neko zna kako nastaje tornado? pretpostavljam da je u pitanju razlika u parcijalnom pritisku vazduha, al ko/kako/zasto i da li su karakteristika samo Severne Amerike.
evo shta je moj drugar iz Herceg Novog uslikao 31.11.2003. kod Prevlake:






#6 Rad-oh-yeah?

Rad-oh-yeah?
  • Members
  • 21,862 posts

Posted 27 December 2004 - 22:36

Nije samo karakteristika Severne Amerike, desi se i drugde ponekad ali retko.

Nastaje tako shto se polje niskog vazdushnog pritiska nadje izmedju dve mase visokog pritiska. Vetrovi (suprotnog pravca, sa dve razlichite strane) koji tako nastane "sjuri" se ka centru polja niskog pritiska i gde se oni sudare, ako su uslovi zadovoljavajuci (odredjena razlika u visini pritiska, brzini vetra, vlazhnosti i temperaturi vazduha) nastaje twister (to je ono na tvojim fotkama, "mali brat" tornada) ili ako su uslovi ekstremniji nastaje tornado.

E sad, zashto ga ima u Severnoj Americi vishe nego drugde - ako pogledash mapu videcesh da je tzv. "Tornado Alley" velika ravnica koja se protezhe u pravcu sever-jug preko celog kontinenta, otvorena prema moru (Meksichki Zaliv) na jednoj strani i ledenom pokrivachu Arktika na drugoj. Toliko velik otvoren prostor bez prirodnih prepreka za vetrove omogucava da se, kada je polje visokog pritiska iznad Arktika i Kariba a niskog pritiska inzad kontinenta, stvore idealni uslovi za tornado.

#7 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 27 December 2004 - 23:55

10x man smile.gif

#8 balu

balu
  • Members
  • 896 posts

Posted 28 December 2004 - 09:13

Taj "tvister" na sliKi Dalmoshi vikaju "pijavica" i nije ni prineti amerikanskim.

#9 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 28 December 2004 - 11:07

QUOTE(balu @ 28 Dec 2004, 19:13)
Taj "tvister" na sliKi Dalmoshi vikaju "pijavica" i nije ni prineti amerikanskim.

Hm. Ne bih voleo da sam tamo sa camcem, svejedno.

#10 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 28 December 2004 - 16:05

QUOTE(balu @ 28 Dec 2004, 09:13)
Taj "tvister" na sliKi Dalmoshi vikaju "pijavica" i nije ni prineti amerikanskim.

jeste smile.gif to i bio subject poruke: pijavice na Prevlaci

bome ja bih volela da se nadjem u jednoj, i to bolje bez chamca

#11 Rad-oh-yeah?

Rad-oh-yeah?
  • Members
  • 21,862 posts

Posted 28 December 2004 - 16:44

QUOTE(balu @ 28 Dec 2004, 04:13)
Taj "tvister" na sliKi Dalmoshi vikaju "pijavica" i nije ni prineti amerikanskim.

Desi se slichno i u drugim krajevima - tamo negde 2000. ako se dobro secam, bila je olujchuna u okolini Subotice, iskidala zhice sa bandera, chupala stabla i nosila krovove. U isto vreme u okolini Balatona u Madjarskoj se pojavio jedan ovakav twister/minitornado i naradio je dosta shtete.

Takodje, kada je pre koju godinu bila ona velika oluja u Zapadnoj Evropi (od Britanije, preko Francuske, Belgije i Nemachke) kada je 200-tinjak poginulo, primeceno je nekoliko twistera rushilachke snage na puchini Severnog Mora.

Moja koleginica s posla mi je prichala da je jednom twister proshao njenom ulicom dok je ona sedela u kuci (imala je 11-12 godina tada, deshava se u okolini Toronta) i da joj je zvuchalo kao da je kamion proshao, nije ni primetila neshto neobichno dok nije izashla na ulicu i videla da je jedna kuca u komshiluku potpuno unishtena. Osim te jedne kuce shto mu je bila tachno na putu, twister nije oshtetio nishta drugo. Freaky! ph34r.gif

#12 voja i

voja i
  • Members
  • 3,917 posts

Posted 28 December 2004 - 16:44

QUOTE(DUNADAN @ 28 Dec 2004, 16:05)
bome ja bih volela da se nadjem u jednoj, i to bolje bez chamca

"Tamanitelj Kripova i Gospodarica Suicidalnih Duša"

#13 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 29 December 2004 - 00:30

QUOTE(voja i @ 28 Dec 2004, 16:44)
"Tamanitelj Kripova i Gospodarica Suicidalnih Duša"

nja nja tongue.gif
imala bih zashtitno odelo smile.gif

QUOTE
Moja koleginica s posla mi je prichala da je jednom twister proshao njenom ulicom dok je ona sedela u kuci (imala je 11-12 godina tada, deshava se u okolini Toronta) i da joj je zvuchalo kao da je kamion proshao, nije ni primetila neshto neobichno dok nije izashla na ulicu i videla da je jedna kuca u komshiluku potpuno unishtena. Osim te jedne kuce shto mu je bila tachno na putu, twister nije oshtetio nishta drugo. Freaky!

to me uvek kopkalo, znam da ameri prave kuce koje su prilichno troshne u smislu da su mahom od drveta, maltene montazne.
da li bi tornado unishtio npr. stambenu zgradu, koja je izgradjena od armiranog betona ili od chega god vec prave zgrade?

#14 voyageur

voyageur
  • Members
  • 613 posts

Posted 29 December 2004 - 02:21

QUOTE
to me uvek kopkalo, znam da ameri prave kuce koje su prilichno troshne u smislu da su mahom od drveta, maltene montazne.
da li bi tornado unishtio npr. stambenu zgradu, koja je izgradjena od armiranog betona ili od chega god vec prave zgrade?


u vecini slucajeva ne,naravno stradace prozori itd, mogu da odlete krovovi,ali jedino ako se pojavi twister iz filma " Twister " otici ce i cela kuca wink.gif...e sad, pitanje je zasto ameri prave kuce od drveta, tj. montazne kuce ( vecinja njih )...prvo, jeftinije je, lakse za izgradnju, podigne se kuca za desetak dana, a i kad je tornado oduva sve pokrije osiguranje ...meni je to bilo cudno isto, mislio sam da ameri jos uvek nisu otkrili "ciglu" smile.gif ali jednostavno tako je kako je, mislim da jedino Texas ima vise kuca od pravljenih od cigle nego od drveta, za razliku od drugih drzava USA unsure.gif

#15 Rad-oh-yeah?

Rad-oh-yeah?
  • Members
  • 21,862 posts

Posted 29 December 2004 - 05:54

Zapravo u vecini sluchajeva nije vetar taj shto srushi kucu. Vetar ce da oduva krov, ishcupa stablo i naradi svakojake druge shtete ali ne i da srushi kucu.

Shta se deshava - unutar samog twistera (u "oku oluje" kako se to struchno kazhe) vlada nizak pritisak, ostatak onog polja niskog pritiska koje je kumovalo nastanku samog twistera, dok je van njega pritisak visok, ostatak onih polja visokog pritiska takodje vec spomenutih.

U normalnim uslovima vazdushni pritisak se postepeno menja od jednog ka drugom, dok se ovde dva ekstrema nalaze u bliskom kontaktu (otuda i toliki vetar).

Kada twister naidje na kucu, u njoj je pritisak visok (jer je takav bio svuda u okolini pre nailaska twistera) dok je u oku twistera pritisak nizak. Te razlike mogu biti toliko drastichne da dovedu do toga da kuca, usled visokog pritiska iznutra, jednostavno eksplodira iako bi konstrukcija izdrzhala samu brzinu vetra.

Zato se preporuchuje da se otvore prozori u sluchaju oluje.