Jump to content


Photo

Da Vincijev Kod


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
136 replies to this topic

#1 loopia

loopia
  • Members
  • 26 posts

Posted 15 December 2004 - 16:51

Šta mislite o toj knjizi?
Pročitao sam je u jednom dahu, i ostao bez daha wink.gif

Sve što je Dan Brown napisao i obrazložio krajnje je logično i potvrdilo da je moje ateističko ubeđenje (ako ga mogu tako formulisati) ispravno.

Ko je nije pročitao, svakako bi mu/joj preporučio...

Milan

#2 zonda

zonda
  • Members
  • 106 posts

Posted 16 December 2004 - 09:53

Pročitala, iz objektivnih razloga trajalo više dana, ali ono "u jednom dahu". Oduševljena sam.

Čitam sad "Anđeli i demoni", ali mi je za početak DaVinči bolji.

Ako neko ima tip za slične knjige, slične tematike, just shoot!

#3 Artur Dent

Artur Dent
  • Members
  • 8,603 posts

Posted 16 December 2004 - 10:50

Ako vam je do zajebancije na te teme procitajte "The Illuminatus! Trilogy" koju su napisali Robert Anton Wilson i Robert Shea, a ako vam je do neceg ozbiljnijeg od "Da Vincijevog koda", onda je "Fukoovo klatno" Umberta Eka prava stvar.

#4 Minja 2

Minja 2
  • Members
  • 523 posts

Posted 16 December 2004 - 11:22

QUOTE(Artur Dent @ 16 Dec 2004, 11:50)
Ako vam je do zajebancije na te teme procitajte "The Illuminatus! Trilogy" koju su napisali Robert Anton Wilson i Robert Shea, a ako vam je do neceg ozbiljnijeg od "Da Vincijevog koda", onda je "Fukoovo klatno" Umberta Eka prava stvar.

Bravo Majstore! Eco je car za Brown-a. Mene Da Vincijev kod nije uopce dojmio. Razvucen, ne-atmosferican, na trenutke dosadan. Imam osjecaj da je pravljen za holivud

#5 autsajder

autsajder
  • Members
  • 3,607 posts

Posted 16 December 2004 - 11:42

QUOTE
Imam osjecaj da je pravljen za holivud

Glavnu ulogu ce igrati Tom Henks. wink.gif
Nisam citao knjigu, ali ako je spram nje Fukoovo klatno "prava stvar" vjerovatno i necu.

#6 the sushi club

the sushi club
  • Members
  • 1,960 posts

Posted 16 December 2004 - 11:48

QUOTE(autsajder @ 16 Dec 2004, 10:42)
Glavnu ulogu ce igrati Tom Henks. wink.gif
Nisam citao knjigu, ali ako je spram nje Fukoovo klatno "prava stvar" vjerovatno i necu.

a otkuda ta teorija da je Fukovo klatno bolje od Da Vincijevog Koda kada dve knjige nisu ni slicne wink.gif

#7 frajla

frajla
  • Members
  • 79 posts

Posted 16 December 2004 - 12:28

Porediti Fukovo klatno sa DaVincijevim kodom je blasfemija.
Komercijalno sa propustima, kao sto neko gore rece, holivudhstina.
Cini mi se da je vec bilo reci o ovoj knjizi.
Sto se mene tice, ne zasluzuje paznju i dalje komentare.


thumbdown.gif

#8 ceres

ceres
  • Members
  • 566 posts

Posted 16 December 2004 - 12:59

Knjiga Andjeli i demoni mi je bolja od Da Vincjevog koda. Pretpostavljam da je tako zato sto sam prvo procitala AiD, a Da Vincijev kod je fakticki ista knjiga samo su neke uloge promenjene.
U AiD na pocetku ubijaju naucnika koji je otac Vitorie Vetre (koja je takodje naucnik) i koja ima jednu od glavnih uloga, a u DVk ubijaju kustosa Luvra koji je deda od glavne junakinje Sofije. I u jednoj i u drugoj knjizi su ovo pocetni momenti iz kojih se razvijaju dalji dogadjaji. U AiD Lengdon (cuveni simbolog) cita simbole iz cuvenih dela Berninia, a u DVk iz dela Da Vincija. Iluminati iz AiD su zamenjeni Sionskim Prioratom u DVk...

Pa ipak ukoliko volite teorije zavere i treasure hunting, obe knjige cete citati u jednom dahu. I u jednoj i u drugoj knjizi autor je izneo gomilu cinjenica koje mozda do sada niste znali (sokirala sam se za tajnu veceru, novcanicu od jednog dolara,za sliku Madonna of the Rocks...).

Knjige su dosta komercijalnije i nisu ni priblizno mracne kao legendarno Fukoovo klatno. U svakom slucaju treba ih procitati...

#9 autsajder

autsajder
  • Members
  • 3,607 posts

Posted 16 December 2004 - 13:02

QUOTE(the sushi club @ 16 Dec 2004, 11:48)
a otkuda ta teorija da je Fukovo klatno bolje od Da Vincijevog Koda kada dve knjige nisu ni slicne wink.gif

odovuda sleep.gif

#10 loopia

loopia
  • Members
  • 26 posts

Posted 16 December 2004 - 13:34

Nisam još pročitao AiD, čekam da je žena pročita:) Jedva me ubedi da joj 'prepustim' knjigu da je prva "načne".

Kvalitet knjige je sigurno diskutabilan, nekom će se svideti nekom ne.
Šta je mene oduševilo je način na koji su analizirani detalji i knjizi, kako je sve objašnjeno. Najlepše od svega je da sve ima smisla, za razliku od pregršt stvari koje crkva propoveda.

Svakako je delo koje valja pročitati. Ako se nekom ne sviđa način pisanja, barem će saznati veliki broj neverovatnih činjenica.

Milan

#11 the sushi club

the sushi club
  • Members
  • 1,960 posts

Posted 16 December 2004 - 14:25

QUOTE(autsajder @ 16 Dec 2004, 12:02)

Eco i Brown su samo spomenuti u istoj recenici - i dalje ne kapiram zasto spominjete te dve knjige zajedno kada su u pitanju jabuke i kruske ?

#12 Artur Dent

Artur Dent
  • Members
  • 8,603 posts

Posted 16 December 2004 - 14:50

QUOTE(the sushi club @ 16 Dec 2004, 14:25)
Eco i Brown su samo spomenuti u istoj recenici - i dalje ne kapiram zasto spominjete te dve knjige zajedno kada su u pitanju jabuke i kruske ?

Jedno je roman a drugo strip? Ne razumem tvoju primedbu, u oba romana se pominje dosta toga iz naucno-popularnih mitova, puni su tajnih drustava, ezoterije, detektivskih fazona. Sad sto se razlikuju u dubini misli, ideja, stila, naracije, neko voli Tolkiena, neko Jordana a neko Pratcheta, neko dva od tri, a neko i sva tri. Otuda Eco, Brown i dva Roberta u istoj recenici.

#13 Dea

Dea
  • Members
  • 254 posts

Posted 17 December 2004 - 09:57

QUOTE(the sushi club @ 16 Dec 2004, 14:25)
Eco i Brown su samo spomenuti u istoj recenici - i dalje ne kapiram zasto spominjete te dve knjige zajedno kada su u pitanju jabuke i kruske ?

sve je to voce, mislim - jabuke i kruske, da si navela Eca kao articoku ili eventualno brokoli...
Inace, imala sam viska vremena i izbor literature sa aerodromske trafike pa sam procitala i Deception Point i jos neko sranje...kako li se samo zove, istog autora...nadam se neprevedeno na srpski (cemu to prevoditi?): zaplet - glavna junakinja, zanosna matematicarka/fizicarka, ultra inteligentna, slaba na skupe cipele, nadje se u situaciji da spasava svijet (i sl.) te se razocara u covjeka kome je najvise vjerovala - ocinski lik (jer svog bioloskog tatu ne voli previse...). On pogine, ko pravi negativac (ali ne i karizmatican), a ona ostane sa covjekom svog zivota... X2...
Da Vincijev kod/hod + CGI + Tom Hanks = jedva cekam, jos da ga obuku ko zanosnu matematicarku...nek odma naprave i drugi dio...Dan Brown, dosadan ko vlastito ime...

#14 the sushi club

the sushi club
  • Members
  • 1,960 posts

Posted 17 December 2004 - 11:54

QUOTE(Dea @ 17 Dec 2004, 08:57)
sve je to voce, mislim - jabuke i kruske, da si navela Eca kao articoku ili eventualno brokoli...
Inace, imala sam viska vremena i izbor literature sa aerodromske trafike pa sam procitala i Deception Point i jos neko sranje...kako li se samo zove, istog autora...nadam se neprevedeno na srpski (cemu to prevoditi?): zaplet - glavna junakinja, zanosna matematicarka/fizicarka, ultra inteligentna, slaba na skupe cipele, nadje se u situaciji da spasava svijet (i sl.) te se razocara u covjeka kome je najvise vjerovala - ocinski lik (jer svog bioloskog tatu ne voli previse...). On pogine, ko pravi negativac (ali ne i karizmatican), a ona ostane sa covjekom svog zivota... X2...
Da Vincijev kod/hod + CGI + Tom Hanks = jedva cekam, jos da ga obuku ko zanosnu matematicarku...nek odma naprave i drugi dio...Dan Brown, dosadan ko vlastito ime...

pa iako je sve voce ne mozes da poredis jabuke sa kruskom wink.gif

po toj logici sve knjige su voce...khm..khm.. rolleyes.gif wink.gif

a Dan Brown je samo jednu dobru knjigu napisao i to je Da Vinci Code sve ostale mu nisu ni blizu dobre

#15 carpediem

carpediem
  • Members
  • 141 posts

Posted 17 December 2004 - 12:19

Nista posebno. Brzo se cita, interesantna je, ali osim loseg poznavanja umetnosti i nikakvog talenta za psihologiju, Brown nije pokazao bog zna sta u toj knjizi.
Teorija mu inace nije lose a nije ni njegova.