Jump to content


Photo

Metro Cash & Carry


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
111 replies to this topic

#16 Kobayashi

Kobayashi
  • Members
  • 252 posts

Posted 25 September 2004 - 22:27

Svi ovde se raduju sto ce doci Metro, Cora & Co. U principu to je Ok. Ali jedna stvar svi su oni ovde ili ce doci zbog: para !
Prvo ce da spuste cene, unistice domacu konkurenciju, jebi ga imaju dugacku klupu ( pazi nije mi zao Rodica, Miskovica & co , oni imaju za x generacija zaliha, ali ova sitna riba, kod mene u krugu od 300 metara ima 30 prodavnicax2-4 radnika koji i onako zaradju jedva 10000 dinara x3 smene x X koliko novih ljudi morati da rade za jos manje pare ili da dobiju otkaz)
Sto se domace proizvodnje ni tu nisu stvasri ruzicaste, veliki kad dodju traze " velike " uslove. Pre nekoliko nedelja sam citao da su ALDI i LIDL toliko spustili otkupne cene mleka da su ovi otisli u Berlin ispred Bundestaga i prosipali isto u tisucama litara, spomenuli su cenu koju ovi nude ali ne secam se, mislim da u ALDI-ju 1 Litar mleka sa 3.5 % masti kosta 55 Centi.

Dokle god neko ne dodje kod nas i u novu/propalu /polu propalu fabriku i ne ulozi xy evrica i zaposli x stotina/hiljada radnika novih radnika: ne broji se.
U ostalom i ja bih kupio rudnik zlata u zambiji za saku dolara ( ala cementare)

#17 Vesna

Vesna
  • Sleepers
  • 18,721 posts

Posted 25 September 2004 - 23:58

Planirano je da "obični smrtnici" mogu da pazare od 01.01.2005.
Međutim, da li zbog lošeg prometa sa pravnim licima ili nešto drugo, od sredine (mislim, 10-og) Septembra mogu pazariti svi (koji imaju lovu  :lol: ).
Važi keš, a tu je i šalter banke za transakcije sa karticama. Za čekove nism siguran.

Pišeš Metro ali mi se čini da misliš na Tempo. :lol:

#18 eoten

eoten
  • Members
  • 1,132 posts

Posted 26 September 2004 - 09:10

Kobayashi:

Prvo ce da spuste cene, unistice domacu konkurenciju, jebi ga imaju dugacku klupu ( pazi nije mi zao Rodica, Miskovica & co , oni imaju za x generacija zaliha, ali ova sitna riba, kod mene u krugu od 300 metara ima 30 prodavnicax2-4 radnika koji i onako zaradju jedva 10000 dinara x3 smene x X koliko novih ljudi morati da rade za jos manje pare ili da dobiju otkaz)


Mnogo sitnih trgovina ce da propadne i bez da dodju Metro,Merkator ili Cora. U Subotici je otvoren jedan veliki hipermarket domaceg Trgoprometa , koji je privatizovan, Rodic postoji od ranije, otvorio se Maxi u samom centru i Zipper kao poslednji. A jos i Rodic gradi mnogo veci objekat na boljoj lokaciji. Posto u njima ima kupaca kad god da odes neko je morao trpeti smanjenje prometa zbog toga. Tako da su mnogi koji su radili na granici rentabiliteta otisli pod led.


Sto se domace proizvodnje ni tu nisu stvasri ruzicaste, veliki kad dodju traze " velike " uslove. Pre nekoliko nedelja sam citao da su ALDI i LIDL toliko spustili otkupne cene mleka da su ovi otisli u Berlin ispred Bundestaga i prosipali isto u tisucama litara, spomenuli su cenu koju ovi nude ali ne secam se, mislim da u ALDI-ju 1 Litar mleka sa 3.5 % masti kosta 55 Centi.


Ista stvar. Ne trebaju ti strani trgovci da dodje do ucena i pritisaka. Iz prve ruke znam da je poslovanje sa velikim trgovinskim kucama vrlo nezgodno za male proizvodjace. Dugi rokovi placanja, pa jos kasne i otezu do besvesti. I sta ces im? Da ih tuzis? Ili da zatvoris radnju jer kroz njihovu mrezu prodajes vecinu proizvoda? Da ne pominjem specijalitete tipa daj nam robu da prodamo ali neces dobiti pare nego izvoli u nasu veletrgovinu i uzmi robe u istoj vrednosti.Pa u nasoj kuci ima sredstva za pranje posudja bar za sledece dve godine.


Dokle god neko ne dodje kod nas i u novu/propalu /polu propalu fabriku i ne ulozi xy evrica i zaposli x stotina/hiljada radnika novih radnika: ne broji se.


Aha, kako da ne. Evo otegao se red od dva kilometra na Horgosu sa madjarske strane takvih koji jedva cekaju da uloze xy evra u propale fabrike.

#19 Kobayashi

Kobayashi
  • Members
  • 252 posts

Posted 26 September 2004 - 11:21

Ja ne mislim da su ovi domaci bolji , naprotiv, cuo sam i ja price tipa: Maxi - Ako hoces da stavis svoj proizvod da se kod nas prodaje, dodjes nam xy evra po x metara police.

Poenta je samo da cemo ici u druge firme davati drugim ljudima pare, bice u pocetku jeftiniji ali kad satru konkurenciju opet ista prica.

Znam i ja da nema guzve na granici. Hocu da kazem da su kod nas ulaganja samo u visoko profiotabilne 100% sigurune poslove , valjda zbog viskog rizika. Znam da Audi, IBM, Bosch i jos druge mega firme imaju proizvodju, pazi proizvodnju u Madjarskoj u bivsim polu propalim ili kompletno novim firmama, koje rade iskljucivo za izvoz, i neke druge fime u Rumuniji.
Neka nasa Vlada trebalo bi da ima takve ciljeve.

#20 yuvan

yuvan
  • Members
  • 137 posts

Posted 26 September 2004 - 13:08

U pravu je lik, koji kaze da su cene u LIDL prodavnicama jako niske..slicno i u nekim drugim...radio sam jedno vreme u njima pa znam..ali!!!!????? Nisi dovoljno upucen sto se tice cena. LIDL jeste jako jeftin, ali samo zato sto ima samo nekoliko dobavljaca robe, t.j. proizvodjaca i zato za velike kolicine robe dobija super nizke cene. Recimo LIDL Slovakia i Czech Republic uzimaju robu od max. 10 prozvodjaca. A sto se tice Rodica, pa on nema konkurenciju, zato diktira cene na sve strane. Ali ok, nisam za ulazak svih mogucih lanaca u Srbiju, ali sam za zdravu konkurenciju, koje u Srbiji nema. A i domaci proizvodi bi bili mnogo bolji da postoji zdravo trziste, t.j. da pocne da se uvozi, u stvari vec se uvozi punom parom :lol: ... i tako ce nasi proizvodjaci morati da prate trendove..i happy end:)

#21 eoten

eoten
  • Members
  • 1,132 posts

Posted 26 September 2004 - 14:52

Kobayashi:



Ja ne mislim da su ovi domaci bolji , naprotiv, cuo sam i ja price tipa: Maxi - Ako hoces da stavis svoj proizvod da se kod nas prodaje, dodjes nam xy evra po x metara police.

Poenta je samo da cemo ici u druge firme davati drugim ljudima pare, bice u pocetku jeftiniji ali kad satru konkurenciju opet ista prica.


Konkurencija je uvek dobra stvar u ekonomiji pa ce valjda i ovde funkcionisati. A ja mislim da bi bilo dobro da bude bar jedna velika strana trgovinska kuca malo sire prisutna u Srbiji, cisto da razmrda malo nase "tajkune".

Znam i ja da nema guzve na granici. Hocu da kazem da su kod nas ulaganja samo u visoko profiotabilne 100% sigurune poslove , valjda zbog viskog rizika. Znam da Audi, IBM, Bosch i jos druge mega firme imaju proizvodju, pazi proizvodnju u Madjarskoj u bivsim polu propalim ili kompletno novim firmama, koje rade iskljucivo za izvoz, i neke druge fime u Rumuniji.


Politicka nestabilnost je jedan vrlo znacajan faktor zasto ima malo takvih investicija. A drugi je sto smo malo zakasnili. Dok smo mi pijani mahnitali i razbijali velike svetske firme koje su imale interes da nesto proizvode na ovim prostorima su investirale u Madjarskoj, Ceskoj, Poljskoj ...
A inace slazem se da su pravo takve investicije uslov da nam krene bolje. Ali shanse su nazalost male
:lol:

Neka nasa Vlada trebalo bi da ima takve ciljeve.


Ja mislim da i ovi a i oni pre njih imaju takve ciljeve ali nam pomenute okolnosti ne idu na ruku.

#22 Balttazar

Balttazar
  • Members
  • 2,428 posts

Posted 26 September 2004 - 17:23

Konkurencija u Srbiji postoji. Potosaci imaju mogucnost izbora u vidu Rodica, Maxija, C-marketa, Merkatora, Vera (postoji jos manjih trgovinskih lanaca - Jabuka, Si Market i sl., ali su oni manje zastupljani). Svaka od tih trgovina se bori za svoj deo trzisnog kolaca i pridobijanje novih musterija (snizenjem cena, popustima, povoljnijim nacinima placanja...), sto potrosacima svakako ide u korist. Da je ulazak velikih trgovinskih lanaca u nasu zemlju mac sa dve ostrice, kako za domace trgovce tako i za drzavu, pa i potrosace - jeste. Da veliki evropski lanci hipermarketa (Metro, Kora, Aldi...) imaju mnogo vise kapitala u odnosu na nase trgovinse kuce - imaju. Da mogu mnogo lakse da se bore (i izbore) sa nasom konkurencijom - mogu. E sad, "na scenu" bi trebala da stupi drzava (Vlada), i da donosenjem odgovarajucih zakona, i jos bitnije pravicnim sprovodjenjem istih, regulise sve eventualne nepravilnosti.

--------------------
2 eoten

Ja mislim da i ovi a i oni pre njih imaju takve ciljeve ali nam pomenute okolnosti ne idu na ruku.

Mozda nasa/e Vlada/e ima/ju "takve ciljeve", ali mi se cini da dok se oni sete da pocnu da ih sprovode, voz ode a mi ostadosmo na stanici.

---------------------
2 Vesna

Metro i Tempo nisu isto. Tempo je otvorila Delta na Vilinim vodama, na mestu gde je bila Pekabetina trznica (sto je i razumljivo, s obzirom ko je vlasnik Pekabete).

#23 eoten

eoten
  • Members
  • 1,132 posts

Posted 26 September 2004 - 20:37

Balttazar:

Mozda nasa/e Vlada/e ima/ju "takve ciljeve", ali mi se cini da dok se oni sete da pocnu da ih sprovode, voz ode a mi ostadosmo na stanici.


Ne zavisi to samo od njih. Moze Dinkic (a pre njega Djelic) da donosi mere kakve hoce kad vec sutra na vlast mogu da dodju radikali i donesu opet izolaciju, reviziju privatizacije, burazer ekonmiju i ostale vec vidjene specijalitete.

#24 Born Too Loose

Born Too Loose
  • Members
  • 1,205 posts

Posted 26 September 2004 - 20:39

Bio sam po jednom u Budimpesti i Segedinu u Metrou i sto se tice kartica to je obicna formalnost. Karticu moze da dobije svako ko ima registrovanu str ili firmu i da izvadi kartice za x svojih ljudi. Dodatno, na jednu karticu moze da udje i pazari vise ljudi a dovoljno je samo mahnuti karticom na ulazu. Mislim da ce svako moci da dobije karticu od nekog vlasnika firme, cak iako ga ne poznaje zato sto se svaka kupovina preko njegovih kartica racuna i on ce posle nekog vremena moci da dobija rabat od firme pri kupovini na veliko. Oba puta sam bio na tudju karticu sa jos nekom u drustvu a kartica je bila na firmu iz Bosne. Sto se tice istaknutih cena, one nize su bez poreza, vise sa porezom, jednostavno. Izmedju ove dve moje posete je proslo 2 godine i cene su drugi put bile drasticno vece cak i za madjarske proizvode. Prvi put je zista bilo jeftino i posle 5 minuta sam odustao od proveravanja cena, bar za klopu, higijenu i slicne stvari, i samo ubacivao u kolica. Takodje moze da se kupuje na kutije i boksove ali i na komad osim ako nesto nije u 2,3,4.. pack-u.

#25 Tale Surovi

Tale Surovi
  • Members
  • 363 posts

Posted 26 September 2004 - 21:01

Je l' može neko da mi objasni u čemu je fora s tim karticama u Metrou? Ajde da je to neka isključivo tax free / duty free radnja, ali tu se, koliko razumem, roba može kupovati (i) regularno s porezom?

Čemu onda te kartice, zašto sami sebi smanjuju promet?

#26 Herr

Herr
  • Members
  • 2,251 posts

Posted 27 September 2004 - 08:09

Ista stvar. Ne trebaju ti strani trgovci da dodje do ucena i pritisaka. Iz prve ruke znam da je poslovanje sa velikim trgovinskim kucama vrlo nezgodno za male proizvodjace. Dugi rokovi placanja, pa jos kasne i otezu do besvesti. I sta ces im? Da ih tuzis? Ili da zatvoris radnju jer kroz njihovu mrezu prodajes vecinu proizvoda? Da ne pominjem specijalitete tipa daj nam robu da prodamo ali neces dobiti pare nego izvoli u nasu veletrgovinu i uzmi robe u istoj vrednosti.Pa u nasoj kuci ima sredstva za pranje posudja bar za sledece dve godine.

Sad idi nacrtaj Tresku zasto Slovenci zele da pazare CeCe market i to jos za sicu pa samo sa jednim marketom su pocele da zezaju dobavljace.

#27 misko maric

misko maric
  • Members
  • 2,372 posts

Posted 27 September 2004 - 08:16

Ista stvar. Ne trebaju ti strani trgovci da dodje do ucena i pritisaka. Iz prve ruke znam da je poslovanje sa velikim trgovinskim kucama vrlo nezgodno za male proizvodjace. Dugi rokovi placanja, pa jos kasne i otezu do besvesti. I sta ces im? Da ih tuzis? Ili da zatvoris radnju jer kroz njihovu mrezu prodajes vecinu proizvoda? Da ne pominjem specijalitete tipa daj nam robu da prodamo ali neces dobiti pare nego izvoli u nasu veletrgovinu i uzmi robe u istoj vrednosti.Pa u nasoj kuci ima sredstva za pranje posudja bar za sledece dve godine.

Sad idi nacrtaj Tresku zasto Slovenci zele da pazare CeCe market i to jos za sicu pa samo sa jednim marketom su pocele da zezaju dobavljace.

Eotenovom topicu ne treba dodatno objašnjenje; konačno neko obavešten...

#28 Dina

Dina
  • Members
  • 359 posts

Posted 27 September 2004 - 09:11


Planirano je da "obični smrtnici" mogu da pazare od 01.01.2005.
Međutim, da li zbog lošeg prometa sa pravnim licima ili nešto drugo, od sredine (mislim, 10-og) Septembra mogu pazariti svi (koji imaju lovu  :lol: ).
Važi keš, a tu je i šalter banke za transakcije sa karticama. Za čekove nism siguran.

Pišeš Metro ali mi se čini da misliš na Tempo. :lol:

Da, da, ochigledno je da je mislio na Tempo, on je zapravo Deltin i nalazi se na Vilinim Vodama, a Metro josh nije otvoren, zar ne?
Bila sam u Tempu, nije loshe, a zakljuchili smo da je jeftiniji od Rodica. I nije bilo guzhve, jer valjda josh nije provaljeno mesto (: Inache, to cje puno znachiti ljudima koji ne zhive sa ove moje (NBG) strane reke, poshto koliko ja znam oni nemaju u blizini ni jedan hipermarket tog tipa (:

#29 Vesna

Vesna
  • Sleepers
  • 18,721 posts

Posted 27 September 2004 - 23:54

2 Vesna

Metro i Tempo nisu isto. Tempo je otvorila Delta na Vilinim vodama, na mestu gde je bila Pekabetina trznica (sto je i razumljivo, s obzirom ko je vlasnik Pekabete).

Ma hajde?! :lol:


Da si pažljivije pročitao, shvatio bi da je moja poenta bila da je Ion u svom postu pomešao Metro (koji se tek gradi) i Tempo, koji je zbog slabog prometa, sa isključivo pravnim licima, uveo prodaju fizičkim licima ranije nego što je bilo planirano.


Mada, nije mu zameriti, duša mu je ostala u Pekabeti. :lol:

#30 Daytrader

Daytrader
  • Members
  • 468 posts

Posted 28 September 2004 - 01:26

Zar nije kao najavljen dolazak francuskog Carrefour-a za tamo 2006 valjda?
Mislim, da je predstavnik istog, uveliko tu, muva se... :lol: Cool.
"The world’s biggest retailers are 1. Wal-Mart, 2. Carrefour..."
Tj. koga bas zanimaju detalji o Carrefour-u :
www.agsm.unsw.edu.au/~timdev/research/cases/CARREFOUR.PDF
Prema njima je Cora, koja je odustala zbog posl.prostora, mali Hobit... :lol:
Nije onda cudo da se Merkatoru zuri, pre dolaska dzina.
Ako se ispostavi kao tacno, pa ostali mogu da zatarabe radnje, ladno...
Spuste cene god, dve, i pociste sve. Tipa - there can be only one, highlander, :lol: . Uostalom, to je i trend u svetu, ukrupnjavanje.
A i kad vec nazovi ustupas trziste, pa bolje ga ustupi dzinu, nego da gubis
vreme sa patuljcima ko sto je Merkator. :lol: